Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Takođe ne znam šta je toliko teško za shvatiti da ni ljudi ni mašine ne mogu dobro da rade na temperaturama preko 40 stepeni.

Dok na 15 i 28 mogu savršeno dobro.

I da, naravno da će se onda više javljati kad su temperature iznad 30-32, i kada sve počinje da trokira i pregreva se. Osim tebe ubermenscha i Nokija, naravno.


Ne znam šta uopšte pisac pokušava da kaže.
Sa pobornicima Milankovića je bar lako, oni kažu jasno i kratko šta misle (iako greše). S tobom je sve neko natezanje, neko nadmudrivanje, neko inaćenje, neko ruganje, podyebavanje, relativizovanje, ironisanje...
 
Pa ti, Noki i još par drugih ste se rugali ljudima kada su prošle godine pisali da nije normalno da u oktobru bude 30 stepeni.

Sad sam i ja ušao u grupu. Ovo je po prvi put da vidim i sebe. 🙂

Nekako se osećam počastvovano. 🙂

Meni prija ovo svakako, a leto mi je prijalo takođe jer subjektivno volim toplotu, al sam uvek dodavao uz ogradu da ne radim, barem ne klasične, scakodnevne poslove, nego od kuće i kratkoročna renta, a dostavljački posao sam batalio tačno kad je krenuo toplotni cunami... Posao kome si dao epitet "posla za debile". Nisi zamislio u tvojoj vizuri klimatskih promena kroz šta prolaze i malo saosećanja pokazao... Dva puta sam tokom junskog pljuska bio mokar ceo, znači farmerke, majica i džemper, gaće, sve... I mnogo mi je drago da sam se maksimalno odgovorno oprobao u tom poslu... Ni tad niko nije čekao na hranu preko mere. Da osetim šta prolaze ljudi koji to moraju da rade i po kakvim sve vremenskim prilikama, bez izgovora... Ti si ih/nas nazvao debilima. Ja sam imao sreće da sebi mogu da priuštim odlazak, al nemaju svi...

Tako da, baš me briga, žali se, jedi rashlađene obroke iz frižidera, hladne pihtije dobro leti osveže, pa onda lubenica, dodaj na meni šta ti volja, tuširaj se se tri puta dnevno, potapaj se ceo u kadi, radi šta god hoćeš da ti bude lakše... Meni ne smeta.
 
Plus bih dodao da nikad nisam negirao klimatske promene. Uvek isticao da mi subjektivno nije nepodnošljivo. Pokazivao saosećanje za ljude koji moraju u odelu s posla na +40 itd.
 
Evo, meni ova temeprature super odgovaraju. Pravo MIholjsko leto.
Isto brateu. Zivim ga ovih dana, napolju kad izadjes vetar, nema mnogo znojenja, u kuci ne treba klima, nocu lepo sa otvorenim prozorom i vratima terase.....
Koliko sam razumeo, problem je što ne kukamo sada, ovih dana. A i kad se "kukalo", prošle godine u oktobru kad je bilo 30 stepeni (oktobar... 30 stepeni...) onda je bila priča "jao, a što kukate". Isto tako kad sam neke zime okačio meme na temu godišnja doba u današnjoj Srbiji (suva, maglovita zima i suva, spržena leta), isto je bilo a što kukate ili nešto na tu foru. Tako da obrni okreni, nikad ništa ne valja. Odnosno obrni okreni, naletećeš na kontru šta god rekao. Da smo pisali jao kako je super ovih 50 stepeni, bilo bi "šta super, ne mogu da džogiram!" Da smo pisali ma ne menja se klima, bilo bi ma šta se bre ne menja. Uvek sve kontra.

Inače evo malopre po povratku sa posla zalih par drvceta koje smo komšije i ja zasadili. I na terasi isto imam neke biljčice koje zalivam. Najradije bih stavio veliko drvo i na terasu ali malo ne ide... 😄

Za to vreme, ljudi po svetu uveliko rade na ispitivanju metoda za ublažavanje sunčeve toplote koja dođe do površine Zemlje, kao što to rade oblaci na velikim visinama. Problem su samo lenji i glupi političari i birokrate, koji ne mogu da se dogovore oko tih metoda i eksperimenata. Ali posle dovoljno suša, poplava, kvarova i nezadovoljnih poljoprivrednika, prevazići će se i to, i biće sve više eksperimenata, sa ili bez tih političara i birokrata.
 
Poslednja izmena:
Pa ti, Noki i još par drugih ste se rugali ljudima kada su prošle godine pisali da nije normalno da u oktobru bude 30 stepeni.

Sad je 26. septembar, sa 28 stepeni danju, a 15 noću. Dakle nismo ni ušli u oktobar. Dakle ne vidim šta je nenormalno u današnje vreme u 15-28 stepeni u septembru. Bilo bi nenormalno pre 20 godina, jer je tada sve bilo hladnije, ali ti se ni sa time ne bi složio nego bi pričao kako je i tada bilo isto ovako.

Tako da ne razumem šta uopšte hoćeš više. Osim da se svađaš i nadmudruješ.
Pa bitno je biti dosledan i boriti se protiv problema svaki dan.

Mi umesto 365 dana da nesto cinimo, mi par dana u godini kukamo. Kad dogori do noktiju.

Ovog sekunda se desavaju promene na koje cete kasnije kukati, ali vama je sada lepo i uzivate i bas vas briga, a posle ce biti kuku lele.

To sto je danas lepo, ne znaci da se bilo sta promenilo, makar za 0,0001 posto. Sta vise, sve je gore. Zasto se cuti o tome?
 
Takođe ne znam šta je toliko teško za shvatiti da ni ljudi ni mašine ne mogu dobro da rade na temperaturama preko 40 stepeni.

Dok na 15 i 28 mogu savršeno dobro.

I da, naravno da će se onda više javljati kad su temperature iznad 30-32, i kada sve počinje da trokira i pregreva se. Osim tebe ubermenscha i Nokija, naravno.


Ne znam šta uopšte pisac pokušava da kaže.
Sa pobornicima Milankovića je bar lako, oni kažu jasno i kratko šta misle (iako greše). S tobom je sve neko natezanje, neko nadmudrivanje, neko inaćenje, neko ruganje, podyebavanje, relativizovanje, ironisanje...
Sto naravno?

Ja ovde se konstantno zalim na pokvarenu republicku i gradsku vlast koja sve unistava, pa i klimu, vi konstantno skrecete sa teme i pricate o ozonskim rupama i cudima.

Ok, klima se menja, ali drvo se osusilo jer ga nisu zalili, osusilo bi se i da je vreme idealno 365 dana u godini.

I mi umesto da se bavimo time, sto ne mozemo sebi da napravimo lep grad i koliko toliko se spasimo pod krosnjama drveca, pored vode, u velikim parkovima... mi se bavimo klimatskim promenama na koje ne mozemo da uticemo.

A i time se bavimo iskljucivo kada nama ne odgovara.

Dakle, konstantno pozivanje na gledanje neke sire slike, da se misli globalno, a ne lokalno, a onda najuze moguce sagledavanje iskljucivo na licnom planu.

Onaj ko je zabrinut za klimatske promene trebao bi redovno da se bavi time i izvestava o tome i u sustini ne bi ni trebalo za njega da ima razlike da li je napolju 20 ili 40.

Ja nisam zainteresovan, priznajem promene, ali ne mogu se baviti stvarima na koje ne mogu da uticem, prihvatio sam da je tako i razmisljam sta mi lokalno mozemo da uradimo. Ne znam kako Srbin misli da promeni klimu planete, osim da se skoluje i ode negde u svet da se konkretnije na pravom mestu time pozabavi, a takvi gotovo sigurno (mada sasvim sigurno, ali ajde) ne bleje na ovoj temi.

Tako da, skrenuo bih paznju da se apsolutno nista ne menja, konkretno u nasem gradu jer je ovo forum pre svega o Beogradu.

I evo, zelim da sirim svest o tome svaki dan. Sada se funkcionise, krece, dise, zivi normalno i ajde sada kao tako funkcionalni da otvorimo ove teme, a ne sprzenog mozga na 45 stepeni da se zalimo.
 
Sta cemo sa poljoprivredom? Vreme nije kao nekad, hocemo li se prilagoditi tome ili sta? Beograd kakav god da je pakao, i dalje je daleko od najtoplijeg u Evropi, kamoli na svetu. Ili Srbija.

Kad cemo da prihvatimo da je temperatura takva kakve jeste pa vidimo koje to drzave imaju takvu klimu sada ili mozemo da vidimo gradove i drzave koje su nekada imala temperaturu jednaku nasoj sada, pa da vidimo sta su oni radili i kako su opstajali.

Ovo i dalje nije Sahara i postoji nacin da se uspesno funkcionise.
 
Pišem(o) o klimatskim promenama.
Beki: Zašto kukate? Zašto smarate?

Ne pišem(o) o klimatskim promenama.
Beki: Zašto ne kukate???!!! Zašto ne smarate?

Pišem(o) da vreme nije kao nekad.
Beki: jeste, uvek je bilo ovako, nego novinari pumpaju paranoju

Prestanu pisanja kako je bilo nekad.
Beki: zašto ne kažete kako je bilo pre?!

Pišem ranije o spaljenim isušenim usevima.
Beki: ma nije usevima ništa, sad sam kupio dva kukuruza

Ne pišem o poljoprivredi dve nedelje
Beki: zašto ne pišete o poljoprivredi???!!!

Beki: šta tebe boli uvo da li se Zemlja zagreva ili ne?! Uživaj, nađi ribu, nađi pravi posao kao ja, nađi ribu, nađi život, ne gubi vreme na forumu, uradi nešto na forumu. Just do it.
Isto Beki, kad nema s kim da se svađa i nadmudruje: Zašto uživate u životu dok klima postaje sve gora!? Zašto ne pišete više na forumu!? Šta radite vi sa svojim životima???!!!

tenor.gif
 
Poslednja izmena:
Noć istraživača u Beogradu:

ClimatEscape room​


climatescape.jpg


  • TRG REPUBLIKE 1, Beograd
  • 27/09/2024
  • 16:00 - 22:00
  • Institut za multidisciplinarna istraživanja, Univerzitet u Beogradu i Institut za meteorologiju, Univerzitet u Beogradu

Počela je trka sa klimatskim promenama; šta mislite, ko će biti brži?

Hajde da zavirimo u budućnost i pokušamo da nađemo ključ za problem klimatskih promena u ClimatEscape sobi, gde se slike, brojevi, munje i oblaci spajaju u jednu klimatsku zagonetku, a najbrži se manje „zagrevaju”! Klimatske promene su jedan od najvećih izazova sa kojima se svet danas suočava. Posledice klimatskih promena su prisutne u svim aspektima života na Zemlji – od ekstremnih vremenskih prilika, koje doživljavamo svakodnevno, do našeg zdravlja i zdravlja biljaka i životinja. Kroz zagonetke i zadatke naučićete više o uzrocima, posledicama i načinima borbe protiv klimatskih promena. Cilj igre je da takmičarski timovi reše niz izazova i zadataka kako bi što brže „pobegli” iz sobe!

Imaćete priliku da istražite i razumete klimatske promene i njihove posledice na jedan potpuno drugačiji, zabavan i nezaboravan način! Najbrži tim očekuje vredna nagrada (put u Brisel 😊)!
 
Noć istraživača u Beogradu:

Održiva radost disanja​


vazduh.jpg


  • TRG REPUBLIKE 1, Beograd
  • 27/09/2024
  • 16:00 - 22:00
  • Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković” – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu

Zašto je kvalitet vazduha toliko važan?

Evropski zeleni dogovor je vodeća strategija EU za borbu protiv klimatskih promena, a loš kvalitet vazduha je jedan od gorućih problema današnjice. Zagađenje vazduha u gradovima Srbije vrlo često je veće od dozvoljenog, što predstavlja značajan problem za javno zdravlje. Glavni sistem organa čoveka koji je prvi na udaru, kada govorimo o vazduhu lošeg kvaliteta, je respiratorni sistem.

Naučite sve o značaju ovog vitalnog organskog sistema, iz čega je sastavljen i kako funkcioniše, na koji način se dešava razmena gasova, ali i to kako zagađenje vazduha narušava funkcionisanje respiratornog sistema!
 
Pišem(o) o klimatskim promenama.
Beki: Zašto kukate? Zašto smarate?

Ne pišem(o) o klimatskim promenama.
Beki: Zašto ne kukate???!!! Zašto ne smarate?

Pišem(o) da vreme nije kao nekad.
Beki: jeste, uvek je bilo ovako, nego novinari pumpaju paranoju

Prestanu pisanja kako je bilo nekad.
Beki: zašto ne kažete kako je bilo pre?!

Pišem ranije o spaljenim isušenim usevima.
Beki: ma nije usevima ništa, sad sam kupio dva kukuruza

Ne pišem o poljoprivredi dve nedelje
Beki: zašto ne pišete o poljoprivredi???!!!

Beki: šta tebe boli uvo da li se Zemlja zagreva ili ne?! Uživaj, nađi ribu, nađi pravi posao kao ja, nađi ribu, nađi život, ne gubi vreme na forumu, uradi nešto na forumu. Just do it.
Isto Beki, kad nema s kim da se svađa i nadmudruje: Zašto uživate u životu dok klima postaje sve gora!? Zašto ne pišete više na forumu!? Šta radite vi sa svojim životima???!!!

tenor.gif
Dobro, i sta cemo sad?

Nemam problem da priznam da sam preterivao iz kontre pre par godina, ali sada kada se vratimo u normalu, odgovor na pitanje: ,,Sta cemo sad?" i dalje ne cujem.

Cinjenicno ovo tema sluzi da se prikuka kad je -20 ili +40 i nicemu drugom.

Nije li logicno da se pise hladne glave i cuje i nesto pametno dok su normalni vremenski uslovi nego samo da slusamo kako cemo svi poginemo kad vreme postane nepodnosljivo?

Ko me poznaje licno sa ovog foruma zna moj plan sadnje i gradnje za sledecu godinu, ipak, to zadovoljava samo moje licne potrebe i ljudi oko mene.

Kada hocu da se ukljucim na sirem nivou, dobijam odgovore poput tvog.

I samo ce doci sledece leto i tema ce izgledati kao i ovog, jedni ce kukati, Noki ce se javljati sa Ade kako uziva 😁

Uzivacu i ja, sto ne znaci da me bas briga za svet oko mene.

O odbrani od poplava se valjda razmislja za vreme susnog perioda, a ne kada voda ulazi gradjanima u kuce u Obrenovcu i sirom zemlje.

Ti nisi odgovorio ni na jednu stvar iz mog prethodnog posta nego samo sve sveo na licni nivo pa ne znam onda kome je tu do svadje i nadmudrivanja.

Samo kazem da smo neki k***** od naroda ili da je bar ova tema za neki k*****, sad bi bilo idealno vreme da se razmislja. I dela.
 
Dobro, i sta cemo sad?

Nemam problem da priznam da sam preterivao iz kontre pre par godina, ali sada kada se vratimo u normalu, odgovor na pitanje: ,,Sta cemo sad?" i dalje ne cujem.

Cinjenicno ovo tema sluzi da se prikuka kad je -20 ili +40 i nicemu drugom.

Nije li logicno da se pise hladne glave i cuje i nesto pametno dok su normalni vremenski uslovi nego samo da slusamo kako cemo svi poginemo kad vreme postane nepodnosljivo?

Ko me poznaje licno sa ovog foruma zna moj plan sadnje i gradnje za sledecu godinu, ipak, to zadovoljava samo moje licne potrebe i ljudi oko mene.

Kada hocu da se ukljucim na sirem nivou, dobijam odgovore poput tvog.

I samo ce doci sledece leto i tema ce izgledati kao i ovog, jedni ce kukati, Noki ce se javljati sa Ade kako uziva 😁

Uzivacu i ja, sto ne znaci da me bas briga za svet oko mene.

O odbrani od poplava se valjda razmislja za vreme susnog perioda, a ne kada voda ulazi gradjanima u kuce u Obrenovcu i sirom zemlje.

Ti nisi odgovorio ni na jednu stvar iz mog prethodnog posta nego samo sve sveo na licni nivo pa ne znam onda kome je tu do svadje i nadmudrivanja.

Samo kazem da smo neki k***** od naroda ili da je bar ova tema za neki k*****, sad bi bilo idealno vreme da se razmislja. I dela.

Moj predlog je, obicno kada mene neko pita slicno "i sta da radimo" -
Sto se politicke akcije tice, ti jesi za promene i koliko sam ispratio glasas za opciju kojoj je ekologija jedna od bitnih stavki. To je najbitnije u sustini.
Sto se tice ovih dnevnih diskusija, bilo online ili sa drustvom, gledaj da ne budes kontras bez potrebe, ne ismevaj one koji pricaju o klimatskim promenama relativizujuci naucno dokazanu cinjenicu, sam kazes da si prestao to da radis i to je dobro.
Ako zelis jos neki vid angazovanja, mozda probas da argumentovano objasnis ljudima gde grese kada negiraju klimatske promene ili tvrde da je zavera u pitanju - to je najteze :)
Savet da zapratis recimo ovaj YT kanal -

Dosta korisnog materijala i lako za pracenje, u vezi klime, zagadjivaca, lobiranja auto i industrije fosilnih goriva i lokalnog delovanja.

U sustini, covek kao pojedinac tesko moze da nesto uradi sam, kada je klima u pitanju jedino drzave mogu da promene ista, a i to samo one najrazvijenije i koje su najveci zagadjivaci.
Ovako mi iz Srbije, ako nista makar da se borimo ovde glasajuci za sistemske promene i ekoloske ciljeve, za cist vazduh za pocetak.
 
Svi koji stanuju na najvišim spratovima zgrada znaju da je leti krov zgrade usijan, a zimi leden. Ako iznad njih ne postoji hermetički zatvoren tavanski prostor, njihovi troškovi za hlađenje i grejanje su obično znatno veći od troškova njihovih komšija. Klimatske promene će ovaj problem drastično da pogoršaju. Međutim postoji način da se ti troškovi smanje, i to su zeleni krovovi.

Jedan od najpraktičnijih eksponata koje sam video na ovogodišnjoj "Noći istraživača" je upravo to. Prezenatacija firme koja nudi mikro-modularnu verziju zelenih krovova. U pitanju su male plastične posude sa posebno odbranim biljkama koje se mogu postaviti na ravne i blago zakošene krovove. Iako su zeleni krovovi odavno poznati, do sada je njihovo postavljanje zahtevalo ozbiljne pripremne radove. Pa, iako su neki filterski slojevi i sada neophodni, ovaj pristup obećava lakše postavljanje, manju ukupnu cenu i lakše održavanje.

Imaju više vrsta biljaka sa kojima sada još ekseperimentišu, ali ono što je spremno za isporuku je već veoma interesantno. U pitanju je domaća biljka koja ne zahteva nikakvo održavanje. Dovoljno joj je onoliko kiše koliko kod nas obično ima. Niti dalje raste, niti se smanjuje. Treba samo jednom godišnje izaći na krov i proveriti da li je sve u redu. I to je sve. Onda iznad svog stana imate i sloj zemlje i živi, aktivni biološki štit, koji brine sam o sebi i usput sprečava da Sunce leti uopšte dođe do površine krova. Dok je zimi mali termički izolator krova sama zemlja. To usput rešava i ogromni problem neodostatka investitora, tj nedostatka motiva da ljudi ulažu svoje pare u zelene krovove koji bi onda pomagali i gradu kao celini, a ne samo njima. Veoma elegantno rešenje. Postoje i varjante (u razvoju) sa obojenom Islandskom mahovinom za uređenje enterjera. Ne treba mu Sunce, pa je zgodan za delove stana ili kancelarije u senci, za hodnike i kupatila. Usput pročišćava vazduh.

Nisam proveravao cene, ali verovatno da ovo za sada nije baš jeftino. Međutim, ako vam je skupo, možete i sami da improvizujete "uradi sam" varjante. U početku će biti potrebno eksperimentisati dok ne odredite optimalni sastav zemljišta, hranljivih materija u zemlji i vrste biljaka, ali za to je potrebno samo vreme, a ne i novac. Tako da između novca i vremena svako može da izabere ono čega ima više.

IMG_2915.JPG


IMG_2916.JPG


Trenutno u ponudi

IMG_2918.JPG


Obojena Islandska mahovina

IMG_2924.JPG


Biljke trenutno u fazi ispitivanja

IMG_2926.JPG


 
Poslednja izmena:
Jedno od mnogih uputstava za klasične verzije zelenih krovova na Youtubu, u slučaju da želite sami da ih radite. Ovaj treba bez intervencija da traje "bar 50 godina".

 
Jel taj Dobrica s tobom u prostoriji sada?
 
Svi koji stanuju na najvišim spratovima zgrada znaju da je leti krov zgrade usijan, a zimi leden. Ako iznad njih ne postoji hermetički zatvoren tavanski prostor, njihovi troškovi za hlađenje i grejanje su obično znatno veći od troškova njihovih komšija. Klimatske promene će ovaj problem drastično da pogoršaju. Međutim postoji način da se ti troškovi smanje, i to su zeleni krovovi.

Jedan od najpraktičnijih eksponata koje sam video na ovogodišnjoj "Noći istraživača" je upravo to. Prezenatacija firme koja nudi mikro-modularnu verziju zelenih krovova. U pitanju su male plastične posude sa posebno odbranim biljkama koje se mogu postaviti na ravne i blago zakošene krovove. Iako su zeleni krovovi odavno poznati, do sada je njihovo postavljanje zahtevalo ozbiljne pripremne radove. Pa, iako su neki filterski slojevi i sada neophodni, ovaj pristup obećava lakše postavljanje, manju ukupnu cenu i lakše održavanje.

Imaju više vrsta biljaka sa kojima sada još ekseperimentišu, ali ono što je spremno za isporuku je već veoma interesantno. U pitanju je domaća biljka koja ne zahteva nikakvo održavanje. Dovoljno joj je onoliko kiše koliko kod nas obično ima. Niti dalje raste, niti se smanjuje. Treba samo jednom godišnje izaći na krov i proveriti da li je sve u redu. I to je sve. Onda iznad svog stana imate i sloj zemlje i živi, aktivni biološki štit, koji brine sam o sebi i usput sprečava da Sunce leti uopšte dođe do površine krova. Dok je zimi mali termički izolator krova sama zemlja. To usput rešava i ogromni problem neodostatka investitora, tj nedostatka motiva da ljudi ulažu svoje pare u zelene krovove koji bi onda pomagali i gradu kao celini, a ne samo njima. Veoma elegantno rešenje. Postoje i varjante (u razvoju) sa obojenom Islandskom mahovinom za uređenje enterjera. Ne treba mu Sunce, pa je zgodan za delove stana ili kancelarije u senci, za hodnike i kupatila. Usput pročišćava vazduh.

Nisam proveravao cene, ali verovatno da ovo za sada nije baš jeftino. Međutim, ako vam je skupo, možete i sami da improvizujete "uradi sam" varjante. U početku će biti potrebno eksperimentisati dok ne odredite optimalni sastav zemljišta, hranljivih materija u zemlji i vrste biljaka, ali za to je potrebno samo vreme, a ne i novac. Tako da između novca i vremena svako može da izabere ono čega ima više.

Pogledajte prilog 213286

Pogledajte prilog 213287

Trenutno u ponudi

Pogledajte prilog 213289

Obojena Islandska mahovina

Pogledajte prilog 213290

Biljke trenutno u fazi ispitivanja

Pogledajte prilog 213291


Аха, не треба јој никаква посебна нега..
Скокни до Кошутњака и крова нове спортске хале и баци поглед на исти такав седум којим је прекривен па закључи сам је ли потребна или не..
 
Postoji toliko moderinih i efikasnih materijala za toplotnu izolaciju, tako da je po mom mišljenju totalno besmisleno kukati na takve probleme u potkrovljima.
 
Koliko smo blizu "klimatskim prekretnicama" (tipping point)? Kakav je odnos poteba za adaptacijom na ono što se sa klimom već dešava, i na ono što bi tek moglo da se desi?



PS. Objašnjenje za skraćenicu AMOC (Atlantic Meridional Overturning Circulation - Globalni transfer toplote morskim strujama sa ekvatora na severni Atlantik)

The AMOC is a system of ocean currents that circulates water within the Atlantic Ocean, bringing warm water north and cold water south.

ocean-conveyor-noaa-sos.jpg
 
Poslednja izmena:
A critical system of Atlantic Ocean currents could collapse as early as the 2030s, new research suggests

A vital system of Atlantic Ocean currents that influences weather across the world could collapse as soon as the late 2030s, scientists have suggested in a new study — a planetary-scale disaster that would transform weather and climate.

Several studies in recent years have suggested the crucial system — the Atlantic Meridional Overturning Circulation, or AMOC — could be on course for collapse, weakened by warmer ocean temperatures and disrupted saltiness caused by human-induced climate change.

But the new research, which is being peer-reviewed and hasn’t yet been published in a journal, uses a state-of-the-art model to estimate when it could collapse, suggesting a shutdown could happen between 2037 and 2064.

This research suggests it’s more likely than not to collapse by 2050.

“This is really worrying,” said René van Westen, a marine and atmospheric researcher at the University of Utrecht in the Netherlands and study co-author.

“All the negative side effects of anthropogenic climate change, they will still continue to go on, like more heat waves, more droughts, more flooding,” he told CNN. “Then if you also have on top of that an AMOC collapse … the climate will become even more distorted.”

 
Ako već nisi izvukao srž i preveo taj deo teksta , dovoljan je link ka tekstu
U protivnom hajde pnda da sva pisanija pišemo na engleskom.
Mrzi me ovako sa bajle da se naprežem te svi takvi postovi zalud su pisani.😡🤬😡
 
Nažalost mali broj čitaoca foruma ima običaj da prekine čitanje kod svakog linka, i ode da čita ono što tamo piše. Od onih koji to urade, još manji broj ima strpljenja da onda pročita CEO članak da bi zatim mogao da shvati šta je u njemu najvažnije. Zbog toga je obično najbolje da nesrećnik koje već izgubio vreme čitajući ga i pokušavajući da shvati šta je pročitao, sam izdvoji par najvažnijih rečenica, pošto onda već zna koje su, i čas posla ih iskopira u forum. Naravno da bi bilo još bolje i da ih i prevede, ali bi to već bio pretereni gubitak vremena u vremenu kad je praktično ceo Interent na Engeskom i kad ga bar 2/3 čitaoca foruma ionako zna. U suprotnom bi potencijalni autori forumskih poruka uglavnom preskakali da zanimljive vesti uopšte i prenose, ako ih posle traženja i čitanja još treba i prevoditi, tražiti prihvaćene Srpske prevode stručnih termina, pa na kraju kucati kompletno novi Srpski tekst koji obićno nije baš mali. Umesto samo Ctrl-C, Ctrl-V najvažnijeg dela. Zato je citat par Engleskih rečenica koje su u članku najvažnije, sa linkom na kraju, otpimalna kombinacija koristi i potrošenog vremena. I za autora i za čitaoce.

Ako to ipak uradimo za ovaj članak, suština je da sve više izgleda da se varaju oni koji su se nadali da će klimatske promene biti znatniji problem tek njihovoj deci, a ne njima. Nova studija kaže da bi kolaps Atlatske cirkulacije (prenos tople vode sa ekvatora na sever) mogao da se desi negde između 2037. i 2064. godine. Takođe, da je verovatnoća da će se to desiti pre 2050. godine veća od 50%. Dakle u toku sledećih 25 godina. Pošto verujem da većina čitaoca planira da poživi bar još toliko, čak i ozbiljne posledice klimatskih promena polako postaju NAŠ , sadašnji problem. A ne nečiji drugi, negde u budućnosti.
 
Poslednja izmena:
Vrh