Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Srbija je bila direktno pogođena zagađenjem cijanidom iz Baje Mare u Rumuniji. To je najveći ekološki incident u Evropi posle Černobilja (bar su ga tako novinari krstili) . https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Izlivan ... Baji_Mareu
Kod nas je uginulo oko 80% živog sveta u Tisi, a zagađenje je dospelo i do Dunava. Mađari su najgore prošli, jer im se nekoliko gradova snabdeva vodom iz Tise. Posle toga su zabranili cijanid u rudnicima, a Rumuni često protestuju oko tih rudnika...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=907018#p907018:30w40afc je napisao(la):
Dart » Pet Dec 10, 2021 5:21 pm[/url]":30w40afc]Srbija je bila direktno pogođena zagađenjem cijanidom iz Baje Mare u Rumuniji. To je najveći ekološki incident u Evropi posle Černobilja (bar su ga tako novinari krstili) . https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Izlivan ... Baji_Mareu
Kod nas je uginulo oko 80% živog sveta u Tisi, a zagađenje je dospelo i do Dunava. Mađari su najgore prošli, jer im se nekoliko gradova snabdeva vodom iz Tise. Posle toga su zabranili cijanid u rudnicima, a Rumuni često protestuju oko tih rudnika...

E pa, kod nas ce moci i cijanid.
Nas ne smatraju ljudima, ni kolonizatori ni nasa vlast, ni nasa elita, pa sve moze.

Због материја који излазе из димњака фабрике "Knauf Insulation" која се већ годинама налази на територији Општине Сурдулица, а које су, према тврдњама грађана, опасне по њихово здравље, већ пар година се организују протести са главним захтевом да се погон измести.
 
Lozenje blata daje rezultate. Vazduh napolju je HAZARDOUS, sve je u ljubicastom.
Blago nama sa ovakvom energetskom nezavisnoscu izgradjenom od - blata.
 
Blato nema veze sa zagađenjem jer TENT ne radi već 3 dana...
 
TENT nije jedina termocentrala u Srbiji
Termocentrale nisu jedini izvor zagadjenja
A blato i mazut su rado korisceno gorivo. Sto je sada isplivalo na povrsinu.
 
Ja koliko sam shvatio tent radi od juce.. Sipaju onaj mazut samo tako
5c174e4d4c6b66c32629aa7c4a326ea7.jpg


Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
Sto puta prežvakano. Na lokalno zagađenje koje mi osećamo i merimo direktno i najviše utiču meteorološki uslovi. Od početka grejne sezone smo imali mnogo sreće, pa je ovakvih ljubičastih dana bilo nekoliko. Ali, zima je duga, i neće baš svaki dan da duva košava, pada sneg ili nas obraduje kakva druga pojava koja umanjuje lokalno zagađenje.

A kad su u pitanju izvori PM zagađenja - TENT utiče vrlo malo. I za to smo davali pregršt argumenata. Posledice rada TENT-a mogu da se osete samo lokalno i u uskom pojasu niz vetar, a nikako u celoj Srbiji i to samo u naseljima. Dakle, ono što ljudi spaljuju u svojim privatnim kotlarnicama i šporetima nas truje i čini aplikacije ljubičastim, pa čak i bordo. Sinoć je u većini mesta u Srbiji indeks PM2.5 "išao" i na 300, a ponegde i preko 400. Mašala!!! Kao najkonkretniji primer toga da TENT nema neke veze sa PM indeksima, evo mog omiljenog primera Subotice (juče maksimum 360), i Segedina (maks. 119).

Ipak, ovo što se desilo u TENT-u je samo najbrutalniji mogući dokaz koliko je govnjiv lignit koji cela Srbija loži. O tome sam prvi nagađao pre nekoliko godina, kao o mogućem uzroku PM zagađenja, ali nisam imao čvrst dokaz. U jurnjavi da se nakon poplava 2014. spase celokupna privreda Srbije, napravljena je ozbiljna greška u koracima, i sad što kažu neki: "Šta je rekla struja u Srbiji pre nestašice?" - "Od blata ćete me praviti!!!"
 
Zapuhalo je. Dobro je :)

Nije TENT kriv, nego svi mi. Namjerno pišem mi, jer mislim na kućanstva koja lože isto blato i mazut.

Vlast je ogledalo naroda. Taj isti koji je direktor će vjerojatno i doma da loži isto ma koliko god se obogatio.

Jednostavno, nema svesti i neće je bit bez da se udari po džepu. Dok god je jeftino nešto, dotle će se koristit.

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Za mene je to velika tajna.
Zasto su poplave 2014. unistile srpske rezerve uglja? Kako je to moguce? Voda je mogal da natopi, ali ne i da unisti ugalj.
Od tada krece prodaja vlaznog lignita domacinstvima i upotreba jos goreg goriva u TE.
Od tada drasticno pada kvalitet vazduha.

Komsija koji je veoma siromasan javio mi se, veoma srecan jer je uspeo da nadje vlazni lignit 8200/t.
Sada se pojavio u prodaji i sirovi treset koji je jos gore gorivo, po 6000/t.
Stanovnistvo je spremno da ide i nize dok se ne ugusi.
 
Jednostavno je. Kolubarski kopovi 2014. nisu radili mesecima. Osim depozita koji su bili natopljeni, potpuno je stala i otkrivka gornjih slojeva, ali i otkup zemljišta za nove kopove. Predsednik je tražio rezultate, po bilo koju cenu, a sposobni vlasnik pečenjare je deliverovao. Krenulo se u obaranje rekorda, i u junačke radne pobede. Samo, nikome nije palo na pamet šta se to iskopavalo, a i gos'n Grčić je bio lepo nagrađen za svoje rezultate. Pa, kad je već bilo tako, zašto se ne bi nastavilo i dalje. Cepaj, udri, kopaj, rokaj, loži, pali - blato.....
 
Oduvek je kod nas veliko zagađenje, ali se ranije nije vodilo računa o tome. Npr čitao sam članak u novinama iz 60-ih koko su loptama skidali garež sa krova škole koja se nalazila pored toplane na mazut...
Inače u Kolubari je 2014 poplavljen samo jedan kop. Takođe posle kopanja ugalj ide na separaciju i sušenje. Velike autoklave služe sa spremanje uglja za dalju upotrebu. Problem je sad nastao što nisu napravili dovoljne zalihe uglja pre snega, a i to malo što su imali držali su na otvorenom.
 
Cekaj, to je bilo davno. Voda se povukla.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908326#p908326:2eamzcq8 je napisao(la):
Dart » Sre Dec 15, 2021 9:23 am[/url]":2eamzcq8]Oduvek je kod nas veliko zagađenje, ali se ranije nije vodilo računa o tome. Npr čitao sam članak u novinama iz 60-ih koko su loptama skidali garež sa krova škole koja se nalazila pored toplane na mazut...

Ziveo sam u zgradi u kojoj je bila kotlarnica na mazut dok nisu uveli toplovod.
Cesto bi garez padala na terasu.
Retko bi se osetio dim.

Nikada vazduh nije bio zagadjen kao sada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908328#p908328:2hwzbc6l je napisao(la):
MC_ » 15 Dec 2021 09:24 am[/url]":2hwzbc6l]Cekaj, to je bilo davno. Voda se povukla.
Pa da, i problemi su ostali. Skidanje jalovine, nove otkrivke, nova polja, procesi separacije i sušenja su ispreskakani, i evo do danas, nisu hteli/mogli/uspeli da se vrate u pravi redosled. Koga briga za to, ako ima kakvog-takvog blata? Valjda će s proleća moći da se krene u ozbiljnu, skupu, sporu ali neophodnu proceduru doviđenja RB Kolubara u red.
 
MC_":3bamysfa je napisao(la):
Nikada vazduh nije bio zagadjen kao sada.[/u]
Danas su primarni zagađivač PM čestice, ali se one mere tek u poslednjih par godina kod nas. Pre je moglo biti samo gore, jer nije bilo nikakvih filtera, a imali smo i veliku industriju.
 
И то је могуће индиректно доказати

https://ourworldindata.org/grapher/CO2-by-source?country=~SRB
https://ourworldindata.org/grapher/share-deaths-air-pollution?tab=chart&country=~SRB
https://ourworldindata.org/grapher/...ticulate-air-pollution?tab=chart&country=~SRB

Aли искрено, ја сам престао да инсистирам на указивању на стварност за овакве ствари када сам схватио да већина људи овде нема позитивну мотивацију за друштвене промене, да се бори за нешто чисто да би унапредили своју земљу. Људи имају само негативну мотивацију да се боре да би избегли нешто и за то морају да верују да је све најгоре и бива све горе и горе.

Уместо:

Постоје лоши аспекти али је генерално боље него што је било => хајде да их исправимо и унапредимо своју земљу да би нам било још боље

Имамо:

Постоје лоши аспекти али је генерално боље него што је било => нема потребе онда за цимањем, чак имамо и простора да будемо гори

Једино ако се људи убеде да је све најгоре могу да се мотивишу да нешто унапреде:

Никад горе није било људи моји сви масивно умиремо => јао шта нам раде ово је неиздрживо најгори смо на свету => морамо да нешто урадимо да унапредимо, нема друге

Тако да пусти, боље је да људи верују да смо најзагађенији на свету и да се све више загађује, бар ће их то мобилисати да се боре за унапређење животне средине
 
Naravno da je postojao napredak. Postojao je do 2014. Uvodjenje boljih motora, toplovod itd, dovelisu do cistijeg vazduha.

Imas izvestaje rezimske agencije SEPA. Cak i oni dokazuju da od 2014. imamo neprekidan pad kvaliteta vazduha.
Postavljao sam to i na ovoj temi.
Kvalitet vazduha u Beogradu 2014. bio je II, a 2018 i 2019. III kategorije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908340#p908340:2yqnzu3b je napisao(la):
Dart » Sre Dec 15, 2021 9:49 am[/url]":2yqnzu3b]
MC_":2yqnzu3b je napisao(la):
Nikada vazduh nije bio zagadjen kao sada.[/u]
Danas su primarni zagađivač PM čestice, ali se one mere tek u poslednjih par godina kod nas. Pre je moglo biti samo gore, jer nije bilo nikakvih filtera, a imali smo i veliku industriju.

Da, bilo je veliko zagdjenje u lokalu pored cementara, zelezara itd.
Medjutim nismo imali zadimljen vazdu ako danas.
I danasnje zagadjenje je uglavnom od privatnih lozista, zatim od elektrana.
Od 2014. iz neshvatljivih razloga (kako je poplava mogla da unistiugalj?) koristi se samo najgori lignit.
 
A šta je sa gasifikacijom. To bi kao rešilo mazut u velikim kotlarnicama

Inidividualna ložišta neće nitko osim ekonomije

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Ove godine smo imali srece s vetrom.
 
Pokusajmo da nigde ne idemo, ovih dana, da smanjimo guzvu u gradu.
 
Mi koj idemo i kroz vatru i vodu, koj pušimo više od Turčina, ti bi da nas u pečurke pretvoriš zbog malo Bg-smoga i gužvi.
Secam se ranog detinstva kad god sam se vratim iz još ondašnje ,,ćiste,, unutrašnjosti prvo još u Karadjordjevoj duboko udahnem mog Bg-vazduha da prodišem ko čovek.
Sad kao mator počeo sam da cenim čistiji vazduh i mirniji tempo , al Bg život vodi mladost a ona ne sedi kuci jer to i nije rešenje, nego trpljenje ne sposobnost uredjenja i sprovodjenja kako u saobracaju tako i u eko tehnološkim rešenjima
:sesir:
 
Sećam se svojevremeno, Dimitrija Tucovića je bila sinonim za aero zagađenje, sa obe padine iz kuća se dimilo i čađ taložila u dolini, a tranzit davao svoj puni doprinos, naročito kamioni sa zagušljivim plavim dimčinama iz auspuha..
 
Jedina sfera gde je više laži i manipulacije od politike je ekologija.

Tako su nam 80-tih servirani alarmantno zastrašujući podaci o rastućoj rupi ozonskog omotača, ali i glavnog krivca za to freona iz frižidera i drugih rashladnih tela.
Zalud pitanja retkih radoznalih pojedinaca koliko to mogu r akni tadašnji frižideri i zamrzivači uništiti ozonski omotač, kada im je tada radni vek bio 40-50 godina.

Uporedo sa novim višestruko skupljim freonima, istovremeno nam je predočeno još jednospasonosno rešenje od zagađenja - katalitički konvertor na automobilima.
Pošto je katalitički konvertor (kraće Katalizator) osetljiv na olovo, posledično je gorivo poskupelo jer se mesto Pb u njega dodavali neki drugi (čitaj skuplji) dodaci da bi se postigao zahtevani oktanski broj.

I tako, kroz ovih 30-40 godina brige za ekologiju dođosmo do paradoksa da su potrošene hiljade i hiljade milijardi na nešto čiji je rezultat jednak nuli.
Argument koji će neko upotrebiti kako je u zapadnoj Evropi zagađenje značajno manje nego pre 30 godina ne pije vodu, jer to nije posledica preduzetih mera, već seljenje prljave industrije u prvenstveno azijske zemlje i zemlje bivšeg istočnog bloka.

Imamo i primer "čiste el energije" i globalnog hajpa za EV kojima je deklarisani vek baterija oko 10 godina.
A te baterije su danas sve samo ne ekološke i čiste, to je valjda jasno i onima sa ispod prosečnim IQ.

Na lokalu,vi našoj zemlji, priče o ekologiji su još više u rangu "kukavičjeg jajeta" kao klasična podmetačina raznih lobija koji guraju svoje interese.
Uzgred pogledajte na koliko mernih mesta po Evropi nemate dostupne podatke o pm2 česticama, pa se zapitati zašto je to tako...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Vrh