BEOGRADSKI VEKOVNIK - PIŠE JOVAN NIKOLIĆ
Beogradska društva
Link: http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/glas-javnosti-29-10-2007/beogradska-drustva-2
"BLIC VODIČ": "Muzičku razglednicu" zemunskog Donjeg grada napravili smo sa Banetom Loknerom
Link: http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=17767
Beogradska društva
Izvor: Glas JavnostiU poslednje dve decenije 19. veka, osnovan je veći broj sportskih i drugih društava, o kojima je već bilo reči u ovom feljtonu. Stoga posvetimo pažnju onima koje bi trebalo sačuvati od zaborava.
Tome se uspešno odupire prosvetno društvo "Društvo Sveti Sava", koje je pre skoro 130 godina osnovao Svetomir Nikolajević, sa zadatkom da širi srpske ideje u "porobljenim krajevima". Iz tih vremena je Dom Svetog Save, najmonumentalnija zgrada na Dorćolu tog vremena. Na mestu ranije "Pirinčane" ("Prinčevog hana") i karavanseraja Mehmed paše Sokolovića, arhitekta Jovan Ilkić je oblikovao zdanje specifičnog, nacionalnog stila (1890).
Četrnaestog novembra 1880. godine (po starom kalendaru) u pivnici "Ruski car", osnovana je Beogradska trgovačka omladina, sa privremenom upravom koju je vodio Kosta S. Taušanović. Na prvoj, vanrednoj skupštini, 23. decembra 1881. godine, predsednik je postao pravnik i trgovac Tihomir J. Marković, kasnije guverner Narodne banke i advokat kraljice Natalije u vreme kada je proterivana iz Srbije. Zadaci udruženja su bili osnivanje bolnica, pomaganje članova i osnivanje čitaonice i knjižnice. Od 1. decembra 1882. godine, počela je rad Večernja trgovačka škola Beogradske trgovačke omladine, dok je glasilo Trgovinski glasnik počelo da izlazi 1891. godine, na praznik Svetog Save.
Inženjer Todor Toša Selesković,1890. godine, je inicirao ponovno okupljanje članova nekadašnjeg "Udruženja srpskih inženjera", koje je tada nastavilo da deluje.
Beogradske novine su diskretno zabeležile da je 1895. godine, osnovano prvo radničko društvo u prestonici, koje je imalo značajnu ulogu u razvoju sindikalnog i socijalističkog pokreta u Srbiji. "Beogradsko radničko društvo", je bilo kratkog daha, ali je obnovljeno 1901. godine. U njemu su delovali poznati socijalisti Dragović i Tucović.
Hemičar dr Aleksandar Zega, profesor Velike škole, sa grupom istomišljenika je osnovao "Prvo srpsko hemičarsko društvo" (1897). Bilo je to vreme kada je upravo zahvaljujući profesoru Zegi, srpska hemija zauzela važno mesto u spektru prirodnih nauka u srednjem i visokom školstvu. Kao jedna od najodgovornijih ličnost za biološku čistoću voda i namirnica koje dolaze u Beograd, dr Zega je intenzivno učestvovao u izgradnji beogradskog vodovoda devedesetih godina pretprošlog veka.
Na unutrašnjepolitičkom planu, zabeležena su dva značajna događaja. Najpre je 1896. osnovana prva sindikalna organizacija u Srbiji. Bilo je to "Društvo opančarskih radnika za umno razviće i bratsku pomoć". Potom se među beogradskim medijima pojavio prvi list marksističke orijentacije. Zvao se Socijaldemokrat.
Dvanaestog decembra 1900. godine, u Beogradu je osnovano "Društvo srpskih književnika". Za prvog predsednika izabran je Branislav Nušić, koji se suočio sa radom na socijalnom obezbeđenju društva. Drugi zadatak sa kojim se Društvo uhvatilo u koštac, bila je zaštita književne svojine, pa je Narodnoj skupštini najavilo predlog zakona o zaštiti književne svojine. Zanimljivo je to da se Društvo upustilo u prikupljanje podataka iz Amerike, da bi videlo kako bi mogla da se obezbedi pravična naknada našim piscima koji se " kao što je poznato, u vrlo velikoj meri preštampavaju u američkim krajevima, a naročito u američkoj dnevnoj štampi" - kako je napisano u jednom od dokumenata Društva. Na osnivačkoj skupštini Društva Srpskih književnika, odlučeno je da se pokrene Almanah Društva, u čiji književno-urednički odbor su izabrani Nušić, Svetislav Stefanović i Sima Pandurević.
Autor:
Jovan Nikolić
Link: http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/glas-javnosti-29-10-2007/beogradska-drustva-2
"BLIC VODIČ": "Muzičku razglednicu" zemunskog Donjeg grada napravili smo sa Banetom Loknerom
Izvor: Blic OnlineMuzika se spustila na reku
Autor: Sunčica Tasic | 29.10.2007 - 06:10
Od klubova koji su se nalazili u ulicama u kojima žive zemunski starosedeoci, Bežanijskoj, Glavnoj, na keju i Karađorđevom trgu nije mnogo ostalo. A u njima su svoje prve nastupe imali pioniri različitih muzičkih pravaca, "YU grupa", "Vlada i bajka", "Beograd", "Spira i ljudska bića"...
Link: http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=17767