Posle 100 godina, "Venecija" pod katancem čeka novog kupca ili zakupca
Agencija za privatizaciju, kao stečajni upravnik ugostiteljskog preduzeća „Central” u čijem je sastavu čuvena zemunska kafana poništila ugovor o zakupu zbog neisplaćene kirije „Venecija” je pregurala dva rata ali je dotučena posle privatizacije
Jedan od simbola Zemuna i Beograda – restoran "Venecija" koji su nekada posećivali alasi, umetnici, ugledni trgovci, boemi raznih „fela”, od nedavno nema ni konobare koji su ovde radili. Kafana koja je prve goste dočekala još
1913. i svi njeni poštovaoci kao „poklon” za stoti rođendan ovog sastajališta dobili su katanac na vratima. Zakupac, kako tvrde za „Politiku” u Agenciji za privatizaciju, nije plaćao kiriju u ovom objektu na dunavskoj obali u srcu zemunske varoši.
– Preduzeće „Primna d.o.o” nije izmirivalo zakup i zato smo sa njim raskinuli ugovor početkom meseca. Još ne znamo da li će „Venecija” ponovo biti izdata ili prodata – naglašavaju u Agenciji za privatizaciju koja je pre dve godine imenovana za stečajnog upravnika ugostiteljskog preduzeća „Central”.
...
----------------------------------------------
Prestonički boemi zbog kafane prelazili državnu granicu
„Venecija” je u istoriju ušla i kao mesto koje je od osnivanja bilo simbol spajanja Beograda i Zemuna u jednu državu i jedan grad. Podignuta je 1913. alatom tesara Josipa Bognera i po nalogu vlasnika Aleksandra Štrajhera uglednog trgovca i veleposednika. Ovaj restoran tada je bio montažni objekat, a u njega su dolazili brojni viđeni gosti iz starog Beograda. To je bila uobičajena pojava, bez obzira što se Zemun tada nalazio na teritoriji Austrougarske i što je bilo potrebno proći proceduru da bi se lađom prešla granica Srbije i Habzburške monarhije.
Prvi svetski rat na kratko je prekinuo običaj da ovde dolaze gosti iz srpske prestonice, a posle završetka oružanih sukoba objekat je porušen da bi na njegovom mestu bila podignuta nova zgrada. Ali ovaj restoran uživao je veliki ugled i pre nego što je niklo novo zdanje, pa su ga još dok je tu bio skromniji objekat posećivale ličnosti poput pisaca
Branislava Nušića i
Bore Stankovića, reditelja
Čiča Ilije Stanojevića i njegovih kolega glumaca
Zorke Todosić,
Svetislava Dinulovića,
Bogoboja Rucovića i
Dobrice Milutinovića, jedan od osnivača „Politike”
Davorin-Darko Ribnikar,
Jovan Tanović, suosnivač našeg lista...
----------------------------------------------
Ni ratovi je nisu izbrisali
Zlatno doba „Venecija” doživljava u međuratnom periodu i ostaje podjednako omiljena među starim Zemuncima i gostima koji su u sve većem broju pristizali iz Beograda. Fešta koja je privlačila boeme sa različitih strana bilo je i takmičenje za zlatni kotlić, najbolju alasku čorbu. Kao zakupac između dva svetska rata kafanu je vodio Sima Ivanov.
Reputacija „Venecije” nije narušena ni posle 1944. i promene režima. Bez obzira što je zdanje u kojem se kafana nalazila bilo podignuto na visokim stubovima, Dunav je često u vreme najvišeg vodostaja skoro potapao ovu zgradu, pa je bašta prema reci u međuvremenu ograđena, a prepravljena je i terasa, kako bi gosti nastavili da se okupljaju.
----------------------------------------------
Ceo tekst na
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Venecija-pod-katancem-ceka-novog-kupca-ili-zakupca.lt.html