Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Ako je komplikovano da daš 300 din, napraviš par fotografija sa opisom, plus odeš do sekretarijata ili do pošte da pošalješ, onda i nisi za bolje od parkiranih kola na trotoaru i zelenim površinama.
 
Sad zvučiš kao gomila ljuxi koji nisu zadovoljnim stanjem na terenu a neće prstom da mrdnu jer smatraju da to treba da popisuju ljudi koji su za to plaćeni i da šalju nadležne službe da rešavaju probleme. I tako onda neke stvari stoje nesreðene decenijama.​
 
Zar ne bi bilo dovoljno da ja prijavim Servisnom centru ono što je očigledno i što svaki Beli vidi svaki dan kada prođe tu. Njemu je to i posao precizno opisan u onoj odluci o formiranju Komunalne policije (Beli kako god).

Moje je mišljenje da je moj posao kao građanina da ukažem na problem i da ga onda oni u okviru Grada reše.

Okačiću primer za koji mi ne pada na pamet da idem na pisarnicu u temi o bici stazama za koji minut.
 
Moje je mišljenje da je moj posao kao građanina da ukažem na problem i da ga onda oni u okviru Grada reše.
Onako kako si napisao je zvučalo da ne treba ni kao građanin, ni na bilo koji način da ukažeš na problem, nego da su nadležne službe dužne da se same sete i pošalju osobu na teren koja će da primeti sve što si ti primetio i da onda to popišu i pošalju nadležne službe da reše problem.​
 
Pa, iskreno i to mislim, ali ne govorim javno.

U teoriji je posao Belih da uočavaju komunalne probleme i da ih rešavaju. Ako mi u samom centru grada vidimo stalno iste probleme, onda ih vide i komunalci i ne rade ništa.
 
Sve se u suštini svodi na to da li hoćeš da uradiš nešto da imaš iole sređen kraj u kome živiš ili hoćeš da pustiš da stvari budu u fazi raspadanja do .​
 
Da li je ova desna breza mrtva? :(

Ova pored je iste veličine, ali je puna zelenog lišća.

mrtva breza.jpg
 
Ne mora nužno da znači fa je mrtva. Ja uvek proverim tako što zagrebem koru i proverim da li je zeleno ispod. Profesionalna deformacija usled bavljenja bonsaijem.

Na terasi imam nekoliko bukvi. I svaka se ponaša drukčije. Jedna je sva u zelenom lišću, druga ima izbačeno lišće samo u donjem delu stabla, treća ima nekoliko listova koji su polako počeli da ulaze u jesenji kolorit, četvrta ima izbačena tri lista na jednoj grani koji su svetlo zeleni i nema naznaka da će uskoro da krenu da dobijaju jesenji kolorit, dok peta nema ni jedan jedini list, ali je zelena kad se zagrebe kora.​
 
Da li je ova desna breza mrtva? :(

Ova pored je iste veličine, ali je puna zelenog lišća.

Pogledajte prilog 218340
Брезе су јако страдале овог лета, масовно сушење. И то траје годинама. Ова клима им све мање погодује, оне су врста континенталне климе. Избегавати садњу, мада и осушени скелети изледају интересантно у пејзажу 😉
 
2 stabla prekoputa Nisove pumpe i jedno pored stradalo. Oov pored vrv zbog blizine, bilo je zdrsvo. Prekoputa jedno zdravo, jedno potpuno suplje iznutra.
Stevana Markovica Zemun ulica
20241111_093415.jpg
20241111_093408.jpg
 

Нове саднице у општини Младеновац


Захваљујући донацији компаније Астра зенека, еколошком покрету „Чувамо наше“ и доброј сарадњи општине и Града Београда, Младеновац ће бити богатији за 4000 нових садница од којих је већина засађена у Месној заједници „25. Мај“ и код спомен комплекса Црквенац, саопштено је из ове општине.

– Реч је о садницама Црног бора, храста лужњака и црвенолисног храста које ће бити засађене и на спомен комплексу Варовнице као и на Космају – рекао је иницијтор акције, члан Градског већа града Београда Лазар Марић, који се захвалио донатору и свима који су допринели да се овај пројекат реализује.

Акцију је подржао и председник Градске општине Младеновац, Богдан Вуксановић, који се придружио младим људима на терену.

4a8ca983b2fe36756516babdcb01e705_1929843257.jpg


82bf709bbe9977ba081d7f14dc7ed737_4495356142.jpg


 
Kako su sadili preziveci 5% ako budemo imali srece kroz par godina. Ne mogu se saditi stabla koja nisu par godina stara pogotovu ne na livadama i improvizovanim pesackim komunikacijama a da to nije obezbedjeno ogradom oko parka ili barem oko sadnica. Pogotovu sto ovo niko nece zalivati ni odrzavati.
 
Da, većina sadnica neće preživeti i pare su bačene bolje da je zasadjeno manje sadnica ali da je obezbedjena adekvatna zaštita i da su sadjene zrelije forme. I moglu su bez crvenolisnog hrasta (Quercus rubra) jer on nije sa ovog kontinenta uopšte i u odredjenim područijima Evrope je i invazivna vrsta. Kada se nešto sadi treba težiti da to budu vrste koje su bar sa ovog kontinenta ili bar one koje nemaju potencijal da budu invazivne idealno isključivo vrste koje su ovde odomaćene (native) kakve bor i harst koji sade jesu.
 
Ово је све џабе ако не буду редовно заливали.
И код мене у месту су садили и рекли да ће заливати али је то било ретко. Онда смо се нас троје организовали, скупили флаше које смо пунили на извору и ишли колима и заливали. Мислим да би се далеко више садница осушило да им нисмо пружили и то мало воде.
Ове године је посађено још више садница, тако да ћу за следећу да купим буре за ауто ради заливања. :) Оно што је добро, бар извора има довољно.
 
Vrh