Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Zum0, hvala ti na svim ovim konkretnim pitanjima.

Imam na svako od njih precizan odgovor, ali ne mogu sada da nađem vremena.
Detaljno i konkretno odgovaram na svako pitanje za dan-dva.


@ Dušane, Jugoslav Nikolić nas gleda sa skoro svake strane sajta RHMZ-a, a ne samo sa početne. :D

Naravno, većina onih koje poznajem u RHMZ-u negativno komentariše ovakvu "pojavu" i kažu da tako nešto ne bi bilo sporno jedino u slučaju da je RHMZ privatna firma (a svi znamo da nije).
Mada, u poslednje 2-3 godine skoro da ne kontaktiram ni sa kim iz RHMZ-a, jer imam svoje razloge za to.
Jednostavno, oni ne žele nikakvu saradnju sa ljudima koji su van hidrometeorološke službe.

U svakom slučaju, vrlo neukusno i iritantno deluje prikazivanje direktora RHMZ-a (državne službe) na tako neprimeren način.
 

Znači, ova slika je toliki treš, čak možda u rangu sa novim logoima Srbijavoza i Srbijacargo-a. Što bi mladi rekli:

"dajte + za sve koje svakog dana pogledom strelja dotični"

@Vladivoje, Po čemu zaključuješ da bi ovo bilo više očekivano kod privatnih firmi?
 
@ GOJE, privatno lice ili firma može da stavi na svoj sajt šta god hoće, pa će u skladu sa tim biti samom/samoj sebi reklama ili antireklama.
Za direktora državne službe ovakvo reklamiranje je nonsens, jer državna i javna služba ne podleže nikakvoj konkurenciji.
 
1. Na koliko mesta u Beogradu RHMZ meri temperaturu, podrazmevajući pri tome samo ona merenja koja imaju uticaja na njihove zvanično objavljene podatke za Beograd?

RHMZ sprovodi merenja na više lokacija u gradu:
1. Karađorđev park - Meteorološka opservatorija Vračar (pored Dečje klinike u Tiršovoj)
2. Košutnjak - ispred zgrade RHMZ-a
3. aerodrom Surčin
4. Senjak - blizu zgrade BIGZ-a (Kralja Vukašina 08), iznad kontroverznog kluba Nana
Ima još nekih klimatoloških stanica na širem administrativnom području Beograda, a ima mnogo više padavinskih stanica na užem i širem gradskom području, na kojima se osmatraju i mere samo padavine, i eventualno još poneki parametar.

Stanice Vračar i Surčin su tzv. glavne meteorološke, na kojima se temperatura i ostali parametri očitavaju i osmatraju svakog sata, dakle u 24 dnevna termina.
Stanice na Košutnjaku i na Senjaku su tzv. obične ili klimatološke, na kojima se temperatura i ostali parametri očitavaju i osmatraju u 7,14 i 21 čas po zimskom, odnosno u 8,15 i 22h po letnjem računanju vremena. Dakle, ovde se radi o 3 dnevna termina merenja i osmatranja.

Zvanična temperatura za Beograd je uvek ona na Vračaru i nju najčešće objavljuju mediji, a tako je i na sajtu RHMZ-a.

Dakle, zvanični podaci za Beograd su oni sa Vračara.

U meteorološkim godišnjacima na sajtu RHMZ-a se nalaze samo dnevni podaci sa Vračara, dok se podaci sa ostalih stanica prikazuju samo kao mesečne vrednosti.


2. Da li se za njih koriste automatske merne stanice koje mere neprekidno, 24 časa (ako da, kako), ili samo povremena manuelna očitavanja koja vrši čovek iz tačno određene meteorološke kućice?
Merni podaci se očitavaju svakog sata ili u tri dnevna termina na klasičnim instrumentima koji se nalaze u kućicama.
Međutim, u kućicama se nalaze i automatski instrumenti koji neprestano registruju mnogo parametara i čiji se podaci ažuriraju na svakih 10 minuta i kao takvi se objavljuju na sajtu Zavoda.


3. Koliko se puta dnevno očitava teperatura i kada (na mernim mestima koja se uzimaju u obzir)?
Na ovo pitanje sam iznad odgovorio.


4. Da li se zvanična srednja RHMZ dnevna temperatura dobija po formuli Tk=(T7+T14+2xT21)/4, kao što piše ovde da "je najčešća praksa"

Da, ovo je zvanična srednja dnevna temperatura koja se izračunava po toj tzv. klimatološkoj formuli iz tri dnevna termina merenja.
Ovi podaci su zvanični i objavljuju se u godišnjacima.

Međutim, tamo gde postoje 24-časovna merenja radi se izračunavanje srednjih dnevnih temperatura iz 24 termina.

Na primer, u Beogradu je u periodu od 1887-1893. bilo osam dnevnih termina merenja (na svaka tri sata), dok je u periodu 1894-1914. bilo 24 termina. U periodu od 1916-1950. je bilo samo tri dnevna termina (7,14,21 čas), da bi se od 1951. godine krenulo sa merenjima iz 24 termina.

Dakle, zbog očuvanja homogenosti podataka za čitav beogradski niz - zvanični podaci su ovi dobijeni iz tri dnevna termina, po gornjoj klimatološkoj formuli.

U pomenutom radu Nedeljko i ja smo pokazali da je ova formula veoma dobra i da skoro u potpunosti zadovoljava dobijene vrednosti na oba načina.


5. Ako je u pitanju samo nekoliko dnevnih merenja (u koje vreme?), šta su onda za njih definicije zvaničnih minimalnnih i maksimalnnih dnevnih temperatura vazduha u Beogradu?

Minimalne i maksimalne dnevne temperature se očitavaju svakog dana u 21 čas i predstavljaju ekstremnu vrednost izmerenu u toku prethodna 24 sata, dakle od sinoć u 21h do večeras u 21h kada se vrši merenje.
Znači, po ovom pravilu, zvanična minimalna i maksimalna temperatura zalazi u prethodni dan (od 21h do ponoći), što je urađeno radi malo veće komotnosti osmatrača, koji u 21 čas očitavaju i trenutnu temperaturu (to je jedan od tri tzv. klimatološka termina, koji je ključan za pomenutu formulu izračunavanja srednje dnevne temperature).

Na primer, u Beogradu su u periodu od 1887. do 1940. godine minimalne i maksimalne temperature očitavane u ponoć, što je sasvim logično i normalno.
Međutim, od 1941. godine se prešlo na očitavanje i otresanje termometara u 21 čas, što se zadržalo do danas.
Na taj način došlo je do nehomogenosti podataka i po ovom osnovu, ali se ovaj problem na relativno zadovoljavajući način može rešiti.


6. Kako se dobijaju srednje mesečne i godišnje temperature? Da li korišćenjem samo na prethodni način izračunatih srednjih dnevnih temperatura, ili korišćenjem SVIH raspoloživih merenja u toku svakog dana po, možda, nekoj drugoj formuli koja ne bi dala iste rezultate kao recimo srednja godišnja vrednost svih srednjih vrednosti dnevnih temperatura?

Srednje mesečne i godišnje temperature se izračunavaju na osnovu klimatološke formule i/ili na osnovu srednjih dnevnih vrednosti dobijenih iz 24 dnevna termina.

Inače, ima više načina (formula) za izračunavanje, ali su u opticaju samo ove dve već pomenute.

Na primer, pomenuo sam merenja na Vračaru od 1887-1893, kada je mereno u 8 dnevnih termina, na svaka tri sata.
I na ovaj način se dobijaju srednje dnevne vrednosti koje su vrlo približne vrednostima dobijenim na dva najvažnija načina izračunavanja.



7. Pošto si rekao da ovde postoji greška (mesečni minimumi i maksimumi referentnog perioda 1971–2000 za klimu Beograda), šta su tačne definicije tankih i debelih linija na slici 2. Postoji li negde bolji i detaljniji grafik, ili još bolje tabela (sa prikazanom i srednjom dnevnom temperaturom, a ne samo min i max), pošto je on veoma važan u raspravama o klimatskim promenama u Beogradu? Moramo imati kvalitetnu osnovnu referencu za poređenje. A ovaj zavučeni i loše objašnjeni grafik, bez preciznih brojeva, ko za njega unapred ne zna, ne bi ga ni našao.

Nema tu tankih i debelih linija, već treba pogledati žuto polje za svaki mesec u godini.
Na primer, opseg za jun mesec je od 16-26 stepeni, za avgust od 18-28 stepeni, za novembar od 4-10 stepeni, i tako dalje.

To je opseg između srednjih mesečnih minimalnih i maksimalnih temperatura dobijenih na osnovu dnevnih vrednosti minimalnih i maksimalnih temperatura.
Kao što rekoh ranije, ovde se ne radi o apsolutnim maksimalnim temperaturama, to je drugi temperaturni parametar koji ovde nisu prikazali.

Zum0, na ovom linku sam postavio sve moguće mesečne BG podatke za period 1848-2015.
:arrow: http://meteologos.rs/wp-content/uploads ... podaci.rar
Tu su srednje mesečne temperature, kao i srednje mesečne minimalne i maksimalne temperature. Ima još preostalih temperaturnih parametara, a tu su i mesečni podaci za ostale klimatske elemente.


8. U vezi tvojih rekonstruisanih istorijskih temperatura za Beograd. Imaš li negde na sajtu excel tabelu tih temperatura koju redovno ažuriraš, tako da možemo generisati daleko aktuelnije grafike nego one koje objavljuje RHMZ? Bliži se kraj godine, pa će se uskoro moći uvrstiti i ova godina.

Na sajt sam stavio podatke zaključno sa 2015. godinom, ali u PDF formatu.
Pre nekoliko meseci si upravo ti uradio grafik srednjih godišnjih temperatura zaključno sa 2017. godinom, na osnovu Excela čiji sam link stavio u ovoj temi, tako da to svako može preuzeti.


9. Za te stare temperature iz tvoje tabele, šta one tačno predstavljaju za neke uobičajene metode koji su se u Beogradu ranije koristili? Da li je njihova osnova ranije obično bila jedno merenje u toku dana u neko određeno vreme? I koje vreme? Ili više merenja uz neki račun kojim se dobija konačno zabeležena vrednost? Da li je rađena neka homogenizacija podataka ako su se metodi merenja vremenom menjali?

Ima o svemu tome članaka na mom sajtu:
:arrow: http://www.meteologos.rs/meteoroloska-m ... 99-godine/
:arrow: http://www.meteologos.rs/meteoroloski-d ... -i-srbiji/
:arrow: http://www.meteologos.rs/beograd-srednj ... na-vracar/

Merenja na Senjaku je vršio Vladimir Jakšić (1824-1899) pune 52 godine, od početka 1848. do kraja 1899. godine.
Merenja su vršena Six-termometrom, što znači da je merio minimalnu i maksimalnu temperaturu.
Dakle, nije bilo časovnih merenja, već su termometri očitavani i otresani jednom dnevno, svake večeri (ne znamo tačan termin).

Urađena je homogenizacija ovih starih merenja, koja je dala više nego odlične rezultate. Članak na trećem priloženom linku govori upravo o tome.

Što se tiče homogenizacije novijih podataka sa Vračara, nije urađena homogenizacija zbog promenjene metodologije merenja i osmatranja, mislim na očitavanje minimalnih i maksimalnih temperatura u 21 čas umesto u ponoć.
Inače, nema neke naročite potrebe da se tako nešto uradi, jer dobijene vrednosti bi se nakon homogenizacije minimalno razlikovale.
Mada, ja sam čvrst zagovornik teze da se sve mora "dovesti pod konac".
Šta reći osim - da sam zaposlen u RHMZ-u, i taj posao bih odradio. Ali... :roll:
 
E ovo sam čekao! :D Prava beogradska zima kakve pamtim od detinjstva.
giphy.gif


Pogledajte prilog 1
Pogledajte prilog 2

Pogledajte prilog 3
 
Nije normano trebalo je kod listopadnog da opane odavno ...
 
Bender Rodriguez":3j3fw4m7 je napisao(la):
E ovo sam čekao! :D Prava beogradska zima kakve pamtim od detinjstva.

Ovakve hladnije i snežnije zimske epizode pamtimo svi mi iz detinjstva. :D
Nekad ih ima više, nekad manje, što je u savršenom skladu sa svim drugim pojavama u okviru složenog mozaika savršenstva, a to je PRIRODA.

Inače, kod nas su retke zime u kojima su vrlo hladni periodi bili njihovo glavno obeležje, mislim i na intenzitet i na dužinu trajanja hladnoća.
Naše zime su vrlo promenljivog karaktera, sa čestim smenama vazdušnih masa atlantskog, afričkog, arktičkog i sibirskog porekla.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589099#p589099:1tdgm5n5 je napisao(la):
astrodule » Pon Dec 17, 2018 3:44 pm[/url]":1tdgm5n5]Da li je normalno da početkom decembra dosta drveća ima suvo lišće, a bogami i zeleno na granama?
opalo je negde drugde na planeti tako da je PRIRODA sve lepo izbalansirala.
nemoj da brines
 
paradox polje":uyp3knfw je napisao(la):
Мислиш на 2012.

Ono što se desilo u februaru 2012. godine se dešava 4-5 puta u jednom veku (u proseku na svakih 20-25 godina).

Nešto slično se desilo i u januaru 2017. godine, ali ipak sa slabijim intenzitetom.


Kao što svi vidimo, kod nas na jugu Evrope se relativno često (nekad češće, nekad ređe) smenjuju epizode sa hladni(ji)m i topli(ji)m vremenom, za razliku od područja severnije od nas, u kojima su znatno slabije izražene takve promene, kako po intenzitetu, tako i po dužini trajanja.

Dakle, severnije od nas zima je manje promenljiva, odnosno stabilnija je, jer kod nas i tokom zime vazdušne mase sa severa Afrike imaju značajan uticaj, pošto nam mediteranski cikloni zbog svoje putanje kretanja često "upumpavaju" vrlo topao afrički vazduh.

U tome je čitava poenta toplih zimskih epizoda na našem području, koje generalno utiču na pojavu vrlo toplih zima kod nas (ali i leta).
 
Nedeljko i ja smo prethodnih dana odradili analizu nekih temperaturnih parametara u Beogradu za period 1887-2018.

Zaključak rada je da ne postoje statistički značajne promene kod analiziranih parametara. :kafa:

Tekst rada ću za nekoliko dana staviti na svoj sajt, a ovde ću staviti link. :wink:
 
Zum0, da častiš, oborili smo rekord - u Beogradu je 2018. najtoplija godina od početka merenja, to jest od 1848. godine.

Njena srednja godišnja temperatura iznosi 14,5 stepeni, što je za 0,3 stepena toplije od (do juče) rekordne 2000. godine (14,2 stepena).

Međutim, ove vrednosti uključuju i efekte delovanja tzv. urbanog toplotnog ostrva, pa su gradske temperature više za otprilike 0,7 stepeni u odnosu na stanice u ruralnim područjima. Ali, o tom-potom, to je već druga tema koju smo ranije načeli, a i pričaćemo još o tome.
 
Na svoj sajt povremeno stavljam materijal u obliku izveštaja i hronika o vremenu iz 18. ili 19. veka, da bi današnje generacije bile upoznate sa vremenskim dešavanjima iz prošlosti, kako bi mogle da tadašnja dešavanja uporede sa ovim sadašnjim dešavanjima. :wink:

:arrow: http://www.meteologos.rs/?s=sa%C4%8Duva ... mit=Search

Što se tiče karakteristika vremena i klime kod nas - značajnijih promena nema, s tim što danas svako od nas može da napravi snimak vremenskih nepogoda, za razliku od negdašnjih vremena, kada to nije bilo moguće učiniti.
Upravo ovaj "tehničko-tehnološki detalj" se obilato koristi i zloupotrebljava u cilju stvaranja lažne slike o tome kako danas navodno ima više vremenskih nepogoda i ekstremnih tipova vremena u odnosu na neke ranije periode.


Najnovija analiza nekih beogradskih temperaturnih parametara:
Prvi i poslednji letnji, tropski i ekstremno topli dani u Beogradu - Analiza beogradskog temperaturnog niza za period 1887-2018.

:arrow: http://www.meteologos.rs/prvi-i-posledn ... -beogradu/
 
Ko je sponzor ovog gore bloga?
BP, Shell, Exxon Mobil ili neko četvrti? :D
 
Nemam pojma, niti je to bitno. :D

Bitno je jedino da su priložene odgovarajuće sličice, grafikoni, tekstovi i podaci, kao i linkovi ka istim, u cilju utvrđivanja verodostojnosti i istinitosti navoda u tekstovima. :kafa:
 
Prethodna 2018. bila je najtoplija godina svih vremena u Beogradu

Iako nismo imali nijedan dan s temperaturom preko 35 stepeni, minula 2018. ostaće zapisana kao najtoplija godina u Beogradu, od 1848. kada se u prestonici vrše meteorološka merenja i osmatranja!

Minuloj godini se, prema rečima meteorologa, može čestitati na ostvarenom rezultatu pošto je nadmašila sve rezultate u prethodnih 170 godina. Njena srednja godišnja temperatura iznosila je 14,5 stepeni, što je za 0,3 stepena toplije od, do juče, rekordne 2000. godine (14,2 stepena) koja je bila i jedna od najsušnijih u istoriji.

Iako je razlika samo u decimalama u odnosu na prethodne godine, meteorolozi kažu da je to zbog umerenih temperatura koje su vladale tokom cele 2018.
- U protekloj godini nije bilo ni ekstremno visokih, ni ekstremno niskih temperatura, pa se tako mogu objasniti te visoke prosečne vrednosti, ali svakako to nisu jedini parametri koje bi trebalo uzeti u obzir – kaže za "Blic" meteorolog Nedeljko Todorović.

On objašnjava da ove vrednosti važe samo za Beograd, ali da su one dobar reper i za celu Srbiju.
- Ne možemo porediti na primer Beograd i Zlatibor, svako merno mesto je specifično sa svojim vrednostima koje su uslovljenje različitim faktorima, ali ako je u Beogradu bila najviša srednja dnevna temperatura, onda se može zaključiti da je i u ostalim mestima u Srbiji živa na termometru bila postavljena nešto više na skali nego inače – jasan je sagovornik "Blica".

U 2018. godini u Beogradu temperatura nije prešla 35. podeok, objašnjava Todorović, dodajući da su topli april, oktobar i novembar doprineli tome da protekla godina bude najtoplija u poslednjih 170 godina. Najniža dnevna temperatura u prestonici izmerena je 16. januara i iznosila je -4,5 stepeni Celzijusovih.

- Poslednjih 30 godina nešto su toplije u odnosu na prethodne tri decenije. U skladu sa tim, predviđanja su da će narednih 30 biti nešto hladnije nego što smo navikli - završava Todorović.

Rekordne vrednosti

26,2 stepena je rekordni minus izmeren 10.1.1893.
43,6 stepeni je izmereno u prestonici 24.7.2007.
80 centimetara snega je rekord u Beogradu iz 1962.
31 uzastopni dan je duvala košava 1953. godine.

Leto tek 10. najtoplije

Leto 2018. godine bilo je tek 13. najtoplije u istoriji sa srednjom temperaturom vazduha od 21,1 stepena, dok je rekordno ono iz 2012. sa 23,3. U Beogradu je proteklo leto bilo deseto najtoplije (23,7), ali daleko od onog iz 2012. kada je srednja sezonska temperatura bila 26,0.

Badnji dan na 17 stepeni

Možda leto nije bilo ekstremno toplo, ali je zato april, na primer, bio najtopliji u istoriji prestonice sa prosečnom dnevnom temperaturom od čak 18,7 stepeni, iako je prosek za ovo doba godine 12,2.

Podsetimo, Badnji dan 2018. dočekali samo na 17 stepeni u Beogradu, a čak 19 u Loznici.

https://www.blic.rs/vesti/beograd/necet ... du/vbpzqqr
 
U tekstu stoji ova greška:
Najniža dnevna temperatura u prestonici izmerena je 16. januara i iznosila je -4,5 stepeni Celzijusovih.

Najniža temperatura u 2018. godini (apsolutni godišnji minimum) izmerena je 1. marta i iznosila je -9,7 stepeni Celzijusovih.

Inače, april, maj, avgust i oktobar su (kao vrlo topli i ekstremno topli meseci) najviše doprineli tome da 2018. obori toplotni rekord.

Zaista, beše ovo vrlo zanimljiva godina. :)

U stvari, vreme je uvek zanimljivo, jer je dinamično i neponovljivo.
Svaki mesec i godina (pa čak i svaki dan) su priča za sebe u meteorološkom smislu.
 
Vrh