Šta je novo?

Zastava Srbije na jarbolu visokom 80 metara

Када су већ јарболи у питању, данас баш гледам касарну 7. пука на углу Ресавске и Немањине и размишљам како би лепше изгледало да се заставе вијоре на кулама уместо на новијим јарболима са стране.
 
U blizini je Slobina i Mirina "Večna Vatra" pa se ispostavi da je večnost trajala vrlo kratko. Iz Vikipedije:

"Plamen na „Večnoj vatri“ se viorio do 5. oktobra 2000. Tada su se povukli policajci koji su obezbeđivali spomenik, a nepoznati huligani su upali u objekat odakle je stizao gas, oštetili instalacije i tako ugasili „Večnu vatru“. Drugi su razvalili ulazna vrata i ušli u obelisk. Onda je u istoj noći grupa mladih poskidala i odnela skupocene reflektore. Ubrzo nakon toga, spomenik je išaran grafitima koji su potpuno prekrili natpise i narušili izgled spomenika. Nakon toga skinuta su slova sa teksta „Večna vatra“ u kojem je bilo navedeno kome je spomenik posvećen."

Prisutni botovi će se verovatno isćuđavati nad činjenicom da je povod možda još svetiji od sada predložene zastave. Spomenik je podignut u znak sećanja na žrtve Nato bombardovanja. Ko ima nešto protiv odavanja pošte žrtvama, zar ne? Međutim, narod je, mada ne naročito pametan, ipak sasvim dovoljno pametan da shvati da ne treba mešati prave povode autoritarnih vlastodržaca za ovakve spomenike, sa zvaničnim povodima, pošto je pravo ponižavanje tih svetinja ako ih tobože slave upravo oni koji su im najveći neprijatelji.

Obratite pažnju da baš Sloba spomenikom žali žrtve rata, a baš im Mira piše posvetu.

Dok se ovde zastavom slavi Država od strane onih koji već godinu dana tobože "istražuju" rušenje pravnog poretka u Savamali, pošto su prethodno partijskim kadrovima uništili nezavisnost svih njenih institucija, a kontrolom svih većih medija obesmislili demokratsko glasanje.

Poenta je očigledno da baš takvi imaju daleko jednostavniji način da promovišu ono kažu da promovišu. Pa neka prvo urade to, pa ONDA mogu da podižu spomenike koje neće morati trajno da čuva policija ... pardon, sada već vojska .... Ustvari, nije li vrlo rečito da se unapred pretpostavlja da zastava kao simbol ovakve Srpske državnosti može od sopstvenog naroda biti sačuvana samo u krugu kasarne?

450px-Ve%C4%8Dna_vatra.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=445114#p445114:fqzn7r8z je napisao(la):
astrodule » Sub Apr 08, 2017 12:33 am[/url]":fqzn7r8z]A biti Srbin je ekvivalentno voleti ogromnu zastavu koja treba da leči komplekse?
A, onda sta lece Ameri, Skandinavci, Turci i ini? Ameri, Svedi, Danci, Norvezani pred svakom privatnom kucom imaju jarbol i nacionalnu zastavu. I sta njima spocitavate? Sta lece Nemci zastavom u brademburskoj kapiji u Berlinu ili Francuzi u Trijumfalnoj kapiji u Parizu? Hocemo li malo i o Italijanima i Grcima? Da ponovim: Od svih sovinista na svetu, najvise mrzim auto - soviniste.
 
AV želi da napravi objekte kojima bi ostao upamćen u istoriji. Nekad su to autoputevi sa ultra tankom podlogom, nekad ogromni jarboli na vetrometini.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=445112#p445112:1q53cyon je napisao(la):
Gambi » 07 Apr 2017 11:15 pm[/url]":1q53cyon]

Podrzavam ovo jer ako nista bilo bi bas privlacno turistima kada dodju u srbiju da se slikaju pred tom ogromnom zastavom kako bi svjoim pratiocima na drustvenim mrezama sto upadljivije i simbolicno prikazali da su dosli bas u srbiju.

jbt, ovde vecina ljudi smatra da su turisti mentoli koji idu okolo privuceni svakakvim cudesima.. mozda da ih privucemo jos vise pa da umesto zastave o jarbol obesimo vucica.. mislim bilbord, ko sto i sad visi na svakoj banderi..mislim poster
 
ddddd":3g82uorn je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=445114#p445114 je napisao(la):
astrodule » Sub Apr 08, 2017 12:33 am[/url]":3g82uorn]A biti Srbin je ekvivalentno voleti ogromnu zastavu koja treba da leči komplekse?
A, onda sta lece Ameri, Skandinavci, Turci i ini? Ameri, Svedi, Danci, Norvezani pred svakom privatnom kucom imaju jarbol i nacionalnu zastavu. I sta njima spocitavate? Sta lece Nemci zastavom u brademburskoj kapiji u Berlinu ili Francuzi u Trijumfalnoj kapiji u Parizu? Hocemo li malo i o Italijanima i Grcima? Da ponovim: Od svih sovinista na svetu, najvise mrzim auto - soviniste.
A da li neko od njih ima jarbol id 100m sa ogromnom zastavom u centru grada?

Ne smetaju mi zastave na mestima koje su nabrojao. Ja lično obožavam što sa prozora vidim srpsku zastavu.

Ali vrlo je bitno ko daje takve ideje.

Opisan je slučaj Večne vatre, pa ako ne možeš da povučeš paralelu, onda ne vredi raspravljati na tu temu.

Poslato sa telefona
 
Nema problema, shvatili smo, najveci problem u ovoj celoj prici je taj sto je Vucic iza ove ideje.
 
Trijumfalna kapija je visoka 51 metar. Onda je zastava otprilike 30-ak metara. Arc d' Triomphe se nalazi u centru Pariza i to veoma urbanizovanom delu Pariza. Ovaj nas jarbol bi trebalo da bude kod baze recne ratne flotile, sto ce reci relativno daleko od centra i u, apsolutno, neurbanom delu grada. A da su 1806. godine, kada je pocela izgradnja Trijumfalne kapije, postjali tehnicki uslovi, zar sumnjate da ne bi izgradili nesto vece?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=445132#p445132:2aunt1wt je napisao(la):
astrodule » Sat Apr 08, 2017 3:46 am[/url]":2aunt1wt]

Ali vrlo je bitno ko daje takve ideje.
Opisan je slučaj Večne vatre, pa ako ne možeš da povučeš paralelu, onda ne vredi raspravljati na tu temu.

Sramota za nas kao narod. Uspjeli smo da pitanja koja se ticu nacije i drzave svedemo na medjustranacko prepucavanje.
Cestitam svim srpskim neprijateljima koji su uspjeli da u nama ubiju jedinstvo, da nas posvadjaju i natjeraju da sami sebi radimo ovo...

 
Nije sramota, upravo obrnuto, treba da smo ponosni. I to kažem sasvim ozbiljno, da me ne bi pogrešno razumeli. Nacionalni simboli se ne smeju zloupotrebljavati zbog sebičnih interesa. Ovakve kontraverze su znak da je Srpska nacija još uvek u osnovi zdrava, da razume da simbol nema apsolutnu vrednost sam po sebi, već da uvek označava neke vrednosti i osećanja ljudi. Ako su simbol postavili ljudi koji su nekada iskreno verovali u nešto vredno što su mislili da on predstavlja, onda je on za poštovanje, i u njemu nema ništa prljavo, čak i ako danas ne mislimo sasvim isto kao i oni. Ako bi zamislili hipotetičku situaciju da neki ludak davi ljude Srpskom zastavom, onda sigurno tu konkretnu zastavu niko kasnije ne bi okačio na jarbol i slavio kao simbol državnosti, nego bi uzeo neki drugi primerak iste zastave. One ne bile iste iako je slika na njima ista. Isto važi i za dva ista spomenika podignuta sa različitim motivima. Oni možda spolja izgledaju isti, ali nisu isti, jer su uvek znak konkretnih emocije i vrednosti konkretnih ljudi, pa razlika uvek postoji. Oni nama tim spomenikom ostavljaju spomen na svoja osećanja o nečemu, eventualno sa dodatnom željom da i mi osetimo isto što i oni.

Ili još jedan primer. Bista Branislava Nušića ne predstavlja samo Branislava Nušića, nego je opredmećenje kako je neki konkretni umetnik mislio o Branislavu Nušiću. Simbol je tako neodvojiv od onoga koga je napravio i postavio, od njegovih motiva i misli, ali i naroda koji je nekada želeo da ga ima, oni nikada nisu samo puke apstrakcije koje predstavljaju "čistu ideju", lišene konteksta, svog materjalnog nosioca i okolnosti stvaranja tog materjalnog nosioca neke ideje (dakle konkretnog spomenika, njegovog autora i lobista, kamena od koga je napravljen ili tkanine od koje se sastoji zastava). Ukratko, znak i njegov sadržaj nisu isto.

Tupavo, BEZUSLOVNO obožavanje kolektivističkih simbola samih po sebi, bez stalne interperetacije šta oni u konkretnoj situaciji znače, je jasna oznaka pokušaja da se društvo uniformiše po nekoj autoritarnoj ideologiji ili vlašću. Isto kao što vladar nije Država, tako ni državni simboli nisu uvek Država, a još manje vrednosti koje joj stoje u osnovi.

ZNAK SE UVEK INTERPRETIRA, ne postoji značenje "po sebi", sasvim nezavisno, nevezano za svog nosioca i kontekst upotrebe.
 
Речи Јована Цвијића који је у тексту о националном раду објављеном 1907. године записао следеће: „Али се не могу усвојити схватања поменутих несређених духова по којима изгледа да је допуштено волети човечанство и сваки други народ, само не свој.“
Надам се да ћете се сложити да ове речи Јована Цвијића много говоре.
 
Ako je ovo neka ideja u opticaju:
Prvo pitanje je kolika bi ta zastava bila u odnosu na jarbol?
Ne treba zamisljati nuzno jednu ogromnu zastavu.
A i taj jarbol mozda ne bi trebao biti jarbol vec neki obelisk?
Mozda je 100 metara previse? Nesto manje bi bilo adekvatnije verovatno.
Treba sagledati malo sire, usce 2 reke je svakako mesto za nesto gde bi jedan orijentir bio pozeljan.

Ideja o vertikali na tom mestu postoji vec odavno.
Imamo vecnu vatru koja je realizovana.
Ali ona je po svojim dimenzijama bila promasaj, uopste se ne vidi iako je dobro pozicionirana u parku.
Neki student je takodje osmislio neku ogromnu kulu u vidu cveta, koja je bila visoka par stotina metara.

Treba eksperimentisati, mozda je konkurs najbolje resenje za tako nesto.
 
A jbg, opet nam neko baci kosku, istrolluje nas i mi se napalimo.

Još smo zeleni.
 
RioBL":2jcx8xps je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=445132#p445132 je napisao(la):
astrodule » Sat Apr 08, 2017 3:46 am[/url]":2jcx8xps]

Ali vrlo je bitno ko daje takve ideje.
Opisan je slučaj Večne vatre, pa ako ne možeš da povučeš paralelu, onda ne vredi raspravljati na tu temu.

Sramota za nas kao narod. Uspjeli smo da pitanja koja se ticu nacije i drzave svedemo na medjustranacko prepucavanje.
Cestitam svim srpskim neprijateljima koji su uspjeli da u nama ubiju jedinstvo, da nas posvadjaju i natjeraju da sami sebi radimo ovo...

Potpuno si u pravu.
Srbija je duboko zavadjena. Bezrazlozni antagonizmi su zamenili analiticko rezonovanje.
Ako neku ideju iznese politicki neistomosljenik, mi je odmah odbijamao pod izgovorom da "to nije to".
I takva pojava poprima obrise paranoje.
Nacija i rodoljubivi osecaji 'nisu in', ako ih ne reprezentuju nasi istomosljenici.
Jel shvatate da je to vec ozbiljna patologija?

Posto smo postali toliko politicki ostrasceni, probacu da na primeru iz istorije napravim paralelu.

Dolaskom komunista na vlast bilo je mnogo losih odluka, ukljucujuci nacionalizaciju, prinudan otkup i mnoge druge.
Ali jedna (po meni dobra) je bila i obaveza osnovnog obrazovanja, kao i odluka o opismenjavanju odraslih.
E pa sad, dal je po vama to sto su komunisti mahom donosili lose odluke dovoljno da se i ova plemenita i pozitivna akcija okarakterise kao MANIPULACIJA ZLE VLASTI?
Ili je izgradnja tadasnjeg AP Bratstva i jedinstva takodje 'manipulacija' , a ne odraz realne potrebe?

I da se vratim u sadasnjost, ili bolje da kazem, u skoriju istoriju.
'Vecna vatra' jeste NASA SRAMOTA, a ne sramota bracnog para Milosevic-Markovic, iako o njima nemam jednu lepu rec da kazem. Jer sam spomenik nije ispolitizovan, vec je samo njegova gradnja i otvaranje bilo zloupotrebljena u politicke svrhe.
Ali slicno je uradjeno i sa tadasnjom dvoranom 'Limes' (danasnjom Arenom) pa niko nije valjda za to da se ta dvorana devastira, ili porusi. Ili mozda jeste?

Ocekivao sam razlicite reakcije na ovoj temi, ali sam mislio da ce one biti po pitanjima, lokacije, prostora, odnosa sa okolinom, proporcije...
Nisam mislio da ce se jedan od simbola drzave (zastava) docekati na noz, i koristiti u kontekstu dnevno politicke borbe...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=445068#p445068:unohx887 je napisao(la):
relja » 07 Apr 2017 05:02 pm[/url]":unohx887]Srđan Dragojević je na Ikonovoz prokomontarisao:
"od kič ljudi - kič voz".
Što se tiče "stila", to je to. Džukele.

Aли том истом Драгојевићу није сметало да до јуче буде члан СПС, када су му финансирали филм.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=445101#p445101:unohx887 je napisao(la):
Kailan » 07 Apr 2017 09:40 pm[/url]":unohx887]Ово српско/хрватско/албанско трпање застава где год је могуће

У Србији је баш ретко видети заставу...
 
@дддд

За некога ко је тек дошао на форум који постоји десет година, прилично препотентно дозвољаваш себи да делиш етикету аутошовинисте људима који су то понајмање. И то само зато што кажу да постоје важније ствари од стометарског јарбола на Ушћу или што се залажу да се заставе обавезно каче тамо где би по закону требало, а што се код нас не дешава. Као и, додајем ја, да се побрину да у пару увек буду државна и народна застава. Овако, видела простачина мутант-заставу у Бакуу, па се присетила да би нешто слично могла да инсталира и овде, а није способна да обезбеди ни спровођење постојећих прописа.


@лаки,

Основна школа је код нас обавезна још од времена краљевине. У мојој кући на Гочу, на преко хиљаду метара н.в. и у дубокој вукојебини, била је од 1936. школа коју је плаћала држава, док је соба за учитеље била бесплатна. Радила је све до Ђурђевдана 1943. када су је Немци спалили до темеља у својој офанзиви на Трстеничку бригаду ЈРВО којом је командовао Никола Гордић.

Наравно, моја породица никада није добила било какво обештећење за то, јер је обештећење у време канцелара Вилија Бранта стигло у облику бесповратног кредита за нуклеарку Кршко, између Хрватске и Словеније у којима Немци нису спалили ниједну кућу, која је пуштена у рад 1984. и која је послужила за енергетско осамостаљење ове две државе.
 
Ovako kada me prozivate, da kazem da sam na ovom forumu pisao jos pre 7 godina. Onda jedno vreme nisam posecivao forum zbog privatnih problema, pa sam se ponovo pridruzio. Ako ste se prepoznali u nekom od mojih pisanija, ja vam tu ne mogu pomoci. Ja nigde nisam polemisao sa ljudima koji su postavljali pitanje ekonomske opravdanosti projekta. Samo sam iznosio misljenje o necemu kao sto je drzavna zastava i lecenje nekih kompleksa oko toga.
 
На форуму смо сви другари и нема потребе да ми персираш. Нисам се препознао, јер на ову тему до сада нисам ни писао. Ја се генерално могу сложити с тобом да презирем аутошовинисте, али си их ти пронашао тамо где их није било. То свакако нису биле особе које су изнеле аргументоване критике на "генијалну" идеју како да се подигне патриотски дух.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=445156#p445156:w0nw9kyy je napisao(la):
vranac » 08 Apr 2017 10:52 am[/url]":w0nw9kyy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=445068#p445068:w0nw9kyy je napisao(la):
relja » 07 Apr 2017 05:02 pm[/url]":w0nw9kyy]Srđan Dragojević je na Ikonovoz prokomontarisao:
"od kič ljudi - kič voz".
Što se tiče "stila", to je to. Džukele.
Aли том истом Драгојевићу није сметало да до јуче буде члан СПС, када су му финансирали филм.

Koliko ja znam, novac od Filmskog centra (ne SPS) je dobio kada je već bio "otpadnik" i kada više nije bio poslanik.
Njegov ulazak u SPS (i Predraga Markovića) je bila velika šansa za SPS koju su, nepogrešivo, proćerdali da bi bili Vučićev prilepak.

A izjava mu je potpuno na mestu,
 
Sta se ovde zbiva... :shok:
primarna aktivnost je pracenje
sekundarna kako nesto moze biti jos bolje
Zastava....
Finasije-nije veliki izdatak ...
korisno - vrlo verovatno ....
moze li biti neke stete - ne


Cemu ovoliko negativnosti. ?
Ajde da je neko obrazlozio da je protiv zato sto to mesto moze za nesto dr. i bolje ili sredstva u pametnije
 
Pozdrav zastavi!
Ovo ne kosta mnogo, ali je odgovor onima koji nam dodju u goste: Da im pokazemo da se ne stidimo svoje proslosti, postojanja i buducnosti.
Kad svi oni mogu da se prse, Boga mi imamo i mi razloga (a ne moramo da se stidimo kao neki koji imaju debeo razlog za crvene obraze, a zastave im odavno viore visoko).
Nadam se da nece samo jarbol biti visok, nego i zastava dugacka i svilenkasta od satena, da mi golica srce od radosti, a preprekama da prkosi.
 
Hajde samo jednu stvar da prvo utvrdimo. Koja zemlja (grad) još ima takve velike jarbole i zastave?

Lepo je biti inovativan, ali vrv postoji razlog zašto to nije toliko čest primer u svetu.

Zastave na državnim i ostalim zgradama su sasvim dovoljne. Zašto ne vratimo običaj da se kače zastave iznad svakog ulaza u stambene zgrade?
 
Vrh