Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Sad sam bio 2 sata napolju. Odvratno je, vlažno i teško.

Ne znam šta je, ali ponedeljaak i utorak su bili baš super, i u toku dana i u toku noći (iako je bilo 30-35 danju). Ovo sad je ona letnja vlažna tropikana koju pamtim od ranije.
 
Sad sam bio 2 sata napolju. Odvratno je, vlažno i teško.

Ne znam šta je, ali ponedeljaak i utorak su bili baš super, i u toku dana i u toku noći (iako je bilo 30-35 danju). Ovo sad je ona letnja vlažna tropikana koju pamtim od ranije.
Red je da nabodeš nekog ćacija, dobiješ godinu dana kućnog pritvora, a mi ćemo donirati klimu i klopu 🤣

Ne izlaziš nigde, uživaš!
 
Ima li komaraca..? ovih dana nisam noću išao po parkovima..? I sad se razmišljam da li da stavim sprej protiv komaraca ili ne...

Deluje barem ovde oko moje zgrade da ih nema, jer bi uletali u stan... Bilo ih je do pre 5 dana... Možda ih nema jer nije bilo kise...
 
Tek kad rashladi shvatiš u kakvom smo ludilu živeli par dana 😂
 
Juce uvece je bilo vrhunski, mislim da ce i narednih dana biti. Taman onako malo hladnjikavo a i lepo se spava. I tokom dana je ok za ovaj deo godine
meditation-yoga.gif
 
Sve je jako dobro. :nirvana
Čak sam brojao i dane sa vetrom u prethodnih 7 dana i bilo ih je 4. Uprkos tvrdnjama nekih po kojima u BG gotovo da nema daška vetra nikad.
 
Nemoj prognozirano. Nego kako bude. Gugl je umeo često da prognozira kišu za naredne dane a kako se dani približe ništa od kiše.

Ne znam. Pusti promaju. Evo meni savrseno jutro ponovo.
 

Dan borbe protiv suša: Do sredine veka, Srbija više neće biti zemlja vlažne klime


Stanje u Srbiji: Suše višestruko češće nego nekada, a u budućnosti će nam se promeniti klasifikacija klime​

U Srbiji nije precizno poznato kakvo je stanje sa degradiranim površinama. Različita istraživanja ukazuju na drastično smanjenje sadržaja organske materije u zemljištu koja se koriste kao obradive površine, smanjenje kvaliteta voda, nova podzemnih voda, tendenciju povećanja površina degradiranih usled rudarenja kritičnih sirovina, smanjenja produktivnosti šuma, itd.

Učestalost godina sa sušom na teritoriji Srbije je porasla sa jedne godine po deceniji na pet godina po deceniji i to najviše zbog porasta temperatura. Trend povećanja učestalosti i intenziviranja suša se nastavlja u budućnosti.

Zbog toga, menjaju se i opšte karakteristike klimatskih uslova u Srbiji. Srbija u proseku ima humidnu (vlažnu) klimu, ali do sredine veka preći će u kategoriju suve sabhumidne, što ukazuje na porast rizika od degradacije zemlje.

Prostorno se razlikuju klimatske karakteristike koje će zavladati do sredine 21. veka. U južnim, jugoistočnim, istočnim i severoistočnim predelima Srbije će biti čak i polu-sušna klima sa velikim problemom stalnog nedostatka vlage i vode. U najvećem delu Srbije zavladaće suva sabhumidna klima, a u zapadnim delovima će se zadržati humidna klima.

Moramo razumeti da je zbog toga zapadna Srbija naše važno nasleđe za budućnost.

U Srbiji, rizik od degradacije dodatno povećava zapravo udruženi efekat povećanja sušnosti klimatskih uslova i intenziviranja padavina.

Ovako drastične promene klime će sigurno dovesti do drastičnih posledica u slučaju da sada ne počnemo da implementiramo prakse održivog upravljanja zemljom, koje će učiniti naše površine otpornijim na nadolazeće klimatske promene. U okviru tih akcija važno je implementirati i koncept tzv. rešenja zasnovanih na prirodi, kao i uključiti građane u akcije sa za zaustavljanje i sprečavanje degradacije.
 
Vreme je idealno ako si čvarak ....
ili neka slaninica tanko sečena koju treba da obgrli ostatak omleta....
ili Gouda ...

1750855151123.png


Da li smo dostigli neki temperaturni rekord za juni ili ne?
Kako to sutra ćemo
1750855506727.gif
?


Obožavam leto!

Isto ja:

giphy.gif

its-hot-outside-dog-entering-refrigerator.gif
 
Suša u Srbiji je naša nova normalnost - Naš stručnjak upozorava: Ne računajte na stabilne rezerve vode, a ova reka je najviše ugrožena

Hidrološke suše u Srbiji su sve češće i ozbiljnije, a u Gadžinom Hanu proglašena je vanredna situacija zbog nestašice vode.

Sušni periodi postaju učestaliji, duži i ozbiljniji na našim prostorima, što pokazuju najnovija istraživanja naučnika iz Srbije.

Dok nam se prikrada još jedno sušno leto, s obzirom da je u Gadžinom Hanu već proglašeno vanredno stanje zbog nestašica vode, dok su u Nišu, Užicu i u Gornjem Milanovcu nadležni apelovali na racionalno korišćenje vode, dr Igor Leščešen sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu otkriva otkud problemi sa sušom, koji će, kako ističe, postati "nova normalnost" na našim prostorima u letnjim mesecima i u kojoj više nećemo moći računati na stabilne rezerve vode.

Vanredna situacija u Gadžinom Hanu, apel za Nišlije, u Užicu kritično

U Gadžinom Hanu proglašena je vanredna situacija zbog prekomernog korišćenja vode, dok iz Opštine navode da su svi izvori na 20 odsto u odnosu na one kapacitete koje imaju u ovom periodu godine. Vanredna situacija proglašena je i u Dimitrovgradu, a ništa bolja situacija nije ni u Nišu gde se apeluje na racionalnu potrošnju vode.

Visoke temperature i odsustvo padavina doveli su do smanjenja vodostaja reke Dičine u Gornjem Milanovcu, zbog čega se uvodi potpuna zabrana zahvatanja vode sa ove reke za potrebe zalivanja poljoprivrednih površina. U okolnim selima domaćinstva se bore sa nestašicom vode, kako saznaje "Blic".

Takođe, potrošnja vode u prigradskim naseljima i seoskim područjima na teritoriji Užica je ogromna i dostiže rekorde.

Proglašena je vanredna situacija u Vladičinom Hanu zbog nestašice vode.

U savremenom dobu, kako ističe dr Igor Leščešen, učestalost i ozbiljnost suša sve više rast, podstaknuta kako ljudskim delovanjem tako i globalnim klimatskim promenama. Samo neki od faktori su promenljivost padavina, povećano isparavanje i promena u oticanju vode.

Za razliku od meteorološke suše, koja nastaje kada danima nema padavina, zemlja se brzo osuši, trava požuti, a poljoprivrednici prvi osete posledice, hidrološka suša se odnosi na dugotrajno smanjenje proticaja u rekama, kao i smanjene rezerve vode u jezerima i podzemnim vodama.

Jedno novo istraživanje koje su sproveli naučnici iz Srbije i regiona pokazuju da mnoge reke Zapadnog Balkana, od Bosne i Drine do Vardara, imaju sve niže tzv. minimalne proticaje, što ukazuje na rastuću pretnju od hidroloških suša u regionu.

Šta su minimalni proticaji reka

Minimalni proticaj, odnosno najniži zabeleženi proticaji u toku godine, ima višestruki značaj. On određuje dostupnost vode u sušnim periodima, kada su potrebe za zalivanjem, pijaćom vodom i industrijskom potrošnjom najkritičnije. Osim toga, minimumi proticaja su od ključnog značaja za očuvanje zdravlja vodenih ekosistema, jer mnoge vodene vrste zavise od specifičnih uslova tokom niskih vodostaja.

Uz to, minimalni proticaji su osnova za projektovanje hidroenergetskih postrojenja, koja zavise od pouzdane količine vode za proizvodnju električne energije.

Ipak, minimalni proticaji su sve niži, pokazuju merenja na rekama kao što su Drina, Bosna, Morača i Vardar, ističe dr Igor Leščešen sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu.

Na reci Drini, rezultati ukazuju na znatno brži tempo opadanja – oko 6,9 m³/s (7%) po deceniji. Ovo je posebno zabrinjavajuće imajući u vidu značaj Drine za hidroenergetski sistem Srbije i Bosne i Hercegovine.

Zanimljivo je da se ove promene ne dešavaju samo tokom sušnih godina – već predstavljaju trend koji traje decenijama.

"Ovi brojevi nisu puka statistika - oni su dokazi o dubokoj tranziciji hidrološkog režima. Reč je o novoj normalnosti u kojoj više ne možemo računati na stabilne rezerve vode. Sušni periodi ne samo da postaju duži, već i češći, a najniži protoci dostižu nove minimume, iz godine u godinu", napominje dr Igor Leščešen sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu.

Kako ističe, uočene promene ukazuju da je hidrološki režim regiona u procesu tranzicije.

"Klimatski scenariji sugerišu da će se učestalost i trajanje sušnih perioda nastaviti povećavati, naročito u letnjim mesecima, što može ugroziti ne samo prirodne već i socioekonomske sisteme. Ovde se nameće hitna potreba za adaptivnim upravljanjem vodnim resursima, koje se oslanja na podatke, lokalni kontekst i transdisciplinarnu saradnju", naglašava.

S toga, hidrološka suša više nije samo retka prirodna nepogoda - postaje strukturalna karakteristika savremenog klimatskog režima u mnogim delovima sveta, uključujući i Zapadni Balkan.

 
Ovo sa sušom već sada postaje ozbiljan problem, pošto nema najave nekih padavina u bliskoj budućnosti.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: 10k
Ovo sa sušom već sada postaje ozbiljan problem, pošto nema najave nekih padavina u bliskoj budućnosti.
Mislim da je poslednji put padala kisa mozda pre mesec dana. A po prognozi sledeca je 19. jula.......
Nenormalno. Ne tako davno kisa tokom leta je bila normalna pojava svakih nedelju-dve.......
 
Juzna Srbija pocinje da se susi, da se pretvara u pustinju kako su jos pre 20 godina predvidjali naucnici.
Veoma brzo citava Juzna Evropa bice pustinja sa klimom kao sto je danas u Severnoj Africi.
Doci ce do pomeranja stanovnistva jos prema severu i jos veceg pritiska migranata na Severnu i Zapadnu Evropu.

 
Onaj Blicov tekst što sam preneo me je naveo na još razmišljanja o klimatskim problemima, konkretno za Srbiju.


Nakon ovih novih predviđanja i upozorenja, ovde da ima trunke mozga i odgovornosti, država bi usvojila nove budžete, mere i planove za ublažavanje pa i sprečavanje posledica regionalnih klimatskih promena i nepogoda usled njih.

U krajevima gde se dešavaju suše i nestašice vode (jugoistok zemlje), donele bi se odluke da se započne sa izgradnjom brana i rezervoara, da se naprave makar neke manje zalihe vode za periode kada udare jake i duge suše.

Da, iziskuje neke pare, vreme i trud ali nije ništa što već nije rađeno, čak i posle SFRJ, u mnogo skromnijoj Srbiji. Evo ga Rovni kod Valjeva, završen daleko posle SFRJ, u vreme Srbije i mnogo skromnijih budžeta.

7697509616454de219b2ab890302979_v640.jpg


Dalje, Vlada bi pozvala sve poljoprivrednike ili njihova udruženja da se napravi dugoročni plan šta gde gajiti i kako, kome su potrebne koje subvencije, ko ima koje probleme i potrebe, i onda na osnovu toga bi se korigovale mere, budžeti i projekti za naredne godine.

Radilo bi se pošumljavanje gde može i treba, uvele drakonske kazne za štetočinstvo svih vrsta (posebno seču drveća), dizala svest o (pravoj) ekologiji, ulagalo u službe odgovorne i vezane za ekologiju (uključujući i vatrogasce, poljoprivrednu avijaciju, lovočuvare, itd). Očistili bi se kanali za navodnjavanje. Suzbijala bi se razna gamad koja se namnožila otkako smo dobili tropsku klimu i globalizaciju (smrdibube, peščane mušice, nutrije, vrane... ) Po naseljima bi se stimulisalo i pomagalo širenje zelenila. Pooštrili bi se kriterijumi za građevinske dozvole i uopšte radilo na obuzdavanju ove šizofrenije i industrije stvorenih oko tržišta nekretnina i beskrajnog tovarenja precenjenih kvadrata u zemlji koja godišnje ima 60.000 ljudi manje.

Na kraju, onaj kontroverzni ali uskoro neizbežni deo - Srbija bi se uključila u međunarodne priče i ideje o klimatskom inženjeringu, ispitalo bi se šta se predviđa za naše podneblje i može li se tu nešto uraditi. Ili čak i globalno da li se isplati ulagati u programe klimatskog inženjeringa. Ne mora odmah skakanje na odluku, ali ono, učešće, uključivanje i praćenje trendova i otkrića, kao sa CERNom ili tako tim međunarodnim naporima i projektima.

Gledano sve skupa, na nivou cele godine - vode u Srbiji ima dovoljno. Padavina ima. Geografskih predispozicija ima. Ljudi ima. Ima čak i para, ne dozvolite da vas iko ubeđuje da nema i da Srbi ne privređuju dovoljno. Ima para.

Ali pošto je ovo bila i ostala pretežno slepačka zemlja, a u zadnjih 13 godina vlada bukvalno sve najgore i najgluplje što se izrodilo u Srbiji, na kraju će sve da se završi fijaskom i katatrofom. I naselja će nastaviti da nam izgledaju ovako:
dimitrija-tucovica-4.jpg

Zelenilo ovako:
_img_000000_000000-jpg.206650

A reke i vodene površine u proleće ovako
poplave-jagodina.jpg

A u leto ovako:
nevreme-mionica.jpg

F9BY4zOpyxTBoxYPqb-I3jVLL6v_0oQ_VD1uj8l-Fy7qmKKxvWgmsfxG0zYMH2lGjxrxhcXt8IWXFs0LKWRSIufWxmFFv2_s=w850-rw


Ali dobro, bože moj. Ako narod tako želi i dopušta, ili se uzda da "srediće se to nekako samo od sebe" ili pak ubeđuje sebe da "sve je ovo normalno i u granicama proseka", što da ne, nek mu bude. Neka dobije što i zaslužuje. Treba biti baš žešći talenat da neko živi na tromeđi tri kontinenta, između Alpa, Karpata i nekoliko mora, na plodnoj zemlji, na mnogim vodama, a da opet živi kao neki bednici u Pakistanu ili Čadu i da se davi u zagađenju, oskudici i sušama.
 
Nije još ni jul a već krenula nestašica vode na širem području Beograda.


Rasturiće nas sušetina ovog leta.
 
Vrh