Šta je novo?

Vojvođanska - Tošin Bunar

Матеја Бељан":17qpm626 je napisao(la):
Srbija je valjda jedna i unitarna drzava. Ne znam odakle su oni, niti ko je nadlezan. Ali njima je potreban smestaj. Mogli su da ih stave privremeno u kontejnere, pa posle da rese te probleme. Ljudska prava su iznad svake druge pravne regulative. Ako bi pustio psa na ulicu bio bi kaznjen, a ne ljude.
Jako je bitno da se zna odakle su oni kako bi se vratili tamo odakle su dosli,ukoliko u Beogradu nisu uspeli da se zaposle,da ostvaruju prihode kako bi prehranili svoje porodice(i ako nemaju prebivaliste i boraviste),kao vecina beogradjana koji imaju prebivaliste u Beogradu,ovde rade,placaju porez,a nisu uspeli da kupe stan ili da ga dobiju,kao sto to traze Romi iz Vojvodjanske,kod buvljaka i odakle sve vec ne.Sto se tice ljudskih prava to je u ovoj situaciji zloupotrebljeno od strane NVO i Roma,ako su dobili rok za iseljenje,a nisu ga ispostovali onda ne znam sta su Romi ocekivali,trebali su da o ovome razmisljaju mnogo ranije,a ne da se oko ovoga pravi ovolika guzva.
 
To je vec drugo pitanje, i saglasan sam s tim da BGD ne treba njima da obezbedjuje nista, vec Republika i lokalna samouprava iz koje su dosli.Ali nikoga, pa ni imigranta ne izbacujete na ulicu. U najmanju ruku posalju se nazad. (Sarkozi...)
 
Матеја Бељан":24mirewi je napisao(la):
To je vec drugo pitanje, i saglasan sam s tim da BGD ne treba njima da obezbedjuje nista, vec Republika i lokalna samouprava iz koje su dosli.Ali nikoga, pa ni imigranta ne izbacujete na ulicu. U najmanju ruku posalju se nazad. (Sarkozi...)
Apsolutno se slazem sa tobom da im nakon sto im se utvrdi prebivaliste ili boraviste omoguci prevoz do tog mesta,ali ne moze svako da dobije kontejner(mislim da mu je cena 7 000-10 000 eura),jer bi onda Romi iz cele srbije pohrlili u Beograd da dobiju kontejner iako nemaju prebivaliste ovde,a ni boraviste,nego ih treba vratiti odakle su dosli(obezbediti im prevoz do tamo)i tamo ih kroz programe lokalne samouprave i republike ukljuciti u drustvo.
 
A zašto ni jedna od tih NVO, koje odmah skoče pred kamere, ne uradi nešto zaista konkretno da se tim ljudima pomogne, da se sklone sa ulice i da im se nađe neki adekvatan smeštaj, posao, obrazovanje za decu itd? Ok, možemo da pričamo do sutra o tome da li su i šta su Država ili/i Grad dužni da urade ali ako već oni nisu u mogućnosti ili ne želi da reši probleme tih ljudi, što onda NVO to ne pokušaju ako se već brinu za njihovo dobrostanje? Ali ne, ljudi u NVO su samo jaki na rečima, a ne i na delu, a pouzdano znam (pošto poznajem mnoge od njih) da su u mogućnosti ali to ne čine jer je lakše pričati, kritikovati, praviti transparente i sl.

Naravno, ne stavljam sve NVO u isti koš ali one organizacije koje zaista nešto rade nećete videti da se slikaju i bune samo kad dođu bageri, oni neprestano rade daleko od kamera!
 
Ljudi smatram da su trebali da im nadju smestaj, ali isto tako zeljno ocekujem ovaj bulevar.
Sta god mi raspravljali sada nema nazad. :violina:
 
Sa jedne strane:

Bilo bi bolje ljudima obezbediti kakav-takav posao (gradska cistoca i sl.) od kojeg bi mogli da plate kiriju za stan (suteren) na periferiji, nego kupovati kontejnere koji kostaju 7000-10000 e.

Sa druge strane:

Vlasnik kuce je Grad Beograd i kucu je mogao da porusi jos 2003. i da do sad (7 godina) tu bude livada ambrozije ili da ustupi na koriscenje socijalnim slucajevima, koji bi mogli da pokazu bar malo zahvalnosti. Sto se tice njihovih papira, oni jesu prijavljeni na toj adresi i imaju licne karte sa tom adresom, ali kuca im je data na koriscenje pod uslovom da se isele u roku od 8 dana kad kuca bude stigla na red za rusenje. Ja sam prijavljen kod moje tetke i nemam nikakva prava na njen stan...
 
ranko999":vf0tl0zb je napisao(la):
Bilo bi bolje ljudima obezbediti kakav-takav posao (gradska cistoca i sl.) od kojeg bi mogli da plate kiriju za stan (suteren) na periferiji, nego kupovati kontejnere koji kostaju 7000-10000 e.
Gradska čistoća i Gradsko zelenilo stalno imaju otvorene konkurse, a plate uopšte nisu toliko loše (reda 25-30 hiljada za početnike). Svi koji žele da rade bez ikakvih problema tamo mogu da pronađu posao, radnici stalno fale, nikako ne mogu da ih nahvataju! Pametnome dosta. ;)
 
Tim ljudima bi trebalo obezbediti kakav-takav posao u mestu u kojem imaju prebivaliste,a ako govorimo o zaposlenju u Beogradu,sta cemo onda sa ljudima koji su na birou,a ako govorimo o poslu u gradskoj cistoci vecini Roma to ne odgovara,jer prosjacenjem,pranjem prozora i preturanjem po kontejnerima(jedva cekam da vidim njihov sistem vadjenja djubreta iz novih kontejnera)zarade mnogo vise,a o ne placanju poreza da i ne govorim,tako da kontejnere bi po meni trebalo da dobiju samo oni koji imaju prebivaliste u Beogradu.
 
off topic: ovima smeštaj i kontejneri, drugima obezbeđenje i parada - a mi svake godine gubimo 25.000 ljudi. O državo sunce ti ....
 
Kokili, ne razumem kako parada i smestaj smanjuju natalitet? A o paradi imas posebnu temu, pa se izjasnjavaj
 
Ako ćemo o romima, oni su upravo ti koji dižu natalitet, no da ne idemo dalje u off. ;)

U svakom slučaju, Vojvođanska je morala odavno da se proširi i to nikako ne bi smelo da bude sada zaustavljeno! Jedino što bih ja zamerio gradu je što se ovo dešava u oktobru a ne u proleće! Ma ko da se uselio bespravno ili mu je pravni status istekao ipak iseljenje u jesen samo po sebi nije baš ok! No opet tvrdim da se za sve te ljude relativno lako može naći adekvatan smeštaj ali da se u to uključie i sve te NVO koje tobože brane prava roma, a samo koriste te ljude za neke svoje (najrazličitije) interese i samopropagandu!! Ako već neko hoće da pomogne (uključujući i pronalaženje zaposlenja) neka to i uradi odmah, ne treba samo da se priča, slika za novine i da se čeka da grad i država reše sve probleme!
 
Ma Gradonačelnik Đilas ima punu podršku po ovom pitanju,svaka mu čast neko mora da donosi i teške odluke,jer ne donošenje istih bi nas odvelo u veoma lošu krajnost i uvođenje pravila kojih nema nigde u normalnom svetu,ove NVO bolje da nam se ne pojavljuju ,znamo mi da je njima jedino stalo do para koje dolaze spolja,uostalom uvek mogu da ih prime u svoje domove mogu barem u jednu sobu da smeste dvoje ljudi,kao i da im nađu posao ili finanasiraju,ko im brani,sećate se prošli put bila jedna grlata pa kada je Đilas pitao za adresu ,da joj odmah pošalje par porodica da se nastane ispred njene zgrade,pobeže... ;)
 
Idemo....

U oktobru ostavljeni na ulici
8. oktobar 2010. | 01:16 | Izvor: B92
Beograd -- Romske žene i deca koji su iseljeni iz Vojvođanske ulice u Zemunu, smešteni u Prihvatilište. Za danas najavljen protest.


Iseljene porodice ostavljene na ulici bez alternativnog smeštaja
Nakon dana provedenog u protestu ispred Skupštine grada, Romi koji su ostali bez krova nad glavom nakon rušenja objekta u kom su živeli na Bežanijskoj kosi, noć nisu proveli na otvorenom.

Majke sa decom su smeštene u prihvatilištu u Zvečanskoj, dok su muškarci za smeštaj morali da traže pomoć prijatelja. Grupu Roma iz Vojvođanske ulice kuče nije primio niko od nadležnih.

Ruševine, šut i polomljeni komadi nameštaja ostali su na mestu na kom je živelo nekoliko Romskih porodica.

Teškoj mašineriji Direkcije za građevinsko zemljište bilo je dovoljno 15 minuta da sruši trošni objekat, a iseljeni Romi, među kojima i šesnaestoro dece, hladan dan proveli su ispred Gradske skupštine očekujući reakciju nadležnih.

Jovana Vuković iz Regionalnog centra za manjine kaže da je na kraju ženi i deci obezbeđen smeštaj u Prihvatilištu u Zvečanskoj.

"Žene i deca su smešteni u prihvatilište za majke i decu u Zvečanskoj. Muškarci su utočište potražili kod rodbine i prijatelja, njihova imovina je ostala tamo, možda će neko u toku noći svratiti tamo da obiđe i vidi da li je sve na mestu”, izjavila je Vukovićeva sinoć za B92.

Ona se pribojava da će neizvesnost za iseljene Rome da potraje, budući da im se tokom jučerašnjeg protesta niko od predstavniak gradskih vlasti nije obratio.

Direkcija: Iseljenje zbog važne saobraćajnice

Iseljeni Romi od nadležnih su tražili rešenje problema i pre rušenja objekta koji im je pre sedam godina dodeljen na privremeno korišćenje nakon što su iseljeni iz baraka na Dorćolu.

U Direkciji za građevinsko zemljište navode da sa su sedam godina odlagali postupak iseljenja, a da je rušenje bilo neophodan zbog nаstаvkа rаdovа na važnoj saobraćajnici.

Oni takođe tvrde da u srušenim objektima nisu više živele porodice iseljene sa Dorćola, već da su se u međuvremenu druge osobe bespravno doselile.

S druge strane nevladine organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava apeluju na gradske vlasti i Vladu Srbije da poštuju obaveze preuzete iz Pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima koji garantuje pravo na stanovanje i alternativno zbrinjavanje u slučajevima prinudnog iseljenja.

Šajn: Veliki broj dece je na ulici i to tako ne može

Predsednik Romske partije Srđan Šajn razočaran je što niko, osim nevladinih organizacija, još nije reagovao.

“Ministarstvo za ljudska prava je pokušalo da posreduje, međutim, za sada bez uspeha i mi sada jednostavno očekujemo da se ljudi urazume, da gradske vlasti shvate ozbiljnost problema i da shvate da je sada oktobar mesec, da je veliki broj dece na ulici i da to jednostavno tako ne može”, poručuje on.

Romi koji su ostali bez kuća u Vojvođanskoj ulici, uz podršku aktivista nevkladinih organizacija najavljuju da će se u 10 časova okupiti ispred Gradske skupštine i istrajati dok im se ne obezbedi alternativni smeštaj.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=10&dd=08&nav_category=12&nav_id=463907
 
Ma B92,nam upravo soli pamet kako treba da uvodimo pravila ponašanja kao sav "civilizovani"svet,pa kako može da se uvede pravilo,da se bezpravno uselite u tuđu imovinu pa onda tražite da vam kupe stan?,zašto se B92 ne zainteresuje za raseljenje Srbe sa Kosova,Hvatske koji žive i dalje u barakama gorim od kontejnera koji su dodeljeni Romima, od kojih većina inače ima kuće po Leskovcu i Vranju i poseduju kombije kojima dovlače porodice,to gledam svaki dan ispred Belvilla,dakle tendenciozno izveštavanje B92 je najgore koje sam dosada video i za svaku je osudu,pa nisu Beograđani toliko glupi kako nas smatraju.Eto ja predlažem Gradskoj Vlasti da pod hitno porodicama dodeli šatore ili par kontejnera na parkingu B92 imaju i više nego dovoljno mesta,a bilo bi sramota da od svojih zarada ne odvajaju za prehranu istih. :vops:
Đilase samo hrabro,red i zakon ima da važe za sve,alternativa je loša,ako ključna pravila krenu da se ruše onda ne valja ni za B92 valjda su toga svesni zar ne'?
 
2012":1bzzkbbk je napisao(la):
Ma B92,nam upravo soli pamet kako treba da uvodimo pravila ponašanja kao sav "civilizovani"svet,pa kako može da se uvede pravilo,da se bezpravno uselite u tuđu imovinu pa onda tražite da vam kupe stan?,zašto se B92 ne zainteresuje za raseljenje Srbe sa Kosova,Hvatske koji žive i dalje u barakama gorim od kontejnera koji su dodeljeni Romima, od kojih većina inače ima kuće po Leskovcu i Vranju i poseduju kombije kojima dovlače porodice,to gledam svaki dan ispred Belvilla,dakle tendenciozno izveštavanje B92 je najgore koje sam dosada video i za svaku je osudu,pa nisu Beograđani toliko glupi kako nas smatraju.Eto ja predlažem Gradskoj Vlasti da pod hitno porodicama dodeli šatore ili par kontejnera na parkingu B92 imaju i više nego dovoljno mesta,a bilo bi sramota da od svojih zarada ne odvajaju za prehranu istih. :vops:
Đilase samo hrabro,red i zakon ima da važe za sve,alternativa je loša,ako ključna pravila krenu da se ruše onda ne valja ni za B92 valjda su toga svesni zar ne'?
Evo ti, pa citaj i srami se sto lupetas gluposti: http://www.b92.net/specijal/oluja/index.php?start=0&nav_id=173958

Mogli biste da iskulirate malo jer ste na kraju dobili ono sto ste zeleli - prostor za jos tri trake u Vojvodjanskoj. Sta biste jos? Niko sem B92 se ni ne bavi ovom pricom. Par dana ce biti prasine, a onda ce se sve i zaboraviti. Porodice koje su zivele na tom mestu, sklepace neki novi karton siti negde drugde - tako da problem nije resen, samo je dislociran. Ali nema veze, ako ga ja sa svog prozora ne vidim, kao i da ne postoji, zar ne!?

16 dece je ostalo juce na ulici. Ona nisu kriva sto njihovi roditelji nisu mogli/hteli da im obezbede bolji zivot. Nakon danasnjeg dana jasno je da se njima kao perspektiva najverovatnije otvara sakupljanje sekundarnih sirovina, pranje prozora na semaforu ili, ne daj Boze, nesto gore.
 
Homer Jay":3k6hzyx3 je napisao(la):
Porodice koje su zivele na tom mestu, sklepace neki novi karton siti negde drugde - tako da problem nije resen, samo je dislociran. Ali nema veze, ako ga ja sa svog prozora ne vidim, kao i da ne postoji, zar ne!?

16 dece je ostalo juce na ulici. Ona nisu kriva sto njihovi roditelji nisu mogli/hteli da im obezbede bolji zivot. Nakon danasnjeg dana jasno je da se njima kao perspektiva najverovatnije otvara sakupljanje sekundarnih sirovina, pranje prozora na semaforu ili, ne daj Boze, nesto gore.
Alal ti vera.
Hajde da ostavimo skvotersko pravo (koje postoji da ne bi zvrjale prazne zgrade po gradu, neizgrađene parcele, itd itd)... zar niko ne vidi kako se ovim raseljavanjem samo širi problem?

I molim vas, bez poređenja da je negde i nešto nekom bilo gore. Valjda treba da se trudimo da budemo dobri i pravedni ljudi nezavisno od toga šta je drugo bilo?
 
Očekujem od svakoga kome smeta iselljavanje Roma iz kuće koja je bila na davno otkupljenom placu zbog proširenja ulice, da odu u "naselje" koje se nalazi na trasi UMPa i da barem pokušaju da učine nešto za svu decu koja će uskoro takođe ostati bez krova nad glavom.

Ili makar, neka na vreme izvrše pritisak na gradsku vlast, kada je već smatraju nehumanom ili neka pokrenu javnu akciju da se Romi pristojno udome.
 
Aha gluposti ti lupetaš Homere J.,ako si jučer gledao vesti u 18.30,B92 je to javila kao udarnu vest sa dramatčnim slikama i uzbuđenjem kao da se ona brana u Mađarskoj izlila u sred Beograda,usledilo je tendenciozno izveštavanje bez izjave druge strane ,javio se neki pomoćnik ministarstva koji je apelovao na Gradsku vlast ,kao da je ona kriva što poštuje zakon ,a ne na sugrađane da ne ulaze u tuđu privatnu imovinu i poštuju zakon :mad: Ovo je zamena teza i izvrtanje činjenica Homere Jay :kafa: Znači kada počne iseljavanje iz Belvilla javiće se uplakana voditeljica i reći kako eto većina nelegalno naseljenih iz južnih krajeva nije dobila stanove i pored kuća po Leskovcu i Vranju a grad je kriv jer im nije dodelio po jedan punto,jer grote je da se voze javnim prevozom..Homere a gde su ti ljudi živeli pre nego što su se tu naselili? oni ispod Gazele su dobili smeštaj vrlo pristojan,ko su sad ovi i odakle su došli?Dobar deo njih ne govori Srpski ,več Bugraski,Albanski i sl.
 
Tako su i licimeri po Evropi kritikovali Francuze,posebno ona iz Luksemburga,pa kada su joj rekli da će odmah da ih presele u Luksemburg,pobeže žena... ;) tako i ja kažem oni koji kritikuju Grad zbog zakonitih stvari,odmah da prime te ljude na svoj plac,ili da dostave adrese da se tamo nastane,evo zašto ti NVO predstavnici nisu poveli deo njih ispred svoj zgrada? :kafa:
 
Jutros sam ponovo prošao pored kuće.

Kuća nije do kraja srušena, bager je samo urušio zidove. Video sam radnike koji čekićima obijaju malter (ili blato?) sa starih opeka, i jednu paletu sa uredno naslaganim očišćenim opekama - barem jedan kubik.

Izgleda da se će materijal iz vremena Habzburga biti ponovo iskorišćen u 21 veku.



A sada ostaje da vidimo koliko će vremena trebati da se sruše preostale 4 kuće.
 
Eto odgledah vesti B92 ,bilo korektno osim rečenice"Da su ljudi morali da napuste"njihove"?kuće,umesto "napustili su kuće u koje su se uselili nelegalno" :kafa: eto vidimo da pogrešno ubačena ili interpretirana reč može da promeni ishod izveštavanja ili predstavi na pogrešan način priču kod neupućenih u problemtiku..
 
Pa dobro,relativno su objektivni,i samo na kraju dadose blagi spin jer moraju da se finansiraju od necega.A mora se priznati da je neverovatna stvar da se zbog rusenja jedne nelegano useljene kuce na koridoru vaznog saobracajnog koridora pojave iz OEBS-a i.t.d.Sta ce li onda da rade kada se bude iseljavao Romville na trasi UMP-a???

Inace u danasnjim novostima je korektan tekst,jedino je smijesno sto pominju da se kuca rusi radi izgradnje pristupnih saobracajnica za most preko Ade. :laugh:

P.S.Slazem se da je nehumano srusiti u ovo hladno vreme kucu u kojoj su nelegalno ziveli,da je gradska vlast bila pametna,srusili bi je u leto ili krajem proleca i ne bi mogli nizasta da bude kritikovana.
 
Vrh