Malo se profa pogubio, ovaj deo izjave je totalna besmislica:
јер пре самог процеса би требало уклонити огромне површине квалитетног земљишта, шума, раселити локално становништво
To što bi se morala zauzeti određena površina za postrojenja za preredu i jalovišta, što zahteva eksproprijaciju nije ništa tragično, jer se ne radi o površini većoj od 300-400ha. Devastacija terena i iseljavanje određenog broja stanovnika nije neuobičajena stvar, kada su u pitanju ovakvi projekti. Površinskom eksploatacijom je znatno više naša zemlja devastirana. Pa pogledajte samo Google Earth, videćete svako brdašce raskopano, a da ne govorimo o većim površinskim kopovima. Čak i manji kopovi-kamenolomi, kojih recimo bude po 5-6 u radijusu od nekoliko km (pogledati Venčac ili potez Valjevo -Lajkovac), svaki od njih zauzme/devastira bar po 30-40ha.
Za projekat ovolike potencijalne vrednosti, kukati za šumom i njivom na 300ha je smešno.
Opet da se vratim na kamenolome, pa prvi taj neki baja kad hoće da proširi radove, otkupljuje od seljaka kuće, njive, šume i oko toga se ne diže prašina (zapravo se bukvalno diže, pa se često i zato iseljavaju meštani).
Usled sveopšte halabuke koja se digla u Srbiji, pogubljen je kompas, pa je rudarstvo nepošteno okarakterisano kao nešto najgore, a zapravo je pokretač svega i neizostvna (glavna) stavka. Sad imamo situacije da gde god se pomene otvaranje rudnika/kopa, eto ih zeleni da blokiraju, jer eto...
U slučaju Jadarita, odgovorno tvrdim da jedina realna opasnost mogu biti procesi koji nisu vezani direktno za rudarenje, već za ono što sledi nakon njega, a to je prerada mineralnih sirovina.
Pre svega, ispuštanje voda iz procesa prerade u vodotokove, za koje ovi iz Rio Tinta tvrde da će biti prečišćene ali to je baš upitno. Pored toga i uzimanje značajnih količina vode iz vodotokova može biti veliki problem. To su stvari koje treba da "gađa" profesor i svi koji se bore protiv ovog projekta, a ne to što bi enormno vredan projekat devastirao nešto poljoprivrednog zemljišta.
Takođe, uticaj jalovišta na okolinu može biti problematičan ali to nije tako širokog opsega, kao potencijalno zagađenje vodotokova, koje bi predstavljalo ogromnu ekološku katastrofu.
Ovaj deo profesorove izjave:
и ту се поставља и питање суверенитета – ко је носилац суверенитета у Србији – да ли грађани и држава Србија или профитни интереси страних компанија“, пита професор.
mi se jako sviđa. Koliko god možda promašio srž problema, kao što sam gore naveo, poentirao je sa ovim na kraju. Čiji interesi treba da budu na prvom mestu, državni/narodni ili strani. Ovde se vidi profesorova čast i poštenje. Drago mi je da na Univerzitetu, na kome je 90% izdajnika, neko sme da izjavi i ovako nešto.