Šta je novo?

Zgrada beogradske zadruge

Svratio Keleti Palyaudvar u Beograd, sunce ti. Zgrada je dobila nov život.
 
dsc08834.jpg

dsc08833.jpg

dsc08832.jpg

dsc08838.jpg

dsc08837.jpg

dsc08836.jpg

dsc08842.jpg

dsc08841.jpg

dsc08840.jpg
 
Delija":2jzrxbg5 je napisao(la):
stf":2jzrxbg5 je napisao(la):
нема ништа од реконструкције зграде ако се не сасече последњи спрат и цела централна ламела до приземља
Не знам одакле ти таква информација?
Како одакле? Првобитно здање није имало 3 прат, централна ламела није ни постојала а приземље је имало локале са излазима на улицу. Док се то све не врати како је било, ово је само ревитализација, али верна реконструкција није и као таквој, куполе не значе много (у смислу појма реконструкције). Треба имати у виду да је репрезентативност шалтер сале заувек изгубљена губитком тог прродног осветлења кроз кровне прозоре.

Delija":2jzrxbg5 je napisao(la):
stf":2jzrxbg5 je napisao(la):
Када причамо о шалтер сали, најбитније је да су сви елементи сачувани и депоновани у депо.
И фасадни камен са земљом сравњеног портала генералштаба је сачуван па се опет ради о варварском чину рушења.
Није варварски чин јер и да се ради реконструкција Генералштаба, ти сегменти здања су свакако морали да се поруше. Сам чин чувања камена нам говори да се о обнови ипак размишља. Оптужбе да се то рушило зарад приватних инвеститора су само паушална лична процена без икаквих доказа. Да су рушили да би га срушили, не би камен ни чували.

Delija":2jzrxbg5 je napisao(la):
stf":2jzrxbg5 je napisao(la):
Промена ентеријера те сале је и логичан (наћалост) потез будући да у оригиналној диспозицији не моће да се употреби ни за шта сем за првобитну намену - шалтер салу.
Апсолутно нетачно. Били смо заједно у шалтер сали и простор је толики да је у њему у једном тренутку комотно боравило и пар стотина људи. Сами шалтери су уз мало добре воље и маштовитости могли да буду још додатни плус за будућу намену где би се простори иза шалтерски паравана третирали као засебне просторије са сопственом поставком у њима, ако треба, такође у служби промоције наводног Београда. Сам хол између шалтера је простран, па чак и монументалан.
Прича о шалтер сали јесте погрешна али је разумем. Да је могло да се искористи - могло је, али наменски рађен ентеријер је увек бољи од пренамењеног. Међутим, сама вредност шалтер сале као вредног ентеријера није смела да се дира. Чак ни комуњаре је нису дирале. Срамно, слажем се ...
Delija":2jzrxbg5 je napisao(la):
stf":2jzrxbg5 je napisao(la):
Ипак, од потребних 6 милиона евра реконструкција се ради са 2.5 милиона. За део срадстава ради се и део реконструкције, зар не?
С тим што се не ради естетски део већ онај најкритичнији од којег зависи опстанак здања. Крпе фасаду а темељи зграде у води.
Па не баш ... мислим да је фасада и кров била далеко критичнија јер је здање кренуло да се распада и буквално. Ако си се искрао на Миксеру на затворени трећи спрат, знаш о чему причам. Ако ниси, веруј ми. Квалитет темеља није хитан, јер после 40 година под водом квалитет армираног бетона је МБ 45 што је и даље квалитетније од данашње градње где једва добаци до МБ 40 ... треба да се санира хитно, али није био најхитнији део здања ...
 
Reko li ja da se voda ispumpava i da ce se raditi hidro izolacija itd
 
stf":26dpwy1i je napisao(la):
Delija":26dpwy1i je napisao(la):
stf":26dpwy1i je napisao(la):
нема ништа од реконструкције зграде ако се не сасече последњи спрат и цела централна ламела до приземља
Не знам одакле ти таква информација?
Како одакле? Првобитно здање није имало 3 прат, централна ламела није ни постојала а приземље је имало локале са излазима на улицу. Док се то све не врати како је било, ово је само ревитализација, али верна реконструкција није и као таквој, куполе не значе много (у смислу појма реконструкције). Треба имати у виду да је репрезентативност шалтер сале заувек изгубљена губитком тог прродног осветлења кроз кровне прозоре.
У предратном Београду доградња етажа са укусом тј уз потпуно очување првобитне архитектуре објекта, декоративних детаља и свега другог је била релативно честа појава. У том смислу оригиналним стањем се може сматрати и оно што је било свих ових деценија. Шалтер сала је и даље репрезентативна и не постоји оправдање за уклањање шалтера.
stf":26dpwy1i je napisao(la):
Није варварски чин јер и да се ради реконструкција Генералштаба, ти сегменти здања су свакако морали да се поруше. Сам чин чувања камена нам говори да се о обнови ипак размишља. Оптужбе да се то рушило зарад приватних инвеститора су само паушална лична процена без икаквих доказа. Да су рушили да би га срушили, не би камен ни чували.
Јесте варварски чин јер управо чињеница да су кренули у рушење иако никакав план а камоли средства за реконструкцију Генералштаба не постоји је доказ да је у питању рушење ради рушења. Генералштаб нису смели ни да такну све док нису набавили средства за његову реконструкцију или макар конзервацију постојећег стања уз неки меморијлни комплекс.

Можемо да се правимо блесави колико хоћемо али очигледно га је Вучић порушио из политичких разлога. Рушевине генералштаба су хтели то овде неки да признају или не, биле друга или трећа туристичка дестинација у граду која је остављала снажан утисак на сваког страног туристу, посебно оне из западне Европе.
 
Taj sprat su dozidali crveni delija prilikom neke skarabudz rekonstrukcije , tada su i zazidani lokali , taj dodati sprat kancelarije i enterijer je cist socjala u odnosu na ostatak zgrade pogledaj moje slike na pocetku teme
 
Знам али то ни у ком случају не оправдава данашње оргијање по ентеријеру задруге.
 
Danas sam uspio da uletim u zadrugu na brzinu par slika i objasnjenja
1.kucista od rasvjete su od aluiminijuma ,nemogu se farbati , mozda dobiju ,uv foliju u boji
2.kupole se nevracaju sada to je sigurno
3.salter sala je sklonjena u depo zsvoda kompletna
4.u svecanoj sali bice kafe restoran otvorengo tipa
5.na balkonu iz svecane sale sacuvana su orginalna stakla od izgradnje zgrade
6.klima nece biti po fasad za klimatizaciju su iskoriceni kanali od prvobitne klimatizacije
7.ukrasi su reprarirani u centralnom holu ,nije im vracena pozlata koju su crveni skinuli ,
8.zamjenjene su sve elektro ,vodovod ,toplovod instalacije ,
9.iz podruma je ispumpana voda radi se sanacija
10.kupola je vec uradjena ranije koristili su orginalni projkat zgrade,i projekat,nadogradnje iz titovg vremena ,i projekt rekonstrukcije i stare crno bjele slike unutrasnjosti slike

dsc08886.jpg

dsc08885.jpg

dsc08884.jpg

dsc08880.jpg

dsc08879.jpg

dsc08882.jpg

dsc08883.jpg

dsc08878.jpg

dsc08877.jpg

hol
dsc08876.jpg

dsc08875.jpg

dsc08874.jpg

dsc08873.jpg

dsc08872.jpg

dsc08871.jpg

dsc08870.jpg

dsc08869.jpg

dsc08867.jpg

dsc08868.jpg

salter sala
dsc08865.jpg

dsc08866.jpg

dsc08864.jpg

dsc08863.jpg

dsc08862.jpg
 
Delija":3scdh9e1 je napisao(la):
У предратном Београду доградња етажа са укусом тј уз потпуно очување првобитне архитектуре објекта, декоративних детаља и свега другог је била релативно честа појава. У том смислу оригиналним стањем се може сматрати и оно што је било свих ових деценија. Шалтер сала је и даље репрезентативна и не постоји оправдање за уклањање шалтера.
Грешиш. Зграда није надзидана пре рата него после када су јој скинуте куполе и бачене на депонију а сама надградња није урађена у истом стилу него у супротном - соцреализму те се "оно што је било свих ових деценија" не може сматрати оригиналом. Реконструкција не може бити реконструкција без рушења тих вишкова.
Шалтер сала јесте репрезентатива али је изгубила много од свог првобитног шарма. Оправдање за уклањање њених елемената постоји, али ти елементи нису уништени као што су уништене куполе што јесте био варварски идеолошки чин. Ово није, ово је чиста практичност без инвентивности и без зле намере. Само неинвентивност и немаштовитост.
Delija":3scdh9e1 je napisao(la):
Јесте варварски чин јер управо чињеница да су кренули у рушење иако никакав план а камоли средства за реконструкцију Генералштаба не постоји је доказ да је у питању рушење ради рушења. Генералштаб нису смели ни да такну све док нису набавили средства за његову реконструкцију или макар конзервацију постојећег стања уз неки меморијлни комплекс.
Можемо да се правимо блесави колико хоћемо али очигледно га је Вучић порушио из политичких разлога.
Не, то није доказ варварског чина трајног уклањања Генералштаба већ само доказ политичке сујете. Ништа више. Да је камен расходован, дат на тендер, нађена му друга намена или послат на депонију ТО би био необорив доказ да се планира трајно уништење Генералштаба. Сама чињеница да је камен сачуван говори да реконструкција Генералштаба није одбачена као опција, чак шта више, да је тренутно и најизгледнија.
Мислим да твоја мржња према људима на власти утиче на дозу реланости коју губиш.

Delija":3scdh9e1 je napisao(la):
Рушевине генералштаба су хтели то овде неки да признају или не, биле друга или трећа туристичка дестинација у граду која је остављала снажан утисак на сваког страног туристу, посебно оне из западне Европе.
Јесте, али какав утисак? Да се нису можда покајали? Тешко. Само су констатовали праведност чина сопствене државе у уништењу зликоваца који су малтретирали невине Шиптаре и потврдили моћ своје државе.
Са каквим ставом су дошли, са таквим су и отишли, само са јачим утиском. Осим тога, свет је препун рушевина које је проузроковао НАТО пакт, нема ништа специфично утицајно по просечног страног туристу у самом Генералштабу у односу на било коју другу ратну рушевину било где у свету.
 
Моја огромна мржња према свим партијама је неспорна али баш зато што је са правом осећам према свим партијама ни мало не губим на објективности. Једино што је можда делимично субјективно са моје стране је огромно гађење према такозваној стручној јавности. А ти због своје позиције мени просто не можеш да пребацујеш за нереалне погледе.

За генералштаб си потпуно нереалан и пристрасан. Ајде да направимо анкету на форуму да видимо колико форумаша мисли да ће се генералштаб реконструисати у наредних 5-10 година. А онда да направимо и анкету колико њих очекује враћање у оригинално стање.

Знаш и сам да је ова земља и ова влада на коленима, да је годишња рупа у буџету 2.4 милијарде евра и да пара за реконструкцију Генералштаба бити неће у догледно време.

Јесте варваризам и то из аутошовинистичких побуда. Да су хтели, могли су сутра да зарађују од рушевина генералштаба пошто је то постала туристичка атракција. Проблем је био што је та рушевина говорила много лошег о онима који нам кроје и владу и судбину и који су шефови вучићу Квислиншком.
 
Direktore, svaka čast :)

Je l' ovo Burž Kalifa ili neki model za "Navodni Beograd"?

dsc08875.jpg
 
Ma neke rendom izvitoperene slike ,moguce nisam zagledao
 
То јесте бурџ калифа. Ето, централни хол најлепше градске палате је доживео да по његовим раскошним зидовима каче јефтине волпејпере на којима се виде "радне" победа којекаквих шеика.
 
Delija":11it2ywp je napisao(la):
Моја огромна мржња према свим партијама је неспорна али баш зато што је са правом осећам према свим партијама ни мало не губим на објективности.
Губиш. Параноичан си у погледу Генералштаба од почетка без обзира на то ко је на власти. Рушењем улазног портала нико није прекорачио црту која указује недвосмислено на то да је зграда планирна за тотално рушење. Портал је свакако морао да се руши као и 90% зграде А чија је армирано-бетонска матрица дислоцирана по све три осе ... обнављао се Генералштаб или не ти сегменти свакако морају да се руше и волео бих да ми то стручним тврдњама побијеш а не субјективно-параноичним.

Delija":11it2ywp je napisao(la):
А ти због своје позиције мени просто не можеш да пребацујеш за нереалне погледе.
А која је то моја позиција? Оног који и даље подржава Мост на Ади рецимо? Да не идем даље ...

Delija":11it2ywp je napisao(la):
За генералштаб си потпуно нереалан и пристрасан. Ајде да направимо анкету на форуму да видимо колико форумаша мисли да ће се генералштаб реконструисати у наредних 5-10 година. А онда да направимо и анкету колико њих очекује враћање у оригинално стање.
Пристрасан? Ма немој! А од кад? Подсетићу те да је мој разуман и непристрасан став поткрепљен суровом реалношћу КОНСТАНТА на овој теми иако су се владаоци мењали, јер видим да покушаваш да ми пришијеш попустљивост према новој власти ... док си ти све време параноичан и огорчен, сада мало више него раније ...

Не позивај се на анкету на форуму јер по њој, већина жели да се Генералштаб поруши ... Да ће да се врати у изворно стање, НЕ ВЕРУЈЕМ НИ ЈА али досадашњи потези не указују на намере затирања постојања ове зграде. Просто, једноставно, непристрасно и разумно.


Delija":11it2ywp je napisao(la):
Проблем је био што је та рушевина говорила много лошег о онима који нам кроје и владу и судбину и који су шефови вучићу Квислиншком.
Говори лоше? :) Шалиш се зар не? Коме говори лоше? О чему ти причаш? Па све што је 1941 порушено је или обновљено или замењено новим па НИКО НИЈЕ ЗАБОРАВИО ЗЛОЧИНЕ .... Мени је оваква каква је, преко пута Владе јасна опомена министрима и премијеру шта их чека ако не слушају. И тако сваки пут кад погледају кроз прозор.

Параноичан си.
 
мени ентеријер изгледа пристојно. а вас двојица нађите собу. мало мало па се свађате. к'о Шоми и Бекс сте :)
 
stf":3myef2y4 je napisao(la):
Не позивај се на анкету на форуму јер по њој...
Не позивам се на ту анкету јер није била на форуму већ на сајту. Разлика је, сложићеш се, прилична. Предлажем интерну форумашку анкету на самој теми о генералштабу.

Мислио сам на твоју политичку позицију.

Остало не бих коментарисао, решићемо то у кафани. :)
 
A vala dobro nadjoste rijesnje okrsaj u burencetu uz kriglu
 
Zbog cega na tabli gde je pisala godina izgradnje sada stoji broj "190" ? Jos nekako cudno uokvoreno belom linijom i precrtano (?)
Ne kontam.

Primetili ste da umesto onog natpisa na nemackom napravili su da stoji " Београдска задруга".
 
Drakče, mislim da još uvek nisu završili taj delić fasade sa brojevima, a zašto je bele boje, to bi možda neko ko se razume u to mogao da nam objasni.

Nego, zanimljivo da niko nije komentarisao šipke za jarbole pobijene duž čitave bočne fasade. Nisam siguran da je to
možda najbolje rešenje.
 
Vrh