Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Zbog rata u Ukrajini, zvanično objašnjenje, proizvod nebitan, jer se odnosi na sve.
 
Izgovori za neka poskupljenja su smejurija i laž, ali za neka i nisu.

Kakao tamani i urniše neka žgadija koju ne mogu još da obuzdaju, a podivljala je sa rastom temperatura i promenom klime u dve-tri zemlje gde najviše uzgajaju kakao. Naravno, ima tu i činjenica da sve te plantaže kakaa na svetu drži par istih korporacija. Ali nisu korporacije stvorile i raširile tu neku žgadiju. Čuo sam da već rade na nekoj zameni za kakao. Nama Srbima ne bi trebalo da bude problem, pošto nam ionako umesto lešnika uvaljuju kikiriki a umesto kakaa šećerne mase i kremove. A ionako je sve to đubre od hrane, tako da obrni okreni, nama će doći na isto ako se pojave čokolade od tog veštačkog kakoa.

Skup paradajz u Srbiji je čista bahatost i nečija pljačka. Isto kao i sa čuvenim malinama. Pogotovu one škart vrste koje prodaje Delez, koje koštaju boga oca, a nemaju ukus, prezreli su, buđavi i često gnjecavi. Fala bogu pa paradajz ne moram da nabavljam od tih ološa.

Za pirinač je bila neka priča da je prošle godine Indijska vlada u svoj svojoj mudrosti odlučila da manje izvozi i više pravi za sebe (tako nešto). I onda, pošto živimo na velikom klupku debilarijuma, pohlepe i anksioznosti, pola planete je ušlo u "panic" i "greed" mod i najavilo dizanje cena svojih pirinača. To je onda napravilo domino efekat, pa su cene povećali i neki koji imaju svoju proizvodnju i ne zavise od glupe Indije. Naravno, Delez je odmah ispratio taj svetski trend i povećao cene pirinča. U glavicu ih poljubim. 🤗

Za papriku nem' pojma u čemu je stvar, mislim da je kombinacija i pohlepe i loše klime. Mislim kad kažem pohlepe mislim na one koji je prodaju po cenama kao smrdljivi Delez i tako to.

Za kafu ne znam koja je priča, osim da deo zahvalnosti za njeno poskupljenje građani Srbije duguju i svojoj državi i vlasti. Pošto ona, zajedno sa trg. lancima dere ovde na njoj samo tako. A narod im uzvraća ponovnim glasanjem za njih. 🤗

Inače sve od navedenog zahteva i neku vodu da bi raslo. A vode, pitke, je na svetu sve manje. Pa sad svako neka sam zaključi kak'e veze ima bilo šta od toga sa klimom.

E da, i zejtin postade skuplji od benzina. Mada ima tome jedno godinu-dve dana. Ne znam koja je priča iza toga. Verovatno ima i malo kartelisanja Dijamanta, Vitala, Viktorija grupe i ostalih kojima zaboravih ime.
 
Poslednja izmena:
E da, i zejtin postade skuplji od benzina. Mada ima tome jedno godinu-dve dana. Ne znam koja je priča iza toga. Verovatno ima i malo kartelisanja Dijamanta, Vitala, Viktorija grupe i ostalih kojima zaboravih ime.​
Cena mu je otišla u rekordnom roku do 250 din, pa kad su rafovi postali prepuni i nije imalo gde više da se smešta, isto tako rekordno je pao na 150 din.​
 
Izgovori za neka poskupljenja su smejurija i laž, ali za neka i nisu.

Kakao tamani i urniše neka žgadija koju ne mogu još da obuzdaju, a podivljala je sa rastom temperatura i promenom klime u dve-tri zemlje gde najviše uzgajaju kakao. Naravno, ima tu i činjenica da sve te plantaže kakaa na svetu drži par istih korporacija. Ali nisu korporacije stvorile i raširile tu neku žgadiju. Čuo sam da već rade na nekoj zameni za kakao. Nama Srbima ne bi trebalo da bude problem, pošto nam ionako umesto lešnika uvaljuju kikiriki a umesto kakaa šećerne mase i kremove. A ionako je sve to đubre od hrane, tako da obrni okreni, nama će doći na isto ako se pojave čokolade od tog veštačkog kakoa.

Skup paradajz u Srbiji je čista bahatost i nečija pljačka. Isto kao i sa čuvenim malinama. Pogotovu one škart vrste koje prodaje Delez, koje koštaju boga oca, a nemaju ukus, prezreli su, buđavi i često gnjecavi. Fala bogu pa paradajz ne moram da nabavljam od tih ološa.

Za pirinač je bila neka priča da je prošle godine Indijska vlada u svoj svojoj mudrosti odlučila da manje izvozi i više pravi za sebe (tako nešto). I onda, pošto živimo na velikom klupku debilarijuma, pohlepe i anksioznosti, pola planete je ušlo u "panic" i "greed" mod i najavilo dizanje cena svojih pirinača. To je onda napravilo domino efekat, pa su cene povećali i neki koji imaju svoju proizvodnju i ne zavise od glupe Indije. Naravno, Delez je odmah ispratio taj svetski trend i povećao cene pirinča. U glavicu ih poljubim. 🤗

Za papriku nem' pojma u čemu je stvar, mislim da je kombinacija i pohlepe i loše klime. Mislim kad kažem pohlepe mislim na one koji je prodaju po cenama kao smrdljivi Delez i tako to.

Za kafu ne znam koja je priča, osim da deo zahvalnosti za njeno poskupljenje građani Srbije duguju i svojoj državi i vlasti. Pošto ona, zajedno sa trg. lancima dere ovde na njoj samo tako. A narod im uzvraća ponovnim glasanjem za njih. 🤗

Inače sve od navedenog zahteva i neku vodu da bi raslo. A vode, pitke, je na svetu sve manje. Pa sad svako neka sam zaključi kak'e veze ima bilo šta od toga sa klimom.

E da, i zejtin postade skuplji od benzina. Mada ima tome jedno godinu-dve dana. Ne znam koja je priča iza toga. Verovatno ima i malo kartelisanja Dijamanta, Vitala, Viktorija grupe i ostalih kojima zaboravih ime.
Kažu da kafa poskupljuje zbog rastuće potražnje iz Kine+suše u Brazilu
 
Paradajz, dobar i ukusan, mora da se traži na pijacama, i to domaći. Po marketima je uglavnom uvozno smeće. Ne kažem da je svaki uvozni loš, nego da marketi uglavnom biraju smeće od uvoznog. I domaćeg.
Kažu da kafa poskupljuje zbog rastuće potražnje iz Kine+suše u Brazilu
Moguće. Ali ima i ovo.

Mene iznenađuje koliko ljudi u Srbiji ne može bez kafe a nisu uzeli i j..ali mamu vlasti kad je odlučila da na već hohštaplerske cene opali još veću akcizu.

Širom sveta su narodi nalupavali vlasti i institucije za mnogo manje stvari od ovoga. A kafu cepa fazon 95% Srbije. Alkohol 70%. Skoro svi su pogođeni ovom pljačkom. I opet svi ćute i trpe.
 
Smanji čvarke 😄 Ja ne mogu bez kafe... svaka dva dana povećam potrošnju tj. dozu... sad sam 3 šolje 0.3l dnevno kao minimum 😳 Dakle skoro litar kafe sa mlekom dnevno... Nekad je i napravim u flaši od mleka... kad ostane 0.4l mleka napravim kafu u toj flaši dodam vodu i sve promućkam i stavim u frižider i pijem hladnu kafu ceo dan...

Ali sam neku drugu hranu redukovao maksimalno... Po vrućini mi samo treba neka slatka tečnost, sokovi, voće... tečnost kojom unosim ugljene hidrate i pomalo proteine.. Sveže mleko cepam 2 litre dnevno. Nemam problem sa laktozom, jogurt isto sa manje masti, pijem ko vodu... U principu ne moram ništa ni da jedem...

Mislim po najvećim vrućinama slabo imam apetit... Zavisi koliko sam fizički aktivan tog dana...
 
Pojavio se novi insekt u Srbiji – liči na komarca, a prenosi ozbiljne bolesti

Peščane mušice, koje su bile karakteristične za tropska područja, počele su da se pojavljuju i u Srbiji. Ovi insekti mogu da prenesu lajšmaniozu i virus koji izaziva meningitis.

Viša naučna saradnica Instituta za medicinska istraživanja u Beogradu Suzana Blesić je naglasila da zastupljenost peščanih mušica u Srbiji nije velika.

Kako je objasnila, postoje tri vrste insekata koji su prenosnici bolesti, komarci, krpelji i peščane mušice.

Prema njenim rečima, iako se zovu peščane mušice, nikada ne žive u pesku, već samo imaju boju peska.

„Nevidljive su zato što veoma slabo lete i ne čuju se kao komarci, pa ne čujete onaj zvuk zujanja i ne znate ni kada vas ubodu“, ukazala je Blesić.

Predočila je da peščane mušice prenose dve grupe bolesti: ukoliko prenesu parazit, onda životinju ili čoveka mogu zaraziti lajšmaniozom ili lajšmanijom, a ako prenesu flebo virus, onda se može oboleti od meningitisa.

Kako je precizirala, razne vrste tropskih insekata, poput tigrastih komaraca i krpelja, dolaze u područja koja nisu mediteranska, jer se u tim područjima promenila klima, pa im pogoduju uslovi za život i razmnožavanje.

„Komarcima su potrebni određena temperatura i stajaća voda, jer polažu jaja u vodu, dok za peščane mušice čak ni to nije potrebno“, kazala je Blesić.


Naglasila je da naučnici još nisu sigurni koliko na peščane mušice utiče vlažnost, ali je utvrđeno da im pogoduju više temperature.

Blesić smatra da ne mora da znači da će ljudi ili životinje obolevati od zaraznih bolesti koje prenose peščane mušice, ali naglašava da je potrebno napraviti matematički model na osnovu kog će naučnici moći da zaključe koliko ima peščanih mušica na našem području i kojom brzinom se razvijaju.

„Čak i ovako bez modela, sudeći samo po hvatanju u klopke, može se videti da raste broj peščanih mušica i da se pojavljuju na mestima gde nisu postojale do sada“, upozorila je Blesić.

Ona je ukazala na to da i naučnici iz Nemačke, Austrije i Slovenije hvataju u svojim klopkama peščane mušice koje do sada nisu postojale na tim prostorima i najavila da će istraživanje o tome ove godine početi i u Srbiji.

Blesić se pozvala na tehnički izveštaj o stanju lajšmanije od 2005. do 2020. godine i napomenula da je u šest regiona našeg područja došlo do pojave zaraznih bolesti koje prenose ovi insekti.

„Onda sam gledala neki izveštaj od 2001. do 2007. godine iz našeg Insituta za tropske bolesti, u kojem su registrovana 22 slučaja lajšmanije“, rekla je Blesić.

Prema njenom stavu, važno je da se postojanje peščanih mušica i lajšmanije na našem području ne negira, već da se radi na izučavanju tih insekata i bolesti koje prenose.

1708597350-profimedia-0141185742.jpg


Ovo je papadač. Pamtim ga iz detinjstva, tada sam mislio da su izmišljotina, mitske priče baba za plašenje dece. Kažu pojeli te papadači... Čuj papadač!? Međutim stvarno postoje:
Čak su babe u Banatu znale i latinski (papadači-papatasi)
A sada ih ima mnogo više! Inače jako su zaj... ne čuju se ko komarci, skoro su nevidljivi zbog boje i veličine, ujedaju celu noć - ne kao komarac koji ujede jednom-dvaput pa se naduva, a svrbe, gotovo peku danima, po 10-15 dana ako ih češeš... Da ne poveruje čovek da tako sičišan insekt može tako da te urniše.
 
Jel daju drugačiju reakciju po koži od ujeda komarca, u smislu više manjih tačkica?

I da li postojeći repelenti pomaži i protiv njih...

Edit. Ja ovo koristim kako za telo tako i za prostoriju pomalo... iako je za upotrebu na koži, a ne po vazduhu da prskaš...

Dobar je u zaštiti, ali moraš ga svuda naneti a teška je hemija jedva dišeš u prostoriji u kojoj si ga naneo, najbolje u provetrenoj prostoriji...

20240821_144304.jpg
 
Poslednja izmena:
Otok je manji. Koliko sam primetio pomažu sredstva protiv komaraca, i ona noćna - tablete, tečnost i za na kožu.
 
Osim onih 5 minuta pre desetak dana, ne pamtim kad je zadnji put postena kisa pala u Beogradu. Pre mesec-ipo dva ja mislim........
Nenormalno leto svakako sa rekordnim brojem dana od preko 35+ stepeni a i 30+........ja za svoj zivot ne pamtim ovako.
 
Osim onih 5 minuta pre desetak dana, ne pamtim kad je zadnji put postena kisa pala u Beogradu. Pre mesec-ipo dva ja mislim........
Nenormalno leto svakako sa rekordnim brojem dana od preko 35+ stepeni a i 30+........ja za svoj zivot ne pamtim ovako.
Ja pamtim, ali to nije bilo normalno ni tada ni sada. Samo sto imam utisak da su te anomalije sve cesce u poslednjih par godina, nego u proteklih par decenija kojih se secam. Jedino, bio sam i mladji pa sam i lakse podnosio :)
Jos uvek nisam razmisljao zbog klime da se selimo, ali polako mogu da pocnem. Bar da imamo more pa da u buducnosti ovde bude novi Tajland..
 
Ja pamtim, ali to nije bilo normalno ni tada ni sada. Samo sto imam utisak da su te anomalije sve cesce u poslednjih par godina, nego u proteklih par decenija kojih se secam. Jedino, bio sam i mladji pa sam i lakse podnosio :)
Jos uvek nisam razmisljao zbog klime da se selimo, ali polako mogu da pocnem. Bar da imamo more pa da u buducnosti ovde bude novi Tajland..
Uz duzno postovanje, ne mozes da pamtis ovakva leta jer ih nikad nije bilo ovde. Osim ako si mnogo stariji od mene tipa 50+ onda mozda ne bi znao. Odgovorno tvrdim da nije bilo ovoliko dana sa 35+ i 30+ zadnjih 30 godina u Beogradu. Bude po 3 dana svakog leta preko 35 a ne je***o 30 dana kao ove godine, ovo je totalno kretenska klima za ovo podneblje. Kao da smo u Gambiji
 
Poslednja izmena:
Uz duzno postovanje, ne mozes da pamtis ovakva leta jer ih nikad nije bilo ovde. Osim ako si mnogo stariji od mene tipa 50+ onda mozda ne bi znao. Odgovorno tvrdim da nije bilo ovoliko dana sa 35+ zadnjih 30 godina u Beogradu
Verovatno si u pravu, ne osporavam, jer nisam gledao statisticki, nego subjektivno.
 

Veoma lepo urađen video. Dopada mi se što se ne ograničava na jedan aspekat, nego je prilično iscrpan u navođenju dugačke liste povezanih problema, tj daje važan opšti pregled. To nije lako izvesti a da bude zanimljivo i da pritom tik-tok generacija ne izgubi fokus posle prvih par minuta.

Ono što bih predložio je da bi ovakvi prilozi u principu trebalo da imaju kasniji nastavak u kome se širi svest o tome koji su problemi u gradu oni koji traže hitnu akciju. Dakle neki uži spisak onoga što se dešava upravo sada, što se ili sada radi, ili se o tome sada odlučuje. Posle tog aktuelnog spiska, kao drugi prioritet, trebalo bi da ide spominjanje onih problematičnih projekata koji su najavljeni, ali njihova realizacija još nije počela. Tako bi se vremenom formirala "kritična masa" javne svesti koja ima sva tri neophodna nivoa

- Opšte znanje koji sve problemi postoje, sasvim nezavisno od toga da li su neki konkretni planovi o njima doneti ili ne
- Znanje na šta treba reagovati odmah jer se upravo dešava, pošto će kasnije promena biti nemoguća
- Znanje koji sve planove treba menjati pošto su već napravljeni, a ne valjaju, pri čemu još nije počela priprema za njihovu realizaciju. To su oni kod kojih još ima nešto više vremena za promenu, ali ne baš mnogo.
 
Leto 2012 je bilo slično ovome, ali izgleda da će ovo biti toplije. Već je oboren rekord za jul mesec kao najtopliji odkad se vrrše merenja, vrlo verovatno će biti i avgust. Ako ništa drugo, kalendar radi svoje i dani su kraći, pa vrućine kraće traju i mala je vlažnost vazduha pa se sve lakše podnosi.
 
Au da... To leto 2012 godine je bilo baš pakleno, ali ovo je definitivno toplije. Sećam se da sam sa ortakom izašao negde oko pola 2 ujutru, da kao odemo do Taša pored fontane kao malo da se rashladimo.

Bilo je 32 stepena u tom trenutku!

Tek je negde oko 5 ujutru postalo prijatnije.
 
I je na pamtim mada nisam dovoljno star da bih bio relevantan. Ali da znam da ulice i dvorišta nisu izgledala ovako

Više je bilo zelenila, veće strujanje vazduha, tako da možda subjektivno je ugođaj bio prijatniji.
 
Jel daju drugačiju reakciju po koži od ujeda komarca, u smislu više manjih tačkica?

Битно другачија- Ово је наравно крајња стадија:
1724658663634.png


инче, што рече колега Популист, пече и сврби данима, надувано, и стварно нит чујеш нит видиш. Имао сам сусрет прошле године, трајало је месец ипо дана
Ове године је трајало неких седам дана јер сам одмах почео да примењујем масти против алергије
 
Ovo je reakcija kože šira od 15 mm ! Da li ovako izgledaju ubodi i kod drugih ljudi? Ili si ti posebno osetljiv na njih?
 
Vrh