Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Prve visibabe ove godine. Ako je suditi po njima, proleće će uskoro.

20240202_161534.jpg


20240202_161524.jpg
 
Kod Vuka baš iznad same stanice već je izniklo ono žuto cveće koje obicno tek u martu bude... ono rano prolećno, žbunasto sa žutim cvetovima
 
Liči da će čitave sledeće nedelje maksimalna dnevna biti oko 15 stepeni iako je tek počeo febuar. Ako zelenilo krene pa ga posle ubije mraz, pijaca neće biti baš jeftina.

2024.02.03 Prognoza vremena za Beograd za 6 dana.jpg


Pri čemu izgleda da će biti baš tako. Negde oko 20. dugoročna prognoza za minimalnu noćnu temperaturu je -6 stepeni. Pa onda još jednom do 17 stepeni. Pa onda još jednom do -6. To bi za pupoljke bilo treće ponavljanje amplitude oscilacije od čak 23 stepena, uključujući noćno mržnjenje. I to je prava opasnost ovakve klime. Mi ćemo se i prilagoditi, ali je ostali živi svet evoluciono veoma fino podešen za precizno fiksiranu i dugoročno stabilnu klimu. To se ne menja tako brzo i tako lako.

2024.02.03 Prognoza vremena za Beograd za 30 dana.jpg
 
Mali update petodnevne..

Prosečno maj 😊

Čitam sezonsku na rhmz, kažu mala verovatnoća za mraz tokom februara.

I poređenja radi - prognoza za maj "U Beogradu i široj okolini srednja maksimalna temperatura vazduha tokom maja biće oko 23.6ºS."


InShot_20240205_155601943.jpg
 
Vremenske prognoze preko 10 dana nisu pouzdane.

A što se vremena tiče, ovo je ono što brine:

Najnovije obaranje rekorda za najtopliju godinu u Srbiji, koja je do pre neki dan bila 2019, kao i činjenica da je 10 najtoplijih godina osmotreno od 2000. do danas, jasno pokazuje da smo veoma ozbiljno "zagazili" u proces ubrzanog zagrevanja planete - istakao je nedavno dr Vladimir Đurđević, klimatolog i profesor na Fizičkom fakultetu u Beogradu


Prošla 2023. bila je najtoplija u Srbiji od 1951. godine sa odstupanjem srednje temperature vazduha od 1,5 stepen u odnosu na prosek 1990-2020, a u Beogradu je bila najtoplija od 1888. sa odstupanjem od 1,7 stepena.

 
Naravno te sezonske prognoze su okvirne, nivo pouzdanosti kao horoskop.
 
Pouzdanije je da pratiš kako se životinje i priroda ponašaju. Deluje možda blesavo, ali se pokazalo preciznije nego prognoze nekih stručnjaka (mislim na ono što nam serviraju na TV - u i u štampi). Mada, čim pročitaš da nas čeka metar snega u narednih mesec dana, 101% znaš da od toga neće biti ništa.​
 
Probudio sam se nocas jer mi je bilo vrucina, ne salim se 🤣
 
@solecar ti znaš dosta o cveću, kakav si sa insektima? Jel normalno za februar makar ja živeo blizu Dunava ili nije 😄

20240209_185318.jpg


Trenutno.. Za 5 stepeni smo ispod tropske noći 😁 Ovo je ludilo.. Znači sećam se februara da je po dva tri vezana dana bila najviša dnevna +15 pa i da pređe malo preko.

Al da najniža bude 15 i da napolju možeš i po noći u laganoj jaknici a ispod majica... neverovatno... kakvo li nas leto čeka 🙂

InShot_20240211_032618130.jpg
 
Klimatske promene ne moraju biti uzrokovane promenama u slojevima atmosvere. One nastaju i promenom tačke prieodnog magnetnog pola. Geografski magnetni pol je uvek fiksan a prirodni šeta. Prirodni ume da se pomeri čak do Sibira.
S druge strane to znači da je osa zemljine kugle varijabilna te ako smo malo drugačije ,,nagnuti,, i sami zraci sunca padaju pod dr. uglom tj. zagrevanje dela zemlje bude vece ili manje.
Više verujem u razloge promena rotaciju ,,tečnog,, zemljinog gvozdenog jezgra nego u štetni prdež krava kako nam govore..

Kako biljke i životinje imaju ne pogrešiv osećaj za orjetaciju tj. za magnetne severni pol tako i znaju ako im je malo bliži bice hladniji period te ,, budjenje,, odlažu ili ga ubrzavaju.
Visibaba , komarac, medved. i sve dr. živo to oseca i reaguje možda i čovek bi tako znao da nije ometen tehnologijama koje je sam stvorio,
 
Ovo što je @boca-ica napisao za magnetni pol sam svojevremeno pisao, doduše nešto drukčije, i objasnio zašto mislim da je to tačno, na šta je @astrodule rekao da to nije moguće. Drago mi je da je neko drugi to spomenuo, da ne bude da samo ja nešto umišljam (parafrazirano). Naime, tada sam pisao kako sam pročitao kako se zemljina osa pomerila za 9° i da se zato zemlja malo pomerila kako bi bila u ravnoteži. To sam objasnio time što sam zapazio da leti u 21h zna da se još uvek vidi dan, odnosno da je sumrak, a ranije je već u 21 bio mrak. Takođe sam naveo i da sam primetio da sunce nešto ranije zalazi za krak zgrade nego pre.

Što se tiče buđenja iz zimskog sna, ove godine su mi neke biljke već krenule sa otvaranjem pupoljaka, a neke nema naznaka da će skoro da krenu. Smrdljivi martini, kojih je jesenas bilo daleko manje nego nekih godina pre, već su počeli da se bude iz zimskog sna i da budu aktivniji, što je daleko ranije nego prethodnih godina. A što se tiče samiih komaraca, potpuno je normalno da ih ima i sada, pogotovu što je duže vreme toplije i pogotovu ako neko živi u blizini reke, kao @Noki. Ako nas bude pogodilo kišovitije proleće i leto, kao prošle godine, možemo očekivati i povećan broj komaraca, jer njima je dovoljna i najobičnija zavučena bara da bi polagali larve. Čini mi se da ih je prethodne godine bilo čak i u decembru, jer su im uslovi pogodovali. Sa druge strane, golubovi, a i neke druge gradske ptice, još uvek nisu krenule sa udvaranjem. Doduše, nisam ni mačke čuo da su počele sa udvaranjima, iako su daleko aktivnije.
 
U novembru bih najkasnije video komarce do sad, a u februaru apsolutno nikad do ove godine. Ne sećam se pre maja, barem kod mene ovde. Moguće da se nešto mikrolokacijski promenilo da ima neka bara na obližnjem gradislištu i slično...
 
Ne vollim ići u zemlje sa optiimalnim klimatskim uslovima
za bujanje vodenih ameba.
Posle bude dockan kad izjedu čoveka iz nutra 👁️
 
Klimatske promene ne moraju biti uzrokovane promenama u slojevima atmosvere. One nastaju i promenom tačke prieodnog magnetnog pola. Geografski magnetni pol je uvek fiksan a prirodni šeta. Prirodni ume da se pomeri čak do Sibira.
S druge strane to znači da je osa zemljine kugle varijabilna te ako smo malo drugačije ,,nagnuti,, i sami zraci sunca padaju pod dr. uglom tj. zagrevanje dela zemlje bude vece ili manje.
Više verujem u razloge promena rotaciju ,,tečnog,, zemljinog gvozdenog jezgra nego u štetni prdež krava kako nam govore..

Kako biljke i životinje imaju ne pogrešiv osećaj za orjetaciju tj. za magnetne severni pol tako i znaju ako im je malo bliži bice hladniji period te ,, budjenje,, odlažu ili ga ubrzavaju.
Visibaba , komarac, medved. i sve dr. živo to oseca i reaguje možda i čovek bi tako znao da nije ometen tehnologijama koje je sam stvorio,

Ovo što je @boca-ica napisao za magnetni pol sam svojevremeno pisao, doduše nešto drukčije, i objasnio zašto mislim da je to tačno, na šta je @astrodule rekao da to nije moguće. Drago mi je da je neko drugi to spomenuo, da ne bude da samo ja nešto umišljam (parafrazirano). Naime, tada sam pisao kako sam pročitao kako se zemljina osa pomerila za 9° i da se zato zemlja malo pomerila kako bi bila u ravnoteži. To sam objasnio time što sam zapazio da leti u 21h zna da se još uvek vidi dan, odnosno da je sumrak, a ranije je već u 21 bio mrak. Takođe sam naveo i da sam primetio da sunce nešto ranije zalazi za krak zgrade nego pre.

Ovo je ne samo netačno nego i nemoguće. Masa Zemlje je neverovatnih 6 ×10 na 24 stepen kilograma ("6 ronagrama"), pa sa tako gigantskim momentom inercije nema iole bitnih pomeranja na bilo koju stranu. Postoji samo precesija ose rotacije (sa periodom od 26.000 godina), ali je to nebitno jer se time ne menja nagib ose Zemlje u orbitalnoj ravni Sunčevog sistema. Menja se samo nagib ose rotacije prema Suncu što se ionako dešava bukvalno svake godine zbog obilaska Zemlje oko Sunca i što predstavlja razlog za godišnja doba. Pa je sasvim nebitno što osa rotacije zarotira jedan krug u 26.000 godina kad se to ionako dešava jednom godišnje, a plus što ništa od toga ne menja nagib ose Zemlje u odnosu na njenu orbitalnu ravan (tj u odnosu na zvezde).

Geografski polovi su već po definiciji mesta oko kojih Zemlja rotira pa ne mogu da se pomeraju sve i da hoće (tj čak i kad bi se osa rotacije Zemlje stvarno menjala, a ne menja se).

Magnetski polovi nemaju nikakvu vezu sa rotacijom Zemlje. Oni su posledica neke privremene, slučajne i stalno promenljive putanje po kojoj teku električne struje u istopljenoj unutrašnjosti Zemlje. Zbog toga njihovo pomeranje ni na koji način ne menja ugao pod kojim na Zemlju padaju zraci Sunca. Eventualno bi, sasvim teorijski i hipotetički, pomeranje magnetskih polova moglo da utiče na klimu tako što se menja pozicija i nagib zaštitnog magnetnog polja Zemlje u odnosu na Sunčev vetar. Međutim to je samo vrlo slobodna hipoteza za koju nema dokaza i koja za sada ne deluje nimalo verovatno.

Dakle, to što ste rekli je jednostavno nemoguće, a što se tiče ove poslednje hipoteze, ovde imate detaljniju priču.

 
Poslednja izmena:
Nego Zuma, šta kažeš za najavljeni kolaps AMOC-a i golfske struje? Ništa od globalnog zagrevanja, stiže ledeno doba? Jedan dan se spremam za izgaranje, drugi za smrzavanje...
 
@solecar

20240213_152155.jpg


To je ovaj cvet, forsitija... ali mnogo je rano procvetao još pre 7, 8 dana... pa sam pomislio da ga možda gaje u nekom prostoru i onda zasade napolju kad već krene da cveta? Ne zvuči logično ali... poranio je par nedelja što nije malo...
 
Nego Zuma, šta kažeš za najavljeni kolaps AMOC-a i golfske struje? Ništa od globalnog zagrevanja, stiže ledeno doba? Jedan dan se spremam za izgaranje, drugi za smrzavanje...

Još uvek nema dovoljno podataka da bi nešto sigurno o tome zaključilo. Postoje indicije da one slabe, ali koliko je slabljenje dovoljno da počne nagla promena, to niko ne zna. Međutim čak i kad bi se to desilo, to ne znači da nema globalnog zagrevanja ili da bi ono stalo. Zemlja zbog viška CO2 u atmosferi i dalje prima više energije nego što otpušta, pa i dalje MORA da se u proseku greje ma šta se desilo sa Golfskom strujom. Tada bi samo nastupila preraspodela energije po površini Zemlje. Negde bi bilo nešto hladnije, a negde mnogo toplije. Ali to je i dalje zagrevanje u globalu, pa niko ne bi bio pošteđen NEKIH posledica. Recimo raspodela biosveta bi se menjala, ukupna količina hrane koju možemo proizvesti, koliko energije MI moramo da trošimo, velike migracije naroda, ratovi za vodu i zemlju, itd. Hiljade i hiljade stvari bi se izmenilo, ne samo u prirodi nego i u globalnom političkom i bezbednosnom poretku, pa kome je tačno hladnije ili toplije ne bi imalo baš velikog značaja.
 
@solecar

Pogledajte prilog 189438

To je ovaj cvet, forsitija... ali mnogo je rano procvetao još pre 7, 8 dana... pa sam pomislio da ga možda gaje u nekom prostoru i onda zasade napolju kad već krene da cveta? Ne zvuči logično ali... poranio je par nedelja što nije malo...
Obzirom da su i visibabe krenule početkom februara, a i još par vrsta krenulo ranije, vrlo moguće da će ove godine krwnuti ranije sve. Sećam se jednom, pre par godina, u drugoj polovini maja je krenula da cveta lipa, umesto početkom juna. Te godine je svo jesenje semenje došlo ranije nego inače.
 
Januar 2024. postao je najtopliji u istoriji posmatranja vremena i klime, saopštila je danas Svetska meteorološka organizacija (WMO).

"Trend obaranja rekorda koji je zabeležen tokom većeg dela 2023. godine nastavljen je i 2024. godine, a januar je najtopliji januar u istoriji", saopštila je WMO.

Prema navodima Svetske meteorološke organizacije, ovo je osmi mesec zaredom koji je najtopliji dosad zabeležen.

"Temperature površine mora su rekordno visoke 10 meseci zaredom", navela je WMO.

Prosečna mesečna temperatura vazduha bila je za 1,66 stepeni veća od procene januarskog proseka u periodu od 1850. do 1900, dok je u periodu od 1991. do 2020. za januar bila 0,70 stepeni iznad proseka.

Prema podacima Kopernikusove službe za klimatske promene, u odnosu na temperaturu prethodnog najtoplijeg januara 2020. godine, prosečna mesečna temperatura bila je iznad 0,12 stepeni, dodala je WMO.

Organizacija se pozvala na podatke dobijene od američke Nacionalne administracije za okeane i atmosferu NOAA, NASA, Službe za klimatske promene Kopernikus Evropske unije i Japanske meteorološke agencije.

 
Vrh