Šta je novo?

Zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima

Ovo se zove demokratija

Stroža ograničenja usledila su nakon uspeha referenduma "Da - zaštiti dece i omladine od reklamiranja duvana" u februaru 2022, koji je podržalo 57 odsto švajcarskih birača.
 

Ево и ФБиХ од данас забрана пушења на јавном месту, свиђа ми се идеја и да се забрани пушење и у аутомобилима где се возе малолетне особе
 
Kad ce ovi nasi da zabrane? Pricalo se par dana i to je to, nisu valjda poklekli pred duvanskom industrijom
 
I pred bilo kakvim negativnim publicitetom u glasačkom telu.
 

Обележавање Светског дана без дувана


Светска здравствена организација, заједно са земљама чланицама, обележава 31. мај као Светски дан без дувана. Тема овогодишње глобалне кампање је „Гајимо храну, а не дуван”, која за циљ има истицање дугорочне важности узгоја одрживих и хранљивих пољопривредних култура уместо дувана, што у актуелном и веома сложеном тренутку за нашу планету и друштво посебно добија на значају.

Пушење се, као узрок смрти, повезује са око 7,2 милиона смртних исхода у свету годишње. Дуван убија приближно половину својих корисника, односећи тако више живота него сида, маларија и туберкулоза заједно.

Тим поводом, Служба за поливалентну патронажу позива грађане да од 7.30 до 10 часова у „Кутку здравља” (Устаничка улица 16, у холу код лабораторије) обаве прегледе и да се информишу о овој теми. Заинтересовани ће моћи да провере степен никотинске зависности „fagerstrom” тестом, да допуне сазнања о штетности дуванског дима, а на изложбеном штанду делиће се промотивни материјал „Ваш водич за одвикавање од пушења”.

„Гајимо храну, а не дуван” биће тема креативних радионица у школама „Радомир Путник”, „Војвода Степа”, „Вук Караџић”, „Ђура Даничић” и „Веселин Маслеша”, саопштио је Дом здравља „Вождовац”.​

 
Фашизам је када не можеш да хотбоксујеш децу канцерогеним димом - Ђовани Ђентиле
 
Sve je to sviranje k... Ako se toliko brinu za zdravlje ljudi, EU birokrate treba da kompletno zabrane cigarete. Međutim, to ne mogu, pošto je duvanski lobi jači od njih, pa onda izmišljaju razne zabrane i besmislene propise tipa čepovi povezani na plastičnu flašu ili zabrana pušenja u privatnim kolima itd... Nepušač sam i smeta mi dim, ali suludo mi je u današnje vreme da možeš da odeš u LIDL i kupiš nešto što je dokazano veoma štetno po zdravlje.

Čemu sve te odvratne slike po paklicama cigareta i zabrana reklamiranja, a sa druge strane dozvoljen je promet cigareta.

PS: Spomenuo sam ove čepove na flašama, pošto to pokazuje sav besmisao EU birokratije. Brinu toliko oko plastike, pa neka nateraju Coca Cola-u da ukine plastiku, ako su već toliko jaki, umesto što izmišljaju neke propise koji samo zamazuju ljudima oči i prave nas budalama.
 
ali suludo mi je u današnje vreme da možeš da odeš u LIDL i kupiš nešto što je dokazano veoma štetno po zdravlje
80% производа у Лидлу или било ком другом маркету је доказано штетно по здравље јер је базирано на фруктозном сирупу и трансмастима али поента је у томе да ако желиш да се заштитиш једноставно то не купујеш а они који купују угрожавају себе а не околину.
 
80% производа у Лидлу или било ком другом маркету је доказано штетно по здравље јер је базирано на фруктозном сирупу и трансмастима али поента је у томе да ако желиш да се заштитиш једноставно то не купујеш а они који купују угрожавају себе а не околину.

Pa ne, svakako da ne možeš da porediš frukotzu i nikotin/katran. To je zamena teza.
 
Kao što sjcam lepo napisa, sviranje k je i jedno i drugo.

Svako ima pravo da u svojim kolima radi šta hoće, pa i da zapali cigaretu. Naravno, izuzimam taksiste kada voze stranku. I naravno, ne treba je paliti tako da vozač ometa sebe dok vozi. E sad što se dece tiče, ovakvom zabranom se pogađaju i oni koji puše a nemaju dece, i oni koji imaju dece ali ne pale cigarete u momentu dok su deca tu.

A što se tiče čepova za flaše, to je jedna velika glupost, koja deluje kao rezultat ljudi koji u datom momentu nisu znali kako više da ispadnu ekolozi (EU) pa onda vele ajde sada i čepove da zamandalimo. U dosta stvari se slažem sa EU, kao npr kada obuzdavaju multinaci korporacije ili prakse koje ugrožavaju privatnost. Ali ovo sa čepovima i zabranom pušenja u kolima su već stupidarije.

Ironično, znam iz iskustva da ljudi na fofumu koji podržavaju ovo uplitanje EU u nečiji automobil i cigarete, će reći da to nije fašizam nego dobra namera. A sutra kada EU ponovo spreči neku multinaci korporaciju da uvede monopol ili neki sistem za masovno praćenje, isti ti ljudi će kukati kako je baš to fašizam ili pak komunizam, kojim oni vole da se frljaju svaki put kad im nešto ne odgovara.
 
Post je bio u duhu ove teme gde je cilj zastita nepusaca od duvanskog dima.

Svakako bih podrzao inicijatuvu da se zabrani prodaja cigareta na mestuma gde se prodaje hrana.
 
I svi u kolima su saglasni, tvoja su kola, pušač npr. puši na zadnjem sedistu i apsolutno ne ometa vozača, oseća se miris cigarete, jednako kao sto moze da se oseća miris jakog odvratnog parfema, prdeža, smrdljivog flipsija... i to ne može?
 
Zabrana pusenja nema veze ni sa EU ni sa bilo kime drugime osim nas samih. Ako bi ja recimo kada izadjem u kafic,restoran i ispustam recimo hidrogen sulfid. Nije zakonom zabranjeno. U malim kolicinama ali ipak dovoljnim da relativno dugim boravkom nanese stetu organizmu. I sve to recimo da bude i u blizini dece. Zasto bi mi to neko branio da radim? Zasto mi braniti moje licno pravo da dok pijem kafu osecam miris pokvarenih jaja, da dobijem glavobolju i sto je jos bolje od svega metalni ukus u ustima? Recept za savrsenu kafu :D Naravno sve bi to i ljudi okolo osetili i mozda bi i neko pao u komu ali to je njihova stvar. Ili ipak mozda nije?
 
Zabrana pusenja nema veze ni sa EU ni sa bilo kime drugime osim nas samih. Ako bi ja recimo kada izadjem u kafic,restoran i ispustam recimo hidrogen sulfid. Nije zakonom zabranjeno. U malim kolicinama ali ipak dovoljnim da relativno dugim boravkom nanese stetu organizmu. I sve to recimo da bude i u blizini dece. Zasto bi mi to neko branio da radim? Zasto mi braniti moje licno pravo da dok pijem kafu osecam miris pokvarenih jaja, da dobijem glavobolju i sto
Bravo!
 
Zabrana pusenja nema veze ni sa EU ni sa bilo kime drugime osim nas samih. Ako bi ja recimo kada izadjem u kafic,restoran i ispustam recimo hidrogen sulfid. Nije zakonom zabranjeno. U malim kolicinama ali ipak dovoljnim da relativno dugim boravkom nanese stetu organizmu. I sve to recimo da bude i u blizini dece. Zasto bi mi to neko branio da radim? Zasto mi braniti moje licno pravo da dok pijem kafu osecam miris pokvarenih jaja, da dobijem glavobolju i sto je jos bolje od svega metalni ukus u ustima? Recept za savrsenu kafu :D Naravno sve bi to i ljudi okolo osetili i mozda bi i neko pao u komu ali to je njihova stvar. Ili ipak mozda nije?
Lepo receno! Samo jos da izglasaju i da pocne da se primenjuje zakon. To sto delimo isti zatvoren prostor ne znaci da delimo istu zelju za kancerogenim materijama.
 
Vrh