Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Ovih dana sam malo gledao Deutche Welle da vidim na šta to liči, pošto nikad pre nisam. Često trube o globalnom zagrevanju, što u neku ruku podržavam. Pominjali su i Srbiju, da je suša j... sve po spisku, zatim Hrvatsku gde žanju noću jer ne mogu da izdrže danju, Italiju koja je isto ojađena...

Onda puste neku emisiju u kojoj neka glupa iz-aviona-se-vidi-da-je levičarka izgradi celu emisiju oko premise "e, a šta ako bismo mogli da zaustavimo globalno zagrevanje porezom na sagorevanje uglja?"

Ja u fazonu
600px-My_Goodness_What_an_Idea.jpg


Neverovatno je koliko su ti levački Evropljani i Ameri odsečeni od realnosti i razuma. Kao da ne kapiraju kako ovaj svet funkcioniše.

Teško nama s takvim lobanjama u medijima a i u vodećim svetskim organizacijama i autoritetima.
 

 
Nisam primetio da se ranije osušio još jedan bor na Savskom šetalištu na Kalemegdanu.

IMG_1086.JPG


Ranije su se osušila još tri, ali su oni zamenjeni novim sadnicama. Mislim da su se onda osušile i te tri sadnice, pa su ponovo zamenjene (pošto sam ih video na samoj ivici da budu suve, a sada lepo napreduju). Tako da je bilans sledeći. Bez tri posečena zbog Gondole, ostalo ih je ukupno 17 ili 18. Od toga su tri male sadnice na mestu ranije osušenih, dva velika stara bora su se sada osušila, a ostalo je recimo 12 živih velikih. Međutim oko pola od tih 12 je počelo da se suši odozdo. Gornji deo krošnje je još zelen, a donji je suv. Pretpostavljam da ne mogu da izdrže zračenje usijanog asvalta na šetalištu pošto imaju niske krošnje koje je decenijama tako formirano da bi pružalo hlad klupama istod njih. Ovo leto je izgleda ipak previše i za borove. Trebalo bi ih početi redovno zalivati.
 
Borovi imaju tendenciju i da odbace donje grane a ostanu samo one pri vrhu i tako drvo nastavi da živi decenijama. Ovo se odnosi na one vrste koje rastu u visinu.​
 
Al pljušti... al nije hladnjikavo kao prethodnih noći uz reku/jezero, nego je baš toplo za rano jutro, 23C... i voda još toplija...

20240907_062912.jpg


20240907_063908.jpg
 
Nedavno sam bio u kanjonu Gradca. Primetno je susenje velikih stabala u sumi.
Jos 2 ovakva leta i Srbija ce postati kao Alzir.
 
Pa i Sahara je nekada bila zeleni raj na zemlji. Sa obiljem hrane i mogućnosti svih vrsta. To je ono što je podstaklo rađanje starog Egipatskog carstva.

1280px-Journal.pone.0076514.g004.png



A sada su od svega toga ostala samo sećanja urezana u kamenu, u srcu pustinje.


Mathendous_giraffes.jpg


Ulaz u "pećinu plivača" (Libijska pustinja)

2013_2034.186.jpg


A unutra, ljudi koji plivaju i očigledno uživaju u tome.

WadiSuraSwimmers.jpg


Bilo nekada, pa prošlo.
 
Primecujem da je manji broj osuncanih ljudi na ulicama. Rekao bi covek da ce porastom temperatura i sa vise sunca ljudi biti osuncaniji.

U stvari, neko je uhvatio neko letovanje 7, 10, 15, 20 dana, van toga je uglavnom bio kod kuce pod klimom, dok bi ranije, kad su bila normalnija leta, ljudi setali, bili u prirodi, vozili bajs... i dobijali preplanuli ten.

Dakle, sto vise sunca i visokih temperatura, to su Beogradjani bledji.

Zvacemo to ,,Bekijev paradoks".
 
Sad sam na pinku slušao dugoročnu/sezonsku, neki ekspert je govorio, kaže posle 14 meseci se menja težište toplote tj. pomera sa Balkana i sad ćemo imati hladnije periode, prognozirao je hladniju i jesen i zimu 🙂 i puno kiše sad u narednom periodu...

Teško ću to psihički izdržati... 😑 ovo mogu, mogu kišu al ne i hladnoću...
 
Pre nekog vremena sam napisao da će klimatske promene pre ili kasnije zahtevati da veštački održavamo kompletno zelenilo u gradu (u smislu da više ne može da se zasadi i posle tek povremeno nešto odradi na održavanju). To pre svega znači aktivno zalivanje, ali i druge mere. A to će zahtevati kilometre cevi za zalivanje a možda i poseban vodovod sa tehničkom vodom. Ovo leto je pokazalo da je taj trenutak bliži nego što je izgledalo. Naprimer na platou kod Pobednika u vazduhu je lebdela tolika količina veoma sitne prašine da ste to osećali i u nosu i u grlu. Problem je bio što je trava iznad zemlje bila potpuno suva i izmrvljena, pa je tlo postalo samo suva zemlja pretvorena u najfiniju prašinu, a po svemu tome je gazio ogroman broj turista. (Uzmite jaku lampu, sagnite se, pa zakoračite na takvu prašinu. Šta vidite?) Zbog toga je čitav nevidljivi oblak plašine lebdeo iznad prostora svih vidikovca na bedemu i travnjaka iza njega. Pitam se šta bi tu izmerio neki portabl merač zagađenja vazduha, recimo PM čestica? Da li će ubuduće i to biti još jedan napad na pluća ako to budemo morali udisati ceo život? Na kraju će biti obložena zemljom?

Dakle ono što je već sada akutan problem je zašto se postavljaju creva za zalivanje u kojima posle nema vode jer ih niko ne održava? Toga imate po celom gradu. Posle nekog vremena uglavnom više ne radi ni jedno. Čak i kad se neki zeleni projekat tog tipa uradi, niko da još tada odluči ko će to održavati, i odakle dodatne pare koje STALNO, zauvek, treba da pristižu da bi sistemi za zalivanje radili. Ili uopšte bila plaćena i ORGANIZOVANA povećana briga za zelenilo. To nije besplatno i ne radi se samo od sebe. Pogotovo ogromni, složeni i ranjivi sistem creva, ventila i razvoda.

Primer iz bulevara Nikole Tesle. Ovo zalivanje verovatno nikada i nije radilo.

IMG_0876.JPG


Pa recimo Beogradsko putničko pristanište, reprezentativni ulaz u Beograd. Sve je prekriveno crevima za zalivanje. Skupo plaćeno. Ni jedno crevo letos nije radilo. Čak ni tokom ovakvog leta.

Osusena trava na Bg pristanistu.jpg
 
Poslednja izmena:
Sad sam na pinku slušao dugoročnu/sezonsku, neki ekspert je govorio, kaže posle 14 meseci se menja težište toplote tj. pomera sa Balkana i sad ćemo imati hladnije periode, prognozirao je hladniju i jesen i zimu 🙂 i puno kiše sad u narednom periodu...

Teško ću to psihički izdržati... 😑 ovo mogu, mogu kišu al ne i hladnoću...
Балашевић:
Još jedan utorak, ne, to ne mogu da podnesem.
Taj dan je baksuzan, zar nije dosta što je jesen?
 
Nisam ocekivao ovako naglo zahladjenje. Iz 35 u 15, ne valja to. Ovo je sad vreme kao za kasni novembar sa kisom ceo dan svaki dan. Vise ni ne postoje godisnja doba tako da se i ja bezveze iscudjavam.
 
Ne može vam čovek ugoditi. 😊

Ja sam barem voleo dok vas neumorno prži 🌞😈

(Šalim se 😄) bilo mi je žao... radio sam i ja nekad sa dugim pantalonama i cipelama tokom leta... Vraćao se s posla u 16h... Muka i pakao. Ne ponovilo se.

Muškarcima su biološki testiti s razlogom ostavljeni izvan tela. Na to leti navući gaće pa još pantalone preko je protiv biologije. Prkošenje biologiji. Dok one šetaju suknje, bokte pitaj šta nose ispod i samo paze na noge, kako da ih preklope...

Treba bre da se borimo za muška prava. Da uvedemo onu tropsku arapsku odeću za muškarce u vidu tankih haljina koje prekriju celo telo i gotovo. Neki bi zlonamerno sad rekli da agitujem neke trans varijante, ali nije. Klasicna kontinentalna odeća u toku leta, više ne ide.

Sorč i majica ili arapske haljine za muškarce za aridnu klimu.
 
Nisam ocekivao ovako naglo zahladjenje. Iz 35 u 15, ne valja to. Ovo je sad vreme kao za kasni novembar sa kisom ceo dan svaki dan. Vise ni ne postoje godisnja doba tako da se i ja bezveze iscudjavam.​
Pa postalo je, nažalost, u prethodnih desetak godina, potpuno normalno da imamo tako nagle prelaze na dnevnom nivou.​
 
Ovo se ranije veoma retko viđalo. Čeka nas pad temperature od 20 stepeni u toku jednog dana. I onda tako nekoliko dana.

meteogram_web 2024.09.12.png
 

😆

Debelo zahlađenje nas čeka... ne baš koliko je Suzana zamislila, ali brrrr....
 
Od utorka prolepsavanje i do kraja septembra bi trebalo lepo da bidne. Uzasan ovaj hladan talas
aa.jpg
 
Vrh