Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Ако су извори загађења откривени, једино решење је њихово уклањање, али то можда некоме не одговара.
 
Inače, da li znate šta sagoreva cementara u pećima u Popovcu kod Paraćina, firma CRH iz Irske, svetski poznata (nekadašnji Holcim)??
Odgovor je: stare GUME! 😵‍💫
Ali to nećete pročitati na njihovom sajtu https://moravacem.rs/zastita-zivotne-sredine/

Nismo ni svesni šta se sve radi, kad je sve dopušteno...
Blagi boze.
Gde su nasi tzv novinari, gde je onaj @vucko , "nasa Brankica" , pa zvezde N1, pa starlete iz NGO koje rade za Brisel.
Zar neko ne moze to da snimi?
 
zag.jpg



Cim je pala temperatura postali smo izvor smrada. Gusimo se.
Sta da radimo?
Mozete li da porazgovarate sa svojim komsijama?
Mozda vi ne zivite blizu onih koji loze lignit?
Znate li neke novinare, da ih uputite na sve ovo?
Znate li neke klince koji bi za pare mogli da odu i snime to spaljivanje guma?
 
Poslednja izmena:
Mali offtopic i rant:

Ja, sebi: ''neću da idem u teretane, šta ima da se vrtim u zatvorenom i zagušljivom kad mogu da treniram napolju i to džabe''.

Pokušaj treninga napolju u Beogradu leti:
cant-breathe.gif

(40 stepeni, 80% vlaga, vetar not included)

Isti pokušaj treninga napolju u Beogradu zimi:
cant-breathe.gif

(Indeksi zagađenja ko cene banana, vetar tek ponekad)

Jbg. 😁

Mene samo brine, ako je zima ovako blaga i suva, šta nas tek čeka na leto. Naravno, znam da se to menja ''u letu'' i da je bezvezno praviti prognoze na duže od par nedelja ali samo kažem, ovako suve zime ne pamtim. A što se leta tiče, videli smo kakvo je bilo. J' nam sve po spisku, i Evropi i nama, i to u nikad gorem momentu. Klima je otišla u tri lepe definitivno.
 
Poslednja izmena:
Ја тачно оћу да се рокнем што не могу да трчим. Једино да чекам први снег к'о Астродуле. :cool:
 
Pogled na Beograd iz Višnjičke banje nekad i sad. Od celog Bg ostao samo dimnjak toplane Dunav.
20220606_201419.jpg

20221116_080731.jpg
 
Trčim svaki dan bez problema. Ako vam doktor ne utvrdi problem, tu je psihijatar 🤗
 
Tako je Beki, ceo svet je u krivu samo ti u pravu. I svi treba da idu kod psihijatra osim tebe.

🤗
 
konacno jedan profesor....

Професор Београдског унииверзитета Ратко Ристић каже за Н1 да истажне радње у околини Лознице и Ваљева када се ради о испитивању резерви литијума јесу "практично пробни балон за целу Србију, јер те резерве литијума су присутне и у Горњем Милановцу, на територији Чачка, Пожеге, Рековца, Јагодине, и на 60 локација је издато нешто што се зове истражно право за литијум и говори се о стотинама хиљада хектара територије Србије које би биле евентуално угрожене том експлоатацијом.

„Нажалост, форма у којој се литијум налази у овим овереним резервама у Србији је у минералу јадариту који је јединствен као минерал, али је најгора могућа форма која садржи литијум, бор и неке остале атрактивне елементе, и хемијско-технолошки процеси који би се применили довели би до потпуне девастације простора, јер пре самог процеса би требало уклонити огромне површине квалитетног земљишта, шума, раселити локално становништво, и ту се поставља и питање суверенитета – ко је носилац суверенитета у Србији – да ли грађани и држава Србија или профитни интереси страних компанија“, пита професор.
 
Malo se profa pogubio, ovaj deo izjave je totalna besmislica:
јер пре самог процеса би требало уклонити огромне површине квалитетног земљишта, шума, раселити локално становништво
To što bi se morala zauzeti određena površina za postrojenja za preredu i jalovišta, što zahteva eksproprijaciju nije ništa tragično, jer se ne radi o površini većoj od 300-400ha. Devastacija terena i iseljavanje određenog broja stanovnika nije neuobičajena stvar, kada su u pitanju ovakvi projekti. Površinskom eksploatacijom je znatno više naša zemlja devastirana. Pa pogledajte samo Google Earth, videćete svako brdašce raskopano, a da ne govorimo o većim površinskim kopovima. Čak i manji kopovi-kamenolomi, kojih recimo bude po 5-6 u radijusu od nekoliko km (pogledati Venčac ili potez Valjevo -Lajkovac), svaki od njih zauzme/devastira bar po 30-40ha.
Za projekat ovolike potencijalne vrednosti, kukati za šumom i njivom na 300ha je smešno.
Opet da se vratim na kamenolome, pa prvi taj neki baja kad hoće da proširi radove, otkupljuje od seljaka kuće, njive, šume i oko toga se ne diže prašina (zapravo se bukvalno diže, pa se često i zato iseljavaju meštani).

Usled sveopšte halabuke koja se digla u Srbiji, pogubljen je kompas, pa je rudarstvo nepošteno okarakterisano kao nešto najgore, a zapravo je pokretač svega i neizostvna (glavna) stavka. Sad imamo situacije da gde god se pomene otvaranje rudnika/kopa, eto ih zeleni da blokiraju, jer eto...
U slučaju Jadarita, odgovorno tvrdim da jedina realna opasnost mogu biti procesi koji nisu vezani direktno za rudarenje, već za ono što sledi nakon njega, a to je prerada mineralnih sirovina.
Pre svega, ispuštanje voda iz procesa prerade u vodotokove, za koje ovi iz Rio Tinta tvrde da će biti prečišćene ali to je baš upitno. Pored toga i uzimanje značajnih količina vode iz vodotokova može biti veliki problem. To su stvari koje treba da "gađa" profesor i svi koji se bore protiv ovog projekta, a ne to što bi enormno vredan projekat devastirao nešto poljoprivrednog zemljišta.
Takođe, uticaj jalovišta na okolinu može biti problematičan ali to nije tako širokog opsega, kao potencijalno zagađenje vodotokova, koje bi predstavljalo ogromnu ekološku katastrofu.

Ovaj deo profesorove izjave:
и ту се поставља и питање суверенитета – ко је носилац суверенитета у Србији – да ли грађани и држава Србија или профитни интереси страних компанија“, пита професор.
mi se jako sviđa. Koliko god možda promašio srž problema, kao što sam gore naveo, poentirao je sa ovim na kraju. Čiji interesi treba da budu na prvom mestu, državni/narodni ili strani. Ovde se vidi profesorova čast i poštenje. Drago mi je da na Univerzitetu, na kome je 90% izdajnika, neko sme da izjavi i ovako nešto.
 
I ja mislim da je ovo najbitnije.

Usled sveopšte halabuke koja se digla u Srbiji, pogubljen je kompas, pa je rudarstvo nepošteno okarakterisano kao nešto najgore, a zapravo je pokretač svega i neizostvna (glavna) stavka. Sad imamo situacije da gde god se pomene otvaranje rudnika/kopa, eto ih zeleni da blokiraju, jer eto...
U slučaju Jadarita, odgovorno tvrdim da jedina realna opasnost mogu biti procesi koji nisu vezani direktno za rudarenje, već za ono što sledi nakon njega, a to je prerada mineralnih sirovina.
Pre svega, ispuštanje voda iz procesa prerade u vodotokove, za koje ovi iz Rio Tinta tvrde da će biti prečišćene ali to je baš upitno. Pored toga i uzimanje značajnih količina vode iz vodotokova može biti veliki problem. To su stvari koje treba da "gađa" profesor i svi koji se bore protiv ovog projekta, a ne to što bi enormno vredan projekat devastirao nešto poljoprivrednog zemljišta.
Takođe, uticaj jalovišta na okolinu može biti problematičan ali to nije tako širokog opsega, kao potencijalno zagađenje vodotokova, koje bi predstavljalo ogromnu ekološku katastrofu
 
O stetnostima rudnika i industrije se znalo i pricalo jos odavno. Jos od 90ih dok sam ja bio osnovac znalo se da su Bor, Majdanpek, Lazarevac, Smederevo... koncentrati zagadjenja. Samo sto bi se to tada jace zataskavalo, bila je javna tajna.

Sad, da li postoje neke grupe i ljudi koji preteruju u ekoloskim prohtevima? Da. Zato ja uvek isticem i obrazlazem sa cime se slazem a sa cime ne i zbog cega.
Da li mislim da su, za sada, ekoloski aktivisti u Srbiji (mislim na one najbrojnije i najpoznatije, ne mogu ja sad da znam da li u Zajecaru postoje neka grupa od 10 tree-hugera) u pravu u svojim zahtevima? Da, uglavnom.
Da li su mi isti kao zapadnjacki eko-ultimateri i zelena agenda? Ne, apsolutno ne. Bar ne ova glavna vecina.


Mislim da bi zaista, i to na nivou celog sveta, ljudi trebalo da nauce da artikulisu i isticu ko se za sta zalaze, ko se s cime slaze a s cime. Ovo se ne odnosi na pojedince, nego na pokrete, grupe, stranke... Ja i dalje ne mogu da se nacudim zasto u 2022. ne postoji stranka koja ima izlistano: mi se zalazemo za, to i to, smatramo to i to, ne slazemo se sa time i time, i tako dalje. Ovako se stalno dolazi u situacije da neko nekog pogresno shvata ili da neko zloupotrebljava necije ciljeve i izjave za svoju korist.

Jako bih voleo kada bi se na neki nacin zavelo vise reda i regulacije u svet ekoloskog aktivizma tako da kredibilne frakcije i plemeniti ciljevi dobiju vise paznje i mogucnosti, a oni lazni, profiteri i foliranti, da se istisnu sa scena i javih glasila. Da ne bude zabune, aktiviste koji govore o opasnostima rudnika svrstavam u ove prve.

I jako me iritira kada se banalizuje opasnost od nesavesno vodjenih rudnika i industrija a dize se galama i javno sramljenje i kaznjavanje zato sto 500 debila po Srbiji bacaju kese u reke.
 
Poslednja izmena:
Tako je Beki, ceo svet je u krivu samo ti u pravu. I svi treba da idu kod psihijatra osim tebe.

🤗
Ja sam bio pre tri godine, kad je krenulo to ludilo, prvo zagadjenje, pa korona, praceno opstom medijskom hajkom.

A pocelo je sa mojom pricom koju sada vi pricate, ne mogu trcim, vlaga, zagadjenje, gusim se, vrti mi se. Mislim, nije samo sa trcanjem i vazduhom bio problem, naravno, ali sve na isti sablon.

Onda odem i uradim sve moguce preglede i nista mi pod svetim bogom nije.

I onda te u takvim slucajevima posalju tj.preporuce da trazis pomoc na drugom mestu tj. kod psihijatara, psihologa ili psihoterapeuta.

I bio sam nekoliko puta, gde mi je covek na moje kukanje kako se ja probudim i pogledam koliko je zagadjenje i onda ne mogu da izadjem da trcim i kako je sve sje*******ano, postavio jednostavno pitanje da li mi je to smetalo pre par meseci dok nisam nista o tome ni znao...

Posle sam nasao istrazivanje da je bolje otici trcati kada je veliko zagadjenje nego ne trcati jer su benefiti trcanja nekoliko puta veci od stete zbog vazduha i tu sam zavrsio pricu oko toga.

Tako da, kad kazem nekom da ide kod lekara, to nije uvreda.

Trcati se moze u Beogradu bez gusenja i to cinim ja i mnogi.

Nije idealno, ali ako se gusite, problem je sa vama, pa treba videti da li je fizicki ili psihicki.
 
Imaš pravo ali sam nekako pošao od sebe pošto konzumiram dosta vode oko 2l dnevno a sokove ređe.
 
Šteta što se ne puni/prodaje flaširana voda u staklenoj ambalaži kao nekada što se prodavala samo mineralna.
Mnogo je bolje koristiti bokal i kvalitetan filter i sipati cesmovacu, ima vise prednosti:
- nema plastike i odvratnog ukusa vode ako duze stoji u magacinu
- nema zagadjenja zivotne sredine
- nema tegljenja iz prodavnice
Pisem na osnovu licnog iskustva, probao i jedno i drugo.
 
Poslednja izmena:
Evo malo i nekih profesora

 
Jadno je to.
Profesori Rudarskog se utrkuju da se prikace na projekte Rio Tinta.
 
Vrh