Šta je novo?

Zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima

Ja sam za zabranu i vejpa i e cigareta tamo gde ne smeju cigarete.

Zaista ne vidim poentu da se zbog nekog marketinškog trika (i pravne začkoljice) nešto od toga izuzima od zabrane.

Da li ja sada treba da znam razliku između vejpa, e cigareta, da li u dimu ima nikotina ili ne?

Poređenje s prdežima više manje ima smisla, ali negde se povlači granica, a ako moram da dam tačnu, apsolutno priciznu definiciju onoga što mislim da treba zabraniti, onda bih morao da menjam sve zakone.

Ukratko, zabrana svega što se uvlači kroz usta ili nos u gasovitom stanju i ispušta neki miris i oblik, a pravnici neka smisle pravu definiciju.
 
Pa u sustini i mene to zanima, ne da se bavim sta je koliko stetno. A stalno ce izlaziti neka nova sranja i inovacije i ko bi svemu tome doskocio...

Imaju dva puta, prvi je da se to nekako lepo definise i sve u tom obliku zabrani i to je najbolje, ali je pitanje da li smo jos zreli za to.

A drugi je da se zabranu konkretno klasicno pusenje cigareta, cigara, cigarilosa, tompusa... i da se krene korak po korak.
 
Neki ljudi, neuki ljudi, se u ovim raspravama stalno pozivaju na to kako je u zapadnjackim i anglosaksonskim (tzv. "liberalnim" zemljama) pusenje potpuno proterano i zabranjeno, i onda kazu "treba i Srbija da uradi isto". Ono sto ne kapiraju je da je zapad uspeo sebe da ratosilja duvana upravo tako sto je Istocnoj Evropi i ostalim manje razvijenim regionima uvalio svoje duvanske industrije, i sa njima i svoje fabrike. Zato svaka od tih zemalja drzi neki neslavni rekord u sferi pusenja, pa tako Srbija drzi rekord po broju popusenih cigareta po pusacu. Druge pusacke zemlje drze druge rekorde u drugim kategorijama. Sve u svemu, svi smo dobrano narokani i nadojeni duvanom i drugim smecima.

Tako da lozeci se na Zapad koji je proterao duvan, pojedini ljudi se zapravo loze na jedno veliko licemerje i folirazu u kojoj se Libtardije sirom sveta ciste i lece tako sto svoje djubre i profitere uvale nama i drugima.

Drugim recima, svi koji zamisljaju Srbiju i druge deponije Zapada kao ciste i lisene duvana, moraju najpre da smisle kako da iz Srbije i drugih deponija proteraju duvanske industrije (pod time mislim i na razne IQOSe i vejpove i elektronske cigarete) bez ekonomskih i politickih posledica i kazni od istih tih zapadnjackih libtard samaricana i dobronamernika.

E kako to misle da urade, to bih bas voleo da vidim. Ne postoji scenario u kome deponija-zemlje postaju skroz ociscene od zapadnjackih profiterstava bas zato sto dokle god postoje takve industrije i profiteri, trebace im ovce za sisanje i zemlje za deponovanje. I nece tolike industrije i profiteri dozvoliti da izgube to zbog tamo nekog zdravlja tamo nekih Slovena seljacina, kako nas oni vide i smatraju.

Ono sto ljudi takodje ne uspevaju da shvate je da sa svakim novim ukidanjem ili isterivanjem jedne vrste eskapizma i zadovoljstva, rastu traznja i konzumacija drugih. Zato su sve Libertardije koje su se otarasile duvana sada prepune "light" pajdomana koji su cigarete zamenili dzointom. A i dosta njih piju ko smukovi. Opet, prosto, zato sto kad coveku ukines jedan eskapizam, on ce odmah naci drugi, zamenski.
 
Poslednja izmena:
Ako se dobro secam u nekom trenutku je kod nas bilo zabranjeno izlagati cigarete, otprilike su bile negde ispod kase i trgovac ih izvuce kas neko zatrazi. Sada skoro sve prodavnoce imaju na kasama blestave reklame za IQUOS. Izludjuju nesrecne ljude koji imaju problem sa zavisnoscu istom metodologijom kao kockarnice. Ironija je da idea organic ima ogroman stand sa tim cigaretama, tako je ukompovano da deluje kao zdrava hrana.
 
Ovde važi poslovica da riba od glave smrdi a od repa se čisti.

U okolnostima neverovatnog zagađenja vazduha, vode, zemljišta, gde se grdne pare naplaćuju za kojekakve ekološke naknade, a pritom malo šta ili ništa od toga ne biva uloženo u npr. stvarnu žaštitu vazduha, a gde je i sama zdravstvena zaštita na najnižim mogućim granama, duvanski dim se prodaje kao najveći problem i najstrašnija opasnost, što naravno, nikako nije tačno.

Pre će biti da je to jedini problem sa kojim je ova vlast sposobna da se uhvati u koštac. Sisitem nikako da izgradimo, korupciju nikako da iskorenimo, ali nam zato represija nad građanima izgleda odlično ide. Ovo sve govorim kao nepušač, kojem duvanski dim čak i smeta, ali sam protiv zabrane, jer motiv njenog donošenja nije iskrena briga za zdravlje već treniranje strogoće i sužavanje slobode.

Meni je kao zdravomislećem čoveku potpuno sumanuto da država može da "nateruje" ugostitelje kako da se ponašaju prema svojim gostima. Da je država zaista ozbiljna u svojoj nameri, zabranila bi promet duvanskih proizvoda i stvar rešena. Neka se cigarete tretiraju kao hors pa onda možemo da pričamo o brizi za zdravlje.

Povrh svega, ovo licemerstvo oko zabrane pušenja se plasira u vreme kada se u određenim javnim i političkim krugovima sve ozbiljnije koketira sa nekim stepenom dekriminalizacije marihuane. Šta ćemo sa "štetnim efektima" marihuanskog dima? Možda će nam se kafane pretvoriti u kofišopove.
 
Poslednja izmena:
@Bezaninac Iako se slažem dosta sa tvojim postom, ja sam ipak za totalnu zabranu pušenja u ugostiteljskim objektima, ma kakva god da je situacija sa ostalim stvarima.
Jednostavno, iako se slažem da nije najveći problem oko zagađenja - ipak je problem i ako se reši je samo plus.
Meni itekako smeta dim u zatvorenim prostorijama i zbog toga izbegavam iste koliko god mogu. Negde gde znam da je ventilacija ok ulazim, a gde znam da ista ne postoji i ne svraćam. Posle svakog izlaska, ne mogu izvetriti stvari koliko se usmrde na isti. Ovako samo represivno, pa će i pušači malo smanjiti gas (iako se naše ministarstvo finansija buni za budžet). Kada je jedna Rusija uspela da zabrani pušenje u zatvorenom i bogami se itekako poštuje u velikim gradovima (gde sam bio), moći ćemo i mi
 
Не бих се сложио да је држава репресивна према грађанима у смислу неког кажњавања. У пракси једино постоје казне за ограничен број саобраћајних прекшаја. Држава је репресивна према онима који поштију прописе и који су угрожени од ликова који ложе све и свашта, бацају опушке где стигну, не чисте за кућним љубимцима, праве дивље депоније, граде на дивље..допунити списак по жељи.
 
Ko god se protivi zabrani pušenja, treba da ode do neke bolnice i odeljenja za plućne bolesti, da vidi kako izgledaju ljudi koji umiru od raka pluća.. Ja sam dva puta imao prilike tome da svedočim (tj. posećivao dve osobe s tom bolešću), tako da bih svaku priču završio na tome..
 
Pušenje je apsolutno štetno i naravno da treba da treba da bude spoticano i zabranjeno svuda gde šteti bilo kome. Ko hoće sebe da uništava neka to radi za sebe, niko mu ne brani ali ne sme na drugog da utiče.


Ali zanimljivo je da država samoj sebi puca u nogu i oduzima ogroman prihod od akciza jer će kroz neko vreme procenat pušača pasti za više desetina procenata. Možda su zato uveli akcizu na kafu pre nekog vremena. Kolki je uticaj Evropske Unije kada ovi što su ukrali babama i dedama penzije sada pucaju sebi u noge.
 
Razočaran sam velikim brojem licemera od ljudi koje cenim a koji su aktivisti jer drugima govore šta da menjaju na sebi dok neće da odustanu od pušenja u kafićima.
 
Razumem strah od udisanja nikotinskog dima

al ne razumumem ne svesnost da svi udišemo čestice osušenih fekalija raznih kucnih ljubimaca koj se prazne napilje a potom kad se osuše vetar ih raznosi po ćitavom gradu
Do broja mačaka i pasa puta ,,proizvodna,, masa po danu je zastrašujuca na to kada se dodaju bez brojne gradske ptice i razni milionski glodari ...
Radje bih samo izduvne gasove iz auspuha i DIM NIKOTINA udisao nego ove prisutne fekalne čestice

Dali je borba protiv nikotinskog dima prava stvar ili samo maska koja skriva i održava ne taknuti pravi problem i opasnost od udisanja fekalnih čestica.?

Verujem da je to stvar ličnog izbora pa nek udiše ko šta voli 😃
 
Poslednja izmena:
A možda je opasnost od udisanja fekalnih čestica samo maska još većeg problema, a to su divlje deponije, individualna ložišta, kotlarnice, fabrike...
Verujem da je to stvar ličnog izbora pa nek udiše ko šta voli 😃
 

A možda kratkovidi vide samo:​

,,Na kraj sela cadjava mehana... ,, 🤣

 
A koliki je to % od udisanja fekalnih čestica ?

Ne zna se a ? 🤯
Pa zna se , 😀
onih preostalih 70 %
Jednostavno raznnovrsnost bakterija, virusa i ostalih karakondjula u fekalijama tj. raznovrsnost plućnih bolesti je toliko velika da se podaci ne mogu grupisati i jednostavno prikazati

Ognjišta tj. dim, su oduvek bila u kucama pa nije bilo tolika smrtnosti od pluca

Kako se povecavao broj ne savesnog raznog otpada tj uništavanje ekologije tako je smrtnost napredovala.

Danas kada bi Bgd 100% postao ekološki grad slaba vajda i od toga , ne zaboravi da vetar i kiša , pesak iz Sahare donese ovde a šta još sa njim ili tim istim putevima iz drugih regija dodje, to samo Bog može znati....
Ili...
Na primer pogledaj istinu o teflonu iz posuda a tu je muk i nema borbe kao i za stotinu dr. ozbiljnijih stvari
Borba protiv duvanskog dima na kraju ce i uspeti 😀
ali na korist duvanske industrije tj vrednosti prodajne cene duvana ☹️ baš kao što je vec stanje i u dr. državama.
Te je ova borba protiv duvanskog dima zapravo samo borba ZA boljitak duvanske industrije.
manji input veci profit
 
Poslednja izmena:
A jel može neko od pušača da me prosvetli zašto je interesantnije baciti cigaru na pod umesto u kantu koja je uvek na par metara od tebe ? Ceo grad je u pikavcima….
7C115227-F67D-45B9-ADD3-12754F5C14A0.jpeg
 
A jel može neko od pušača da me prosvetli zašto je interesantnije baciti cigaru na pod umesto u kantu koja je uvek na par metara od tebe ? Ceo grad je u pikavcima….
Pogledajte prilog 155674
Зато што је скоро свим пушачима у рефлексу да баце и опушак и празну кутију где стигну. Мене лично највише нервирају планинари пушачи, шатро воле природу а бацају опушке где стигну. Ја сам само једном видео пушача који у џепу има неку лимену кутијицу и у њу угаси цигарету.
 
Svaki normalni pušač planinar nosi malu pikslu sa sobom. Na plaži se pikavci odlažu u praznu konzervu. Sve se može kad se hoće.

A što se tiče kanti, ako nemaju onaj deo za gašenje i odlaganje pikavaca onda je rizik baciti ga u kantu jer može požar da se izazove.

Mi smo naravno genijalci, pa mnogi objekti ispred kojih ljudi izađu da puše nemaju mesto gde se pikavci mogu ugasiti/baciti.
 
Na plaži se pikavci odlažu u praznu konzervu.
На плажи се пикавци исто бацају где стигну. Они који мисле да су еколошки свесни затрпају га у песак :violina:
Ево и овде
 
Ako zakon u skorije vreme ne prodje o zabrani pusenja pocecu sa sobom da nosim indijske mirisljave stapice (naravno izabrao bi neki uzasan miris) i palio kada sednem u kafic ili jos bolje restoran pored pusaca. Ako se nekome miris ne svidja neka slobodno izadje iz lokala.
 
Zakon ce se sigurno usvojiti (naveo sam gore razlog) na našu žalost i kratkovidost
A što se tice paljenja, pali šta god želiš, stvar izbora
😃
 
Vrh