Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Evo jednog "pipavog" pitanja.

Da li nam treba ovakvo zelenilo uz most koje zaklanja pogled?



Da li bi bolje bilo da su krošnje skresane da ne prelaze visinu mosta?

Moje mišljenje je da ovako izgleda vrlo neuredno i zapušteno.

Siguran sam da će ga bar malo skresati kada budu rekonstruisali trotoar na toj strani.
 
Добро уочавање @Дуле :kk:

Наравно да не треба овакво зеленило. Баш изгледа запуштено и види се да се уопште не негује.
Надам се и ја да ће то дрвеће подкресати кад се буде радила раконструкција тротоара и остали радови на мосту.
 
Mislim da visina nije problem. Već širina, i da ih treba skresati da ne ide na trotoar. Ali što se visine tiče, dođu ko prirodni bukobrani.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=459096#p459096:1ydthxwx je napisao(la):
dane bezanija » Pet Jun 16, 2017 9:38 am[/url]":1ydthxwx]iskreno odusevio sam se odmah kad sam video novi drvored...toliko je to neophodno na svim ulicama novog beograda...ako bi neko hteo da se slozi sa mnom ali bulevar Milutina Milankovica koliko mi se cini nema nikakav drvored osim niskog ukrasnog rastinja?ovo vec mng lepse izgleda a i prakticnije i bolje kako za ulicu tako i za trotoare..svaka cast investitoru i projektantu...i kada je presecanje "vrpce" ?

@dane bezanija saglasan sam s' tobom u potpunosti, Prebacih ovde, da ne bude da sao otišao offtopic.

Živim u 23 bloku, i što se tiče M.Milankovića, to je strašno koliko se ništa ne održava ! Da li je zbog politike (jer je Šapić na NBGD) ili zbog ko zna čega drugog, ali JKP Zelenilo-Beograd izgleda kao da je zaboravilo da ovaj kraj postoji. Svake godine se radujem maratonu više nego učesnici, jer tad pokose, pa nemam osećaj da prolazim kroz savanu. Prošle godine su slovom i brojem kosili 3x za celu godinu, a koliko je kiše bilo. Takodje, za celu godinu dana jednom sam video traktor i cisternu da su zalivali drvored u ulici. Drvored je u očajnom stanju, obolelih stabala ima mnogo, grane ne seku, makar one trule da ukone. S vremena na vreme, uklone neko pa posade novo, s tim što su prošle godine posadili celim bulevarom sadnice javora nakon dužeg vremena. Nadamo se najboljem. Osveženje je deo Antifasisticke borbe prema autoputu gde se lepo primio drvored platana.

O unutrašnjosti bloka najbolje da i ne govorim. U proteklih par godina najmanje 7 stabala, prosek starosti oko 30 godina, je obolelo i istrulilo, što lipa, što javora. Neka su još skroz trula, a ne posečena, dok druga polovično. Jednom sretnem u bloku 19a ekipu JKP, obrezivali lipe, pridjem i fino se ispričam sa šefom, tako da ga nazovem, on mi da broj i ljubazno mi kaže da im javim ako primetim da negde ima obolelih stabala da dodju, da reaguju. Odlučih da budem revnosan građanin jer mnogo volim parkove i drveće, zvao nekoliko puta, niko mi se nikad javio nije !!!

Sve u svemu, velika šteta, jer je sve to davne 1975. bilo lepo oslišljeno i izvedeno, a danas prepušteno vremenu i ćudi prirode. I onda, kad nekom kažem gde živim, još dobijem odgovor tipa: "Jaooo... kako je to lep blok, prostran, sa puno zelenila, nije nabijeno, nije sve beton.. itd itd" pa ne znam da l' da se radujem il' da plačem ...
 
Ovih dana a nakon Novosadske nesrece (pada drveta na vozilo sa tragičnim posledicama )
Zelenilo u Zemunu uklanja osušeno i poluosušeno drvece iz ul. drvoreda
sličica sveze posecenog drveta u Glavnoj ul.
 
Da izbegnem , a kompozicija ?
pa ona mi dodje ko onaj (ružni gipsani), patuljak u vrtu :lol:

brw, slicice su ti dobre :kk: a kad smo kod komponovanja baš dobro i ilustuju moje ne shvatanje
poriva za tolko turanje malih taraba svud po Bgdu
naročito oko baštica i drvoreda koje su arh.- ekstjerskim rešenjem vec zašticene
mozda je u pitanju neka seoska nostalgija .... :roll:
al po odavno, u Bgdu nema kokošaka, pataka , prasica ... od kojih takve male ograde i štite
doduše imamo podosta krupne ,, stoke,, i pasa po djadi , pa neretko vandališu sve na svom putu
al ni te male tarabice od raznih materijala (metal beton) slabo sta da pomažu od takih ....samo evociraju na ..... :D

A gl. negativnost na prometnijim ulicama kod drvoreda i baštica je da te ogradice vrlo uspešno zamenjuju kante za djubre
a to baš i ne doprinosi lepoti Bgda
Pozitivni pomak su one metalne plocate kruzne rešetke oko stabala kod drvoreda , al to je samo u ,,centru,, a okolo ne stavljaju
pretpostavljam da dobro pašu u oborma sa prasicima, pa ih rado odnose....
:sesir:
 
Према плану, око Авив парка и та улица цела ту, треба дрворед да добије, што би било врло фино и красно јер овако кад се иде а сунце је неподношљиво буде, само је питање да ли ће то икада да ураде
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=464468#p464468:3r520bks je napisao(la):
boca-ica » Ned Jul 09, 2017 8:10 am[/url]":3r520bks]
brw, slicice su ti dobre :kk: a kad smo kod komponovanja baš dobro i ilustuju moje ne shvatanje
poriva za tolko turanje malih taraba svud po Bgdu
У примерима које сам фотографисала: на првој и другој фотографији је рукохват, на другој Еуробанка, и не заборави, да нема ограда пси луталице би засигурно на травњаку видели ново згодно место да се мало задрже, што си и сам констатовао. Ограде су дискретне за разлику од ограда на фотографијама које следе. Никако ми се не допадају али је зато све уређено и увек чисто.

Фотографисано неколико углова са истим цветним аранжманом испред велике зграде са неколико садржаја.
Баново брдо

Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1
 
Dripci oteli od parka komad travnjaka i otvorili ko bojagi fensi pekaru ...a potom je tapnuli Grcima za banku cij kodizajneri dizajniraše i tarabu kojoj sad treba da se divimo ...
more... meni bi sporo bilo i TNTom uklanjane te montažne nakaze iz parka sve sa tarabom :lol:
 
Pekaru je otvorio pok. fudbaler Topalović (igrao jedno vreme u nekom Francuskom klubu). Pekara je nastavila da radi do pre nekoliko godina a onda je supruga Topalovićeva objekat izdala Eurobanci. Da je Topalović imao privilegije jeste ali nije jedini i makar su objekat i okolina od početka najuređeniji deo na tom potezu.
 
.....ali nije jedini i makar su objekat i okolina od početka najuređeniji deo na tom potezu....
psss .... ako ovaj adut procitaju ,,oni,, sto piskaraju na temi ,,Nelegalna gradnja na levoj obali Save,, ....
poješce ti uši u jednom zalogaju i to bez soli :lol:

Ne ljuti se, al to nije argument za jednu pametnu damu , osim ako je šala , pa sam ,,gurmanski,, šalljivo i odgovorio :lool:

:sesir:
 
Odavno je na mene "bačena stena" na BBf, za uši ne marim.
Gde ti vidiš argument osim što sam dala podatke i konstatovala stanje oko objekta?
 
....za uši ne marim....
Kako ne marim ?
Pa moja supruga mi dojadi ovih vrelih dana ... kad god je mrzi da traži daljinac od klime, samo mi kaže
,, ajd razmahi ih malo.... da se razladim ...,, :lol:

Da se vratimo temi ...
Sto se tiče Banovog brda, mislim da je najzelenije Bgd brdo i prepuno ul. drvoreda :)
 
Šta znam Boco, meni je Brdo ok, tu radim pa se motam gore dole i meni se čini da većina ulica nema drvorede, uske su, parking je problem. Da su sve kao recimo Kraljice Katarine ili Petra Martinovića bilo bi mnogo bolje...Ovako da nije Ade i Košutnjaka tanko bi bilo Brdo...
 
Da je bar neki drvored kroz Požešku. Ovako ubi sunce. :laugh:
Sećam se dok se pekara gradila , čak su uspeli da izdejstvuju levo skretanje ispred pešačkog prelaza.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465247#p465247:16p3b1c0 je napisao(la):
Johnest_Hon » Čet Jul 13, 2017 12:44 pm[/url]":16p3b1c0]Šta znam Boco, meni je Brdo ok, tu radim pa se motam gore dole i meni se čini da većina ulica nema drvorede, uske su, parking je problem. Da su sve kao recimo Kraljice Katarine ili Petra Martinovića bilo bi mnogo bolje...Ovako da nije Ade i Košutnjaka tanko bi bilo Brdo...

To što su ulice uske (samo ne znam koje i ako su uske nije manjkavost (uporedimo ih sa uskim ulicama u gradovima na moru koje zapravo i čine šarm iako su uske iz opravdanih razloga). Nešto malo sam opisala Banovo Brdo pa ako ti nije teško pročitaj ali to je tek deo, verovatno sam nešto zaboravila. viewtopic.php?f=13&t=2165&p=464944#p464944

@Žika
Tačno je da Požeškoj nedostaju drvoredi i to bi moralo da se reši pa neka se zazeleni za koju godinu, strpljiv smo narod ali ne i odlučan, jer sve se završava na konstataciji, nažalost.
Drugu rečenicu, oko "levog skretanja ispred pešačkog prelaza" ne razumem pa, ako nije problem, molila bih te da mi pojasniš. Hvala unapred.

Moje mišljenje jeste da bi Požeška morala biti pešačka zona ali, kako je to nemoguće zbog tramvaja, moja želja postaje bajkovita želja. Svakako, Banovom brdu nedostaje takav potez i verovatno će uvek nedostajati.
 
Brdjani, zelenilo brda i brdjanska pešaška zona ....

Lješka i N. Gogolja (ispod Pozeske) imaju stare drvorede i izmedju zgrada zelenila
Do sada razmisljalo se samo o Ljeskoj kao saobracajnici ....

Druga je priča to što zbog pogrešne ,,kontracepcije,, svi lokali strpani u Pozesku koja nema ni čestiti trotorar a ni drvored
ali zato odmah ispod Pozeske ,
N Gogolja ima sve uslove da postane pešaćka zona sa postojecim bogatim drvoredom i čestim zelenim mini prakovskim djepovima

Pozeski lokali su ,,ad hok,,palanačke prilepuše izmedju zgrada (izuzev TC)
te kako su (na ,,privremeno,,) i sklepani - tako mogu lako i da se odklepaju i bukvalno po istom rasporedu 10-15 metrara nize u Gogoljevoj opet da se postave :D

a Brdo dobije zaslužnu normalnu i savremenu dugacku trgovačko- pešacku zonu sa prelepim STARIM drvoredom i zelenilom -
sto ni Knez Mihajlova nije imala

A sva saobracajna infrastruktura sa stajalištima na 10-15 met. tj. na 1-2 minuta ostaje iznanad u Pozeskoj
a moze i dodatno ispod kroz Ljesku da proštrapacira neki električni bus :)

Nije stvar da li moze
vec je samo stvrar dal da ce Brdjani i grad da se malko ,,otvore,, za svoj komad neba
pa malo iz slamiarice, malo iz budjeta, i uvesti brdo u zeleniji i savremniji 21 vek
:sesir:
 
Trotoar u Požeškoj je dovoljno komotan ali je nekvalitetno popločan i na tome bi se moralo poraditi.

Ne može ni jedna ulica biti pešačka zona ako nema dovoljno osvetljenja što uličnog što svetlećih izloga osim ako je na obali reke poput Zemunskog keja. Sigurna sam da ni jedna od potencijalni pešačkih zona ne bi zadovoljila osnovne kriterijume a koristili bi je stariji ljudi u časovima odmora i to pod uslovom da se postavi dovoljan broj klupa ispred zgrada. Ovako ostaje park, Ada ili pravac grad, makar autobuskih linija ne manjka. Činjenica je da je to nedovoljno jer Požeška nije ulica za šetnju, a kada vidim da šetaju male bebe u kolicima pitam se da li roditelji razmišljaju koliko je to loše jer deca mogu samo da se nadišu smoga. Možda bi dobro rešenje bilo napraviti korektnu prečicu do Ade.

Slažem se da su lokali odnosno tržni centri kojih je više od lokala očajni, projektovao ih je poznati arhitekta, već pokojni. Čudila sam se njegovim idejnim rešenjima jer zaista, svaki liči na sklepanu montažnu šarenu kutiju bez imalo smisla, u potpunoj disharmoniji sa ambijentalnom celinom.

Ne znam koji Tržni centar izuzimaš, mnogo ih je.

Naravno da se sve može ali to nije prioritet ni Brđanima ni Gradu naročito sada kada se rade veliki projekti od interesa za ceo Beograd, uslovno rečeno.

Ne razumem baš, ko to treba da se "otvori" za takav projekat pored Grada? Građani? Pa oni jedva da održavaju svoje zgrade što zbog finansija što zbog nezainteresovanosti.
 
Ulica Nikolaja Gogolja nije previše dugačka i odgovara najelitnijem trgovackom delu Pozeske
zato je i adekvatna za pešaćku zonu
a bogata je obostranim starim drvoredom, sa puno mikro parkova uz trotoare, koji su zapravo zelene površine izmedju zgrada.

Znam jer davno prodao sam stan u Lješkoj siporeks-tegola kreacija ludo-gramzivog kvazi-prof. Slavka koj je izmislio nadogradnju na 5 i 6 sprat bez lifta :lol:


-Trotoar u Požeškoj nije dovoljan prilazem i sličicu koja to potvrdjuje (dok su deca bila u kolicima Tantalove muke proci Pozeskim)
a i ćelava je bez drvoreda, totalno nehumana za pešake i od sunca i od saobracaja.....
-Ne brini se za osvetljenjem saobracajnice i pešacke zone se razlikuju, te pešaćka Gogoljeva bi dobila prigodno drugačije osvetljenje (a tu je i sedušte firme koja daje novogodišnje osvetljenje celog Bgda) :lol:
-Pešacka zona nema nigde namenu po uzrastu, pa nece imati ni u Gogoljevoj ako ozivi kao zelena trgovačka pešačka zona
-Gomila ,,lokala,, u Pozeskoj ne liči na sklepanu šarenu kutiju , nego i jeste sklepano (siporeks majstorija)-

-Izmeštanje privatnog vlasništva moguce je posebnom uredbom finanski olakšati radi opšteg prosperiteta B.brda
vlasnici ako hoce da rade u Gogoljevoj pešackoj zoni - neka plate selibu i to samo novi materijal za nove,, šarene kutije,, i zidara
a grad da plati pratecu infrastrukturu za te nove lokale u Gogoljevoj kako bi se oslobodila vrlo jaka saobracajnica- Pozeska

Na dobitku je i Bgd i Čukarica i brdjani
što u poboljšanju i olakšanju saobracajnice, što u poboljšanju i olakšanju kvaliteta života samih stanovnka

Ja sam sa brda i utekao, a ko je ostao eto ima opciju zašta da se bori i iskoristi predivan stari drvored u Gogoljevoj
ako nece i ne moraju ....

:sesir:
evo sličice Pozeske kakvu pamtim a i tvoje slicice gde se vidi širina preostalog trotoara :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465633#p465633:3l27zspu je napisao(la):
Ksenija » Sub Jul 15, 2017 9:00 am[/url]":3l27zspu]

@Žika
Drugu rečenicu, oko "levog skretanja ispred pešačkog prelaza" ne razumem pa, ako nije problem, molila bih te da mi pojasniš. Hvala unapred.



Tu odmah posle natpisa škola , gde je ovaj kursor-strelica. Tu je par metara isprekidana linija za levo skretanje ka pekari a sigurno i za uključenje iz pekare.
 
Јуче-16.јула у мом старом крају на крају зграде где сам живео - Блок 38, Градско зеленило орезивало вишегодишње тополе, мислим да су засађене или 1969. или 1970.године. Било је интересантно посматрати како радници спретно секу гране, а требало им је скоро два сат да ураде посао само за једну тополу.

Pogledajte prilog 5Pogledajte prilog 4Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1
 
Жика, сада ми је јасно. Најлепше хвала на појашњењу.

Гаго, плусића колико је фотографија па још пута икс ипсилон.
 
Vrh