Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,6%
  • Ne

    Glasovi: 198 60,2%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    329
Снимио сам данас овај неки чудан авион лети у правцу Батајнице, не могу да препознам модел

IMG_20220104_154800.jpg
 
Ovo je nešto najretardiranije iz sveta vojske i oružanih snaga što sam video u zadnje vreme. Mislim baš na ove scene i ove momente sa ovog snimka.


Mada ni ostatak te ceremonije nije daleko...
 
Poslednja izmena:
Исто је било и у ЈНА, само је возило другачије :D

 
Naravno, jasno. Video sam snimak te i JNA parade iz 1985. bar 10 puta. A Ruskih preko 100 puta.

Ali dok Rusi to prave na Crvenom TRGU , a JNA je pravila na platou i TRGU ispred Skupštine, ovaj ludak i ekipa oko njega to prave u zbijenoj ulici sa ukupno 4 trake.
Drugo, dok su se štrafte za defile u bivšoj JNA prostirale sve do Pravnog pa i dalje, a u Moskvi tek idu u nedogled duž celog grada... ovo u Banjaluci je toliko kratko i malo da ne vidim poentu da se oficir voza dok prolazi i obilazi čitavih 100 metara. Šta, bilo bi dosadno ili nedostojanstveno da promaršira 100 metara, dođe do podijuma, i onda odmaršira isto to nazad? Pa ne bi. Tako se radi širom sveta i dalje, i nema tu ništa loše niti zahtevnog.

Treće, to što se pravilo 1975 i 1985 i što se pravi na Crvenom trgu svake godine su vojne parade. Znači takav aranžman i program pristaje vojnim paradama. Sa po nekoliko hiljada vojnika učesnika i stotinama vozila i oruđa. Ne policijskim smotrama na koje su čak doveli i medicinske sestre i komunalne radnike da im knjiga ne bi spala na 3 čete policajaca i specijalaca.

I četvrto, dok su se u Sovjetskom savezu u ovu svrhu koristila vojna vozila (UAZ), znači kao reprezent i element oružanih snaga, u Rusiji predsedničke limuzine (znači automobil kao projekcija neke institucije, predsednička limuzina ZIL), a u Jugoslaviji radni Puhovi u redovnoj službi i naoružanju JNA... ovde su doveli napimpovani Jeer Wrangler koji niti je radni konj MUP R Srpske, niti je limuzina i projekcija institucije. Nego je nešto između, kao neko cirkusko vozilo koje je eto, kupljeno samo i samo da da izimitiraju parade na Crvenom i nekadašnjem Trgu Marksa i Engelsa.

Peto, dok su tribine i podijumi na Crvenom trgu i ispred Skupštine (bili) mnogo veći i uzdignutiji, donekle je razumljivo da oficir koji raportira bude na nekoj distanci od njih i da stoga prič u mikrofon dok im se obraća. Znači, velika površina, veliki podijum, mnogo zvanica... razumljivo je da ne može da bude bukvalno lice-u-lice. Ali ovo u Banjaluci je samo obična drvena platforma koja ide do ivice kolovoza i uzdigli su je samo da bi izgledalo pompezno. I onda dolazi Wrangelr i oficir u njemu da raportira kroz mikrofon političarima koji su odmah tu ispred njega na 2 metra. Ko veli toliko je veliki prostor i toliko puno zvanica i toliko puno učesnika da ne mogu da se čuju i vide lepo, pa ne može da bude lice u lice nego mora sve ovako kao na C Trgu.

Ne ide brate.

Ako se nešto kopira ili ugleda na nekoga, iskopiraj funamentalne elemente. Ono što ga čini impresivnim.
Ako se pak ide na nešto svoje, onda budi originalan ali potrudi se i da sve to bude skladno. Da policijska smotra bude policijska smotra, a ne glumatanje nečeg što nije.
A ovako deluje samo kao očajnički pokušaj da se u tesnoj ulici u Banjaluci, i to od policije, medicinara i komunalaca, napravi Crveni trg sa kolonama Sovjetske / Ruske vojske.
 
Poslednja izmena:
Ruska parada:
Ruska parada.jpg

JNA parada:
JNA parada 1985.jpg

Miletova parada:
Miletova parada.jpg


Ne ide brate. Prosto ne ide. I ne, ne samo zbog razlike u veličini prostora. Nije to jedini i glavni promašaj.


Sad će verovatno neko da se naljuti i kaže ''pa dobro, ljudi rade s onim što imaju tamo gde imaju''. Ok, razumem. Ali mislim ako već znaš da nisi ni Moskva, ni Crvena Armija, onda smisliš nešto drukčije i nešto svoje. Skladno, prikladno i upečatljivo. Ali ne, vepar Mile kao i svaki Balkanski poglavica hoće da bude nešto što nije, i onda izmišlja gluposti. A da ne pričam o ostatku njegovog političkog delovanja i vizija, koje nam u ovom momentu uopšte nisu potrebne a mogu da rezultuju katastrofom. Samo zato što dalabu hoće da bude novi Sloba. (Mada čak ni sumanuti Sloba nije pravio parade i nikad ne bi napravio ovako nešto)
 
Poslednja izmena:
U RS živi manje od 1% stanovnika Rusije, a budžet je ispod pola procenta njihovog. Pritom RS uopšte nema vojsku, stvarno ne znam sta si očekivao?
 
Bilo šta sem kičeraja i neukusa

Ako nema para ili uslova za pravu vojnu paradu, onda neka napravi pristojnu i adekvatnu policijsku smotru. Ali smotru. Ne imitaciju parada na Crvenom trgu.

Mada, i ja zaboravljam da je to Mile. On je kič i neukus sam po sebi...

P.S.
Ovo u Banjaluci je toliko kratko i malo da ne vidim poentu da se oficir voza dok prolazi i obilazi čitavih 100 metara. Šta, bilo bi dosadno ili nedostojanstveno da promaršira 100 metara, dođe do podijuma, i onda odmaršira isto to nazad? Pa ne bi. Tako se radi širom sveta i dalje, i nema tu ništa loše niti zahtevnog.
Znači nije problem ni veličina ni budžet, nego kad je neko seljak i primitivac (Mile) a hoće da izigrava veličinu i imperiju. Pa samo ispadne još smešniji.

Postoje države koje su manje i skromnije od RS pa ipak naprave kvalitetnije i upečatljivije manifestacije.
 
Ja sam sasvim zadovoljan efektom ove parade kada vidim Bakira i njegovo vehabije kako kmeče kod svojih zapadnih sponzora.
 
To sto jedna strana u BiH ima svog malog Erdogana ne znaci da i druga treba da dobije svog malog Lukasenka.

Ne razumem tu srpsku potrebu da se istera inat u mirnodopskim uslovima. Svima u regionu je pun ratova i kriza sem toj dvojici mamlaza i njihovim fanaticnim zaslepljenim poltronima. I sad, posto jedna strana ima svog napaljenog mini Erdogana, hajde da i Srbi uzdignu svog malog napaljenog mini Lukasenka. Ne brate. Manimo se toga.

Pritom, dve male napomene: Lukasenko je dikator, ali nije primitivcina kao Mile. A drugo, ja sam Lukasenka nekad cenio, dok ga nisu opile pohlepa i zloba. a Dodika nikad nisam, jer kod njega nema sta da se ceni i postuje.
 
Poslednja izmena:
Република Српска нажалост од 2006. нема своју војску, те се парадирати може само са полицијским снагама. Можда делује смешно, али ово је дефиле а не парада, и сасвим солидно спрам могућностима и материјане ограничености и политичког притиска. Да су нормалне околности, на паради би учествовао и 3. пешадијски пук Републике Српске, сетимо се када је претходни Српски члан председништва БиХ Младен Иванић ангажовао војни оркестар ОС БиХ колика се халабука дигла око тога. Знам да Миле пропагандно претерује у неким стварима и да има ту и мало неукусног србовања типа певање неких безвезе песама али то је сасвим природна реакција на све нападе који долазе из федералног дела. Мени је криво што се иде у једну лошу крајњост, а то је дифенцијација срба као народа од Босне и Херцеговине као њихове домовине, али и то је опет реакција на жељу бошњака и ткз. грађанистичке квазиелите из Сарајева да присвоје Босну само за себе. Због тога нажалост данас имао ситуацију да је упрошћени грб Котроманића злоупотребљен 1992. од стране Алије данас омражен од стране нашег народа, и да су као љиљани муслимански симбол а порекло им је из католичке хералдике, и да се данас за тзв. санџак као симбол користи мутант верзија упрошћеног грба Котроманића. Мислим да се ту у симболици доста греши.
 
Mile je klasičan političar koji puno obećava, a malo ispunjava . Imao je on svojih epizoda od pudlice zapada do ultra nacionaliste. Ali se ne može porediti sa porodicom Izetbegović koja je istinsko zlo.
 
Мало ми из Србије имамо другачију слику о ситуацији тамо и можда другачије доживљавамо све у односу на браћу из РС. Мени је нпр. засметало што су оклопна возила САЈа МУПа РС окитили иконама у боји, чисто естетски, али ми је то србовање јасније кад мало дубље по интернету погледам ставове, наступе и естетику друге стране.
 
Занимљивост је и да је те
2006. разбијена СЦГ, како
би се додатно побољшали услови
за стварање независног Косова.
Зато су западњаци и журили да
се реши питање државне заједнице,
да би две године касније по
истом моделу решили и проблем
Косова. Ово сада је кампања
присиљавања Србије да призна
лажну државу и у томе Вучић игра
врло нечасну улогу, почев од
Бриселског споразума па
надаље. А требало би ако већ
сматра себе великим човеком
да буде доследан и стојички се
држи дате речи пред оноликим
светом. Али наравно да нема
ништа од тога.
 
@Dart
@Дошљак

Ma jasno je meni i da oni tamo nemaju svoju vojsku (još uvek se sećam buke u medijima koja se digla kad je to ukidano i onog snimka kad su na zakletvi umesto ''...Bosne i Hercegovine'' vikali ... Republike Srpske!'' ). I jasno mi je da nama ovde u Srbiji ne mogu da budu iste perspektive kao njima tamo. Kapiram, druge su okolnosti, drugi ljudi oko tebe, veći pritisak... Ne zanosim se ja da mogu da znam kako je njima tamo.

Ali da neki od njih vole da ''srbuju'' što bi rekli, vala vole.
No, isto tako, da su Izetbegovići otpad, to je jasno i očigledno.

Ali nije to bila suština mog posta, niti kažem da ne treba da imaju nikakve manifestacije. Ono što kažem je da su neki elementi ovog defilea (kako god ga ko nazivao...) bili prosto smešni. I da mi je smešno to izigravanje JNA i Crvene armije sa džipom i oficirom koji je toliko daleko od toliko pompezne i grandiozne bine da mora da priđe džipom i raportira kroz mikforon. :LOL:

Hteo sam da kažem koliko vepar Dodik i ta ekipa oko njega nemaju ukusa ni osećaja ni za šta, osim gladi za moći. To naravno ne znači da su njihovi protivnici pa bolji. Samo što ja odavde ne pratim toliko poteze i reči njihovih protivnika, a Dodik i njegovo Dodikovanje mi se nameću svakog dana u medijima, pa tako naleteh i na ove vesti i ovaj snimak sa oficirom koji prelazi grandioznih 100 metara grandiozne ulice sa 4 trake u grandioznom Wrangleru i prilazi grandioznih bini da raportira grandioznom Dodiku i ovoj Cvijanovićki. :ROFLMAO:

Zato u prvom postu i nisam pisao ništa politički, nego sam lepo i jasno rekao ''ovo (sa džipom, a la SSSR ali u RS) je nešto najretardiranije iz sveta vojske što videh skoro''.
Mislim samo pogledajte tu sliku sa džipom ispred bine. Prosto, jadno je. Samo kažem činjenicu. Da izgleda jadno i smešno. I da žalim onog ko to tako smisli i organizova'.
 
To sto jedna strana u BiH ima svog malog Erdogana ne znaci da i druga treba da dobije svog malog Lukasenka.

Ne razumem tu srpsku potrebu da se istera inat u mirnodopskim uslovima. Svima u regionu je pun ratova i kriza sem toj dvojici mamlaza i njihovim fanaticnim zaslepljenim poltronima. I sad, posto jedna strana ima svog napaljenog mini Erdogana, hajde da i Srbi uzdignu svog malog napaljenog mini Lukasenka. Ne brate. Manimo se toga.

Pritom, dve male napomene: Lukasenko je dikator, ali nije primitivcina kao Mile. A drugo, ja sam Lukasenka nekad cenio, dok ga nisu opile pohlepa i zloba. a Dodika nikad nisam, jer kod njega nema sta da se ceni i postuje.
Čitam već duže vreme ove tvoje postove i moram da ti kažem da počinješ da mi ideš na nerv...
Prosto - jbt, ti pojma nemaš ni šta se dešava u RS; ni u BIH ni ko je Dodik niti šta radi... gledaš njegovu kabadahijsku stranu, koja de facto postoji, ali on veoma dobro zna zašto to radi i zašto se tako ponaša i kome se time obrača i sa kojim razlogom.

Kad ti brate Bender, jednog dana, kad te Ameri stave u neki hotel u Vašingtonu, posade te na stolicu, postroje 200 ucena protiv porodice i tebe lično, a onda 2000 ucena protiv tvog naroda, sve sa ciljem da te slome da im predaš jedinu oružanu komponentu koja ti je ostala na raspolaganju (policiju) a ti digneš noge pred tom silom i kažeš: NEĆU... a oni te pitaju: A ŠTA HOĆEŠ? ... a ti im kažeš: HOĆU DA IDEM KUĆI! - i da onda ovo PREŽIVIŠ i NASTAVIŠ DA VLADAŠ I DA DRŽIŠ SREDNJI PRST SVAKI PUT KAD TE POGLEDAJU, e, kad stisneš petlju da sa ovolikim mu....dima izađeš na crtu jednom takvom zlu, onda slobodno kritijuj Dodika.

A do tada, mani se priče, leba ti... lako je praviti se pametan iz sigurnosti majke Srbije...
Ti si našao da kritikuješ plavi džiš i paradu u BL!
Pojma nemaš šta ova "parada" znači narodu tamo, pa sve i da je džip džiberski... a nije!

Jedan skroman narod napravio je taj događaj da pošalje političku poruku da neće dozvoliti da bude potčinjen.
Uradio je to u skladu sa svojim mogućnostima. I sad si našao da tražiš dlaku u jajetu... ma ajde bre, nema smisla stvarno...
24000 ljudi je dalo život da se ne ponovi genocid iz 40tih i da se napravi RS... i 40.000 ranjenih... imaj malo poštovanja prema njima.
Skromnost i umerenost je vrlina Bendere, čak i ako je jasno da si sofisticiraniji od objekta svoje kritike i da bi ti to znao i mogao drugačije.
 
Poslednja izmena:
Ma da, eno poleteo narod tamo od te džiberske džipčine i Veprove parade. Pucaju od ponosa, od blagostanja, od elana i od sigurnosti ko što mi ovde pucamo kad Vućić napravi promociju oficira ili još bolje - onaj izmišljeni praznik za 15. septembar.

A te tvoje cenzure i restrikcije u kritikovanju jedne veprine kao što je Dodik, jedne primitivčine i slepčine, to zavodi svojim ukućanima i prijateljima.
Jedan od najodvratnijih i najogavnijih političara koji se zadesio na ovim nesrećnim prostorima a ti ga ovde braniš samo zato što te opet rade teorije zavere o svetu koji se urotio protiv srpskog roda i ideje da će neke tamo sklepane paradice i predstave tu nešto da promene i srede. Imbecil tvrdoglavi, kao i onaj večiti mu protivnik, će rado da uguraju ceo region u nove krize i ratove samo da bi se zadržali na prestolima. Ali oni to ne bi mogli da uspeju da nemaju male ali fanatične grupe paljevina na obe strane koje i dalje žive u 90im.

Lično bih najviše voleo kada bi se Dodik i Bakir dodirnuli kao materija i antimaterija i onda međusobno poništili jednom za svagda, pa da ostali ljudi oko njih mogu da nastave da žive svojim životima. Kamo lepe sreće, da se dva imbecila tako međusobno ponište i nestanu...

Nadam se samo da svi ljudi koji bi drugima da cenzurišu i brane iznošenje mišljenja o stanju u RS, to rade pišući upravo odande, iz RS. Molim te nemoj da budeš kao ja pa da i ti iz Beograda pišeš o RS. Nadam se da si tamo na liniji fronta, zapet ko puška da braniš srpstvo od sila tame.
 
Živi bili pa videli Bendere.... ti ćeš doživeti da vidiš njegove spomenike svuda po RS a verovatno i u Srbiji...
Ja ne verujem da ću...

I onda ćeš se osećati veoma glupo, deep down.
A ovo sve gore što si napisao je prosto plod neznanja. Običnog brutalnog neznanja i nepoznavanja realne situacije i činjenica.
Bog prašta, jer ti pojma nemaš šta govoriš.

A za ostale mali tip:
Čim vidite da neko pravi paralele i izjednačavanja tipa "Dodik i Bakir", "ustaše i četnici", "svi smo klali, nema razlike" i ostale gluposti...
Znajte - pojma nema. Samo pokušava da bude "moderan" i "iznad tog blata"... tipična beogradska spika.
A realan život - je nešto sasvim drugo.
 
E, molim te, nemoj mnogo da filozofiraš sa tim Bogom, jer je istorija puna, prepuna paljevina i dijabola koje su svašta govorila i radile u Božje ime, misleći da su kojekakvi sveci i Božji izaslanici, a zapravo su bili ništa drugo do psihopate, profiteri, sadisti, kriminalci, licemeri i grešnici. Toga sam se nagledao i kod drugih naroda i vera, ali i ovde bogami, kad su neki i odavde radili sve i svašta, ili pričali i huškali druge u sve i svašta, a sve u Božje ime. A ono sve licemer do licemera (mislim na te koji su zloupotrebljavli veru i svoj uticaj).
Ne kažem da se to odnosi na tebe, samo ti kažem da me zaobiđeš sa tim mantrama, jer sem nekih izuzetaka, na ovim prostorima su o Bogu uvek bili najglasniji oni koji najmanje žive po Njegovim pravilima. Odnosno, pridržavaju se jednih pravila fanatično, a to što krše druga, to nikom ništa. Vele, oprostiće im se sve, jer to rade za više ciljeve i šta ti ja znam.

A to da će Dodik da ima spomenike, u to čisto sumnjam. A čak i da ga dobije, meni to ništa neće značiti. Niti živim tamo, niti bi mi značilo sve i da živim. A u Srbiji ih neće biti sigurno, to ti garantujem. Inače, i Nikola Pašić ovde ima spomenik pa ga jedni smatraju velikanom a drugi ga preziru. Čak je bilo predloga na forumu da mu se bista spusti u rupu i oko nje stave crvena svetla, da simbolizuju njega u paklu haha. :ROFLMAO:

Ako te zanima - ja lično nemam ni loš ni dobar stav o njemu (Pašiću), samo mi je uvek bilo smešno kad pročitam taj post na forumu i uvek me fasciniralo koliko ljudi ovde vole sve da teraju u ekstreme. Obožava se ovo, mrzi se ono... nema ništa između, ili da se bar kaže: volim i cenim to i to, ne volim i kritikujem to i to. Nego, kao što smo obradili već na ovoj i susednoj temi, u Srbalja uvek moraju da postoje neki dobri momci i neki loši momci. I sad, u ovom konkretnom slučaju, pošto imamo mini Erdogana kao lošeg momka, red je da ustoličimo mini Lukašenka kao dobrog momka. Jer tako smo u mogućnosti, i to je jedino što znamo i umemo na ovim prostorima.
Čim vidite da neko pravi paralele i izjednačavanja tipa "Dodik i Bakir", "ustaše i četnici", "svi smo klali, nema razlike" i ostale gluposti...
Znajte - pojma nema. Samo pokušava da bude "moderan" i "iznad tog blata"... tipična beogradska spika.
A realan život - je nešto sasvim drugo.
Polako s ''ustaše vs četnici'', Srbi još uvek nisu definitivno završili sa podelom i debatom ''partizani ili četnici?'' Prvo to da obradimo još narednih 100 godina, pa ćemo onda na sledeće podele.
A dok neki pokušavaju da budu ''moderni'' i ''iznad tog blata'', neki još uvek ne mogu da izađu iz 90ih i ''Srbi sami protiv sveta uz Božji blagoslov'' i ''Bog je Srbin, on će nas čuvati'' mentaliteta i pogleda na život i svet. Tipična seoska spika, nema o čemu pametnijem i važnijem da se misli, pa hajde da se besedi ispred dragstora kako ne živimo bolje jer nam strane sile ne daju. A ne zato što volimo da se mlatimo, koljemo i delimo više nego leba da jedemo. A realan svet je nešto sasvim drugo. I boli ga briga za fanatike zatočene u prošlosti.

I da ponovim, pošto znam koliko se u ovim pričama lako podleže izvrtanju reči kad se ostane bez argumenata - najsrećniji bi bio kada bi jedan bio materija a drugi antimaterija, pa da se međusobno coke i potom ponište, i da nestanu i jedan i drugi jednom za svagda. Pa da obični ljudi na svim stranama mogu da nastave sa svojim životima.
 
Poslednja izmena:
TI si ladno poredio vojnu paradu u Rusiji sa paradom institucija RS prilikom obeležavanja 30 godina osnivanja RS.
Bilo je tu i vatrogasca i odbojkaša i fakulteta i univerziteta i KUD-ova itd itd... akcenat je bio na INSTITUCIJAMA a ne na vojnoj moći.
RS nema vojsku... isterali su verovatno najbolje vozilo koje MUP RS ima da se preda ovaj raport - i ti si našao da tu nalaziš razlog za džiberluk.

Pri tome, više puta si ovde demonstrirao notorno nepoznavanje situacije u BIH niti konteksta niti izazova sa kojima se naš narod tamo suočava.
Tvoja priča svodi se na Mileta Vepra i lažne paralele tipa "svi su oni isti, a ja sam bolji i iznad toga".

Jedini džiberluk na toj paradi su one smešne ruske šapke na glavama pripadnika počasnog voda... ali nisu oni budale ili primitivci kao što ti Bendere lako pomisliš u sebi... rade oni to ciljano i sa namerom... šalju se poruke... oni su u situaciji egzistencijalne ugroženosti od agresivnog bošnjačkog korpusa koji preti ratom, a podržan je sa Zapada. Njih ne zanima tvoj beogradski ukus niti elitizam... tamo se stvari rade prizemno, bez mnogo sofisticiranosti... radi se šta se mora i kako se mora da bi se opstalo. Pa i te ruske šapke u tom kontekstu imaju svoj smisao, samo treba malo uključiti mozak i zapitati se "Zašto?"...

Njima je taj plavi džip ponos - jer je deo nečega što simboliše državu u nastajanju. A u toj državi oni vide ključ svog fizičkog opstanka. U takvim okolnostima tvoje kritike su krajnje neumesne i promašene.
 
TI si ladno poredio vojnu paradu u Rusiji sa paradom institucija RS prilikom obeležavanja 30 godina osnivanja RS.
Tačno. Zato što je Dodik hteo da njegova parada liči na onu u Moskvi. Video da se u Rusiji tako vozikaju pri obilasku, ali po mnogo većem prostoru i pred najjačom / drugom najjačom vojskom sveta, pa rešio i on to da si napravi kod kuće.

Ko je pismen i pribran, on uviđa da ja od starta ove diskusije komentarišem samo to. To jest, 95% vremena i obraćanja, komentarisao sam taj momenat sa kopiranjem ruskih parada kao produkt Dodikovog neukusa i neumeća u vođenju bilo čega, pa i jedne parade i defilea. Jer je čovek esencija primitivizma, i ponosan je na svoj primitivizam, i kao što po srednjem istoku ima sličnih tutubana koji u svom neumeću da se pokažu sposobnim, izmišljaju razne kičeraje i cirkuse, tako i ovaj izmišlja ovo jer jadan prosto ne zna za bolje.
Bilo je tu i vatrogasca i odbojkaša i fakulteta i univerziteta i KUD-ova itd itd... akcenat je bio na INSTITUCIJAMA a ne na vojnoj moći.
Aaaaa, misliš nešto kao onaj Dan SNSa u Beogradu 15. septembra? Da, da, sad kapiram. To je ta koreografija i isticanje INSTITUCIJA...
RS nema vojsku... isterali su verovatno najbolje vozilo koje MUP RS ima da se preda ovaj raport - i ti si našao da tu nalaziš razlog za džiberluk.
Zato što postoje načini i protokoli po kojima se neke stvari rade, a to ne podrazumeva ''uzmi ono što najviše šljašti, iskopiraj druge poznatije i uspešnije od sebe i to je to, sad si imperija.
ade oni to ciljano i sa namerom... šalju se poruke... oni su u situaciji egzistencijalne ugroženosti od agresivnog bošnjačkog korpusa koji preti ratom, a podržan je sa Zapada. Njih ne zanima tvoj beogradski ukus niti elitizam... tamo se stvari rade prizemno, bez mnogo sofisticiranosti... radi se šta se mora i kako se mora da bi se opstalo. Pa i te ruske šapke u tom kontekstu imaju svoj smisao, samo treba malo uključiti mozak i zapitati se "Zašto?"...
Naravno da znam da se šalje poruka, pa mali Lukašenko hoće sukob sa malim Erdoganom. To se vidi iz aviona. Svaka dabuletina od političmara koja je nesposobna da vodi zemlju na normalan način, uvek traži povode za ratove ili bar neke tenzije sa okolinom da bi skrenula pažnju raje sa gorućih problema i eventualno ućarila još nešto. Vazda bilo i biće. U ovom slučaju, dabuletina s jedne strane, dabuletina s druge... i još oko njih dovoljno ovaca da ih slede... i naravno da stvar ide ka konfliktu. I naravno da ovo sve služi da se pošalje poruka ''naš je veći''. Da je sreće, pa da obojca lepo uđu u fuziju i međusobno se ponište, pa da može ceo region da se vrati realnim problemima i životima.
Njima je taj plavi džip ponos - jer je deo nečega što simboliše državu u nastajanju.
i-see-really.gif
 
Poslednja izmena:
Ono kad si mlad a uveren da si pokupio svu pamet ovog sveta...
Neka... ima vremena... i ja sam bio sličan u tvojim godinama, ali vremenom se čovek menja...
 
Ma kakvi, naprotiv, ja sam za svoje 3 banke i obišao mnogo toga, i imao kontakt sa mnogo sfera života i nauke, pa sam spoznao koliko neke stvari ne znam, ali isto tako koliko neke znam. I da neće niko da mi ih ispravlja, bar ne bez argumenata (koje ne videh ovde). A u tom obilaženju sveta a i prolasku kroz nekoliko sfera nauke, videh koliko se svet razlikuje od onoga kako ga prosečan Srbenda zamišlja. Što ne kažem da je automatski dobro, jer i ostatak sveta je pun gluposti i problema. Uostalom, često na drugim temama komentarišem baš tako neke stvari pa svako može da uđe u listu mojih postova i uveri se i sam da nisam od onih što misle da je ''trava zelenija s druge strane'' niti da smo mi ovde neki najgori narodi na svetu. Jok, ja se držim na sredini između te dve krajnosti. Samo kažem da su mnoge stvari drukčije i da ostaje taj problem plemenskog gledanja na sve kroz prizmu ''mi i oni''.

Zato i kažem ljudima da obiđu malo sveta i vide i sami, ali ne zato što smatram da treba da se seli odavde - ne, ja nameravam da ostanem ovde i zaista se osećam kao da mi je ovde dom (u vama nekima omraženom smrdljivom Beogradu). Ali je bitno videti ostatak, em da se oni koji sanjaju o blagostanju na zapadu uvere da trava ipak nije zelenija s druge strane Horgoša, em da i ovi što nemaju želju da idu bilo gde, ali misle da su njihovi srbendaški i plemenski pogledi na svet jedini merodavni, shvate da nije to baš tako kako su oni zamislili. I da neće ceo svet njima da se prilagođava i njih da čeka da oproste jedni drugima i reše večite dileme i podele. Pogotovu ne podele malih lokalnih međusobno zaraćenih poglavica. A tu je i čuveni dobro poznati problem teranja svega u ekstrem i pomenute potrebe da se uvek sve podeli na dobre i loše momke, jer deo ljudi ovde prosto nije u stanju da razmišlja i rasuđuje putem skale, nego isključivo putem klackalice. Binarno. Crno i belo. 0 i 1. Ništa između. I koliko vidim, trajaće ta karakteristika ovde još dugo, dugo...
 
Ja se skoro u potpunosti slažem sa Benderom. Za razliku od njega, itekako imam veze sa BiH i RS jer sam tamo rodjen i veći deo porodice mi živi u Bosni (u oba entiteta).

Po mom mišljenju taj defile, parada je običan kič i mazanje očiju malobrojnim koji se pale na te stvari. Činjenice su strašne i govore nam da se ceo prostor Bosne prazni i da odlaze pripadnici svih naroda. Pominje se da RS ima manje od milion stanovnika (o ozbiljnosti te države i entiteta dovoljno govori činjenica da običan popis stanovništva ne mogu da sprovedu).

Inače im se u prenosu na početku desio problem sa zvukom, pa se direktno u prenosu čuje neko (verovatno) iz režije ko govori nešto tipa: Šta je sad sa zvukom, majku mu **** ili tako neku psovku. Težak neprofesionalizam. Sam automobil mi deluje stvarno neprikladno, a ti učesnici su mahom primorani da dodju na taj dogadjaj.

O samom Dodiku nemam nikakvo mišljenje. Lokalna, neobrazovana seljačina koja se zajedno sa šakom ljudi dočepala vlasti i glumi neki nivo i pamet, a primitivnost mu izvire na svakom koraku. Više puta sam svojim očima video kako se kupuju glasovi, kako se deli pomoć polupismenom stanovništvu i organizuju manifestacije pred izbore kako bi se isti predstavio kao nekakav dobar čovek. O vozikanju helikopterima i bahatom trošenju resursa i novca države (koje sam takodje vidjao) neću ni da govorim.

Sve u svemu, narodu RS je najmanje potreban političar tipa Dodik čiji je maksimum inaćenje i svadjanje sa istim onima sa druge(ih) strana. Tamo je potreban čovek (tj ljudi i sistem) koji će razumeti potencijal i umeti da ga iskoriste na dobrobit svih ljudi a uz očuvanje RS. Ovako je RS siromašniji deo BiH iz kojeg ljudi masovno odlaze, sa tendencijom sve većeg zaduženja u kome je malom broju državnih službenika relativno dobro.

I za kraj, imam i ja u porodici neke kojima je Dodik kao Bog i koji se pale na ovakve stvari, a deca od 10-15 godina im uče nemački. Pametnom dosta.
 
Vrh