Šta je novo?

Zemunski kej

Dunav se povukao: Ukras glavnog grada prepun smeća


Kako je opao nivo Dunava, tako je na površinu vode izronilo granje, panjevi, plastične flaše i kese sa đubretom. Ovu ružnu sliku može videti svako ko ovih dana šeta duž zemunskog Keja oslobođenja, ali ni nizvodno kod Ada Huje situacija nije bolja.

Iako su radnici "Čistoće", kada je reka tek počela da se povlači pre desetak dana, očistili smeće i granje sa šetališta, đubre pliva u vodi, pogotovo kod nekadašnje hidro-baze. Mulj se izmešao sa šibljem, isečenim stablima, plastičnim ambalažama... Sve do januara prošle godine, vlasnici splavova su bili zaduženi da čiste nered oko svojih plutajućih ugostiteljskih objekata, ali je to promenjeno odlukom koju je početkom 2022. usvojila Skupština Grada Beograda. Od tada, za čistoću reka zaduženo je preduzeće "Beogradvode", a vlasnici splavova plaćaju taksu od 5.000 dinara dva puta godišnje, navode Novosti.

Oko splavova se taloži smeće, a društvene mreže neretko obilaze slike labudova koji gaze po đubretu na površini vode. Redovno se sređuje samo šetalište.

Beograd je jedina prestonica na Dunavu koja nema potpuno regulisan kanalizacioni sistem. Đubre u Dunav dolazi iz svih pritoka, sa obale i brodova. Uz pomoć Evropske unije u okviru ADRION programa smanjenja otpada u Jadranskom moru i na Dunavu i Beograd je dobio finansijsku pomoć za čišćenje otpada iz Dunava.

Kako bi se očistio Dunav kod Ada Huje, biće postavljeni kontejneri za selekciju otpada, a biće nabavljeni i brodovi koji će sakupljati otpad.

"Ideja nam je da putem tog broda koji ćemo kupiti uz pomoć Evropske unije, da taj otpad prikupljamo. Takođe, imamo nameru da kupimo katamaran koji će na sebi imati i postrojenje koje će da prikuplja otpad oko splavova. I sve što pluta pored obale mi ćemo tim katamaranom prikupljati i dalje reciklirati", kaže Radislav Radović, direktor "Eko zone" Ada Huja.

U projektu učestvuju i luke Italije, Grčke, Crne Gore, Albanije, Slovenije, Hrvatske.

 
Шта раде БГ воде? Зашто они нису набавили брод за скупљање отпада још пре 10 година?
 
0D392FF1-057F-4A5B-8BD1-E4209049F30F.jpeg
 
+1😃 za sllicice
Ogromne naslage mullja
sa vegetacijom oko starog šlepa treba da se uklone.
Samo što nema ko da se seti toga ☹️

Изгледа чекају кад крајем пролећа још више нарасте Дунав и сам однесе све то.
 
+1😃 za sllicice
Ogromne naslage mullja
sa vegetacijom oko starog šlepa treba da se uklone.
Samo što nema ko da se seti toga ☹️
Требало би уклонити и гомиле грана и смећа које је на једном делу шеталишта онемогућило нормалан пролаз људима:
IMG_20230416_164228.jpg
IMG_20230416_164232.jpg
 
Tu se opet vraćamo na onaj stari problem nadležnosti. Ovo je u direktnoj nadležnosti Srbija voda. A oni u budžetu nemaju para za to čišćenje.

Mislim da je opština Zemun pre par meseci organizovala čišćenje ovog poteza za Gradskom čistoćom i tada sam se pitao zašto Čistoća radi posao koji nije u njenoj nadležnosti.
 
Била је вежба ДВД на Кеју са пумпањем воде из Дунава, зато је Чистоћа почистила смеће тада.
 
Da nije starog šlepa, ne bi bilo ni mulja....
Jasna odgovornost tj.nadležnost odnosno obaveza da se to ukloni.
Jednostavno
- ako nije placeno, onda svako čisti ispred i oko svojih vrata.
-ako jeste placeno davaocu usluge, gde je usluga ?
Nema usluge, nema ni placanja.

Što u oba slučaja ne moguce je da mulj i druge naslage budu tu.

Avaj, mulj i naslage jesu godinama tu , što se protivi svakoj zdravoj logici.
Znaci oko starog šlepa vlada obostrana umobolnost.
 
Не знам зашто не продуже стазу иза Старе капетаније и споје два дела кеја, видим често да туристи осим ако се не спусте на доњи ниво немају појма да књј има наставак даље ка Радецком


7647139F-C964-4FEA-9A85-9DC06DD8EFB3.jpeg
AE5770AF-79D6-4A20-BA41-438D56A4592E.jpeg
142E8B3C-E121-4ED3-9DD1-BD26979EF040.jpeg
 
@Dzigi Bau
Da li si se obraćao nadležnima sa predlogom (idejom)?

Нисам, не знам ни ко је тачно надлежан, право да ти кажем нисам се никад њима ни обраћао, не знам да ли си ти некад за неки сличан проблем и ако јеси да ли је неко нешто некад урадио поводом тога.
 
Za ovako nešto se nikada nisam obraćao nadležnima, jer nisam nailazio na sličan problem, tako da ne znam kome bi bilo najbolje obrati se. Možda bi @astrodule to mogao da zna.
 
Не знам зашто не продуже стазу иза Старе капетаније и споје два дела кеја, видим често да туристи осим ако се не спусте на доњи ниво немају појма да књј има наставак даље ка Радецком

Zato što bi to bilo urbanističko nasilje jer kej nikada nije tuda išao. Što se tiče turista tu si potpuno u pravu. Ja sam na to upozoravo više puta. Apsurdno je da zbog Radikala turisti nemaju pojma da postoji još jedan, njima nevidljivi deo Zemunske obale, i to baš onaj koji je apsolutno jedinstven, autentičan i neponovljiv. Na prikazanom mestu na tvojoj slici je posle rata bio travnjak, a pre rata ulaz u zgradu kapetanije. Ni u jednom slučaju tu nije bio produžetek šetališta uz reku. Produžetak šetališta je sa rečne strane zgrade, tj između Kapetanije i gornje ivice keja, i samo tu može da bude. Ova perverzna zaobilaznica kroz travnjak je inače još jedan ostatak Šešeljove vladavine Zemunom kad je odatle isterao matičare i mladence, svojim ortacima poklonio Kapetaniju kao privatnu kafanu, a sebi (tj radikalima) izdao čuvenu zgradu magistrata na 100 godina. Posle su na brzinu prekopali dvorište Magistrata u kome je bila bioskopska bašta i tako zauvek uništili arheološke ostatke iz Rimskog perioda i iz samog središta Taurunuma. Ono što puno govori je da i danas niko ne sme da ih istera iz Kapetanije iako su sada već zauzeli ne samo nju i staro šetalište ispred nje, nego i čitav novi prostor keja posle njegove rekonstrukcije, pa usput na ulicu preusmerili kompletan pešački saobraćaj tobože druge glavne peščko-turističke zone u čitavom Beogradu.

SVI turisti na ulicu, ko ih j...e kad SNS i dalje ima važeći dil o nenapadanju sa Šešeljom. Ja drugo objašenjenje ovog urbanističkog besmisla i kulturne destrukcije najstarijeg i najlepšeg keja u gradu koja traje već decenijema zaista ne mogu da zamislim.

Zgrada Kapetanije je sa kopnene strane imala svečani ulaz iz grada. Priobalno šetalište i ulaz iz brodova je bilo sa druge strane.

1920. Zemunska Kapetanija.jpg


Šetalište uz Dunav je počelo ovako

1656384_560677724046987_3292725050820537752_n.jpg


Kapetanije sa Rečne strane. Vidite damu sa šeširom koja šeta po tom delu keja, kao i ljude koji sede na klupama okrenutim prema vodi. Snimano sa ukotvljenog broda.

ZEMUN-Zavicajni-muzej-Zemun-1995-2-_slika_O_43290217.jpg


Šretalište uz reku u delu pre i posle Venecije. Svuda su klupe i svuda se ide uz vodu a ne iza Kapetanije.

Zemun, kafana Venecija, pocetak 20 veka - 22velika.jpg


Na sledećoj slici (možda oko 1980.) se samo delimično vidi staro stanje. U ovom trenutku je Venecija već počela proces puzajućeg preuzimanja prostora keja (koju su Radikali posle samo nastavili) , pa je već zauzela deo šetališta. Međutim i dalje se iza njene bašte vidi kuda je išlo. Nema limene barake iza tog dela bašte Venecije, i iza se vidi se otvoreno nebo. Ljudi su ranije prosto nastavljali šetnju pored Venecije i između Kapetanije i reke. Uređena obala - šetalište - se pružala sve do restorana Šaran.

1980.~ Venecija i Stambena ladja Zemuskog Pristanista, deo.jpg


Početak gradnji nadstrešnica nad kosim delom obaloutvrde, naravno, da bi se dobio prostor za kafane.

2002. Kapetanija Zemun sa recne strane, Dosije Zemun.jpg


Jedna od prvih Radikalskih baraka sa kafanama uz Kapetaniju. Čini mi se da je pre toga je bila još jedna, neuglednija od ove.

2001.12.22. Montazni objekat ispred Zemunske Kapetanije 1.jpg


Takođe. U pozadini je Venecija a desno Kapetanija.

2001.12.22. Montazni objekat ispred Zemunske Kapetanije 2.jpg


Ovakva "urbanistička aktivnost" masovne krađe javnog prostora je u to vreme metastazirala po celom Zemunu. Ovo je Radikalski "Tržni centar" na Magistratskom trgu.

2001.02.10 Trg pobede Zemun sa izgradjenim trznim centrom.jpg


Deo Kapetanije i šetališta Zemunskog Keja bez nadogradnji, dakle pravi nastavak šetališta kod Kapetanije sa klupom za sedenje.

2008. Zemunska kapetanija pre rekonstrukcije, Strugar - 20221103-16414.jpg


Tako je, mada šire, bilo do Šarana. Od njega se šetnja mogla nastaviti manje uređenim ali ipak lepom delom, sa visokim drvećem, sve do Radeckog.

Restoran Saran - 298835216_10160920249891282_8296466667348536764_n.jpg
 
Poslednja izmena:
Vrh