Šta je novo?

Za sve ljubitelje shoping centara, molova itd

Od svog onog prostranstva iza 72. baš su tu gde je šumica našli da grade. U toj šumici ima dosta fazana. Neverovatno. Baš sam tužan zbog toga... Slično sam se osećao i kad su posekli onu šumicu na mestu gde je danas A blok. Sećam se koliko je prijatno i sveže bilo leti šetati se uz nju, naročito uveče.
Novi Beograd je u poslednjih 5, 6 godina izgubio dosta zelenila.
Nadam se da će barem srušiti ono romsko nehigijensko naselje gde se stalno pale žice.
 
Poslednja izmena:
Od svog onog prostranstva iza 72. baš su tu gde je šumica našli da grade. U toj šumici ima dosta fazana. Neverovatno. Baš sam tužan zbog toga... Slično sam se osećao i kad su posekli onu šumicu na mestu gde je danas A blok. Sećam se koliko je prijatno i sveže bilo leti šetati se uz nju, naročito uveče.
Novi Beograd je u poslednjih 5, 6 godina izgubio dosta zelenila.
Nadam se da će barem srušiti ono romsko nehigijensko naselje gde se stalno pale žice.
Živim tu blizu. Ceo taj prostor ima dosta faune. Fazani razne vrste pataka, zečevi,kornjače pa i pokoja zmija. Sa izgradnjom magistrale mogu samo da predpostavim da će tu nići i neki novi blokovi. Sa jedne strane svidja mi se širenje blokova ali mi je žao što gubimo tu neku mirnu zelenu oazu.
 
Živim tu blizu. Ceo taj prostor ima dosta faune. Fazani razne vrste pataka, zečevi,kornjače pa i pokoja zmija. Sa izgradnjom magistrale mogu samo da predpostavim da će tu nići i neki novi blokovi. Sa jedne strane svidja mi se širenje blokova ali mi je žao što gubimo tu neku mirnu zelenu oazu.
Treba kao u bloku 37 da se organizujemo i da vršimo propagandu na društvenim mrežama. S tim što će ovde biti dosta teže jer je invesitor NR Kina ali ne i nemoguće.
Ja sam iz bloka 64, jug.
 
Treba se zalagati za uređenje i dodatno ozelenjavanje zelenih površina unutar postojećih blokova. Što se tiče bloka A, to što je tamo bilo je šipražje i neuređena površina koja je privlačila mahom ljude koji su se tu olakšavali, ali i kučiće, od kojih su neki bili i agresivni. Jedini slučaj baš miroljubivog kučeta je bila ženka sa mladima, koja je živela tu oko Ruske škole. Ni taj prostzor iza blokova 71 i 72 nije mnogo drugačiji od nekadašnjeg Bloka A. Bio par puta tu. Tamo prosto buja svakojako rastinje iz onih naslaga peska.
 
Treba se zalagati za uređenje i dodatno ozelenjavanje zelenih površina unutar postojećih blokova. Što se tiče bloka A, to što je tamo bilo je šipražje i neuređena površina koja je privlačila mahom ljude koji su se tu olakšavali, ali i kučiće, od kojih su neki bili i agresivni. Jedini slučaj baš miroljubivog kučeta je bila ženka sa mladima, koja je živela tu oko Ruske škole. Ni taj prostzor iza blokova 71 i 72 nije mnogo drugačiji od nekadašnjeg Bloka A. Bio par puta tu. Tamo prosto buja svakojako rastinje iz onih naslaga peska.
Kod nas u savskim blokovima su ovo proleće zasadili hiljade i hiljade drveća. Bukvalno više nema mesta gde da se posadi drvo.
Ono što se meni ne sviđa je što nestaju te prirodne zelene celine koje su utočište preostaloj fauni na Novom Beogradu, što ti zoveš šipražje i gde buja raznoliko drveće, i što se sve pretvara u parkove.
Između zgrade gde živim i OŠ "Mladost" postoji uz zid IMT-a par ari te bujne vegetacije i ima 10+ fazana. Prelepo ih je videti u bloku i to sam baš voleo kod Novog Beograda. Urbana sredina sa takvim karakteristikama.
 
Realno na tom produžetku Jurija Gagarina više neće biti ni šumica ni životinja, tako da lokacija tih novih objekata ne igra neku bitnu ulogu.
Screenshot 2022-05-29 125853.jpg
 
Mislim da neće tako skoro to da se desi. Tj. nadam se.

Vrv su mnogi mislili i da će slično da se desi između Pupinovog mosta i Kovilova i apsolutno se ništa tamo nije urbanbizovalo (možda grešim, ali nisam primetio nikakvu aktivnost na tom potezu)
 
Pa je l' da se širi grad, ili da se popunjavaju rupčage u gradskom tkivu i povećava gustina? Za šta smo se opredelili?
 
Mislim da neće tako skoro to da se desi. Tj. nadam se.

Vrv su mnogi mislili i da će slično da se desi između Pupinovog mosta i Kovilova i apsolutno se ništa tamo nije urbanbizovalo (možda grešim, ali nisam primetio nikakvu aktivnost na tom potezu)
I ja se nadam.
Evo ovde na početku klipa ima baš o tom zelenilu iza 72. gde neki ljudi imaju i bašte.
 
Pa je l' da se širi grad, ili da se popunjavaju rupčage u gradskom tkivu i povećava gustina? Za šta smo se opredelili?
Mislim da je manje zlo da se popunjavaju rupčage. Samo da se prvo krene od svih ostalih rupčaga, a da zelene rupčage budu poslednje mesto kad sve iscrpimo. Verovatno ne bismo ni došli onda do stepena da se seče zelenilo jer ipak Beograd ne raste više toliko kao u prošlom veku, a uskoro kreće i stagniranje broja stanovnika grada Beograda. Nažalost, radi se obrnuto i zelene rupčage su prve za izgradnju.
 
Kod nas u savskim blokovima su ovo proleće zasadili hiljade i hiljade drveća. Bukvalno više nema mesta gde da se posadi drvo.
Ono što se meni ne sviđa je što nestaju te prirodne zelene celine koje su utočište preostaloj fauni na Novom Beogradu, što ti zoveš šipražje i gde buja raznoliko drveće, i što se sve pretvara u parkove.
Između zgrade gde živim i OŠ "Mladost" postoji uz zid IMT-a par ari te bujne vegetacije i ima 10+ fazana. Prelepo ih je videti u bloku i to sam baš voleo kod Novog Beograda. Urbana sredina sa takvim karakteristikama.
Meni ne deluje da se nema gde tamo posaditi nešto novo, gledajući okolinu dok sam prolazio tuda, par puta ove godine. A kada sam spominjao ozelenjavanje blokova, mislio sam generalno, ne samo na Savske blokove. Inače, super je što su ljudi u savskim blokovima u dovoljnoj meri složni, a ujedno i organizovani, pa čine sve što je u njihovoj moći da oplemene prostor, kako sebi, tako i gostima.
 
Meni ne deluje da se nema gde tamo posaditi nešto novo, gledajući okolinu dok sam prolazio tuda, par puta ove godine. A kada sam spominjao ozelenjavanje blokova, mislio sam generalno, ne samo na Savske blokove. Inače, super je što su ljudi u savskim blokovima u dovoljnoj meri složni, a ujedno i organizovani, pa čine sve što je u njihovoj moći da oplemene prostor, kako sebi, tako i gostima.
Blokovi 64, 70 i 70a - bukvalno su na svakoj poljani u unutarblokovskim prostorima posadili drvorede. Mogu da objavim i neke slike ako hoćete na temi zelenilo i gradska flora.
Mislim da su preterali sa sadnjom drveća u spomenutim blokovima jer su bukvalno na jedan metar sadnice jedne od druge i neće moći lepo da se razviju. Negde je drveće čak zasađeno ispod velikih krošnji starijih drveća, to je debilizam mada su to uglavnom oni zeleni akcijaši iz bloka 70 radili, a ne gradsko zelenilo kao u 64.
Šteta i što se zimzeleno drveće uglavnom nije primilo, za razliku od listopadnog.
 
Poslednja izmena:
Nema to veze sa time ko je sadio, koliko sa korišćenjem zdravog razuma i logike. Kod mene u kraju su bile akcije i zelenila i u okviru nekih donatorskih akcija, gde je drveće navbijeno na mali prostor, a veliki prostori gde je deo tog drveća mogao da se posadi, ostali prazni. Evo ja ovih dana radim sadnju u mom kraju, i vodim računa o pomenutom više nego li ovi pomenuti. A vidim i da su neke druge kompšije koje su posadili neke biljke (uglavnom novogodišnje jelke), vodili računa o tome.

U svakom slučaju, što reče @astrodule , taj prostor iza blokova 71 i 72 je planiran za urbanizaciju, jer tuda će ionako da prođe "Miloš Veliki", tako da ne vidim razlog zašto bi Novi kineski TC tu smetao, jer da nije on tu isplaniran, nikao bi buvljak, pošto je on bio prvobitno tu u planu (da li na identičnoj lokaciji, ne znam).​
 
Jutros je počela da se diže prašina oko parcele predviđene za Kineski TC.
Možda nešto počinju da rade. Prosao sam autom i nisam mogao jasno da vidim.
 
Sinoć oko 23h je velikom brzinom ušla policija u krak Jurija Gagarina, tu inače ranije nisu prolazila kola, sada je ravno i mogu da dođu do nekog dela.
Pre toga, oko 19h iz Romskog dela se čula muzika preglasno što nikad nije bilo.
Pretpostavka je da odbijaju da se odsele, možda su pokušali da oštete mašine, ne znam ali jako je čudno, tamo policija i u to doba.
 
Neko je na Twitter-u pustio "vest od prodavačice" da se "C&A" povlači iz Srbije, ali da ostaju u svim drugim zemljama regiona.
Deluje kao patketina, ali vredelo bi proveriti.
Naravno, lajna je odmah krenula da veltšmercuje.
 
Vrh