Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Sa prvim jesenjim danima tu je i porast zagadjenja. Posto jos niko ne lozi u prilici smo da vidimo zagadjenje od automobila i industrije.
Saobracaj je dakle dovoljan da iz vrlo dobrog dovede kvalitet vazduha koji disemo do podnosljivog.
Ali to ne smeta vozacima koji status u zivotu sticu brojem predjenih kilometara i velicinom vozila.

Sve se ponavlja.

 

Prilozi

  • zag.jpg
    zag.jpg
    66,9 KB · Pregleda: 1.624
Hoces da kazes da vozaci drze automobile po garazama preko leta, pa onda tek kad zahladni krecu da voze? Potpuna besmislica!
 
Боље би било да се мало размисли колико кућа ложи по Калуђерици, колико по Лединама и Сурчину, колико по Вождовцу, Звездари, Савском венцу. Шта више верујем да се 70% породичних кућа у Београду греје на чврста горива. А ту су и дивља насеља која тек свашта ложе. А ко је пролазио кроз Срем и Банат могао је да види и спаљивање њива.
 
Svako zna da se leti manje vozi, reci ce vam svaki taksista to.
U Takovskoj se oseca uzasan smrad izduvnih gasova, saobracaj mili.
Tacno je to za Kaludjericu, tamo zive bogati ljudi sa po 4 automobila u dvoristu.

Zamolio bih sve humane ljude dobre volje da se uzdrze od upotrebe automobila u sledecim mesecima. Ako bas moraju neka zaobilaze centar.

Poslednji radni dan u nedelji sa sobom svaki put donosi i povećane gužve na putevima u kasnim popodnevnim časovima, a današnji kolaps to
Izvor: B92 petak, 9.10.2020. | 17:35

Saobraćaj je u potpunom zastoju na Pančevačkom mostu, kao i Gazeli, a situacija nije bolje ni u novobeogradskom bulevaru Arsenija Čarnojevića.
Veće gužve su i na prilascima ka Brankovom i mostu na Adi, a posebno je problematičan potez od Novog Beograda ka Autokomandi.
 
Hajde da nabrojimo šta je sve od korisnih mera doneto od protekle grejne sezone:

-

E dobro, bar tačno znamo kakav divan vazduh ćemo udisati ove sezone jesen/zima.
 
Надам се да нови министар/министарка неће бити килав као прошли па ћемо имати јасније акције, строже казне, више места са аутоматским мерним станицама и бољи приступ информацијама а не ово

kY7Cc7u.jpg


Као да га је дете правило, и сад ја кликнем на добар и добијем све градове где је ваздух добар, па кликнем на одличан да видим у којим је градивима ваздух одличан (кога то уопште занима, ваљда ме занима како је у мом граду). Ко је ово правио да га се стави да програмира чекићем у каменолому.
 
Термоелектране "Никола Тесла" нашле су се на деветом месту на листи највећих загађивача сумпор-диоксидом на свету, док се Србија свеукупно нашла на 18. месту, показује последњи извештај Центра за истраживање енергије и чистог ваздуха (ЦРЕА) и организације "Гринпис".

Мирко Поповић из Регулаторног института за обновљиву енергију и животну средину (РЕРИ), каже да овакви резултати нису изненађујући.

"'Никола Тесла’ емитује неколико пута више сумпор-диоксида него што му је дозвољено. То је старо постројење које нема уређаје за одсумпоравање димних гасова који су у ЕУ обавезни и наравно да јесте један од највећих загађивача", каже Поповић за Нова.рс.
 
Gledao sam taj izveštaj i mi smo prva evropska zemlja na toj listi (tj, na svim listama u izveštaju).
Zaista smo lideri u regionu.
 
Mi smo lideri u svakom pogledu. Na maltene svakoj listi gde treba da si pri dnu, mi smo u vrhu i obrnuto. Nevezano samo za vazduh koji dišemo. Ali, ako to nekome uopšte znači, još uvek možemo da vidimo koje je boje nebo i da ga uopšte vidimo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=782504#p782504:3ldwjmyx je napisao(la):
MC_ » Суб Окт 10, 2020 9:47 am[/url]":3ldwjmyx]Термоелектране "Никола Тесла" нашле су се на деветом месту на листи највећих загађивача сумпор-диоксидом на свету, док се Србија свеукупно нашла на 18. месту, показује последњи извештај Центра за истраживање енергије и чистог ваздуха (ЦРЕА) и организације "Гринпис".

Праведно би било рећи да је "Никола Тесла" на 24том месту а не на 9том, али свеједно, уз све мањкавости овог "последњег извештаја", треба да оставимо угаљ у прошлости...
Пошто је сваком стручном јасно да су ветропаркови и мале хидроелектране шарена лажа, пошто ће нам гасоводе блокирати, остаје нам једино истински зелено решење - нуклеарне термоелектране :sesir:
 
Stedimo struju, manje se tusirajmo, kuvajmo u poklopljenom loncu na jedan.
Jednu casu mozemo da koristimo ceo dan.
Posudje potapati pre kranja.
Masine za sudove su stedljivije od rucnog pranja.
Snizimo temperaturu u sobama.
 
Kada bude napravljena spalionica, u stvari ce zagadjenje biti jos i vece. POred grejanja na ugalj, termoelektrana i saobracaja imacemo i spalionicu.
Niko ne moze da me ubedi da ce ekoloski standardi biti postovani, kada se braca i u to lepo ugrade.
 
Pa da... ali ispustio si naj vaznije
Umrimo i drastično manje CO2 ce mo da ispustamo
:lol:
Tupave su parole koje sugerišu manju upotebu...

Slikovito pojašnjenje:

Tupav je predlog bio da gasimo sijalice oko sebe... (ko bajagi štednja) :lool:
Pametno rešenje je došlo sa prelaskom na led sijalice
koja pri ne štedljivom upotrebom ima značajo manju potošnju.
:sesir:
 
Upalih i prečišćivač vazduha prvi put ove sezone. Imam: ovaj.
Kvalitet vazduha je dobar, pokazuje mi svega 5-6 (pokazuje PM 2,5). Čekam da krenu ložanije po kućama pa ćemo da vidimo za koji dan.
 
Uh, kod tebe ima da eksplodira :(

Procentualno, da li možeš da proceniš, koliko se ljudi greje na čvrsta goriva i na koja?

Ja sam kod Fontane, i često se zimi oseća taj miris loženja (koji je karakterističan za prigradska naselja i sela)
 
Moj utisak je da se većina ljudi grije na drva, nažalost.
Ja koristim pelet, kao i komšije - u čemu vidim kakav takav pomak; jer smo svi koristili drva prije samo par godina. Zgrade sa više stanova koje su izgrađene u skorije vrijeme - grijanje je na struju. Dio naselja okrenut ka Surčinu ima gas, ali ovo je za sada mali dio naselja i ne znam kada će se gasovod raširiti, vjerovatno mora puno vremena da prođe. Pretpostavljam da to čeka rekonstrukciju Surčinske, a to je priča za sebe.

Da sumiram, odokativno 70% ljudi koristi drva, 20% pelet, i ostalo ide na struju i mali broj na gas. Nisam optimista da tu može mnogo da se promijeni u skorije vrijeme.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=783868#p783868:2cr64ffl je napisao(la):
Svetlopis » Čet Okt 15, 2020 9:56 am[/url]":2cr64ffl]Moj utisak je da se većina ljudi grije na drva, nažalost.
Ja koristim pelet, kao i komšije - u čemu vidim kakav takav pomak; jer smo svi koristili drva prije samo par godina. Zgrade sa više stanova koje su izgrađene u skorije vrijeme - grijanje je na struju. Dio naselja okrenut ka Surčinu ima gas, ali ovo je za sada mali dio naselja i ne znam kada će se gasovod raširiti, vjerovatno mora puno vremena da prođe. Pretpostavljam da to čeka rekonstrukciju Surčinske, a to je priča za sebe.

Da sumiram, odokativno 70% ljudi koristi drva, 20% pelet, i ostalo ide na struju i mali broj na gas. Nisam optimista da tu može mnogo da se promijeni u skorije vrijeme.


U takvom okruzenju, kakav je vazduh kod tebe u grejnoj sezoni, s obzirom da ne koriste ugalj?
 
Ugalj nisam imao prilike da vidim, bar ne u svojoj bližoj blizini ili prijatelja u naselju. Moguće da ga ima, ali za moj utisak malo.

@MC_ Ovaj video sam okačio prošle godine kad sam kupio prečišćivač. U svakom slučaju je kvalitet vazduha bio nikakav: https://youtu.be/ZomGCY1MPow
 
Kakva su iskustva sa tim uredjajem za preciscavanje vazduha?
 
Kreće sezona na Dorćolu:
20201016_163939.jpg

Oseća se već dim i zagađenje, ne tako strašno, jer je ova nedelja bila fino kišovita. Ali sledeće će jutra biti hladnija, loženje jače, vremenski uslovi povoljniji za nakupljanje čestica u vazduhu. I tako...
 
Vrh