Šta je novo?

Vračar

Nenad":2wy1dqu0 je napisao(la):
.. Gde su sada gradske arhitekte? Moramo da pisemo Bobicu!
A, kakve veze imaju opštinske i 'grad.arhitekte' sa izgledom 'privatne' ( ne-javne) zgrade ?!

Sekretarijat je dao Saglasnost na 'Idejni projekat' ( ovo sam napisao jedno 30x), a može

da se piše grad. i opšt. arhitektima - pa, ako naknadno mogu nešto da intervinišu.
 
Znaimljivo je da ti negde kao u Beogradu ne treba toliko papira, saglasnosti, dozvola, odobrenja i sl, a na kraju dobijemo uvek tako nesto.

Smatram ipak da je zakon prvenstveno los, odnosno da stvari u gradjevinarstvu nisu zakonski regulisane kada su estetski kriterijumi u pitanju (o da, i to moze da se regulise zakonskim ili podzakonskim aktima - npr. baka mi kaze da kada su se 62. doselili na Zvezdaru bilo je zabranjeno susenje vesa na terasama i prozorima, odnosno mogao si da susis ves samo ispod nivoa ograde terase)......

Zanimljivo je, a to se ne pominje, da se novom regulativom cak smanjuju duznosti gradskog arhitekte. Pa tako, gradski arhitekta ce u novoj gradskoj vladi imati ulogu savetnika gradonacelnika za arhitekturu i urbanizam (verovatno su po mnogim opstinama arhitekte isuvise trpale nos, pa su glavonje popizdele)
 
Zato sam i predlagao da se glavni grad. arhitekta ovlasti da i On daje 'Saglasnost' za veće objekte
a, za manje od nap. 300kvm. mogi bi da daju i opštinski arhitekti - tako bi se 'čula' i struka.

Onda bi mogli da kritikujemo ili pohvalimo takve njihove odluke - pismene 'Saglasnosti'.
 
Ево и табле са градилишта у Браничевској (прекопута Библиотеке и Храма), малко сметају ове шипке али није било могуће "заобићи" их.



 
Majku mu... ne vidi se zavrsetak radova :lol: Pre neki dan prosao sam pored gradilista gde ni temelji nisu ljudski ukopani, a rok za izgradnju je bio do proletos.
 
Реконструкција 20 стамбених улаза
Четвртак, 24. јул 2008.
1322018_Ulaz_u_zgradu_s.jpg

Заменица председника општине Врачар Мирјана Ђорђевић потписаће сутра у 17 часова у згради општине уговоре са 20 председника скупштина станара о реконструкцији улаза и предњих дворишта њихових стамбених зграда. Потписивање уговора део је пројекта „Да лепше изгледа”, започетог 2007. године, када је за те намене издвојено 72 милиона динара.

Ове године расписан је конкурс на који се пријавило 50 скупштина станара и све пријаве су прихваћене. У општинском буџету ове године за уређење стамбених улаза и предњих дворишта опредељено је пет милиона динара. Уговором је прецизирано да ће скупштине станара издвојити 30 одсто потребних средстава.
Izvor: BeoInfo
Link: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1322015
 
Ovih dana cu malo fotkati po Vracaru i po centru..if u dont mind :) pa cu okaciti slicice..bice to dosta novih zgrada koje su sagradjene od '00 ili neke sveze fasade ovih dana..nadam se da je to ok.



 
Мало вести са Врачара

Југословенски институт за урбанизам и становање израдиће план детаљне регулације блока између Милешевске, Војводе Драгомира, Цара Николаја II и Радосава Грујића на Врачару. На овом малом простору, површине 2,8 хектара, изграђени објекти нису добро распоређени, а треба уредити и индивидуалну градњу. Уређење овог простора је важно и због тога што се на њему налазе основна школа, дом за децу и омладину, предшколска установа и Народни универзитет „Божидар Аџија”, као и парцела за Републички завод за заштиту споменика културе. Израдом плана и уређењем блока град и република ће добити могућност да наставе да улажу у овај простор.
извор Беоинфо
линк http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1325959

Vodič kroz opštinu Vračar na Brajevoj azbuci
17. Septembar 2008 | 14: 58
Izvor : Beta
Vodič kroz opštinu Vračar na Brajevoj azbuci predstavljen u toj opštini trebalo bi da pomogne slepim i slabovidim osobama da se upoznaju sa radom lokalne samouprave i dobiju sve potrebne informacije.

"Svako od nas može da postane invalid zbog bolesti ili povrede, a jedno društvo pokazuje brigu tako što omogućava i takvim osobama da čitaju i vode normalan život", izjavio je predsednik opštine Vračar Branimir Kuzmanović i dodao da bi svaka opština trebalo da uradi slične vodiče kako bi pokazala da su joj važni svi građani.

Vračar je prva opština u Beogradu koja je izradila vodič, a pored predstavnika lokalne samouprave, prezentaciji su prisustvovali i članovi udruženja slepih i slabovidih kojih, prema procenama, na teritoriji opštine Vračar ima do 500.
извор Студио Б
линк http://www.studio-b.rs/info/vest.php?id=29118
 
Srušen bespravno sagrađen objekat na Vračaru
28. Oktobar 2008 | 21: 43
Izvor : Studio B
Građevinska inspekcija opštine Vračar srušila je sve što je bespravno sagrađeno na bivšem lokalu „Trandafilović" u Nevesinjskoj ulici broj 2, pošto je investitoru istekao rok da pribavi građevinsku dozvolu.

Ona je bila neophodna zbog obimne rekonstrukcije nekadašnje kafane i korekcija na fasadi. U opštini kažu da su primili samo zahtev za potvrdu o prijavi radova i da su zbog toga rešenjem od 5. septembra obavezali investitora da lokal vrati u prethodno stanje.

Građevinska inspekcija Vračara pristupila je prinudnom izvršenju, pošto je gradnja parfimerije DM nastavljena. Inače, građani te opštine protivili su se zatvaranju kafane „Trandafilović", koja je bila tradicionalno mesto okupljanja Vračaraca.

Izvor: Studio B
Link: http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=30845
 
Evo kako izgleda Crveni Krst danas. Razumem da svaka stambena zgrada posebno ne mora biti remek delo arhiytekture, ali se moglo bar voditi racuna da kao celina to ispadne pristojno, sto se moze reci i za niz zgrada na fotografiji koja sledi, ali su ga usrali, i to samo tako, sa najvaznijim objektom u nizu - ovim sarenim cudom sa krilcima na uglu sa Branka Krsmanovica :bash:

mmtveu.jpg
 
Treba gore na vrhu zgrade, velikim slovima ispisati "Rad arhitekte XXX XXXXXX". Da se ponosi svojim uspehom!
 
Homer Jay":2x0i8xxx je napisao(la):
Evo kako izgleda Crveni Krst danas. Razumem da svaka stambena zgrada posebno ne mora biti remek delo arhiytekture, ali se moglo bar voditi racuna da kao celina to ispadne pristojno, sto se moze reci i za niz zgrada na fotografiji koja sledi, ali su ga usrali, i to samo tako, sa najvaznijim objektom u nizu - ovim sarenim cudom sa krilcima na uglu sa Branka Krsmanovica :bash:

mmtveu.jpg
Eeee, nemoj da mi vredjas zgrade :D

Inace ta sa krilcima je gradjena zajedno sa onom prvom s leva. Projekti su potpuno razliciti zato su su drugi investori. Jedan od njih i je i Sale Djordjevic.
 
Kolko je meni poznato tu zgradu na uglu je gradila neka bugarska firma. Šta se drugo moglo i očekivati od Bugara.

Nije kriv arhitekta , već investitor, ukus i neukus je u nadležnosti investitora. Ako se bolje pogleda , ćošak ulice je elipsast, ovo je izgleda bio jedini način da iskoriste svaki centimetar prostora. Krilca su verovatno trebala pored funkcionalnosti da budu i moderna. Boja zgrade viče " Ljudi ovo je nova zgrada, kupite stan dok nije nestalo.." :/

Post edited by Nenad
 
Ali ako se prekoputa bude stvarno gradilo ovo (idejni projekat)...

z4nqo.jpg


...nekako ce neukus biti neutralisan.

Da upotrebim omiljenu recenicu u Srba - "da sam ja neka vlast", ili da je dopunim sa onom koja je obicno prati na listi popularnosti - "da ja imam para", ja bih upravo takve zgrade na Vracaru pravio :)
 
Lokacija na sajtu arhitektonskog studia Cubex (cubex.rs) je ugao Zicke i Branka Krsmanovica. Dakle, valjda tu.
 
Evo malo slicica oko hrama, od Nebojsine..pa na gore...Prosto ne verujem koliko se zgrada izgradilo od 2006 po celom neimaru pa ka gradicu pejton i sire...(ja sam slikala samo par zgrada)...kucerci uglavnom poruseni a nove zgrade izgradjene, svaka na svoj nacin... Jedini problem je sto su zgrade jako blizu jedna preko puta druge, bukvalno ti komsija sedi u dnevnoj sobi i nema dovoljno sunca do 3-4sprata, tj. previse hlada i neke vlage se oseca...ali ipak, zgrade sa malo stanova su moj omiljen tip zgrada za zivljenje..bolje nego soliteri jer je lakse za odrzavanje itd...







starija ali okrecena zgrada u nebojs.
 
ivana-bg":hcswgrmh je napisao(la):
Evo malo slicica oko hrama, od Nebojsine..pa na gore...Prosto ne verujem koliko se zgrada izgradilo od 2006 po celom neimaru pa ka gradicu pejton i sire...(ja sam slikala samo par zgrada)...kucerci uglavnom poruseni a nove zgrade izgradjene, svaka na svoj nacin... Jedini problem je sto su zgrade jako blizu jedna preko puta druge, bukvalno ti komsija sedi u dnevnoj sobi i nema dovoljno sunca do 3-4sprata, tj. previse hlada i neke vlage se oseca...ali ipak, zgrade sa malo stanova su moj omiljen tip zgrada za zivljenje..bolje nego soliteri jer je lakse za odrzavanje itd...
bgd018ns2.jpg
Imao sam prilike da posetim ovu zgradu s desna i veruj mi, u njoj ne zelis da zivis. Lifta nema, hodnik takodje nedostaje a stepeniste je najblaze receno pacovski kanal. Stanovi su placi boze a prodavali su se za oko 2000 u izgradnji jos pre 2 godine.
 
ta mi i deluje malo bezveze...cudno..ta tri sprata sta vec..kao neko bunker letovaliste...ali ove niz tu istu ulicu su ok.
 
Mali update zgrada oko hrama koje sam slikala pre godinu dana dok su se krecile ali vecinom gradile...spolja su skoro gotove.. :)



ova bez.pumpa bi bas mogla da se skloni odatle..em je natrpano em nije bezbedno...




Andjela 2008 hahahaha..joj gde bas to ime ..

okrecena fasada:

u procesu...






 
Nove zgrade na Vračaru su uglavnom o.k imaju adekvatnu spratnost i uglavnom nisu nametljive.
 
bgd042hz9.jpg


Očigledno se arhitekturom kod nas bave mahom ljudi bez ikakvog osećaja za kompoziciju ili estetiku... ovde još samo fale gipsani lavovi. :mad:
 
Super sto su nenametljive, jos kad bi bila kvalitetna arhitektura u pitanju gde bi nam bio kraj!
Ipak je u pitanju siri centar glavnog grada i u blizini Hrama. Ja ne bih dao prelaznu ocenu! Pogotovu Andjeli!! (no comment)
 
Vrh