Zuma
Professional
- Učlanjen(a)
- 19.05.2009.
- Poruke
- 10.849
- Pohvaljen
- 26.084
boca-ica":1gw3w9ml je napisao(la):Guranje hm. . . .
Pa možda ovde ima nekog ko se razume u pravljenje (probijanje) puteva
da predloži neko rešenje za tih 560 metara staze
Taj deo obale je problematican zato sto je tu vertikalna litica a, cak i danas, u sred leta, Dunav dolazi skoro do njenog podnozija. Jedino sto ih razdvaja je par metara krajnje nestabilne odronjene zemlje pomesane sa djubretom na kojoj raste neprodna šikara. Zbog malog prostora, neprohodnosti i posebno zbog toga sto je lesni zid ionako nestabilan, a posebno u prisustvu vode koja udara direktno u njega, niko se nije usudio da bilo sta pokusa da gradi na tom mestu. Ali, baš zbog toga, to je nam je ostalo kao jos jedan neotkriveni dragulj Zemuna, sa ogromnim potencijalima. Posto je mogucnost šetališta na Pregrevici, na ivici iznad Dunava, trajno izgubljena, jedini nacin da Zemun nastavi da se pruža pored reke je produzenje keja. Kad se voda dovoljno povuce, tu se moze naci citavo more ogromnih recnih školjki. Ako se inteligentno radi, ovaj deo obale bi mogao da pruzi sasvim poseban dozivljaj. Na pojedinim mestima coveku izgleda kao da je stotinama kilometara daleko od svake civilizacije. Levo od vas je visoki vertikalni zid prepun puzavica i zelenila, a na sve tri preostale strane samo ogromno prostranstvo Dunava sa ponekim šlepom i neprekinutim drvoredom na dalekoj drugoj obali. Leti Sunce nestaje tačno u samoj reci, pa je ovaj večernji spektakl moguće pratiti u potpunoj tišini.
Najsigurnija varjanta bi bila da se doda usko setaliste (ne sire od par metara) tako sto bi se nasuo pesak i tako povecala njegova kota taman toliko da bude iznad uobicajene visine vode. Ovo bi istovremeno razdvojilo Dunav i njegove talase od nestabilnog peščanog zida i obezbedilo vecu sigurnost zgrada koje su izgradjene iznad, pored same ivice. Usput bi se skrenulo djubre koje Dunav nosi sa sobom, koje se zbog glatke kamene obale ne bi zadrzavalo. Takodje, zimi ne bi bilo problema sa ledom koji pravi stetu.
Medjutim, ovo je ružnija varjanta. Imamo već sasvim dovoljno betonskih obala i ravnih linija. Tako bi se izgubio najveci deo posebnih prirodnih vrednosti koji ovaj deo sada ima. Ovde se sada, u bilo kom pravcu da gledate, ne moze ni videti ni cuti bilo koji znak užurbanosti, buke i artificijelnih geometrijskih oblika velikog grada. Zbog toga bi bilo bolje ici na neku vrstu uzdignutog setalista od prirodog materjala ispod i oko koga se moze posmatrati voda. Ovde postoje razni tehnicki i bezbednosni problemi koje treba prevazići, ali je mnogo lepše i verovatno jeftinije. Evo primera, čisto kao inspiracija za razmišljanje.