Šta je novo?

Vojvođanska - Tošin Bunar

Mogu misliti koje ce protivljenje da izazove ukidanje drzanja zivotinja, ima da izadju sa svinjama i zivinom na ulicu. A za apoteku ne brinite, promenice namenu u kladionicu ili forneti, jer boze narod to trazi. :rant:
 
Majku mu, nisam siguran ni da velika domaćinstva po Srbiji imaju ovoliko stoke koliko ovi u Vojvođanskoj:

hs8492.jpg

Blokovi bez štala i obora
ODLUKA novobeogradskih vlasti da zabrane gajenje domaćih životinja u ovoj opštini, podelila je njene žitelje. Dok su jedni zadovoljni što neće morati da trpe smrad iz obora i štala, uzgajivači se pitaju od čega će živeti njihove porodice.
Anja Zlatarov iz opštine Novi Beograd objašnjava da su glavni razlozi za ovakvu odluku učestale žalbe žitelja Novog Beograda u čijem komšiluku se čuva st*** i živina.
- Građani su počeli da se žale na neprijatne mirise koji se šire iz ovih dvorišta - objašnjava Zlatarova. - S druge strane, Novi Beograd je postao visokourbanizovana sredina i nije primereno da se tu gaji st***. Imali smo obzira prema sugrađanima koji čuvaju domaće životinje i ostavili im rok od dve godine da ih izmeste. Svesni smo da oni nisu radili ništa protiv zakona.
Zlatarova kaže da ne postoje tačni podaci o broju domaćinstava koja imaju marvu i živinu jer takvi popisi nikada nisu rađeni.
Porodica Đurović jedna je od onih koje će najviše pretrpeti zbog odluke opštine. Na svom imanju u Vojvođanskoj ulici oni čuvaju 20 bikova i više od 100 svinja.
- Ne znamo od čega ćemo živeti ako nam zabrane da gajimo stoku - vajka se Ljubiša Đurović. - Cela porodica živi od poljoprivrede. Kuću i okućnicu sagradio je još moj pradeda 1914. godine. Tada je ovo bilo selo. Ja razumem da ljudima smeta smrad, smeta i meni, ali nemamo izbora. Trebalo bi da nam ponude uslove da premestimo štale i obore van grada, gde nikome neće smetati.
Komšije kažu da shvataju da ima porodica koje žive od uzgajanja stoke, ali da Novi Beograd ipak nije mesto za to. Posebno je teško, kažu, preko leta, kada je smrad nepodnošljiv zbog vrućine.
- Ovde ima mnogo građana koji imaju štale i obore iz kojih dopire neprijatan miris - pričaju susedi. - Sada će nam, valjda, laknuti, kada ih presele.

ŽALBE
ODLUKOM iz 1985. godine, bilo je dozvoljeno držanje domaćih životinja u Bežaniji, ulicama Vinogradskoj i Vojvođanskoj, kao i delovima opštine na obodu. Najviše žalbi zbog neprijatnih mirisa opština Novi Beograd dobila je od stanara blokova 61, 62, 63 i Bežanijske kose.
Izvor: Novosti
Link: http://www.novosti.rs/code/navigate... štala i obora&kword_add=beograd, uzgoj stoke
 
Pa da li su ovi ljudi normalni? Pa da su do sada prodali "imanje" mogli su sebi da priuste pravi ranc "a la texas" negde u vojvodjanskoj preriji.

Kao sto pomenuh, ta gradska odluka mora da se sprovede na teritoriji celog grada. Mene na Vracaru konstantno budi petao (za neupucene, krece oko 4 ujutru :D )
 
pa i vracar je texas :lool:
 
Samo fali i teksaski rendzer.

P.S.Mozes regulisati tog petla prackom ako te toliko nervira a nemas drugo resenje ;)
 
A da li dok cekamo da DVE godine prodju, mozemo da iselimo rome i ostale stanare zbog kojih zeljno cekamo ostatak kvazi bulevara?
 
vucko":3cj26vbn je napisao(la):
Samo fali i teksaski rendzer.
Možda je apoteka u Vojvođanskoj pod zaštitom Čak Norisa?
Ja ne mogu da ni jedan drugi logičan razlog.....
 
relja didn't finish his sentence, Chuck Norris roundhouse kicked him. :kafa:
 
shmeksi":1phttwdc je napisao(la):
relja didn't finish his sentence, Chuck Norris roundhouse kicked him. :kafa:
Nije, rekao sam da ću da pozovem Batu Živojinovića i sada Čak Noris svima priča kako sam super lik...
 
Držanje stoke u Novom Beogradu
Starosedeoci ljuti zbog zabrane
Autor: L. Bunčić | 08.07.2009. - 10:55

Stare niske sremske kuće i visoke kapije iza kojih “izviruju” ambari i štale, slika su jednog dela Vojvođanske ulice, dok se preko puta nalaze luksuzne četvorospranice i stameni blokovi. Prema Odluci o zabrani držanja stoke Skupštine opštine Novi Beograd, kroz dve godine vlasnici će biti dužni da izmeste životinje koje su do sada gajili. Međutim, ona nailazi na veliko negodovanje stanovnika Stare Bežanije.

Petar Radovanović: Ovde živim već 70 godina i gde ću sada sa stokom

- Ovo je stara porodična kuća, u kojoj su živeli moj deda i otac, a ja sam ovde već 70 godina. Oduvek smo držali živinu i ovce. Trenutno gajimo trideset svinja i sto komada živine, ali šta je sa ljudima koji imaju mnogo više i koji od toga žive. Mi nismo imali problema sa komšijama iz zgrada proko puta, ali čuli smo da su dolazili kod komšije i žalili se. Zimi se gotovo ne oseća nikakav smrad, nezgodno je samo leti kada su velike vrućine - kaže Petar Radovanović, jedan od žitelja Vojvođanske ulice.
Slično komentarišu i njegove komšije, objašnjavajući da ne znaju zašto oni moraju da menjaju navike zbog “došljaka”. Mnogi i ne žele da komentarišu donetu odluku, već kažu sa će se suditi sa opštinom.
Broj onih koji trenutno drže stoku u svom domaćinstvu u ovoj ulici je mali, oko desetak kuća, ali to su uglavnom ljudi koji drže krave, svinje, kokoške, patke, bave se poljoprivredom i na taj način zarađuju za život.
- Ja znam samo da gajim stoku i vozim traktor, to mi je jedini izvor zarade. Sad ako zabrane držanje stoke, šta da radim, ko će da me zaposli sa više od 40 godina. Opština je to trebalo da reši na drugačiji način - kaže Goran Savčević.
Međutim, Skupština opštine Novi Beograd na sednici održanoj prošlog petka stavila je van snage Odluku o držanju domaćih životinja na teritoriji opštine Novi Beograd. Donošenjem nove odluke zabranjeno je držanje domaćih životinja, a vlasnici će biti dužni da u roku od dve godine izmeste životinje koje su do sada gajili.
- To je problem koji je “gorući” već nekoliko godina. Dobijali smo brojne pritužbe stanara koji žive u blokovima 61, 62, 63, kao i na Bežanijskoj kosi. Od donošenja prvobitne odluke do danas, Novi Beograd se dosta izmenio, pa moramo poštovati i 50.000 stanovnika koji žive u okružinju Stare Bežanije. Takođe, pored smrada, tu postoje i zdravstveni i higijenski razlozi zbog kojih smo morali da reagujemo - kaže Nenad Milenkovi, predsednik Opštine Novi Beograd, dodajući da je to proces koji se već dešavao u brojnim prestonicama Evrope.
Uzgoj stoke i živine bio je dozvoljen odlukom iz 1985. godine u domaćinstvima u obodnom delu opštine, Bežaniji, Vinogradskoj i Vojvođanskoj ulici. Prilikom donošenja nove odluke, opština Novi Beograd ostavila je vlasnicima koji se bave uzgojem stoke, rok od dve godine da ukinu uzgoj stoke ili pronađu nove lokacije i izmeste postojeće štale.

Farma svinja u Braće Jerković
Prema rečima komšija, na raskrsnici ulica Braće Jerković i Kružni put nalazi se privatna kuća u okviru koje, vlsnici drže više desetina svinja, a uzgajaju i krave, konje i kokoške.
- Smrad je naprosto nesnosan, tako nešto ne može da se oseti ni u ruralnim sredinama. Ovaj problem postoji već nekoliko decenija, prosto je neverovatno da niko ništa ne preduzima po ovom pitanju, navode stanari zgrada u Ulici braće Jerković.

http://www.blic.rs/beograd.php?id=100783

Smrdi samo u leto :laugh:
 
Da, sentenca "smrdi samo u leto" prilicno je konfucijevska i zahteva da razmislimo o njenom smislu. Ali ja jos ne mogu da verujem da ce nas najzad izbaviti iz paklenog smrada koji se svakog leta siri Vojvodjanskom ulicom. Decenijama sa prvim lepim danima ne smemo da otvaramo prozore jer cela kuca zaudara na svinjski izmet i mokracu. A sada cujemo da ce se tih desetak porodica koje drze zivotinje udruziti i pisati peticiju da im se omoguci da gaje stoku jer "nemaju od cega drugo da zive"!!! Ljudi, kvadratni metar stana na ovoj lokaciji dostize 2000 eur, a jedan ar zemljista je od 15 do 20,000 eur. Pa i malo dete moze da izracuna da ova porodica moze za svoju kucu i okucnicu da dobije nekoliko stotina hiljada evra, pa da u Becmenu, Petrovcicu, Boljevcu, kupi jos vece imanje za 10 puta manju cenu i da im ostane puno, puno para za novu mehanizaciju i slicno.

Svi zitelji Vojvodjanske koji ne drze zivotinje (njih 95%) toliko su srecni zbog ove vesti da ce oprostiti ovoliko dug rok za odlazak svinja. Ako smo trpeli decenijama, izdrzacemo jos dve godine.

Ali opet, sve se plasim da ce sada poceti masa dusebriznickih clanaka u novinama tipa: "sta ce sada jadni zemljoradnici", "progon kao u doba komunizma", "smrde im svinje a ne smrdi im krmenadla..." itd, i da cemo do kraja dobiti jos jednu Apoteku i jos jednu kucu na sred Tosinog Bunara i poruku pojedinaca "ma moze da mi pljune pod prozor ceo Novi Beograd".
 
Ne mogu da verujem logiku "mestana" - ne smrdi zimi, a malo smrducka leti i sta sada da radimo. Kao prvo, mogli su svih ovih godina da odrzavaju higijenu svojih dvorista mnogo bolje. Da su svakog dana prali i cistili stale, smrad bi se mnogo manje sirio (pa ni danske i holandske krave i svinje ne koriste dezodorans, nego ih vlasnici PERU svaki dan!). Drugo, sto rece prethodnik - uz malo matematike doci ce lako do resenja. Ali posto nije to u pitanju nego srpski mentalitet - po sistemu sta hoce doslajci mi smo starosedeoci, mislim da ce ovaj problem potrajati, nazalost.

A pre neki dan samo sto se nisam ispovracao kada sam prosao Vojvodjanskom, jednog momenta je smard usao u kola nisam mogao da ih izluftiram naradnih 5 minuta. Prijatelj koji zivi tu mi je samo dobacio - pravis frku za 5 minuta, ja tako zivim vec dvadeset godina...
 
Nenad":1bdt6oeg je napisao(la):
Pa da li su ovi ljudi normalni? Pa da su do sada prodali "imanje" mogli su sebi da priuste pravi ranc "a la texas" negde u vojvodjanskoj preriji.

Kao sto pomenuh, ta gradska odluka mora da se sprovede na teritoriji celog grada. Mene na Vracaru konstantno budi petao (za neupucene, krece oko 4 ujutru :D )
Komšija, koji deo Vračara.
 
Kraj stočarstva u Novom Beogradu
12. jul 2009.

Opština Novi Beograd donela je odluku o zabrani uzgajanja domaćih životinja. Novobeogradski poljoprivrednici upozoravaju da sad neće imati od čega da žive.

Osim stanara koji žive u neposrednoj blizini, mnogi Beograđani ne znaju da se u Novom Beogradu uzgajaju svinje, ovce, živina i rogata st***. Istina, radi se o malom broju porodica koje žive na obodima opštine Novi Beograd i koji se generacijama bave stočarstvom. Za dve godine ni njih neće biti - naime takvu je odluku donela opština.

S jedne strane Vojvođanske ulice u Novom Beogradu soliteri, a preko puta kuće.

Između - miris štala i obora koji dolazi iz nekoliko domaćinstava koja se bave uzgajanjem svinja, bikova ili drže živinu.

Za miomirise stanari zgrada znali su kada su se useljavali, ali su mislili da će stočarstvo u njhovoj ulici prestati.

“Mi živimo u ovoj zgradi preko puta, ono oseti se ujutru i uveče. Preko dana i ne stižeš da osetiš”, “Nadali smo se da će da se reši samim tim kada sam videla koliko je zgrada napravljeno, nisam ni sumnjala da se to neće otkoloniti”, “Usred grada kao u selu”, “Mora se poštovati zakon o komunalnom uređenju grada. A kakve će neko štete imati od toga, to je njegov problem, neka se preorijentiše na nešto drugo”, kažu neki od stanara solitera.

Ne tako davno izgrađena kanalizacija nije rešila problem, pa su građani nastavili da se žale.

Opština je stoga odlučila da stavi van snage odluku iz 1985. kojom je dozvolila držanje domaćih životinja koje, kako kažu, ne idu uz najmoderniju i najurbaniju beogradsku opštinu.

“Urabanizacija se mora pratiti i moramo se njoj prilagođavati, jer u ovom trenutku postoji mnogo više ljudi kojima te domaće životinje na teritoriji opštine Novi Beograd smetaju, a mnogo manje onih kojima ne smetaju i koji ih gaje”, kaže portparolka opštine Novi Beograd Anja Abramov.

“Mi smo imali na umu i uzgajivače i dali smo veoma veliki rok od dve godine da oni te životinje uklone ili premeste na neku drugu teritoriju“, objašnjava ona.

Odluka novobeogradskih valsti pogađa najstarije stanovnike Vojvođanske ulice, one koji tu već generacijama žive u porodični kućama i uzgajaju stoku.

Oni nisu želeli da govore pred kamerama, bar ne dok se ne dogovore šta im je dalje činiti i sa tim predlogom odu pred novobegradske opštinare.

Ovi gradski poljoprivrednici rekli su za B92 da su svesni da je grad stigao do njih i da mirisi nisu prijatni, ali se pitaju kako da menjaju delatnost u pedesetim godinama.

Ako bi im optšina obezbedila drugo mesto na kome bi mogli da imaju ekonomska dvorišta, rekli su nam neki od njih, oni bi bili spremni da se presele.

Ovako, nemaju od čega drugog da žive.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=07&dd=12&nav_category=12&nav_id=370900
 
А што би се било ко исељавао из Београда на ранч у војвођанској равници? Овако станују у делу Београда који је, нарочито у последњих две године, постао ексклузива (упоредите цене некретнина у том периоду, па ћете видети да су управо на НБГД највише назидане), па ће, вероватно, у погодном тренутку из тога извући корист, апотекари уцењују, а да не заборавимо и део Тошиног бунара. Каква исцепкана улица, још луђа него својевремено Устаничка код поште на Душановцу. :bash:
 
Danas prvi put u zivotu prolazih vojvodjanskom,busom 72.Ono je nesto najgluplje sto sam video u zivotu.Ja bi im zapalio onu apoteku,majke mi :rant:

Zasto su samo sa strane ka surcinu uradili saobracajnicu,zasto je ne urade i sa druge pa da ih samo spoje kada se resi problem apoteke?
 
vucko":x5qqtvrk je napisao(la):
Danas prvi put u zivotu prolazih vojvodjanskom,busom 72.Ono je nesto najgluplje sto sam video u zivotu.Ja bi im zapalio onu apoteku,majke mi :rant:

Zasto su samo sa strane ka surcinu uradili saobracajnicu,zasto je ne urade i sa druge pa da ih samo spoje kada se resi problem apoteke?
O tome sam i ja pricao, ali tu je jos 5-6 stanarskih kuca, koje tek ne mogu da rese ili je negde zapelo.
 
Баш се питам де је запело... Вероватно исто као и код оних пар кућа на раскрсници УМП и Тошиног бунара... :bash:
 
E ovde se vidi kako bi lepo legli kružni tokovi na svim vežim raskrsnicama na NBG, naročito svuda na Omladinskih brigada.
 
Vrh