Šta je novo?

Zgrada beogradske zadruge

dsc08263.jpg



Gledam ovu sliku i jednostavno ne mogu da poverujem koliko su svi prethodni
korisnici bili bahati, pa zar je toliki problem bio barem oluke održavati.
 
Ma niko nista nije odrzavao ,inace vratili su resetke koje su bili uklonili sa prozora
 
Eee kako mogu stvari da se brzo menjaju kada ima političe volje za to.
Koliko smo samo godina kukali da se sredi ova zgrada.
 
Ja mislim da se čekalo da se ukloni teretni saobraćaj iz Karađorđeve ulice. Ogromni kamioni, često šleperi išli su tuda za pančevački most i strašno zagađivali. Sada kada je pri kraju izgradnja mosta Zemun - Borča (Pančevo) Karađorđeva ulica će postati jedna od najlepših u Beogradu.
 
Biće zanimljivo videti na koji način će zatvoriti rupu gde je nekada stajao sat, logično bi bilo da naprave novi ako je stari izgubljen...

Videćemo uskoro uostalom.

dsc08263.jpg


Nego, direktore da li znaš možda da li planiraju i ovo da srede? Rok se bliži, sve je manje vremena.
 
Skele su montirane u dvoristu ,tako da ce se i to raditi , vracene su resetke na prozore ,valjda ce nabaviti nekakav satni mehanizam fabrka u INSA jos uvjek radi
 
Predraže, nadam se da mi ne zameraš, ali zbog preglednosti sam dodao "img" kod na tvoje linkove ;)

PredragT":3l9wlm2z je napisao(la):
Danas skinute skele sa dela zgade i Zadruga sada izgleda ovako :
106851658.jpg

106851728.jpg

Biće, kao i uvek, svakakvih komentara na to kako je fasada ispala na kraju (mada vidi se da još nije gotova), ali ja moram da kažem jednu stvar - da mi je neko pre godinu dana rekao da će na proleće 2014. biti sređen ceo eksterijer i deo enterijera Zadruge, ja bih mu bez oklevanja odgovorio: "Sinak, što trošiš pare na tu drogu, vidiš da ti škodi!" :grand:
 
Iskoristio bih dve Predragove fotografije slikane sa iste pozicije, čisto da vidimo efekat pre i posle.

Nadam se da mi Predrag neće zameriti.

104160699.jpg



106851728.jpg



Kao što reče Homer, verovatno će biti kritika, ali ipak sama činjenica da su
sredili Zadrugu, posle decenija propadanja je samo po sebi veliki uspeh.
 
Ја сам мислио да ћу бити седи чича када будем у могућности да ово видим. Баш су варвари, као што неко рече ... :roll:
 
Kad čučne rasveta bice tek bombona,pre miksera pre dve godine ta zgrada je bila pogodna samo za horor filmove.
 
stf":1a7jl70i je napisao(la):
Ја сам мислио да ћу бити седи чича када будем у могућности да ово видим. Баш су варвари, као што неко рече ... :roll:

Па јесу варвари. Сад се куробецају иначе аматерски урађеном фасадом а унутра се зграда и даље распада, подрум је у води а оно од ентеријера што су радили боље да нису јер је сад већ извесно да ће централни хол претпрети низ измена које немају везе са оригиналним стањем. Притом ако су оволико оманули на фасади страх ме је да помислим како су дивљали на рестаурацији ентеријера који је иначе за две класе захтевнији и деликатнији процес од рестаурације фасаде.

Ове две нијансе сиве су несхватљив потез. Но, чак и без тога изабрали су нијансу која је можда непримерено тамна.

Чим овде коментари најпозитивније настројених форумаша почињу са "биће разних коментара али..." све је јасно. У питању је најлепша градска палата и ако после реконструкције фасада не изгледа перфектно "рестауратори" су одрадили очајан посао.
 
Evo, nezvanično što sam iščeprkao danas:

- Narednih dana saniraće razliku u nijansi sive:)
- Oko zgrade bi trebalo da se uradi granitni trotoar
- Plan je da se postave žardinjere sa cvećem
- Na zgradi bi trebalo da se vijore i zastave - kakve i čije - nisam saznao
 
Одлично. :vops: У том случају могу да пређем преко овога што је урађено споља с тим што нема ни говора о адекватној реконструкцији све док не врате куполе на боковима зграде и док конструкцијски не санирају целу зграду.

А ентеријер је посебна прича која ће , бојим се, бити још дискутабилнија.
 
Делија,

нема ништа од реконструкције зграде ако се не сасече последњи спрат и цела централна ламела до приземља, јер да подсетим ... централна шалтер сала имала је стаклени кров-светларник.

Када причамо о шалтер сали, најбитније је да су сви елементи сачувани и депоновани у депо. Нису завршили на депонији. Промена ентеријера те сале је и логичан (наћалост) потез будући да у оригиналној диспозицији не моће да се употреби ни за шта сем за првобитну намену - шалтер салу. То је и проблем са пренаменом оваквих објеката.

Ипак, од потребних 6 милиона евра реконструкција се ради са 2.5 милиона. За део срадстава ради се и део реконструкције, зар не? Сматрам да је и ово велики напредак уместо да се због недостатка целокупног потребног износа - није урадило ништа и зграда наставила да пропада до тренутка када је могла само да се сруши.
 
Evo par mojih, danas sam prolazio, mogu samo da zamislim kako će noću izgledati uz dekorativno osvetljenje, kao bonbonica.

Polako ali sigurno Karađorđeva se budi.

20140512165932android.jpg


20140512165941android.jpg


20140512165930android-1.jpg


Iskreno se nadam da će u nekom narednom periodu zgradi biti vraćene kupole, a centralnoj kupoli vraćeni
svi detalji.
 
Nadam se da ce rasvijetu od dekorativnog osvjetljenja ofarbati u boju fasade da ne strce
 
stf":yrymug6l je napisao(la):
нема ништа од реконструкције зграде ако се не сасече последњи спрат и цела централна ламела до приземља
Не знам одакле ти таква информација?
stf":yrymug6l je napisao(la):
Када причамо о шалтер сали, најбитније је да су сви елементи сачувани и депоновани у депо.
И фасадни камен са земљом сравњеног портала генералштаба је сачуван па се опет ради о варварском чину рушења.
stf":yrymug6l je napisao(la):
Промена ентеријера те сале је и логичан (наћалост) потез будући да у оригиналној диспозицији не моће да се употреби ни за шта сем за првобитну намену - шалтер салу.
Апсолутно нетачно. Били смо заједно у шалтер сали и простор је толики да је у њему у једном тренутку комотно боравило и пар стотина људи. Сами шалтери су уз мало добре воље и маштовитости могли да буду још додатни плус за будућу намену где би се простори иза шалтерски паравана третирали као засебне просторије са сопственом поставком у њима, ако треба, такође у служби промоције наводног Београда. Сам хол између шалтера је простран, па чак и монументалан.

stf":yrymug6l je napisao(la):
То је и проблем са пренаменом оваквих објеката.
Проблем је када Вучић Квислиншки - тоталитарац и бахати Арапин врше пренамену српског културног наслеђа. Нека пренамењују своје виле како год желе а задруга није остављена њима већ српском народу и Београђанима.
stf":yrymug6l je napisao(la):
Ипак, од потребних 6 милиона евра реконструкција се ради са 2.5 милиона. За део срадстава ради се и део реконструкције, зар не?
С тим што се не ради естетски део већ онај најкритичнији од којег зависи опстанак здања. Крпе фасаду а темељи зграде у води.

Када хирургу дође на сто болесник у критичном стању овај му не сређује чукљеве већ оно због чега је у критичном стању.
 
Vrh