Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Ne radi se o drvecu koje je sadjeno kod sprava za vezbanje na obali bloka 44, to je odlicno jer je zasadjeno raznovrsno drvece, samo bi bilo dobro da se zasade i neke zbunaste vrste koje bi malo prikrile te sprave i bolje ih uklopile i povezale u okolnu prirodu.

Vidik zaklanja drvece koje je sadjeno na nasipu bloka 70, 44 i 45. Drvece koje se nije primilo je sadjeno na poljanama izmedju nasipa i srednje staze povodom 60 godina Novog Beograda i zaista se sve od reda posusilo, nadajmo se da i sudbina novog grada nece biti takva.

Za pitanje splavova postoji druga tema, ali tu izgleda pomoci nema, jer velikoj vecini ovdasnjeg naroda to ne smeta, istovremeno gotovo svi mladji ljudi ovde kao jedini zivotni cilj imaju odlazak odavde, u medjuvremenu mogu malo da zaborave na razmisljanje gde i kako, dok se zabavljaju na nekom od pomenutih objekata na rekama.

Ipak ako ostvare svoje ciljeve izgleda da ce kroz prozore solitera blokova duvati promaja, kao sto sad duva vetar na tim poljanama na obali gde se nije primilo to drvece zasadjeno u cast nastanka Novog Beograda.
 
Na raskrsnici Klare Cetkin i Aleksinackih rudara, gde je kucica zelenila, svake godine sade drvored breza, i svake godine dopustaju da to propadne... Prema informacijama koje imam to rade vec desetak godina tako... To je divljastvo i rasipnistvo teze vrste...
 
Znak jedno pokazuje vlasnika bas briga a i zardinjeriju koja je tuda prolazila
dsc04561.jpg
 
Ja sam kupio u topčideru rasadnik Srbiha šume 800 dinara.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаток 2
 
Цео расадник за само 800 динара?
 
jedna jelka je 800 dinara. hteo sam da kažem da sam je kupio u topčideru, a kupio sam je od rasadnika koji je u vlasništvu jp Srbija šume.
 
Rasadnik je posle parka ka Rakovici. Imaju i dobar restoran.
 
Vesti :: Beograd
Počelo uređenje Cvetnog trga »
25. Decembar. 2012 | (16:57 -> 18:24), Izvor : Studio B
Cvetni trg postao je još jedan urbani džep Beograda. Trg je dobio nove klupe i cvetne žardinjere i time postao još jedna oaza usred centra grada.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
cvetni(1)25122012.jpg


Na Cvetnom trgu predstavljen je početak uređenja tog prostora, kao petog "urbanog džepa" na opštini Vračar, a koji se sprovodi u okviru projekta sređivanja i ozelenjavanja zapuštenih delova grada pod nazivom "Urbani džepovi Beograda".

Uređen je ulaz na Cvetni trga iz Ulice Svetozara Markovića gde je postavljeno šest klupa u obliku korena, koje treba da podsete da je taj prostor nekada bio prekriven hrastovim šumama.

Postavljene su i dve vertikalne žardinjere sa cvećem koje simbolizuju vrata nekadašnje cvetne pijace, po kojoj je taj deo grada dobio ime, a posebno je istaknut i stari hrast koji je pod zaštitom države kao najstarije stablo u Beogradu.

Sekretar za zaštitu životne sredine Beograda Goran Trivan podsetio je da je za godinu i po dana, od početka projekta "Urbani džepovi Beograda", realizovano sređivanje oko 30 malih prostora na svim gradskim opštinama.

Precizirao je da je prošle godine uređeno 10 "urbanih džepova" i da su ove godine novac za uređenje po jednog zapuštenog prostora dobile sve opštine, a prosečan iznos kojom je grad pomogao je bio oko milion dinara za svaki "urbani džep".

Kako je naveo, cilj projekta je uspostavljanje uređenih ekoloških i socijalno funkcionalnih prostora u okviru javnih zelenih površina, kao i podsticanje odgovornijeg odnosa građana prema vlastitom okruženju.

Trivan je najavio da će sledeće godine grad takođe obezbediti novac za nastavak uređenja "urbanih džepova", ali nije mogao da navede koliko sredstava će biti uloženo u te namene.

Predsednik opštine Vračar Branimir Kuzmanović rekao je da ta opština planira dodatno uređenje Cvetnog trga i najavio da će, ukoliko bude dovoljno novca, naredne godine pored ostalog izgraditi i fontanu na tom trgu.

VIDEO PRILOG: http://www.youtube.com/watch?v=Kd3jhymJo7Y

Izvor: Studio B
 
sizif":3ircork1 je napisao(la):
Цео расадник за само 800 динара?
I meni je odmah bilo sumnjivo, zar je moguce da su cene toliko skocile, pa secerane sam za dinar uzimao ni cementare nisu bile skuplje!? :shock:
 
Na prostorima obale od 70 do 45 bloka opet sade masovno stabljike i ponovo se uopste ne obaziru na zatvaranje vizura koje su posebnost koja daje znacaj i lepotu dozivljaja ovom delu Beograda.

Imamo dovoljno suma i zaista nije potrebna samo jos jedna suma na obali Save, pored sume na Adi, Kosutnjaka, Banjice, Zvezdare.
Utesno je sto najverovatnije ni ovaj put velika vecina nece primiti.
 
Između vizure i bedema od krošnju u zelenom pojasu / parku bih uvek izabrao ovo drugo i drago mi je što postepoeno menjaju stabla i sade nova.

Ugođaj kvari splavovi naređani jedan do drugog, mulj koji se kuplja oko njih, đubre u Savi...i šetalište podeljeno na biciklističku stazu i pešački deo, naravno...
 
Znaci posto se od djubreta ne vidi reka sve zajedno ce zakloniti drvoredni bedemi i vozi misko kroz zeleni tunel...
 
Ne, pogrešan zaključak.
Treba ukloniti većinu splavova, kažnjavati bacanje đubreta ali i organizovati sistemsko čišćenje obala.
 
MilisaVe, hvala za savet, kupih jelku danas.
 
Zakjucak koji opisuje stvarno i trajno stanje ne moze da bude pogresan.

Bilo bi dobro da znamo sta su oni koji kazu treba do sada ucinili da treba postane sadasnje, a ne moguce i buduce stanje, jer sadasnje stanje ovog dragulja naseg grada je nastalo posle jedne dugo cekane promene koja je posledica slusanja mnogih treba da ... ali u ovom slucaju je nesto sto je pre 15 godina bilo sasvim cisto i skoro savrseno postalo sada savrsena slika nase sasvim nesavrsene stvarnosti .
 
Izgleda da je u pitanju nesporazum.

Ja sam mislio na drvored duž šetališta na nasipu.

Danas sam prošao po danu posle duže pauze, i videh da su zaista zasadili veliki broj stabala na mestim gde ih ranije nije bilo, i to veoma zgusnuto... Vidi se da neće uspeti a i zauzeli su površine koju se koristile za igru i sankanje kada ima snega. Nije da se ja tamo igram i sankam, ali mi se ne dopada što oduzimaju klincima zadovoljstvo koje sam ja imao kada sam bio mali.
 
Sada sam i ja video novi talas sadnica. Savski kej kao da su odlučili da pretvore u rasadnik, toliko su zasadili novih sadnica, stvarno bespotrebno. Taman smo komentarisali na prethodnoj strani prekomernu sadnju novih sadnica po keju, a sada su posle 44 bloka odlučili da još više sadnica posade u 70 bloku (nisam još prošao 45 pa nisam video kako je tamo).
Inače kada smo kod vizura sa nasipa u 44 bloku se pruža vrlo lep pogled uz Savu, skoro do mosta kod Ostružnice pošto Sava taman skreće na kraju blokova. Par splavova manje i bez novog drveća pa ćemo pogled imati i dalje.
 
Ове године биће реализован и пилот пројекат ископа бунара на зеленим површинама око „Београдске арене”, чијом водом ће оне бити заливане, са идејом уштеде воде „Београдског водовода и канализације”, а на тај начин ће велики број зелених површина бити стално освежаван и негован, без превеликих трошкова.

Da li su jos jednom reci iz nasih rasprava i predloga pocele da postaju dela u stvarnosti ?
 
У највећем броју случајева површине у Београду остају без зелених површина тако да ми је јако чудно кад се људи жале на превише засађених стабала...
Рецимо у Миријеву мало мало па нека зелена површина постане грађевинска парцела...
 
beli grad":21cx3yin je napisao(la):
Ове године биће реализован и пилот пројекат ископа бунара на зеленим површинама око „Београдске арене”, чијом водом ће оне бити заливане, са идејом уштеде воде „Београдског водовода и канализације”, а на тај начин ће велики број зелених површина бити стално освежаван и негован, без превеликих трошкова.

Da li su jos jednom reci iz nasih rasprava i predloga pocele da postaju dela u stvarnosti ?

ово је одлична идеја, цена струје потребна за пумпање воде је значајно мања од испумпане воде по кубику, поред тога нема потребе да се наводњавање врши хлорисаном водом.
 
Vrh