Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Ови Руси се плаше сунца, сви са неким шеширићима и жене и мушкарци, бели ко сир ко да их сунце никад видело није,
препознаш их на километар
 
Da vam kaže iskusni znojač untermensch:

Znojenje najbolje radi i pomaže onda kada znoj koji se izluči može lako i brzo da ispari. Zato klima pomaže više nego ventilator, jer svaki klima uređaj uvek pomalo i izvlači vlagu iz vazduha po prostoriji, i time smanjuje osećaj "težine vazduha". I zato ventilatori ne pomažu u klimatskim uslovima kakvi su u Beogradu - danju vlaga 50% , noću 100% - kada temperatura pređe 28 stepeni.

Pisao sam ovde više puta - u Egiptu izađeš napolje i osetiš se kao da si u rerni. Osetiš telo kako eksplozivno aktivira sve znojne žlezde. Spremiš se za najgore. Onda posle 5 sekundi shvatiš da je sve ok jer iako liješ znoj, ništa od toga se ne zadržava na tebi. A često ima i vetra (bar uz more). Posle 5 minuta se adaptiraš i navikneš, i kada telo shvati da nema potrebe da "paniči" i da se neće udaviti u znoju i vlagi, smiri se i ne pravi više nelagodu.

Zatim, na pločici ili kamenu vidiš kako bara vode se smanjuje pred tobom. I od toplote, ali i od manjka vlage. Sve lako isparava.

U Skoplju isto tako. U danima kad je u Beogradu bilo 30-32 ja izađem napolje na 40.Osetim udar toplote i spremim se za najgore. Ništa. Vidim ja ne osećam nikakvu težinu u vazduhu. Onda shvatim: 1) ima vetra koji hladi 2) nema vlage koja guši.

Višak vlage i manjak vetra je ono što ubija i guši u Beogradu. Kažem, uveče i ujutru vlaga u Beogradu nekad dostigne i 100% a 90% je prosek. To je više nego što ima jedan Singapur.

Ranije toga nije bilo jer su em vrućine bile blaže (35 je bila anomalija) em je bilo više vetra da pomogne kod znojenja i disanja. Toga više nema. Beograd je ovim manijakalnim tovarenjem izgubio mnoge svoje tokove i ruže vetrova.

Сад гледам баш,
неки град Масава у Еритреји који је у пустињи и на Црвеном мору,
има једну од највиших на свету просечну годишњу температуру која је око 30 степени,
а иако је у пустињи просечна влажност је као у Београду, то је вероватно прави пакао

A4133CD9-3546-4E69-85CE-FEA62FE7A722.jpeg
B9730F47-DB93-4343-B4F4-2B6B26B59BF3.jpeg
 
Ne volim ja vlagu, al ne mogu se složiti da vetra nema... Svaki stranac koji dođe u BG i ostane više nedelja u toku leta, kaže podnošljivo je jer ima taj neki karakterističan briz u Beogradu 😋 Svi to kažu, sednem na terasu i milina...

Možda ga ima manje zbog toga što je Bneder naveo, imamo i razne delove Beograda. Ali je karakteristično da ga ima, a ima i vlažnog vazduha nažalost...

Meni je danas dan... Malo mi fali da poletim... Eto. Toliko mi je dobro. Ali ja sam sada na klupi, u hladovini pored onog vodoskoka na Adi, a prethodno plivao... Kako može da mi bude loše, od čega...
 
Bogami nije ništa bolje ni unutrašnjosti, u ovim manjim gradovima skoro isto kao u BG-u.
Na selu se možda lakše diše, al opet prži ko u rerni, a kako je sve napušteno svuda su zmije i krpelji na sve strane pa i nije preporučljivo puno se šetati..
Sada se oko 19h može disati, ali opet je sparina teška iako sam kao u "priorodi i van grada".
20230706_191733.jpg


NIje ovo normalno vreme, al da vas utešim skoro pa vam je isto dal ste u Bg-u ili negde van betonske džungle, jedino da ste negde na Maldivima pa da vam je stvarno bolje (makar mentalno)..😏
 
Još jedan prilog o klimatskim promenama, ali sa drugačijim fokusom. Za razliku od uobičajnog pokušaja da se podigne svest o tome da se to dešava i da je opasnije nego što ljudima izgleda, autor smatra da izuzetno kasnimo i sa praktičnim potezima usmerenim na prilagođavanje na njihovu osnovnu posledicu - na povišenu temepatruru prostora u kome živimo i radimo. Kaže da toplota VEĆ masovno ubija ljude, ali da nam to još nije vidljivo u izveštajima i statistici pošto nam i dalje ne izgleda da se umire direktno "od vrućine", nego recimo od toga da onda otkaže srce, što se zatim ne računa kao posledica klimatskih promena, pa je tako prava skala problema i dalje nevidljiva. Treba da menjamo način na koji uređujemo gradove i javni prostor, količinu i raspored zelenila, pristupačnost reka, vode i javnih česmi, raspoloživost uređaja za hlađenje, zakonsku regulativu koja reguliše rad na otvorenom i slično.

9780316497572-1.jpg


 
@jeanjaz

My family lived in Rhiyadh, Saudi Arabia for several years. There it is very normal to get to 120F in the shade. You changed your habits to stay healthy - to survive the heat.

1. Do NOT wear synthetics. They are basically wrapping yourself in plastic that doesn't let the heat out sweat out. Natural fibers allow your sweat to evaporate, helping you cool.

2. Wear light colors, not dark colors. Dark colors absorb the heat; white or very light colors reflects it.

3. Don't plan to be outdoors for more than an hour in the hotter parts of the day. Plan your trips for morning or late afternoon or evening.

4. If you can, consider a two hour lunch/ siesta for the hottest part of the day. You don't have to sleep, just avoid being physically active.

5. Try to cook during the night for the next day's meals. Or use an outdoor grill. Running an oven during the day is going to heat up your house.

6. Cool your house as much as possible during the night and early morning. Then block the windows to keep the sun out during the heat of the day. Sometimes (depending on your home), hosing the roof and sides of your house in late morning will help it stay cooler.

7. Plant heat resistant trees and bushes around your house to provide shade. Or put up lattice work or awnings to provide shade.

8. Have plenty of tasty fluids around to drink - ice tea, kool-aid, flavored ice water, etc.

9. Avoid purified water that has been stripped of its minerals and electrolytes. You sweat out a lot of your salts and that can be dangerous.

10. Slow your life down.
 
Možda je potrebna jedna napomena. Internet se uglavnom vrti oko Amerikanaca i daleko najveći deo onoga što tamo nalazite je usmereno na TU publiku, TU državu i TAJ politički sistem. U Evropi jedva da je ostao iko ko ne veruje u klimatske promene, bilo da je to publika, mediji ili političari. Zbog toga u Evropi ovakvo insistiranje na "alarmističkim" prognozama i "plašenju" naroda može izgledati preterano i apsurdno, možda, zbog svoje "predimenzioniranosti" čak deo neke nove zavere ili nečeg sličnog. Međutim tada se treba setiti da u Americi postoje izrazito jaki otpori multinacionalnih korporacija, naftnog i fosilnog lobija tome da se klimatskim promenama daje iole veći značaj, što ima za rezultat da relativno mali procenat običnih Amerikanaca priznaje svu ozbiljnost situacije, ili čak da opasnost uopšte postoji. Pošto su oni najjači i od njih ustvari zavisi sve, aposlutno je neophodno da se medijska poruka prilagodi onome što veruje ili ne veruje običan Amerikanac. U šta VI verujete je nažalost mnogo manje bitno jer niste VI ti koji biraju njihove političare od kojih u ovom pogledu zavisimo i svi mi. Zbog toga treba imati više razumevanja ako vam se učini da se u tome preteruje. Nažalost nije tako, bilo kad je u pitanju prilagođenost poruke glavnoj ciljnoj grupi, bilo kad se priča o stvarnoj ozbiljnosti situacije. Ako se nešto zaista ozbiljno ne preduzme, jedina dilema je tačan tajming pojedinih promena. Što nije nikakav izbor.
 
11. Starve, because if you did all that, you have no job to feed yourself.

Ne radi kod nas, jer nismo bogati Saudijci.

Nažalost, tako je. Pa, kao i u svim drugim stvarima, moramo da izaberemo ono što možemo da uradimo i prilagodimo reagovanje situaciji u Srbiji. A sem toga, svako od nas je u malo drugačijem položaju.
 
Beogradu se približava superćelijska oluja. Za sada izgleda da će nas zakačiti samo ivicom (prolazi severno od Beograda?), pa još nije jasno koliko će ozbiljna biti u samom gradu.

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ПОДРУЧЈЕ СРБИЈЕ НА ВРЕМЕНСКЕ НЕПОГОДЕ
(од 19.07. до 22.07.2023.)


Област од Алпа, преко западног Балкана и Србије до региона Карпата од данас (19.07.) до суботе увече (22.07.) очекује јака грмљавинска активност. Развоји суперћелијских облака локално ће бити веома снажни и брзопокретни (премештаће се са запада-северозапада ка истоку) уз појаву крупног града (> 5 cm у пречнику) и уз краткотрајно олујне (> 24 m/s), изоловано и орканске (> 28 m/s) ударе ветра у зони најинтензивнијих облака.

Тачну локацију иницијације, премештања и јачине самих непогода је унапред тешко одредити. Данас (19.07.) је највећи ризик од појаве непогода у вечерњим сатима и у току ноћи, најпре у западној Србији и у Војводини. За конкретне локације издаваћемо хитна упозорења на грмљавинске непогоде један до два часа унапред.

 
Jooj kiša večeras😭 Narednih dana oko 30, to je nenornalno za jul, sad treba da je toplije 😭
 
Grad od 5 cm nije kiša. To je veće od metka za slonove, nešto što ubrzava sa 6 kilometara visine. Koga pogodi u glavu ide na groblje, a ne u provod.

3529362_whatsapp-image-20230713-at-7.46.23-pm_ff.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ccc
Ako već ne brineš o manje srećnima od sebe, da li ti je svejedno po kojim ćeš cenama kupovati hranu?
 
Grad od 5 cm nije kiša. To je veće od metka za slonove, nešto što ubrzava sa 6 kilometara visine. Koga pogodi u glavu ide na groblje, a ne u provod.

3529362_whatsapp-image-20230713-at-7.46.23-pm_ff.jpg

Колико је до сада у Србији забележено смртних случајева од последица града?
 
Vrh