Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

 
Poštovani kardiolog je zaboravio da napomene da upravo zima i hladnoća kose srčane bolesnike. Siguran sam da je lepo vreme smanjilo smrtnost njegovih pacijenata u februaru.
 
Ovo je zaista postalo ozbiljno. Izmerene temperature su iznad vrednosti koje klimatski modeli predviđaju. Do kraja godine ćemo znati da li će se temperature u okeanu vratiti na ranije vrednosti. Ako se to ne desi, onda ...

Scientists fear planetary shift as record ocean heat enters second year


Climate models can’t explain 2023’s huge heat anomaly — we could be in uncharted territory


If the anomaly does not stabilize by August — a reasonable expectation based on previous El Niño events — then the world will be in uncharted territory. It could imply that a warming planet is already fundamentally altering how the climate system operates, much sooner than scientists had anticipated. It could also mean that statistical inferences based on past events are less reliable than we thought, adding more uncertainty to seasonal predictions of droughts and rainfall patterns.

Much of the world’s climate is driven by intricate, long-distance links — known as teleconnections — fuelled by sea and atmospheric currents. If their behaviour is in flux or markedly diverging from previous observations, we need to know about such changes in real time. We need answers for why 2023 turned out to be the warmest year in possibly the past 100,000 years. And we need them quickly.

Nature 627, 467 (2024)
 
Poslednja izmena:
Mene zanima jedna stvar, jel mi ovo placamo svi? Na RHMZ mislim.

1000005069.jpg



A kratkorocne prognoze najavljuju temperature preko 20, sve do 27 stepeni, u narednoj nedelji.

A na njihovoj dugorocnoj nigde ne ide preko 20.

A dugorocna im je radjena 15.3. a vec se negde 12 dana posle ocekuju temperature preko 20.

Razumem da se ne moze precizno mesec dana unapred pogoditi, ali ovo nije ni otprilike tacno. Ovo je nivo kao da bilo ko od nas random lupi. I to mi placamo?

Mislim, oni stavljaju prognozu od mesec dana, niko ih ne tera na to ako vec ne mogu. Sa tim, da su oni omasili vec za naredne dane, da ne pricam za 20 ili mesec dana.

Bas sam se smorio kad sam video ovo i sad vidim 27 stepeni sledeci vikend.
 
Baš sam u zadnjih 6-7 meseci pratio te dugoročne od 30 dana na rhmz i uvek omaše poprilično, nije samo do temperature već i omaše za kišne dane.
 
Za kišne dane uvek preteraju...

Al zanimljiva je (aktuelna, krakoročna) prognoza za poslednja 4, a pogotovo 3 dana marta sa letnjim temperaturama, na šta se i Beki osvrnuo... mislim da je i za kraj maja 27 kao maksimalna dnevna, blago iznad proseka... 3 dana za redom, još kraj nedelje, biće pune i ulice i priroda 🙂
 
Mene zanima jedna stvar, jel mi ovo placamo svi? Na RHMZ mislim.
Oni su komedija od institucije. Dovoljno je pogledati na šta liči onaj njihov smešan sajt sa slikom direktora na svakoj strani. Da ne govorimo da tom institucijom vedri i oblači famozni Nedeljko Todorović koji tvrdi da je globalno zagrevanje prevara i izmišljotina. Takve stvari dosta govore o njima, a tu prognozu napišu čisto reda radi, da opravdaju platu za ovaj mesec.
 
Sad pise u ponedeljak da ce biti 29, a oni su stavili da do 15.4. nece prelaziti nekih 18 🤣

To su ogromne greske, prakticno da ne mogu biti vece nego sto jesu jer sigurno da u ponedeljak prvog aprila nece biti ni 40, a ni minus 10.

U razmaku u kom im ostaje da pogadjaju, masiti za vise od deset stepeni je katastrofalna greska.
 
Стандардно за ово доба године и јесен. До скоро су тако и на Акуведеру машили, предвиђања за следећи дан типа 12 степени оно га нарока на 20, и слично. Сада се то ређе дешава, али у пролеће и на јесен не верујем им много низашта преко 3 дана.

Ем што су ови неспособни, ем што имамо стандардно шизофрену климу. Мислим да ће бити као прошле године или раније, где је нагло пао снег у априлу и упропастио постојање.

Норвешки институт је јако квалитетан. Мада и код њих и на акуведеру често забрљају падавине. https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-792680/Serbia/Central Serbia/Belgrade/Belgrade
 
у пролеће и на јесен не верујем им много низашта преко 3 дана.

Ем што су ови неспособни, ем што имамо стандардно шизофрену климу.
Juče sam gledao prognozu i najavili kišu sve do petka. Danas gledao prognozu, sunčano uz porast temperature, a prolazna kiša u četvrtak.
 
Prognoze preko 10 dana nisu pouzdane. Pogotovu u našem podneblju jer se čini da je u zadnje vreme sve dosta promenljivo, jer smo na takvoj poziciji (mora sa tri strane, planine, nizije, šume, čistine...)

Ali jeste istina da je uz to dosta opao kvalitet prognoza. Čak i onih stranih koji su nekad bili pouzdani, kao AccuWeather.

Inače Dejan011 je u pravu što se Nedeljka Todorića tiče, on uvek negira klimatske promene i šta god ga pitaju, uvek kaže kako je sve normalno i uobičajeno.
 
Ali accu weather ima neki algoritam i satelite i sta ti ja znam i zivo im se fucka za nas, dobiju neke podatke za Beograd i to objave i privatna su firma i ne moras da ih pratis ako neces.

Ovi imaju posao, drzavni posao, da se bave konkretno Srbijom, da dublje ulaze u sve to, detaljno analiziraju i ne rade to ni blizu kako treba. Ali ni blizu.
 
Ma to da. Nego kažem kamo sreće kad bi ovako bilo u junu, julu i avgustu, umesto onih 40-45 koje imamo. Danas je bio lep letnji dan, iako doduše u početku proleća.

A po svim predviđanjima, ovog leta tek ima da pomremo. Biće gore nego i ono prošlo.

Jedva čekam da neko krene da pravi one svemirske solarne štitove za hlađenje planete. A sve su bliži tome, čitao sam nedavno da projekti postoje i sve ih je više, čekaju se fondovi i probe sa manjim modelima.
 
Poslednja izmena:
Zna li ko kada će proći ovaj pesak?
 
Tek tamo u junu, po svemu sudeći.

Što se Srbije tiče, i kod nas je ovih dana zabeležena veća količina saharskog peska. Ovo je uobičajena pojava tokom prolećnih meseci.

Istraživanja pokazuju da su meseci april i maj oni sa najučestalijom i najvećom koncentracijom pustinjskog peska kod nas.
 
Poslednja izmena:
Ovo je loodilo da je 1. Aprila u 23:30h 24 stepena, i da je krajem Marta temperatura išla i do 30°! Plašim se da smo prevazišli global warMing, zanemarili sav global warNing deo, i sad nam preostaje global burning! 🔥
 
Ja ovako nesto stvarno nikad nisam video..
Secam se za vreme bombardovanja tamo na početku je bilo bas toplo isto kraj marta ali ne i 30' kao sad
Da juče onaj pesak nije zaklonio sunce bilo bi i peko 30'
 
To su samo kratkotrajni extremi, moguce da smo zaboravili sta je bilo pre 25 godina. Ko moze da gurne ruku u vatru da nije bilo dana od 30 stepeni u martu/aprilu pre 20-25 godina? Ja ne
U drugoj polivini aprila ce biti izmedju 18-20 svaki dan, dakle normalno. Ali od 6-10 ce biti oko 30
 
To su samo kratkotrajni extremi, moguce da smo zaboravili sta je bilo pre 25 godina. Ko moze da gurne ruku u vatru da nije bilo dana od 30 stepeni u martu/aprilu pre 20-25 godina? Ja ne
U drugoj polivini aprila ce biti izmedju 18-20 svaki dan, dakle normalno. Ali od 6-10 ce biti oko 30
Ne moramo da se sećamo, postoje podaci o merenjima:

BEOGRAD_Apsolutni dnevni maksimumi temperature - po danima u godini_1887-2020.jpg
 
E da se tu jasno vide i godine apsolutnih maksimuma za kraj marta i početak aprila, statistiku koju Nedeljko Todorović i doneo u studio nove S... nekima odavde bi zapušio usta da se bilo šta neprirodno događa 😊 90% tih temperatura je bio 20 vek.

Po njemu je sve ovo normalno i viđeno a kažem poneo je i statistiku da to i potrkepi.

Mislim on potpuno negira klimatske promene, on samo navodi da su ovo sve normalni ciklusi malo toplijih dekada i malo hladnijih... Trenutno smo na kraju toplijih 30, 40 godina... Tako da Benderu u narednih 30, 40 možda dolazi tvoje vreme 😊
 
Vrh