Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,9%
  • Ne

    Glasovi: 195 59,8%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,3%

  • Ukupno glasača
    326
мене занима какве везе ваша дискусија има са српском војском и њеном наменском индустријом? ово је ваљда за тему Република Српска? @Igor
 
Ova tema služi generalno za praćenje vojnih dešavanja kako u Srbiji tako i u svetu. A ja sam na početku rasprave, tj pre nego što je počela rasprava, lepo rekao i precizirao šta komentarišem. u ovom slučaju - način izvođenja jednog dela ovog defilea. Koji, istina, jeste bio policijski, ali je očigledno inspirisan vojnim paradama JNA i u Moskvi.

@milaki990
Hvala na potvrdi, eto sve lepo objašnjeno. (y)
 
Стодесетка:

C2AC28D3-D07F-4B5D-B1D7-40DD2B9138E5.jpeg
 
Poslednja izmena od urednika:
Искрено не знам нешто много о овом кинеском оружју, ако неко зна нешто више нека напише.
 

Moj ratni drug, nesrećnik, na šta liči sa ovim gumetinama 11, a pre mi se čini 12.00R20.
Originalne su 12.00R18. Morale su da budu i felne promenjene. Mnogo ih je po šumana i gorama, često unakažene nekim nadgradnjama. Vozilo za koje bukvalno ne postoji prepreka. Sa originalnim gumama može uz stepenice, može uz skoro metar obale, po kanalima i urvinama... I opet na putu skoro 90, uprkos kratkim prenosima, ali zato svejedno da li je ravno ili uzbrdo.
Jedina mana - ne može svaki majstor da sredi kočnice, zbog tupavog Tamovog hidropneumatskog sistema koji nije trpeo konzervisanje naftom u našim magacinima.
 
Znam da je vojno vozilo ali neudoban je kao Solaris u Paštrovićevoj kod Ada Mall-a :)
 
Neudoban pozadi jeste, ako se vozi nekoliko vojnika. Ako au gume dobeo nasuvane, zbog tvrdog ogibljenja, na mestima gde prekopan put, imeo je da odskoči zadnjem kraju. Ali, spuštanjem na 3 bar na zadnjim, mnogo je bilo bolje
 
Прича се да је кабина веома небезбедна приликом незгода. Мислим да је велика грешка ЈНА што није ишла на увођење оклопних транспортера точкаша у пешадијским јединицама средином 70их. Мада су камиони ишли уз доктрину ДСЗ и ОНО где се рачунало више на партизански рат у обрачуну са једним од два пакта.
 

Vest đene đene, mislim da nam je svima ovde poznata, i vest i procedura.
Nego mi se svideo ovaj komentar koji stvanro postavlja dobro (retoričko) pitanje:
vojna evidencija.jpg


Takvih imbecilnih ''javi se da si živ'' praksi i birokratskih procedura u 21. veku ima samo u disfunkcionalnim državnim aparatima.
 
Nije samo reč o "disfunkcionalnim državnim aparatom" nego i namernom nametanju/protivljenju digitalizaciji. Svako na vlasti zna da je ovakav predlog efikasniji i manje državu košta, ali kod nas je birokratija veliki biznis. Kičma partokratije i partijskog zapošljavanja čine desetine hiljada šalteruša i beskorisnih "daj mi posao preko veze" administratora zbog kojih ovakav nazadan sistem državne administracije postoji.
 
Pa valjda se ide da se preuzme vojnička knjižica, lično?
Zar ne?
 
Jok.

Ja bio još davne 2008, sa sve pregledom i dali mi da biram u koji ću rod ako ikad zatreba da se vraća Kosovo ili reprizira Vukovar. Zezam malo :LOL: Ali šali na stranu, bilo je ono, full ispitivanje i ubeležavanje u evidenciju.

Nisam dobio nikakav dokument. Upamtio bih da jesam, pošto su to godine kad se svako loži i ponosi time. :D Ni moji ortaci iz razreda nisu dobili ništa.

P.S.
@Earthmoving - baš to, zastareli i besmisleni sistem zarad uhlebljavanja rodbine i partije.
''Dođi da nam javiš da si živ''... Jbt... i pritom ne mislim samo na ovo. Ima još takvih mera i zahteva u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Eto vidiš, ja kad sam bio na upisu 1993, izdate su nam knjižice (utisnut je datum), a 1995 je bio zdravstveni pregled... ne sećam se sad tačno da li sam knjižicu primio 1993. ili 1995, ali od 1995. je sigurno bila kod mene. Moguće da su ti popunili knjižicu ali da se sada ne izdaju nego stoji u nekoj kartoteci...

A u ostalom, čemu frka? Pa ceo koncept vojske se zasniva na nekom moranju i potčinjenosti... na obavezi....
Koja je onda svrha samog naziva "obveznik" kada em ti nije obavezno služenje vojske, em pa da ti u životu nije obavezno da se pojaviš ni taj jedan put u vojnom odesku? :LOL:
Mora bar malo... ;)
 
Ali ne ideš u vojni odsek. Ideš u sedište opštine gde te pregledaju sestre iz neke ispostave doma zdravlja i par iz administracije te propita i da ti da zaokružuješ 2 roda koja bi želeo. Tako je bar bilo u mom slučaju. Išao sam u SO Vračar i tamo me pregledali, ispitali i to je to.

A nije poenta u svrsi svega toga, poenta je što je to odraz koliko se ovde arče državni resursi, vreme i ljudi na gluposti koje se odavno mogu rešiti primenom računara i proste logike.
Mislim samo postojanje sistema koji te obavezuje da sa 18 godina obaveštavaš državu da nisi mrtav je onako malo... debilozno. Pa ako sam mrtav, ili sam nestao, nadležni bi znali. Ako pak nije bilo obaveštenja o tome, znači da sam živ. Logično da logičnije ne može biti.

E dobro, jedino što tu ima smisla jeste medicinski pregled, jer kapiram da država i VS žele da imaju popis vojno sposobnih. To razumem i to je na mestu. ALI, koliko ja znam, mnogi prolaze kroz te vojne evidencije a da ih niko od med. osoblja ne pogleda. Tako je bilo s par godina mlađim prijateljima. Njih čak nisu ni propitivali. Ne zbog neke veze, nego prosto valjda varira od godine i od mesta. Time se onda gubi ceo smisao, jer država i VS ne otkrivaju ništa što već ne znaju.


Ima srpski državni aparat dosta tih nesrećno (ne)rešenih mehanizama, za koje se tačno vidi da su ili relikvije iz Kardeljevog doba koje ignorišu postojanje računara, ili su kao nešto pokušani da se implementiraju na moderan način ali to često bude još gore nego da ništa nije menjano. Tipa, kao ono ranije kad su uveli nove, digitalne zdravstvene kartice a onda godinama nakon toga i dalje vidiš šaltere i obaveštenja da džaba ti nova kartica kad oni nemaju čitač, nego ili dođi sa papirnom ili... snađi se. Isto je i sa Službom za nezapošljavanje, kojoj - ako se dobro sećam - moraš da se javljaš na 3 meseca da ih obavestiš da u međuvremenu nisi postao milioner ili pak zapalio u SAD preko Rio Grande. :LOL:

Mislim kažem, malo je onako... malo je previše tih manifesta državne ku***bolje da modernizuje neke stvari, racionalizuje ih i olakša, kako građanima, tako i sebi.
Mada, što je Earthmoving lepo rekao, onda bi bilo manje prostora i prilika za mnoga uhlebljenja.
 
Poslednja izmena:
Hm... verovatno nisam jedini koji se smeulji čitajući ovo :)
"ja mislim da postji bolji način da vojska ovo uradi...." :LOL:

Vidi, ozbiljno, nije da ja sad branim vojsku i MO i njihov način rada, bože sačuvaj, ali mislim da imaš (imate, množina) sudar sa realnošću, isto kao kada gušteri dođu u kasarnu pa ih raznorazne stvari šokiraju.

Ali dobro... vidi, jedna od stvari koja je duboko ukorenjena u vojsci je - prebrojavanje: ljudi, oružja, oruđa, vozila, "materijalno-tehničkih sredstava" itd, itd... nas su probrojavali 7-8 puta dnevno a dežurni bi morao da zna stanje u svakom trenutku... isto požarstva itd, itd...
A kapiram da vojska (tj. MO, ista stvar) ima zasebnu evidenciju i da ne veruje matičarima i MUP-u... Što kada čovek malo bolje razmisli, u celom tom zaostalom zakržjalom sistemu, čak i ima neke logike. Logika (ispravna, ili ne) je kako ja kapiram da se evidencija radi ponovo i interno, da se njihovi postojeći podaci u vojnom odseku ažuriraju (već imaju ime, JMBG, prebivalište) ali ne samo u slučaju da li je momak i dalje među živima, već i da li uopšte više živi u Srbiji (samo jedan primer: uslovi za prelazak CG granice maloletnog lica, ko zna gde i na koji način izađe iz CG: http://arhiva.mup.gov.rs/cms_lat/sadrzaj.nsf/putovanje-malotnih-lica-u-republiku-crnu-goru.h )... I da se nakon prvog upisa novog obveznika, ažiriranje vodi nezavisno od civilnih institucija. Dalje, kakve su nam tzv. "civilne" baze, dovoljno pokazuje naš famozni birački spisak.

Dakle, stanje "po spisku" se razlikuje od stanja "na licu". Ili, ako se sećaš DeNira iz filma "Ronin": "The map is not the territory" ;)
U vojsci je logika drugačija, i to će tako uvek da bude. Posao je takav da ga može (i želi) obavljati samo posebna kategorija ljudi, i iz toga proističu te drastične razlike u načinu rada i nerazumevanju između njih i privatnog sektora.
 
Постројавање:

на десно равнај с’!​

 
Прича се да је кабина веома небезбедна приликом незгода. Мислим да је велика грешка ЈНА што није ишла на увођење оклопних транспортера точкаша у пешадијским јединицама средином 70их. Мада су камиони ишли уз доктрину ДСЗ и ОНО где се рачунало више на партизански рат у обрачуну са једним од два пакта.
Nema šta da se priča. Istina. Najveći broj ih je imao krov od cerade, bočne prozore od pvc i sve se lako moglo otvoriti, preklopiti i očas posla napraviti kabriolet... A rol bar nije postojao. Tek samo neke nadgradnje imale su u potpunosti zatvorene metalne kabine.
Isto je bilo i pozadi u prostoru za prevoz vojnika. Gore su bili drveni arnjevi i cerada i opet nikakav rol bar nema.
 
Slepilo Jugoslovenskog vrha u periodu JNA da izostavi uvođenje i širu upotrebu oklopnjaka je najbolje (najgore) došla do izražaja kada se desilo uništenje Tuzlanske kolone uz prilično mali napor protivničke strane i svega dva poginula. Naspram 60 ubijenih vojnika JNA i još toliko ranjenih.
Na Kosovu su isto imali takve probleme, pa je MUP koji je bio dosta praktičniji i fleksibilniji mnoge svoje TAMove, UAZe i ostala vozila opremao pločama, da im ljudi ne bi ginuli ko muve iz običnog metka iz običnog Tokareva s krova kuće u selu.

Kad sam video da je Zastava počela razvoj i ispitivanja sa onim oklopljenim kamionom M20, laknulo mi je. Ne samo što se nešto radi i napreduje, nego što sam pomislio jbt dobro ste se setili nakon svih pogibija pod ciradama TAMova u Bosni, Hrvatskoj, na Kosovu... da se setite da date vojnicima koji se voze kroz bojno polje još neku zaštitu osim te kretenske cirade i drveta...
 
Poslednja izmena:
To je klasičan primer ratnog zločina. Slepilo JNA se tu ogleda jedino kroz verovanje ljudima koji su isto to uradili nekoliko dana ranije u Dobrovljackoj.
Kolona koja se mirno povlačili kroz grad usred neprijateljske teritorije nema ama baš nikakve šanse, makar sve bili tenkovi.
 
Poslednja izmena:
Niko ne spori da je zločin (pa dobro, sem bosanskih fanatika) ali je odlična ilustracija šta biva sa takvim pristupom i doktrinom.
Da su vozila bila oklopljena, bilo bi i manje žrtvi. Jer nisu svi poginuli nad minama i granatama, mnogi su umirali samo od letećih metaka kroz cirade.
Isto je bilo 92' sa kolonom u Dobrovoljačkoj u Sarajevu. I isto je bilo i na Kosovu 99', iako je tu bilo mnogo manje urbanih sukoba, odnosno prostora za zasede nalik ovoj šumi solitera u Tuzli.

Zato je posle na Kosovu MUP (PJP) išao u akcije u ovakvim izvedbama:
istorijat4.jpg
 
Просто није било довољно оклопа да би се цео гарнизон евакуисао како-тако безбедно. Мада је у суштини грешка у поверењу према крволоцима који су кукавички ударили на војску која се повлачила према споразуму. Такве акције кукавичке алијиних снага су и довеле до каснијег одсуства било какве емпатије за муслимане од стране српских снага у БиХ.

Добровољачка и Тузла нису борбе у правом смислу већ препади. Ту би награбусила и војска у оклопњацима. У Сарајеву су вадили људе из возила и пуцали им у главе, конкретно доктору Радуловићу, команданту санитета Сарајевске војне области, оцу Саше Радуловића. ЈНА је ту испала наивна када им је веровала да ће изаћи безбедно.

Космет је потпуно другачија ситуација од почетка рата у БиХ али је и ту у почетку било губитака због неадекватних возила сланих у непријатељску територију. На Кошарама су извиђачи изгинули у заседи због тога што је формацијски предвиђено да иду мечки на рупу у обичном пинцгауеру 1998. Доста полиције је изгинуло патролирајући у стојадинима. После таквих губитака почињу импровизована оклопњавања камиона за патролирања.
 
Poslednja izmena:
Ja ne govorim o raspoložim oklopnjacima za evakuaciju iz Tuzle, govorim o jednom aspektu doktrine JNA koji je bio toliko pogrešan da nije imao ništa kao sponu između TAMova i M-80. BOV neću da računam jer je on kao transportno sredstvo uvek imao smešan kapacitet. I uvek ih je bilo nedovoljno.
Добровољачка и Тузла нису борбе у правом смислу већ препади. Ту би награбусила и војска у оклопњацима.
U ovoj meri ne bi sigurno.

Ova slika PJPa na Kosovu pokazuje koliko su naše snage bezbednosti bile očajne za bilo kakvim vidom oklopa i zaklona tokom vojnih akcija.
PJP.jpg

Kada neko na jednog Pinca kači kvadrate tvrde gume koja se inače koristi za tenkovske suknjice, to govori koliko je neko očajan da ima makar neki čvrsti predmet između svoje glave i neprijatelja. I takođe govori koliko je lako bilo dizajnirati od nule, ili opremati postojeća vozila tako da barem ne budu poslužavnici sa topovskim mesom kao pokretnim metama za svaku dalabu naoružanu običnim Tetejcem.

Od kad znam za sebe - a odrastao sam 90ih slušajući svaki dan na RTSu o nekim ratovima, sporazumima ili pripremama za rat - uvek kada su se na ovim prostorima dešavale neke oružane akcije, prvo i najčešće što se moglo videti u akciji su upravo ovakvi prizori:
1528210736158-Mdf09000.jpeg

I uvek sam se pitao ko pri zdravoj pameti u ovakvim vozilima šalje kolone pune vrednog ljudstva, i to u žarišta gde nema jasnih linija fronta i frontovskih okršaja, nego gde opasnost vreba iza svakog ćoška, a jedan rafal po sanduku TAMa znači sigurnu smrt pola voda. Fala bogu, 30 godina kasnije, nekome je počelo da dolazi iz dupeta u glavu, pa su počeli da prave tu nedostajuću kariku između transportnog kamiona i oklopnog borbenog vozila pešadije.

PJP je čak pravio sebi i kamione sa oklopljenim kabinama i sanducima koji bi sa strane bili oklopljeni a bez krova. Tako da ako krene pucnjava sa neke više pozicije ili sa strane, da bar naoružani ljudi unutra mogu da izvire i uzvrate vatru. Umesto da se kao u situacijama s ovom kolonom gore, bespomoćno voze zaslepljeni ciradama, okrenuti leđima uz nju i čekaju momenat kad će njihovo vozilo i njihov vod da dođe na red za kosidbu.
 
Poslednja izmena:
Vrh