Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Описао си ове догађаје на начин као да је то све одједанпут почело, а није, догодили су се претходно немири на Косову у два наврата, пад Берлинског зида, рат у Словенији, а у СРХ са два конститутивна народа и две воље у погледу будућности Југославије власт и елита после избора у лето 1990. креће у формирање органа и наоружавање (афера Шпегељ) односно предуслова за насилну дисолуцију од Југославије. Коначно почиње са радом на томе и у мају 1991. године беше проглашава отцепљење, те креће у обрачун са онима који то не желе, Србима и нешто касније ЈНА. Дакле, побуна Срба и формирање САО је одговор на репресивне мере власти, односно органа РХ. Да ли их је и где помагала или одмагала и чија све тајна служба то заиста не знам.

Уосталом то сам министар унутрашњих послова РХ у то време и каже..

Ето, примера ради улога ЈНА у Источној Славонији јесте била обезбеђивање транспорта жита из локалних комбината које су уговорене са фирмама из источног дела Југославије, после напада на Србе полако прераста у обезбеђивање колона избеглица које су се кретале према Србији, па тампон који раздваја сукобљене стране, да би на концу и сама била нападнута. Толико о стрпљењу.

Прво је питање ко смо то "ми"? Југословени, Срби, и једно и друго или ни једно ни друго..


Рат или не, моје је мишљење да је Југославија, а потом Србија последња у Европи бранила један поредак, односно политички систем који је нестао и зато настрадала. Чак је и Кина увела слободно тржиште, прихватила страни капитал и неку врсту доминације тадашње прве силе и блиских јој, за СССР да не говорим, ми нисмо. Да ли је требало тако или није, друго је питање, али верујем да је то узрок подршци распаду СФРЈ, односно неколико ратова као облика притиска. Уосталом лепо је написао Бжежински у Великој шаховској табли начине за уништење комунизма у источној Европи.
 
Poslednja izmena:
Nisi pažljivo čitao.
Nisam ni imao nameru da pišem istorijski tekst pa sam neke, opštepoznate detalje, izostavio.
Nisam sigurno napisao da je odjednom počelo, ako sam pomenuo 1990, 1991, i 1992.
Genezs ima uporište u promenama republičkih rukovodstava, antikomunizmom kod nekih, a konzervatizmom kod drugih, nacionalizmom kod svih i tvrdoglavošću u pregovorima.
Nije Jugoslavija branila sistem
Nje tada, osim možda na papiru, nema. Predlagani konfederalni modeli kod SM nisu mogli da prođu, nervirao ga je višepartizsm i polako je stavljao vojsku pod svoje, pošto su svi zajedno oduvali A. Markovića prethodno.
Špegeljove nabavke oružja došle su pošto je vojska polušala da sve zalihe TO uzme u Hrvatskoj.
 
Pa i jeste dobro progledao, korpusi jna povuceni ostala paravojska pod kontrolom db-a i dobro poznatih javnih licnosti
Паравојска у ,,држави'' која је настала сепаратистичким дејствима против Устава СФРЈ и саме државе. Ако ћемо већ употребљавати назив паравојска, онда можемо и оружане формације ХДЗ-а и тзв. АРБиХ назвати паравојском.
 
У почетку рата у ЈНА је било пуно хрватских официра на високим позицијама, посебно у РВ и ПВО. Отуд и нпр. наредба за обарање хеликоптера Европске заједнице што нам је донело лошу међународну репутацију. Месић као председник председништва исто успешно манипулише своју позицију у корист Хрватске наређењима војсци.
 
Nisi pažljivo čitao.
Nisam ni imao nameru da pišem istorijski tekst pa sam neke, opštepoznate detalje, izostavio.
Nisam sigurno napisao da je odjednom počelo, ako sam pomenuo 1990, 1991, i 1992.
Genezs ima uporište u promenama republičkih rukovodstava, antikomunizmom kod nekih, a konzervatizmom kod drugih, nacionalizmom kod svih i tvrdoglavošću u pregovorima.
Nije Jugoslavija branila sistem
Nje tada, osim možda na papiru, nema. Predlagani konfederalni modeli kod SM nisu mogli da prođu, nervirao ga je višepartizsm i polako je stavljao vojsku pod svoje, pošto su svi zajedno oduvali A. Markovića prethodno.
Špegeljove nabavke oružja došle su pošto je vojska polušala da sve zalihe TO uzme u Hrvatskoj.

Било би лепо, али и занимљиво да поделиш своја искуства, ако желиш, како 1991. тако и 1999. у вези теме, што се тиче прошлости свако је тумачи на начин који му је близак и у складу са сопственим светоназорима, у бити ради се о изузетно комплексном низу догађаја са разним утицајима и са унутрашње и са спољне стране чије ћемо елементе откривати деценијама након њиховог завршетка.

По мени, позивајући се на писање Бжежинског, све то што си навео јесте било процес декомунизације те земље, индукован споља а унутрашњи актери су послужили као корисни идиоти за ту намену.

Не мислим на сам бирократски систем СФРЈ, већ на нешто тврђу варијанту социјалистичке идеологије, СФРЈ, а након тога СРЈ последњи су у Европи њени представници који су задржали доминантно државну имовину у економији, затворено тржиште које је штити и остале елементе наслеђене из периода Социјалистичке Југославије и нормално је да ће сила победница у Хладном рату кроз низ изазваних ратова преко проксија а на крају и директно ваздушним ударима довести до колапса те и такве државе, односно идеологије.
 
Rekli ljudi šta su preživeli.
Jednostavno, odavde su ih oterali kad su Milošević, Ađžić i Kadijević počeli da čiste vojsku i pripremaju je za građanski rat.
Ko šta misli, neka misli. Svedok sam dogđaja, aktivno učestvovao, pratio, nikoga ni u šta ubeđivati neću.
Pogotovo ne one što misle da su pametni.
 
Пишеш као да си у најмању руку био председник председништва па знаш шта се догађало и у председништву СФРЈ и у ССНО/ГШ, а управо је супротно, износиш претпоставке са позиције резервисте са најнижег, тактичког нивоа. Почели да "чисте" војску у Словенији 1991. а сам словеначки пилот каже да му је мушки део фамилије био ангажован у ТО Словеније и да није желео да дође у ситуацију да се конфронтира са њима, чуј припремали војску за грађански рат, а војска нападнута и у Словенији и у Хрватској и у БиХ и то погледај њен састав када је нападнута, примера ради ево ти оф. састав једног батаљона који је био употребљен у Хр. 1991; к.дант Македонац, командири чета Словак, Хрват, Србин, водова исто мешано, војнички састав 70 посто Хрвати. То је "чиста и припремљена" војска?
ЈНА се почела разграђивати изнутра по националним шавовима тек у каснијем периоду и то не у потпуности, део пилота који су пребегли, послужили су као корисни идиоти у борби против комунизма који је опстао у једној од република, они који су остали, остали су на послу.
 
Poslednja izmena:
Po prvi put vidim da BIA patrolira u uniformama sa dugim cevima. Da li se to do sada ikad dešavalo?


Pre nekih 10ak godina pričao sam sa jednim operativcem, koji mi je pominjao da BIA nema uniforme i da rade u civilu kao operativci, a da za potrebe akcija angažuju uniformisane jedinice tipa SAJ, Kobre, Žandare.....


1711370971050.png
 
Није се дешавало. Могуће је да после ЈСО опет имају каквугод тактичку јединицу.

Ево како колеге у Белорусији:

КГБ.jpg


Слично и ФБИ, али то сви знамо, из филмова.
 
Po prvi put vidim da BIA patrolira u uniformama sa dugim cevima. Da li se to do sada ikad dešavalo?


Pre nekih 10ak godina pričao sam sa jednim operativcem, koji mi je pominjao da BIA nema uniforme i da rade u civilu kao operativci, a da za potrebe akcija angažuju uniformisane jedinice tipa SAJ, Kobre, Žandare.....


Pogledajte prilog 193603
Nije se dešavalo. Oni do malopre i nisu imali svoje uniforme, osim za obezbeđenje ispred svojih objekata.

Ne bih se čak začudio da su ovu opremu pozajmili od MUPa i obukli sad ovih dana kad su bile pojačane mere.Ili to, ili su kupili i uveli sebi nešto trajno

Inače, Rusi počeli da "ispituju" ove musavce što napraviše haos. Vide se tragovi "ispitivanja" na njima. :D (što potpuno podržavam)
 
zna li neko cemu nama sluzi policija?
ne odazivaju se na pozive, ne pisu kazne, saobracaj ih ne interesuje, klinci i kojekake umrezene budale ih postrojavaju, sad jos BIA patrolira...
svojevremeno je cela Sablja odradjena a udba nije morala u uniforme
 
Sablja je očigledno loše izvedena, sve se vratilo na staro samo što ovog puta premijer radi za njih.
 
Pored BIA izašla je i Vojna Policija u patrole po gradu.
 
Слаба је била цела та екипа Живковић-Чеда-Михајловић-Мићика-Батић која је политички стајала иза сабље. Са друге стране реформу РДБ у БИА као ицелог система МУП је диктирао Амадео Воткинс. Исти господин из Енглеске је био запослен и у кабинету министра Стефановића.
 
sve je to OK
ALI CEMU SLUZI POLICIJA?
kakve li su sve tamo doveli i zaposlili da im je OK da sa njim sprda cela drzava, narod, mediji, ma svi.
ranije si mogao da ih volis ili ne volis, ali policija se postovala, sad ih niko ne zarezuje ni 2%, a sto je najgore sami su krivi za to jer su to dozvolili
 
Пишеш као да си у најмању руку био председник председништва па знаш шта се догађало и у председништву СФРЈ и у ССНО/ГШ, а управо је супротно, износиш претпоставке са позиције резервисте са најнижег, тактичког нивоа. Почели да "чисте" војску у Словенији 1991. а сам словеначки пилот каже да му је мушки део фамилије био ангажован у ТО Словеније и да није желео да дође у ситуацију да се конфронтира са њима, чуј припремали војску за грађански рат, а војска нападнута и у Словенији и у Хрватској и у БиХ и то погледај њен састав када је нападнута, примера ради ево ти оф. састав једног батаљона који је био употребљен у Хр. 1991; к.дант Македонац, командири чета Словак, Хрват, Србин, водова исто мешано, војнички састав 70 посто Хрвати. То је "чиста и припремљена" војска?
ЈНА се почела разграђивати изнутра по националним шавовима тек у каснијем периоду и то не у потпуности, део пилота који су пребегли, послужили су као корисни идиоти у борби против комунизма који је опстао у једној од република, они који су остали, остали су на послу.
Imaju da se nadju knjige sa transkriptima sa sednica predsedništva SFRJ. Samo transkripti bez ikakvih zaključaka, insinuacija, mislim da svako koga zanima treba da pročita.
Ovako je najlakše laprdati ja znam sloba je kriv, mi smo najgori, srbi su isli da pljačkaju belu tehniku i ostale budalastine.
 


Imali smo narušavanje prostora sa NLO
 
Vrh