Šta je novo?

Zgrada beogradske zadruge

Drakche":1g6cbana je napisao(la):
Zbog cega na tabli gde je pisala godina izgradnje sada stoji broj "190" ? Jos nekako cudno uokvoreno belom linijom i precrtano (?)
Ne kontam.

Primetili ste da umesto onog natpisa na nemackom napravili su da stoji " Београдска задруга".

Natpis " Београдска задруга" je originalan, od kada je zgrada sazidana, nemacki natpis je dosao kasnije za vreme rata. Za natpise se ceka kalup. Jos nije gotovo sve.

savski-venac-beograd-stari-savamala-beogradska-zadruga-geozavod.jpg
 
zexland":i0qsjgb8 je napisao(la):
Natpis " Београдска задруга" je originalan, od kada je zgrada sazidana, nemacki natpis je dosao kasnije za vreme rata. Za natpise se ceka kalup. Jos nije gotovo sve.

Ovo boldovano bi trebalo staviti u naslov teme :D čini mi se da se javlja i previše "strahovanja" u vezi sa rekonstrukcijom Zadruge. Ovde je još i super u odnosu na npr. Skyscrapercity forum, gde već žale što Zadrugu nisu okrečili u belo :oops:

Ili npr. kada je postavljena ova slika:

10320493_644518532292392_8556381709705811325_n.jpg


Odmah se neko javio da bita "kakve su, bre, ove žute fleke na fasadi?". Naravno, neko mu je odmah odgovorio da je to dekorativno osvetljenje. Car, međutim, nastavlja: "kako, bre, fasada može da požuti od osvetljenja". Naravno, objasne mu da je osvetljenje uključeno i otud žuta svetlost na fasadi. Onda, međutim, počne diskusija o tome "ko još testira danju dekorativno osvetljenej" :D

Sličnu diskusiju sam imao s jednom koleginicu na Fejsbuku koja je napisala da je skandalozno što je projektom "Beograd na vodi" predviđeno rušenje zgrade Železničke stanice u Beogradu, koja je zaštićeni spomenik kulture. Naravno, krene milion lajkova, ljudi po komentarima pišu "sramota", "skandal", "zločin", "nećemo dozvoliti" itd.

I sad, i ja i vi dobro znamo da nikakvo rušenje zgrade Železničke stanice nije predviđeno. Na kraju rešim da strpljivo otkucam komentar i objasnim kako "Navodni Beograd" ima milion razloga da bude kritikovan, ali ne i zbog rušenja Železničke, jer to jednostavno nije istina - zgrada ostaje, trebalo bi da bude renovirana, a Savski trg bi pretvorili u pravi, reprezentativni trg (što je, po mom mišljenju, jedan od lepšh delova masterplana, jer se time stvara lepa osa Slavija-Nemanjina-Savski trg, tj. dva velika kružna trga sa fontanama i lep bulevar koji ih povezuje). Naravno, na sve sam dobio odgovor: "ne slažem se, projekat je i dalje arhitektonski skandal". Ni ostali komentatori nisu bili blagonakloni.

Ali nije poenta u tome, već čemu to širenej dezinformacija? Zašto se priča o rušenju zgrade Železničke stanice, zašto se priča o nekakvoj najvećoj džamiji na Balkanu, čemu one šovinističke prozivke na račun Rovine Armale???

To mi je apsurdno. Npr. kada čitam kritike koje piše Belka - one su mi smislene, bez obzira što ih piše oštrim tonom i sa velikim žarom, ali ima određenu racionalnu argumentaciju koja se u najvećem delu bazira na zakonima ove države. Ali paranoično hejtovanje zaista ne mogu da podnesem :D
 
Слажем се. Пројекат има довољно простора за оправдану критику да заиста нису потребне сензационалистичке будалаштине карактеристичне за полусвет.
 
Nadam se da Sava nece stici do zadruge, to bi bilo krajnje tragi-ironicno. :(
 
Fasada zgrade Zadruge je vec unistena, sarena je . Deo na kome je natpis "odeljenje za osiuranje" je bio mokar od kise i sada kada se osusio dosta je svetliji od ostatka zgrade. Ne znam da li to moze da se sada popravi i ne znam da li bilo ko namerava da to popravi ali ako ovako ostane to ce biti mnogo ruzno ! :bash:
http://www.panoramio.com/photo/107099629
 
Mene zanima koja fasada nije šarena posle kiše?
 
Ja sam zadovoljan rekonstrukcijom, i ne mogu da verujem da (neke) kolege sa ssc foruma u tolikom obimu žale što fasada nije "obojena" što bi bio potpuni skandal. Ovaj ulazni deo će (valjda) srediti, ali jedino me plaši ovaj bočni deo, sa desne strane, što izgleda kao da se isprao ili šta se desilo...
 
Мени је ово сасвим довољно за шизофренију.

7EzgLto.jpg


Хомере било би коректно да не генерализујеш читав ССЦ због једног форумаша који иначе има доказано слабу моћ запажања из одређених разлога. До пре рецимо две године ББ јесте по квалитету дискусије био испред ССЦ-а међутим и овде се у последње време може прочитати доста глупих ствари.
 
И да остану, зграда барем неће даље пропадати ...
 
Bivis":1e551aul je napisao(la):
Treba samo vremena da se fasada osuši, sumnjam da će takve fleke ostati.
Одакле ти та информација ?
 
Sredjuje se trotoar oko Zadruge. Mislim da ce biti lepo i kvalitetno uradjen dok kada su u pitanju ostali trotoari ispred ostalih zgrada na kruznom toku na kome se ova zgrada nalazi ostaje zal sto ce oni biti samo asfaltirani i tako ce se propustiti prilika da se poplocaju necim lepsim.
http://postimg.org/image/y0ptib2ah/
Kada je fasada u pitanju mislim da je ovo vec osuseno, deo koji je bio mokar sada je najsvetliji na fasadi i upada u oci razlika u boji tog svetlog dela i dela na kome je ulaz .
 
Mislim da ce svi trotoari biti uradjeni kada dodje na red rekonstrukcija karadjordjeve , a da je ovo sad privremeno
 
Nadam se da se PredragT neće ljutiti, stavio sam img kod na njegovu fotku kako bi se videla direktno na forumu. Inače, hvala mu za redovne foto izveštaje :)

20140520_143143.jpg
 
Naravno da se ne ljutim, nov sam na forumu pa sam kopirao pogresan kod ali ubuduce ce sve biti preglednije :D
 
Delija":2fk160pr je napisao(la):
Bivis":2fk160pr je napisao(la):
Treba samo vremena da se fasada osuši, sumnjam da će takve fleke ostati.
Одакле ти та информација ?

Ma Delija to se ja onako nadam da će se osušiti i da neće ostati ovaj šareniš.

Nada uvek umire poslednja. :mrgreen:
 
Homer Jay":12ikmyyy je napisao(la):
Nadam se da se PredragT neće ljutiti, stavio sam img kod na njegovu fotku kako bi se videla direktno na forumu. Inače, hvala mu za redovne foto izveštaje :)

20140520_143143.jpg

Možda glupo zapažanje,ali kad će i da li će da se menja zarđali limeni krov?
 
Ja verujem da menjace se uskoro, primeceni radnici sa limovima na krovu :D
20140519100339.jpg
 
Vrh