Dzigi Bau
Advanced
- Učlanjen(a)
- 25.05.2018.
- Poruke
- 4.821
- Pohvaljen
- 12.107
Zato što bi to bilo urbanističko nasilje jer kej nikada nije tuda išao. Što se tiče turista tu si potpuno u pravu. Ja sam na to upozoravo više puta. Apsurdno je da zbog Radikala turisti nemaju pojma da postoji još jedan, njima nevidljivi deo Zemunske obale, i to baš onaj koji je apsolutno jedinstven, autentičan i neponovljiv. Na prikazanom mestu na tvojoj slici je posle rata bio travnjak, a pre rata ulaz u zgradu kapetanije. Ni u jednom slučaju tu nije bio produžetek šetališta uz reku. Produžetak šetališta je sa rečne strane zgrade, tj između Kapetanije i gornje ivice keja, i samo tu može da bude. Ova perverzna zaobilaznica kroz travnjak je inače još jedan ostatak Šešeljove vladavine Zemunom kad je odatle isterao matičare i mladence, svojim ortacima poklonio Kapetaniju kao privatnu kafanu, a sebi (tj radikalima) izdao čuvenu zgradu magistrata na 100 godina. Posle su na brzinu prekopali dvorište Magistrata u kome je bila bioskopska bašta i tako zauvek uništili arheološke ostatke iz Rimskog perioda i iz samog središta Taurunuma. Ono što puno govori je da i danas niko ne sme da ih istera iz Kapetanije iako su sada već zauzeli ne samo nju i staro šetalište ispred nje, nego i čitav novi prostor keja posle njegove rekonstrukcije, pa usput na ulicu preusmerili kompletan pešački saobraćaj tobože druge glavne peščko-turističke zone u čitavom Beogradu.
SVI turisti na ulicu, ko ih j...e kad SNS i dalje ima važeći dil o nenapadanju sa Šešeljom. Ja drugo objašenjenje ovog urbanističkog besmisla i kulturne destrukcije najstarijeg i najlepšeg keja u gradu koja traje već decenijema zaista ne mogu da zamislim.
Zgrada Kapetanije je sa kopnene strane imala svečani ulaz iz grada. Priobalno šetalište i ulaz iz brodova je bilo sa druge strane.
Pogledajte prilog 160959
Šetalište uz Dunav je počelo ovako
Pogledajte prilog 160957
Kapetanije sa Rečne strane. Vidite damu sa šeširom koja šeta po tom delu keja, kao i ljude koji sede na klupama okrenutim prema vodi. Snimano sa ukotvljenog broda.
Pogledajte prilog 160958
Šretalište uz reku u delu pre i posle Venecije. Svuda su klupe i svuda se ide uz vodu a ne iza Kapetanije.
Pogledajte prilog 160956
Na sledećoj slici (možda oko 1980.) se samo delimično vidi staro stanje. U ovom trenutku je Venecija već počela proces puzajućeg preuzimanja prostora keja (koju su Radikali posle samo nastavili) , pa je već zauzela deo šetališta. Međutim i dalje se iza njene bašte vidi kuda je išlo. Nema limene barake iza tog dela bašte Venecije, i iza se vidi se otvoreno nebo. Ljudi su ranije prosto nastavljali šetnju pored Venecije i između Kapetanije i reke. Uređena obala - šetalište - se pružala sve do restorana Šaran.
Pogledajte prilog 160949
Početak gradnji nadstrešnica nad kosim delom obaloutvrde, naravno, da bi se dobio prostor za kafane.
Pogledajte prilog 160964
Jedna od prvih Radikalskih baraka sa kafanama uz Kapetaniju. Čini mi se da je pre toga je bila još jedna, neuglednija od ove.
Pogledajte prilog 160962
Takođe. U pozadini je Venecija a desno Kapetanija.
Pogledajte prilog 160963
Ovakva "urbanistička aktivnost" masovne krađe javnog prostora je u to vreme metastazirala po celom Zemunu. Ovo je Radikalski "Tržni centar" na Magistratskom trgu.
Pogledajte prilog 160961
Deo Kapetanije i šetališta Zemunskog Keja bez nadogradnji, dakle pravi nastavak šetališta kod Kapetanije sa klupom za sedenje.
Pogledajte prilog 160950
Tako je, mada šire, bilo do Šarana. Od njega se šetnja mogla nastaviti manje uređenim ali ipak lepom delom, sa visokim drvećem, sve do Radeckog.
Pogledajte prilog 160951
Сећам се да је тако било раније, био сам у Старој капетанији на свадбама кад су ту били матичари,
али не би било довољно да се само уклони део Венеције и та башта данашње Старе капетаније опет би се тај горњи део кеја ту завршавао, већ би морао да се скрати и паркинг који је иза и да се сузи десетак башти разних ресторана у низу иза паркинга све до краја кеја испред Радецког (одакле је у будућности планиран наставак ка Пупиновом мосту)
тада би цео амбијент изгледао далеко лепше, као негде на мору са пуно малих баштица ресторана уз шеталиште на обали и са отвореним погледом на Дунав,
овако су одвратне оне огромне баште, док су пешаци отерани на доњи ниво или горе на ону уску стазу уз улицу.