Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 105 31,7%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    331
I dalje ne odustajes od imputiranja iako sam ti cak objasnio,
a u jednom od svojih postova si i sam priznao postojanje istih cak si iskoristio i reč kojom si ih opisao...
 
Ko bolesni papagaj ponavljas jedno te isto cak si razvio i ceo scenario u svom bolesnom umu...
Da dam dokaz ta za nesto sto nisam cak ni rekao...
Opet, znas ti dobro ko je i kako to radio a verovatno znas i gde se u tvom mestu to moglo nabaviti ako si stvarno uopste bio rođen tad
 
У мом месту званом Београд тада ме то није занимало.

Ко је то радио у Панчеву?
 
Ne znam ko su, nisam poznavao ljude...
Jel znas ti ko je prodavao kod tebe?
 
Добро, јесу ли били припадници ЈНА, ВЈ?

Овде се "ваљала" дрога, оружје..
 
Na prvo mislim da sam ti jedno 10 puta rekao...

A okle oruzje, da nije iz svazilenda doslo?
 
Ниси, јесу ли били припадници ЈНА/ВЈ?

Заправо "ваљала" се дрога, она је била главни предмет трговине, оружја је било довољно и пре рата.
 
Opa kako si brzo okrenuo priču...

Eto dokaza da znas dobro ko i odakle je dopremao i jedno i drugo
 
Ко је ваљао фрижидере на панчевачком бувљаку, јесу ли то били припадници ЈНА/ВЈ?
 
@Sodarac ово су твоје речи:
Pa bas lepo nabrajas korpuse iz srbije na ratištu u susednim zemljama,
dobro je nama m.sud pravde progledao ktoz prste izgleda...
Суседне државе СФР Југославије су биле Италија, Аустрија, Мађарска, Румунија, Бугарска, Грчка и Албанија, ни у једној од тих држава није било корпуса ЈНА.
 
Ето, дошао несрећник на тему да се онако мало рендом политички исере и оде, као да га није ни било.
 
Баш тражим неки половни подпултни фрижидер. Ако их има још у Панчеву, јав'те да тркнем ујутру... :ROFLMAO:
 
Ето, дошао несрећник на тему да се онако мало рендом политички исере и оде, као да га није ни било.
Samo se zavrsila smena u kojoj nije bilo posla a sve ostalo sam bio vec pregledao...
Koliki jadnik treba da budes da celu subotu veče blejiš ispred foruma?
 
Баш тражим неки половни подпултни фрижидер. Ако их има још у Панчеву, јав'те да тркнем ујутру... :ROFLMAO:
Nema rasprodalo se odavno,
ko se nije ogrebao za vreme ante markovica mogao je jefitno da prodje sa polovnima iz susjedstva
 
@Sodarac ово су твоје речи:
Pa bas lepo nabrajas korpuse iz srbije na ratištu u susednim zemljama,
dobro je nama m.sud pravde progledao ktoz prste izgleda...
Суседне државе СФР Југославије су биле Италија, Аустрија, Мађарска, Румунија, Бугарска, Грчка и Албанија, ни у једној од тих држава није било корпуса ЈНА.
Pa i jeste dobro progledao, korpusi jna povuceni ostala paravojska pod kontrolom db-a i dobro poznatih javnih licnosti
 
Zar uzicki korpus nije bio u Hercegovini ?
Dubrovnik je opsedao podgorički korpus i mornarica + TO iz cele Crne gore. Svojevremeno su ga zvali Nikišić na moru, a sada su najbolji frendovi...
Uh, šta napravih!
Užički korpus bio je stacioniran u Nevesinju i Stocu, stigao do Mostara, držao aerodrom, kontrolisao dolinu Neretve kao pristup Dubrovniku, ali je zapravo bio na Srđu, iznad samog DU i kasnije, pošto se JNA zvanično povukla iz CRO.
Istovremeno, Podgorički korpus je zauzeo sve od Igala do ulaza u Dubrovnik, pa se kasnije povukao i držao samo Prevlaku i rt Oštro, do Molunata, kako bi kontrolisao ulaz u Zaliv.
Oba korpusa zajedno, činili su Drugu armiju čije sedište je bilo u Pg, a jedno kratko vreme u Ue.
Ka Du delovali su u sadejstvu sa vojnopomorskom oblašću.
Sve to bio je deo šireg zadatka opšteg blokiranja Hrvatske.
Nije išlo kako su hteli - slab odziv (oko 50%, pobune, nemotivisanost, loša komanda...) doveli su do neuspeha na nekim teritorijama, povlačenja i dolaska UN početkom leta 1992.
 
Samo se zavrsila smena u kojoj nije bilo posla a sve ostalo sam bio vec pregledao...
Koliki jadnik treba da budes da celu subotu veče blejiš ispred foruma?

Могао бих написати и који је то јадник ради сменски рад у коме нема посла па виси на форуму, али ја сваки рад поштујем, са друге стране шта тебе боли п..чић шта ја радим суботом увече? Шта ако сам прехлађен и морам одлежати дома пар дана?

Дакле стигли смо до тога да си дошао на тему да рендом серендаш о наводној продаји фрижидера на панчевачком бувљаку од стране Државне Безбедности и локалаца на теми о Војсци Србије. Тако се сјебава тема, "Браво кретени."
 
Poslednja izmena:
Шири су проблеми неуспеха ЈНА 1991.-1992. Мислим да је у ЦГ био највећи одзив за мобилизацију.
Што се тиче лошег проласка наших таблица у Хрватској, све таблице из Србије могу да настрадају, ја сам чуо и за примере аута из Зајечара и Новог Пазара, а сетимо се и чувеног "немојте мене ја сам цтногорац" па бућ у Јадран.
А опет им сезона зависи од наших угоститељских радника пошто су им Славонци у Ирској.
 
Иако није тема, људи то је период распада СФРЈ и њене институције, које су ионако биле развлашћиване деценијама уназад, су се такође распадале, па и војска, тако да њена улога у покушају очувања целовитости земље логично није ни могла бити значајнија.
 
Odoste daleko i na lično.
A počelo je samo jednom mojom ilustracijom i sećanjem na prvi posleratni ulazak u Hrvatsku.
Odlično pamtim to vreme.
Ne bih da budem Unprofor u ovoj situaciji, ali od februara 1992. počinje postepeno izvlačenje tehnike JNA iz Hrvatske. Tada su konvoji kamona išli ka BiH i Srbiji. Izvlačene su i lične stvari starešina.
Već ranije, tokom prethodne jeseni osnovane i upotrebljene u Slavoniji i Krajini, paravojne formacije sada su dodatno osnažene obiljem tehnike koja se izvlači i Hrvatske. One tokom proleća sve više preuzimaju položaje koje dotle držala JNA. I tamo gde je bilo dejstava, iza jedinica JNA išle su horde tih paravojnih jedinica i kako su to zvali "čistile teren". I čistile su ga stvarno. Učestvovanje im je plaćeno blanko kartom da imaju odrešene ruke. To će biti ogromna greška i mrlja, jer sve što budu radili kasnije kojekakve velike mačke, ptice grabljivice, kapetani, navijači..., pravdajući se, isticaće da su radili u ime celog srpskog naroda. Počeće država ubrzo da se distancira i ograđuje od njih, zločina i pljački ali i medijskih istupa, ali kasno, a i to više za spoljnu upotrebu, nego što je bilo političke volje da se stvarno suzbiju. (Ginu neki komandanti, ali se ništa ne menja). Slika u svetskim medijima je napravljena i postajemo svetski loši momci br.1, čak u konkurenciji sa Iračanima koje tada Amerikanci izbacuju iz Kuvajta. Toj slici doprinosi i nefleksibilnost i izrazit nacionalizam glavnog srpskog pregovarača SM koji tada nastupa u ime svih Srba, i levo i desno od Drine i Save. Tamošnja rukovodstva dugo su mu se potčinjavala i jedan po jedan mirovni plan koji je nudio, odbacivan je.
Time nam je neuspeh i slom Srba u Hrvatskoj bio zagarantovan, a overen Olujom, leta 1995.
 
Не постоји разлог да о томе пишеш овде, заиста, но добро.

Поменимо ту поред српских и претходно основане паравојне формације од стране РХ, (поред пријема којекаквих из ХДЗ у МУП) као што су Збор Народне Гарде, или ХВО у БиХ, (када смо код личног, враћајући се са мора 1990. била је минирана пруга негде по Херцеговини којом је воз у коме сам се налазио требао проћи) те разне формације које су почеле са нападима на Србе и пројугословенски оријентисане припаднике других народа, а касније и ЈНА, нарочито по градовима, што је резултирало одвођењима и убиствима у Пакрачкој пољани, Госпићу, Сиску, Осијеку, Вуковару, пре почетка ратних дејстава, а који су остали непознати ван земље..
 
Poslednja izmena:
Што се тиче употребе паравојних формација из Србије, нисам нарочито упућен у њихово деловање, али био би ред да напишеш, када већ пишеш, где су конкретно употребљене у Хр, нарочито "иза ЈНА" и који је њихов ефекат, ја колико знам оне нису имале нити нарочиту бројност нити су биле борбено употребљиве, више су медијски експлоатисане.
Ево једног примера односа војске према таквима, у коме је вођа једне од њих дошао у штаб једног мех. батаљона ЈНА у Славонији где је био ишамаран и протеран, са друге стране негде можда јесу прихватани као неке помоћне снаге, али ми појединости нису познате.

Што се тиче јединица основаних од РДБ Србије постоји документарни филм о њиховом путу, осим њих чуо сам и за страначке.
 
Poslednja izmena:
Bilo je i jednih i drugih.
Upotrebljavane su tamo gde je prvo i počinjalo.
Još 1990.bilo je u većinskim srpskim sredinama pobuna lokalne milicije (setimo se da komandir jedne takve postaje ministar).
Onda se deo Teritorijalne odbrane na tim prostorima izdvaja kao nova, i onda im se postepeno pridružuju paravojne iza kojih je uvek stajala SDB.
Knin, Benkovac, Borovo, Mirkovci, Tenje, Slunj, Plitvice...odatle počinje. Prvo barikade, pa kasnije sukobi.
Ni druga strana nije mirovala, naravno.
I oni su dugo lutali, tražili model, pa od policije i TO i još neki formacija (hr. postrojbi) došli do VH.
U ratu nevinih nema, ali smo izgubili prvo medijski rat slanjem mnogo ružnih slika o sebi, pa tek onda sve ostalo. Zato će posle biti procesuirana samo jedna strana.
Pišem sve ovo jer na današnji dan pre 25 godina nisam dovršio ručak posle posla, jer me je zatekao poziv - Otadžbina zove (nije tada tako pisalo, ali lepo zvuči). I odoh ja iza stola, stadoh u stroj. Za razliku od 1991.sada sam otišao odmah, jer naišao je spoljni neprijatelj, kao i 1914.i 1941. I nije mi krivo, iako bih mogao mnogo da kažem lošeg na organizovanost, funkcionisanje sistema i sl.
Sad je već mnogo onih koji ne pamte ratove.
Od solunaca slušao sam iz prve ruke priče, o drugom da i ne govorim koliko ih je bilo okolo. I onih i ovih. Onda sam i sam posmatrao i doživeo.
Sve možemo sebi da dozvolimo, ali rat nikako! Ne postoji veće zlo od rata! Čovek prestaje da bude čovek, postaje zver... Čovečanstvo civilizacijski expresno leti unazad sa svakim novim ratom.
Kada su početku Hladnog rata posle 2. svetskog završenog upotrebom A bombe, pitali Ajnštajna da li će biti Trećeg i čime će biti vođen, odgovorio je da ne zna, ali da zna da će 4. biti vođen kamenim sekirama.
Setih se i scene sa kraja filma Idemo dalje i oproštaja nemačkog zarobljenika (Bata) od dece, škole i učitelja, gde se ćutanjem sa nekoliko gestova, pozdravlja. Učitelj (Dragan Nikolić) prevodi i, parafrazirano, kaže da je rat veliko sranje.
Nastavite sa prepucavanjem, neću vas više ometati.
 
Vrh