Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

....Da li se stanovnici Borce, Zeleznika i slicnih mesta ikada osećaju krivim zbog toga?....
:shock:
Od pronalaska vatre , svaka zajednica je koristila i uživalau njenim blagodetima...

Naravno bilo je i jedinki koje nisu mogli prihvatiti sve ono što ide sa vatrom kao što ja :Igra svetlosti, , toplota, varnica, ugljenisani ostataci ili sam njen miris tj. dim....
Pa su se izdvajali iz zajednice...

Šta to stanovnici ovih ili onih mesta čine što se od nastanka sveta ne radi sa vatrom.? Greju se, kuvaju.....

OK je zalagati se za nove izvore i načine
ali nema ništa sramotno tu da bi se stideli

Sve se svodi na lični izbor i mogucnosti
(ako zakonom zajednice nije drugačije odredjeno )

Takve prozivke više liče na Terezijanske kolače nego na aktivizam i alternativu

:sesir:
 
Danas sam konacno razgovarao sa stanovnikom Ovce u vezi grejanja.
On kaze da je isuvise siromasan da bi kupovao ugalj. Kaze da se oni i vecina komsija greju na drva, da skupljaju drvo, takodje daske sa gradilista koje su odbacene i sve drugo sto gori. To seku i loze.
Tako im dodje da ne izdvajaju ni tih 7500 za tonu vlaznog lignita.
 
Држава је крива што не субвенционише гасификацију и уградњу геотермалних топлотних пумпи. Народ просто иде линијом мањег отпора и одлучује се за јефтинија горива.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898354#p898354:o3dqciew je napisao(la):
MC_ » Sub Nov 13, 2021 5:47 pm[/url]":o3dqciew]Danas sam konacno razgovarao sa stanovnikom Ovce u vezi grejanja.
On kaze da je isuvise siromasan da bi kupovao ugalj. Kaze da se oni i vecina komsija greju na drva, da skupljaju drvo, takodje daske sa gradilista koje su odbacene i sve drugo sto gori. To seku i loze.
Tako im dodje da ne izdvajaju ni tih 7500 za tonu vlaznog lignita.

Vidiš da su ekološki osvešćeni...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898535#p898535:2kpfdtxd je napisao(la):
StariPosmatrač » Ned Nov 14, 2021 10:37 am[/url]":2kpfdtxd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898354#p898354:2kpfdtxd je napisao(la):
MC_ » Sub Nov 13, 2021 5:47 pm[/url]":2kpfdtxd]Danas sam konacno razgovarao sa stanovnikom Ovce u vezi grejanja.
On kaze da je isuvise siromasan da bi kupovao ugalj. Kaze da se oni i vecina komsija greju na drva, da skupljaju drvo, takodje daske sa gradilista koje su odbacene i sve drugo sto gori. To seku i loze.
Tako im dodje da ne izdvajaju ni tih 7500 za tonu vlaznog lignita.

Vidiš da su ekološki osvešćeni...

Ovde se radi o viseclanoj porodici koja zaista nema para. Ali zar je cela Ovca (i Borca) siromasna?
Ako je neko pomslio na to, ovi ljudi nisu Romi.
 
Ima vise teorija o uzroku smrada.
Ali razlog zasto se to stalno ponavlja je to sto ogromnoj vecini stanovnika Beograda i Srbije ne smeta smrad.
Ljudima nista ne smeta.

"Из градске комуналне инспекције рекли су нам да још нису добили пријаве за непријатне мирисе у ваздуху."
Gornja recenica je dokaz da je gradjanima ove najvece selendre u Srbiji sve normalno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898657#p898657:3emd6d4x je napisao(la):
astrodule » 14 Nov 2021 18:03[/url]":3emd6d4x]Da, na g o v n a.

Šta je uzrok?
Kod mene se više oseća na loženje. I tako danima. Od toga je dva puta bio još neki dodatni miris u kombinaciji sa loženjem.
 
Ja evo svaki drugi dan proveravam sve utičnice u stanu..i kod mene stalno na neku paljevinu...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Oduvek čest promenjiv vodostaj Bg reka
bitno utiče i na ,,miomiris,, vazduha u Bgdu
:kafa:
Naravno kad se uzme u obzir još i da je postojeca kanalizaciona infrastruktura daleko manjeg kapaciteta nego što je sada sve prikačeno na nju,
količina i brzina protoka pride plus tako i povišena temperatura u samoj mreži a gde je povecanje hemijskog otpada u analizaciji ... sve to to...
pri nižoj spoljnoj temeraturi isparavanje je prirodno i veče te ,, miomirisi,, jači :kafa:
I onda nije samo dim glavni krivac
uz ostale ,,aromatizere,, grada...
Kako beše....
Plus po plus odosmo u minus
:lool: :lol: :lool:
 
Glavni aromatizer grada je zapravo iz okolnih sela. Samo PKB (Al Dahra) ima preko 8 hiljada krava čiji minuli rad završi na njivama pred oranje...
 
Данашње слике са Стражевице према Раковици и Церак-виноградима (који су већим делом заклоњени градњом испред); види се измаглица (загађен ваздух?) испод плавог неба.
Измаглица коју нисам сликао и која је била очигледно загађење ваздуха била је ниско, изнад Кнежевца, најнижег дела између брда и с најгушћим кућама у којима се ложи, за разлику од бројних зграда около:

IMG-20211115-163710.jpg


IMG-20211115-164038.jpg


Поглед на другу страну, ту је и манастир Раковица:

IMG-20211115-163458.jpg


IMG-20211115-163533.jpg


Врх Стражевице:
IMG-20211115-163841.jpg


IMG-20211115-110105.jpg


Споменик погинулим војницима 1999. године
IMG-20211115-163953.jpg


IMG-20211115-164217.jpg


Поглед с пасареле изнад пруге на станицу/стајалиште Кијево/Кнежевац:

IMG-20211115-164245.jpg

..............................

Нисам пре приметио ову наивистичку плочу на путу за Манастир, са спољашње стране ограде око индустрије која је ту била некада:

IMG-20211115-162152.jpg


IMG-20211115-172054.jpg
 
Ja bas dosao na forum da pitam sta to bazdi na livpro ceo dan i vidim nisam jedini primetio :lol:
 
Veceras neobican fenomen. Istocni vetar duva, ali donosi tezak smrad zapaljenog loseg goriva.
Verovatno iz pravca istocnih predgrada.
 
Н1: Затрована вода у бунарима села у околини Ваљева, мештани криве бушотине компаније „Еуро Литијум Балкан“; Драган Којић: Имао сам штету, осам јагњади је угинуло, а сада уопште немам воду
 
Izvor: N1

Grad Beograd raspisao tender za program ispitivanja nivoa radioaktivnosti

Sekretarijat za zaštitu životne sredine grada Beograda raspisao je tender za realizaciju programa sistematskog ispitivanja nivoa radioaktivnosti u životnoj sredini na teritoriji prestonice.

Kako je navedeno u tehničkoj specifikaciji tendera, monitoring životne sredine obuhvata kontrolu kvaliteta vazduha, kontrolu kvaliteta površinskih voda, kontrolu kvaliteta podzemnih voda, merenje nivoa buke, ispitivanje zagađenosti zemljišta, ispitivanje nivoa radioaktivnosti i merenje ultraviolentnog zračenja.

Tender ističe 29. novembra.

https://rs.n1info.com/biznis/grad-beogr ... ktivnosti/
 
Zar to vec decenijama ne radi institut u Vinči ?
Pa oni su još davno dobili najvece svetsko priznanje za pronalazak malih i jeftinih dozimetra, kojim se lako očitavaju i minimalne vrednosti ozracenost

Kakav tender ? kao javice se neki privatnik sa vecom strucnošcu , opremljenoscu, i iskustvom od instituta u Vinči ...
E vala budapašine vece od ponovnog pronalaska rupe na saksiji ne vidoh do sada.
:lol:
 
JAvice se neka dobra firma u vlasnistvu dobrih ljudi, platice im se nasim novcem.
 
Haha, taman posao onoj fiktivnoj firmi sto ozonira koronu po beogradu :)
 
Meni je i dalje fascinantno kako BU cuti o zagadjenju. Pada to u delokrug Medicinskog, Masinskog, Tehnoloskog, Bioloskog i drugih fakulteta.
Ipak, profesori cute.


Ima jos jedan seljacko-radikalski stos koji koriste, da dobiju nize srednje vrednosti zagadjenja, a to je usporavanje semplovanja mernih stanica. Tako da na https://waqi.info pogledate neku vrednost, pise da je uzorkovanje bilo pre tri sata. Cestim uzorkovanjem prepodne i retkim popodne dobijaju se bolji rezultati sa manje zagadjenja.
 
Ja ne znam odakle tebi te price koje stalno, iznova i iznova, ponavljas? To da "profesori cute"..."fakulteti cute"... Imas na sve strane izjave dekana, profesora, tekstove koje pisu i u kojima ucestvuju kao saradnici i konsultanti isti ti profesori sa upravo tih fakulteta.
Da li svi moraju da budu na vucicevim glasilima da bi ih ti registrovao?
 
U zagadjenje urbane sredine spada i medisko zagadjenje samo što nemamo djubretare da to počiste, nego svako sebi to radi....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899095#p899095:29fh6ufa je napisao(la):
nex999 » Uto Nov 16, 2021 11:21 am[/url]":29fh6ufa]Ja ne znam odakle tebi te price koje stalno, iznova i iznova, ponavljas? To da "profesori cute"..."fakulteti cute"... Imas na sve strane izjave dekana, profesora, tekstove koje pisu i u kojima ucestvuju kao saradnici i konsultanti isti ti profesori sa upravo tih fakulteta.
Da li svi moraju da budu na vucicevim glasilima da bi ih ti registrovao?

nemamo price na sve strane. Jedinikoji je progovorio o zagadjenju bio je bivsi direktor Petnice, prosle godine.
Pisem da profesori cute jer cute, jer ih ne zanima.
Gde je je savet Medicinskog fakulteta? Gde je nacelnik Klinike za plucne bolesti? Gde su dekani Bioloskog fakulteta, TMF-a, MF-a?
 
Lupas ko maksim po diviziji s tim generalizacijama. Ako malo izbauljas iz tog balona u kom si naci ces i profesore i dekane koji govore na temu ekologije ovde, ali ti si taj koji treba da nacini iskorak a ne oni da ti sviraju violine na uvce.

Za nacelnike klinika ne znam i ne interesuje me jer su mahom tu po partijskoj liniji. Univerzitet je nesto drugo (jos uvek, ali se stvari pogorsavaju).
 
Vrh