Издајник
У раним поподневним сатима 20. марта 1738. године, у српском делу београдске вароши, на данашњем Топличином венцу, окупило се неколико стотина аустријских војника да би, испуњавајући наредбу приспелу из Беча, присуствовали извршењу једне смртне казне, о којој је, данима, брујала Европа, тражећи милост за осуђеног.
Место предвиђено за погубљење, по прописима за овакве догађаје, окружили су коњаници у свечаним униформама.
С војницима је на губилиште стигао и гроф Енгел фон Ваграјн, београдски бискуп.
Он је, с групом језуита, нешто раније, у затворској ћелији на Калемегдану, покушао да осуђеног, који је био протестант, преведе у католичанство, али је осуђеник то одбио.
У ватиканским архивама, међу сведочанствима о борби против учења Лутера, Калвина и Цвинглија, налазе се многа документа и о подухватима грофа Енгела фон Ванграјна у заустављању ширења протестантизма у аустријској царевини, па и записи о његовим београдским успесима у том послу.
Када је осуђеник доведен на губилиште, сам седајући на столицу за погубљење, већина војника је, с нескривеним знаковима туге, оборила погледе.
Уз осуђеника је стајао његов собар, који му је, на знак џелата, повезао црну мараму преко очију.
Мада је џелат, управо тих дана, извршио више смртних пресуда, рука му, овога пута, није била сигурна.
Глава осуђеног, унакажена сабљом у два промашаја, пала је тек после трећег ударца.
На месту на коме је посечен, окренут лицем ка калемегданској тврђави, погубљени је одмах и сахрањен у најпростијем ковчегу, без икаквих обележја.
Мртвом обезглавњеном телу, из кога је још липтала крв, пришао је једино гроф Енгел фон Ваграјн, оставши уз њега неколико тренутака у потпуној тишини.
Тако је, по описима холандских биографа, уз ослањања на дневник Енгела фон Ваграјна, на писма неколико војника и на службене извештаје, завршио живот аустријски генерал Никола Доксат де Морет, најцењенији фортификацијски стручњак свог доба, али и знаменити житељ Београда, коме је, као трајна добра, оставио детаљно реконструисани Калемегдан и први урбанистички план.
Рођен 1682. године у Швајцарској, Никола Доксат де Морет је, с осамнаест година, приступио холандској војсци, која га је, због снажно израженог талента за цртање и пројектовање, упутила на усавршавање за фортификацијског официра.
То је време када, у овој важној војној дисциплини, доминирају италијанска и холандска фортификацијска школа и када, као значајан искорак, почињу да се примењују и пруске иновације, чији је аутор Јохан Дилих, а које у обавезне објекте тврђава уводе шупље бастионе за смештање артиљерије.
Још на усавршавању, млади Никола Доксат де Морет је, често, излазио с предлозима да се тежиште у одбранама тврђава пренесе изван њих, на скровите путеве са казаматима и траверзама, због чега је био оштро критикован, а када је ту идеју покушао да реализује током прве службе у Баварској, доспео је пред војни суд, који га је, за казну, као опасног шарлатана, прекомандовао у гардијске јединице и упутио на француска бојишта.
Дванаест година после његовог погубљења, велики француски фортификацијски стручњаци Анри Бусмар и Франсоа Шаслу Лоба уводе управо скривене путеве са казаматима и траверзама као главне елементе одбране утврђења, што се, до данашњих дана, цени као једно од најсмелијих унапређења фортификацијских школа.
Преживевши крваву опсаду Лила, Никола Доксат де Морет напушта Холанђане и прелази у аустријску царску војску, у којој ће направити велику каријеру.
Ратујући у Шлезији и у Фландрији, он добија чин за чином, а у боју код Денена, где је Аустријанце тешко поразио маршал Вилар, рањен је у ногу и остаје доживотно хром.
С чином пуковника и с огромним овлашћењима, Никола Доксат де Морет, чим је прездравио, бива придодат аустријској команди за Србију са задатком да руководи обимним и за Беч стратешки изузетно важним пословима на утврђивању Београда по најновијим фортификацијским учењима и уз пуну слободу да примењује и своје замисли.
Већ при првом сусрету са Београдом, он открива лепоте Калемегдана, чију историју убрзано проучава паралелно са израдом фортификацијских планова, па зато, уз војно утврђивање и изградњу војне инфраструктуре и логистике, захваљујући вештом пројектантском маневрисању, у потпунсти обновља и калемегданску тврђаву, уводећи у њу и нека решења за цивилне садржаје, сачувана до данашњих дана.
Велики грађевински радови привлаче у Београд стотине радника и мајстора из свих делова Европе, али и шаролики свет луталица и авантуриста, што животу око Калемегдана, у вечерњим сатима, с много бакљи, с много музичара, гутача ватре и разних других забављача, око којих се кружно тискају војници, градитељи и локално становништво, даје печат веселог вашаришта.
Ту се, у затамњеним бројгеловским призорима, под командом из сенке грофа Енгела фон Ваграјна, мотају и путујући калуђери у мисији покатоличавања Срба, али и у још важнијој и агресивнијој мисији превођења протестаната у католичанство.
Захваљујући својеврсном 'њу дилу', због кога се у непосредну близину Калемегдана насељава неколико стотина немачких породица, Београд, тада, добија прву комплетну болницу и прву апотеку уређену по важећим аустријским прописима.
Линија живота Николе Доксата де Морета добија фаталан попречни рез 1735. године, када он, уз подршку још неколико официра, после више неуспешних покушаја, успева да из Београда врати у Беч аустријског администратора, принца Александра фон Виртенберга, с оптужбом да царски новац из тајних фондова, намењен за покатоличавање и сузбијање протестантизма, скреће у своје џепове.
Племић, захваљујући добрим везама, успева некако да заташка аферу, али од тог часа, попут свих осрамоћених и осујећених у напредовању, сања и смишља освету.
Успешно утврђивање Београда и Калемегдан у новом руху, доносе, међутим, Николи Доксату де Морету нове моћне заштитнике код бечке елите, нарочито код света окупљеног око двора и код интелектуалаца, те он убрзо, уз бурна одобравања, добија генералски чин, а принцу Александру фон Виртенбергу остаје да за своје науме чека повољнија времена.
Нови рат Аустрије и Турске 1737. године, у коме Аустријанци успевају да направе снажан продор на југ и да, уз помоћ Срба, освоје Ниш и Пирот, одводи генерала Николу Доксата де Морета у Ниш, где преузима команду над градом.
Ратна срећа Аустријанаца трајала је кратко, не само због силовите контраофанзиве Турака, већ и због катастрофалних потеза главнокомандујућег аустријске војске у Србији, генерала Секендорфа, као и због његових свађа с другим командантима, и пораз је био неизбежан.
Најфаталнију грешку он је направио доносећи одлуку да Аустријанци уђу и у Нови Пазар, чему се оштро супротставио Никола Доксат де Морет, инсистирајући да се, пре ове ризичне операције, снажно утврди оно што је већ освојено.
Главнокомандујући генерал Секендорф, који је војну каријеру правио без већих искустава на бојишту, углавном уз помоћ интрига и сервилности пред надређенима, одбио је овај предлог и Турци су га, управо у Новом Пазару, потукли до ногу.
Повлачећи се у правој бежанији, он наређује Николи Доксату де Морету да са осам хиљада војника остане у Нишу и да му штити леђа.
На Ниш је, у том тренутку, у фанатичном победничком заносу, кренуло шездесет хиљада Турака, и како је било јасно да је свака одбрана са осам хиљада војника пред таквом силом немогућа, генерал Секендорф је, уз помоћ једне лажне депеше, уверио Николу Доксата де Морета да ће добити бројчано одговарајуће појачање.
Све је то, дабоме, била обмана, и команданта Ниша је, заједно са осам хиљада људи, измучених лошим животним условима, нередовном и оскудном исхраном и таласима заразних болести, чекала или срамна предаја или самоубилачка битка, чији је исход могао да буде једино страшни масакр.
Он, наравно, није хтео да се преда и да погази заклетву и војничку част, али је прихватио преговоре с Турцима, који су захтевали безусловну капитулацију, уз сва позната османлијска понижења која уз њу иду.
Преговори су трајали неколико дана, а Никола Доксат де Морет је успео, унапред договореним маневрисањима својих трупа у даљини, да убеди Турке да ће битка бити и за њих тешка и крвава, а потом и да, уз врхунске дипломатске вештине, издејствује мирно, безбедно и парадно повлачење из Ниша, без формалне предаје и било каквог документа да је о предаји реч.
Због потпуног пораза, генерал Секендорф је смењен уз неуобичајено благ укор, али је, пре смењивања, чим је из Ниша кренуо према Смедереву и Београду, послао у Беч извештај пун свакојаких оптужби против Николе Доксата де Морета и још неколико официра с којима се сукобљавао.
Вест да се Никола Доксат де Морет повлачи без предаје, он је, такође, одмах проследио у Беч, уз искривљавање чињеница и уз тешке оптужбе да је реч о кршењу наредбе, капитулацији без борбе и издаји.
Не знајући ништа о овоме, Никола Доксат де Морет почетком новембра 1737. улази у Београд уздигнуте главе, са осам хиљада сачуваних војника и у намери да о командним грешкама генерала Секендорфа исцрпно и документовано извести цара Карла VI лично, али га Секендорфови људи хапсе чим је крочио на тле београдске тврђаве и заједно са свим официрима из Ниша бацају у тамницу.
Целокупна ситуација после победе Турака изазива у Бечу велике полемике, па и полемике око поступка Николе Доксата де Морета, кога једни сматрају херојем, јер је спасао војску без формалне капитулације, а други кукавицом и издајником.
На сцену, дабоме, ступа принц Александар фон Виртенберг, стрпљиви осветник пун мржње, веза и новца, најјачих оружја за освету, и ангажује многе професионалне интриганте око војног врха и двора да о Николи Доксату де Морету шире интриге из целокупне његове војничке каријере, поткрепљене једино преписом пресуде из Баварске, а сам, лукаво и пријемчиво за утицајне Бечлије, фрустриране због војничког пораза, држи ватрене тираде о потреби да неко од аустријских генерала у Србији мора да буде егземпларно кажњен у име будућности царевине, уз дискретне назнаке да је за то најпогоднији 'онај протестант', који је Ниш предао без испаљеног метка и исукане сабље.
Изложен систематским притисцима, цар Карло VI, подржан од царске бискупије, фанатично опседнуте протестантима у вишим војничким круговима, даје миг у правцу на који је указао управо Александар фон Виртенберг, и ратни суд у Београду, у процесу праћеном жестоким протестима житеља немачког и српског дела вароши, ставља тачку на линију живота Николе Доксата де Морета, осуђујући га на најстрожу казну.
Смртна пресуда изазива буру негодовања и серију новинских критика, не само у Бечу већ и широм Европе, али цар Карло VI на све то не обраћа пажњу и одбија седамдесетак молби за помиловање, иако у међувремену, с више страна, па и из обавештајних извора у Турској, добија праве извештаје о свему што се догађало у Нишу и на јужном фронту.
Међу онима који су се обратили цару, молећи милост за осуђеног генерала, био је и гроф Енгел фон Ваграјн, чија је молба, посредством царске бискупије, отпремљена у Ватикан, одакле је, убрзо, стигла наредба да се београдски бискуп, неочекивано наклоњен 'једном протестанту', повуче у Беч, где му се губи траг.
Иза сурово кажњеног и сурово погубљеног Николе Доксата де Морета, пројектанта и извођача најскупљих фортификацијских радова у Европи у првој половини осамнаестог века, од имовине је остала само скромна кућа у Београду, у близини тврђаве.
Кућа је, убрзо, судски продата да би се надокнадили дугови које је њен краткотрајни и злехуди власник направио да би је купио.
Једину личну вредност, златну дугмат за кошуљу, Никола Доксат де Морет поклонио је чувару у тамници пред одлазак на смакнуће.
Пред замах сабље џелата обратио се неколицини војника и официра, којима је спасао животе у Нишу, речима 'Збогом, пријатељи моји, ви бар знате зашто умирем!', а онда му је собар намакао повез преко очију.
С места на коме је 20. марта 1738. године погубљен градитељ београдске тврђаве Никола Доксат де Морет, Швајцарац у војној служби Холанђана и Аустријанаца и у историјској служби у Београду и за Београд, тада се видео најлепши део Калемегдана.
Миленко Вучетић