Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
На интересе Србије утиче енормно! Не само у безбедносном већ и у економском и друштвеном смислу. Руски односно Турски ток је само један мали камен у том мозаику. Сарадња са Мађарском, Русијом, Кином и другим државама које се боре против хегемоније запада ојачаће нашу позицију. Сваке године се смањује проценат трговине са ЕУ. Овде на форуму сви заборављају да нам је Русија и Кина у војно-техничком смислу озбиљно помогла. И ФК-3 и Панцир и МИГ-29, Т-72, БРДМ-2, па руски "хуманитарни центар", дронови, трансфер технологије. Тога ће бити и у другим сегментима све више управо због јачања БРИКСа. Оно што наша држава не уме да препозна као шансу то је да направи властиту развојну банку која ће финансирати наша предузећа попут енергопројекта са кредитним линијама како би радила више у Србији и иностранству. Када овде читам како смо окружени НАТО државама и ништа не може да стигне до нас, увек се насмејем. Па стиже преко Емирата, онда Кинези долетели када је требало, као и С-400 ономад...у Мађарској складиштимо руски гас, изградили смо турски ток, дошло нам 100.000 високо квалификованих Руса за годину дана ваздушним путем у земљу. Много се брзо мења ситуација у свету и код нас. Наш је интерес да САД и Запад што пре ослабе и напусте КиМ и БиХ, а до тада да будемо спремни ако затреба.
Мислио сам да искулирам, али морам да пробам.
Турски ток пролази кроз НАТО државе, чак је и та Турска НАТО држава. И то држава која је у недавној прошлости обарала руске авионе! Та Турска по којој се тај ток зове, је непријатељска држава за Србију и ради нам о глави. Ако постоји 1% шансе да убедимо Американце да не буду против нас, за Турке ја та шанса 0%.
Мађарска се не бори против хегемоније запада, Мађарска је саучесник у тој хегемонији. Они су члан ЕУ и НАТО. Русија и Кина нам војно-технички нису помагали него су нам продавали и продају нам своју војну опрему. Јачање Брикса не постоји јер Брикс је екстремно хетерогена организација која има много више тачки сукова него тачки заједништва.
Када би запад желео да забрани долет кинеске опреме код нас то би урадио у року од 10 минута, као што су то урадили када је у питању руска опрема. Као што примећујеш није нам стигла опрема из Русије коју смо већ платили и већ неколико година је тако. А неће нам ништа ни стићи у блиској будућности. У Мађарској складиштимо гас јер немамо довољно својих складишних капацитета, а цела Европа је до врха напунила своја складишта. Цене гаса су пале на ниво испод оног од пре рата. Од 100 хиљада квалификованих Руса који су нам дошли као избеглице рата, отприлике 99500 има више про Европске ставове него Чедомир Јовановић из најбољих дана.
Ситуације се код нас не мења ни најмање, осим на горе. Али живи били па видели.

Одавно ни на једном форуму нисам видео пост у коме је изнето 30 ставова а да су свих 30 погрешни.
 
+1 👍
... Одавно ни на једном форуму нисам видео пост у коме је изнето 30 ставова а да су свих 30 погрешни....,,
😃
 
Проблем код већине постова на тему геополитике (и регионалне политике) на овој теми (иако би можда требало отворити посебну тему за то) је што многи дају неке прогнозе типа с једне стране "Русија ће се распасти, Путин завршити у Хагу, а сви Срби бити протерани са Косова" или са друге стране "НАТО ће се распасти, руска војска маршира на Берлин, а српска улази у Призрен". Разуман човек схвата да су оба сценарија две крајности и врло мало вероватни и да се без избијања 3. светског рата (који надам се нико овде не жели) се неће десити. Такође разуман човек схвата да између ове две крајности постоји небројена количина различитих сценарија, са различитим нивоима вероватноће и различитим нивоима последица по само човечанство или по одређене државе укључене у конфликт. Самим тим што постоји огромна количина могућих сценарија, исход је врло неизвесан. Тако да ако на крају буде као што је рекао Лаза, а не као што је рекао Пера не значи да је Лаза много паметнији од Пере него је просто тако испало.
 
Tačno, možemo samo da nagađamo šta će biti i da razmatramo mogućnosti. Mi u našoj državi ne znamo šta se tačno dešava a kamoli u svetu.
 
Veca je verovatnoca da Ruska vojska udje u Berlin nego Srpska u Prizren, verujte mi. Bio u Prizrenu i Pristini skoro i covek shvati da je to naucna fantastika. Onolicni Vukovar onolika JNA osvajala tri meseca, a Pristina je reda velicine Novog Sada, duplo veca od predratnog Sarajeva koje je opsedano tri godine. Nemamo mi ni materijalnog ni ljudskog kapaciteta za tako nesto. Jedno je bilo 1999. kada se branis, imas svoje ljude na terenu infiltrirane, a drugo je kada napadas potpuno cistu sredinu ljudi koji su izuzetno motivisani protiv tebe. Pa pogledajte koliko rusi pokusavaju osvojiti jednu Avdejevku koja je kao Djakovica.
 
Ne verujem da će biti napada dokle god je USA u Evropi pa i ako odu jednog dana nekako mi nerealno deluje napad zbog materijalnog i ljudskog kapaciteta kao što si rekao. Rat je skup. Albanci bi bili motivisani ako bi imali nekog iza sebe, inače..
Poređenje Đakovice i Avdejevke nije baš dobro ali razumem poentu.
 
Veca je verovatnoca da Ruska vojska udje u Berlin nego Srpska u Prizren, verujte mi.

Потпуно је небитно јер тренутне околности потпуно искључују могућност за то. Док си пре 40 година си имао и руску војску у Берлину и српску у Призрену. За 40 година ће бити некакве треће околности које не знамо какве ће бити. Исте као сад, сличне или можда потпуно различите.
 
Плыть по течению
Потпуно је небитно јер тренутне околности потпуно искључују могућност за то. Док си пре 40 година си имао и руску војску у Берлину и српску у Призрену. За 40 година ће бити некакве треће околности које не знамо какве ће бити. Исте као сад, сличне или можда потпуно различите.
Tako je. Stim sto mozemo da se nadamo da ce okolnosti biti bolje po nas.
 
Mi da bi se nadali tim okolnostima trebalo bi od sutra da imamo po cetvoro dece. Ovako mozemo da se nadamo da ce po Beogradskim predgradjima biti favele arapa i crnaca u koje nece smeti da udje ni taxi, kamoli Strela Obrenovac. Ako uzmete u obzir da je 1900. broj Rumuna i Srba bio isti, a danas je Rumuna 21 milion, a nas 6.5 miliona ne znam kakvim se vi okolnostima nadate.
 
Albanci bi bili motivisani ako bi imali nekog iza sebe, inače..

Inače šta? Ne bi bili motivisani i predali bi se srbima? To je kao kada neko kaže, izginuo toliki narod u Ukrajini umesto da su se lepo predali ovim ludacima iz Moskve...

Tokom rata u Ex-YU, linije razdvajanja su se već na početku postavile po etičkom principu. Ako nema tvojih ljudi, šta ti tražiš tamo? Zauzećete Kosovo sa kineskim naoružanjem, a šte ćete onda da radite? Ko će da drži toliku teritoriju, sa kojom vojskom i kojim finansijama? To što je srpska vojska kroz istoriju zauzimala Albaniju, je moglo jer tamo nije bilo organizovane države, niti organizovanog otpora.

Najluđe od svega je što razno-razni rusofili, očekuju da se ceo svet okrene za 180º kako bi eventualno mogli da nešto promene.

Zapravo, realnija je priča da sa postojećom Amerikom postavimo stvari bolje za Srbiju, posebno sada kada postoji otvoreni sukob SAD i Rusije, kao i ozbiljne nesuglasice između SAD i Nemačke. Nemačka je glavni sponzor dešavanja na Balkanu i sada na Kosovu. Amerika je tradicionalno bila saveznik Srbije i Jugoslavije, ali tokom Miloševića nije bilo moguće biti saveznik sa Srbijom.

Ali, usijane glave još uvek razmišljaju o 90-im i 1999. Naravno da ćemo i ovu šansu propustiti. Današnja situacija u Evropi je slična situaciji nakon pada Berlinskog zida, ali mi to opet ne vidimo.
 
Poslednja izmena:
Moj otac visoki officir u penziji jos dok sam bio mladja usijana glava mi je govorio da je nemoguce osvojiti KiM bez ogromnih zrtava ili ih drzati posle u okupaciji. Uvek mi je govorio da li smo spremni da svakodnevno imamo desetak ubijenih vojnika, sto bi bila realnost kada bi sada zauzeli Kosovsko-Metohijske gradove. Pre si imao Albance u policiji i DB sto je menjalo potpuno sliku drzenja gradova.
 
Inače šta? Ne bi bili motivisani i predali bi se srbima? To je kao kada neko kaže, izginuo toliki narod u Ukrajini umesto da su se lepo predali ovim ludacima iz Moskve...

Upravo tako; da Ukrajini ne dostavlja zapad oružje i da ih ne huška konstantno, ovaj rat bi odavno bio gotov.

Ako Amerika nije mogla biti saveznik Srbiji, kako su mogli to da budu sa Bin Ladenom? Vi NATOfili ste najnedosledniji ljudi u stavovima koji postoje. N1 generacija.
 
Aj sad ovako
I da osvojimo kosovo (nekad nekako)
imamo situaciji da nasa populacija postaje veca za 1.8mil ljudi (1,4mil glasaca), pri tom ko zna koliko bi mi izgubili u procesu "povratka vojske na kosovo"kako li bi izgledala nasa skupstina? ko bi nam bio premijer? (SNS je na poslednjim imao 1.783.701 glasaca)
jesmo li spremni da nam drugi zvanican jezik bude albanski?
 
Upravo tako; da Ukrajini ne dostavlja zapad oružje i da ih ne huška konstantno, ovaj rat bi odavno bio gotov.

Bio bi gotov tako što bi Moskva okupirala Ukrajinu. Dobro da Zapad onda šalje svo to naoružanje. Razumem da to ne odgovara Moskvi, jer se zbog toga trodnevna specijalna vojna opracija, produžila u trogodišnji fijasko.

To zaparavo i pokazuje u kom smeru ide taj "novi svetski poredak".
 
Aj sad ovako
I da osvojimo kosovo (nekad nekako)
imamo situaciji da nasa populacija postaje veca za 1.8mil ljudi (1,4mil glasaca), pri tom ko zna koliko bi mi izgubili u procesu "povratka vojske na kosovo"kako li bi izgledala nasa skupstina? ko bi nam bio premijer? (SNS je na poslednjim imao 1.783.701 glasaca)
jesmo li spremni da nam drugi zvanican jezik bude albanski?

Izgledalo bi ovako:
 
Ја се враћам на актуелну тему...
 
Izvukao sam najbitnije stavke:

Proces usvajanja:
Predlog Nelečenom >>> javna rasprava >>> Odobrenje Skupštine

- Trajanje obaveznog služenja bi bilo 4 meseca
- Još ima da se odluči da li bi kačilo do 27 ili 30 godina starosti
- Sve preko 27 ili 30 verovatno neće smarati
- 10 dana odsustva
- razmatraju da se ide kući svaki ili svaki drugi vikend
- plata najverovatnije 46.000

 
Inače šta? Ne bi bili motivisani i predali bi se srbima? To je kao kada neko kaže, izginuo toliki narod u Ukrajini umesto da su se lepo predali ovim ludacima iz Moskve...

Tokom rata u Ex-YU, linije razdvajanja su se već na početku postavile po etičkom principu. Ako nema tvojih ljudi, šta ti tražiš tamo? Zauzećete Kosovo sa kineskim naoružanjem, a šte ćete onda da radite? Ko će da drži toliku teritoriju, sa kojom vojskom i kojim finansijama? To što je srpska vojska kroz istoriju zauzimala Albaniju, je moglo jer tamo nije bilo organizovane države, niti organizovanog otpora.

Najluđe od svega je što razno-razni rusofili, očekuju da se ceo svet okrene za 180º kako bi eventualno mogli da nešto promene.

Zapravo, realnija je priča da sa postojećom Amerikom postavimo stvari bolje za Srbiju, posebno sada kada postoji otvoreni sukob SAD i Rusije, kao i ozbiljne nesuglasice između SAD i Nemačke. Nemačka je glavni sponzor dešavanja na Balkanu i sada na Kosovu. Amerika je tradicionalno bila saveznik Srbije i Jugoslavije, ali tokom Miloševića nije bilo moguće biti saveznik sa Srbijom.

Ali, usijane glave još uvek razmišljaju o 90-im i 1999. Naravno da ćemo i ovu šansu propustiti. Današnja situacija u Evropi je slična situaciji nakon pada Berlinskog zida, ali mi to opet ne vidimo.

Изгледа да се у скоро свим сценаријима за ове просроре изнетим овде очекује ( па чак и жели) да се само Срби предају.
 
pa logicno, u nedostatku argumenata u raspravi koju si ti zapoceo primeniti taktiku eskivacije i deflekcije, al dobro
da vidimo sta ce ti poglavnik sutra odluciti
Какав недостатак аргумената? Навео сам примере колико се тога у свету променило и колико то утиче на нас. Мађарска која је НАТО чланица нам помаже (из својих интереса наравно), ништа није унисоно па ни НАТО. Кинези допремили све што су хтели, ми и даље сарађујемо са Русима као и са ЕУ а са поразом у Украјини и могућим реизбором Доналда Трампа за председника САД ћемо видети шта ће се десити са НАТО алијансом. То све утиче на нас директно и на нашу безбедност. Да је неко рекао пре 5 година шта ће се све десити, сви би га прогласили лудим. А расправа на овом форуму је отишла у другом правцу а вест коју сам поделио сматрам релевантном. Игоре можда би било најбоље да отвориш тему "Геополитика" па ћемо онда моћи да расправљамо о тим темама више :)
 
Izvukao sam najbitnije stavke:

Proces usvajanja:
Predlog Nelečenom >>> javna rasprava >>> Odobrenje Skupštine

- Trajanje obaveznog služenja bi bilo 4 meseca
- Još ima da se odluči da li bi kačilo do 27 ili 30 godina starosti
- Sve preko 27 ili 30 verovatno neće smarati
- 10 dana odsustva
- razmatraju da se ide kući svaki ili svaki drugi vikend
- plata najverovatnije 46.000

Вероватно би то био сваки други викенд али после заклетве! То се не односи на децембарску и мартовску класу, пошто због божићних и новогодишњих празника, сретења и васкрса свакако у том периоду имају неки вид одсуства али неће онда имати додатне викенде: Даћу вам пример: Војник децембарске класе се јави 01.12 у касарну и крене са обуком. До заклетве се не напушта касарна, то је негде 21. дан, дакле до 21. децембра. Први викенд после заклетве је одувек био слободан. Онда 30.12.-01.01 је такође одсуство па онда 06.01-08.01. и 15.02.-16.02 Дакле ту има толико одсуства да сигурно до краја служења неће пуштати више од тога, можда један викенд пред крај. Такође напомињем да децембарска класа због краћег трајана дана и дневног светла не може да врши обуку као јунска класа, евентуално стројеву обуку под рефлекторима или обуку у кабинетима за ННГ. Плата од 46.000 је изузетно висока на већи број регрута. Волео бих да је тако али пре ће бити око 20.000 динара. Што се годишта тиче, верујем да ће бити 18 до 30 година а за оне генерације које нису служиле скраћена обука од 21 дан до заклетве и отпуст. Такође је битно радити на активној резерви која постоји у многим армијама света.
 
Nikakvog zauzimanja Kosova neće biti, iz prostog razloga jer nam ne odgovara da dobijemo milionče Albanaca na grbaču posle toga.
To ne znači da nije nemoguć nekakav scenario ograničene intervencije, u srpskim oblastima, AKO i samo AKO međunarodni uslovi to dozvoljavaju, a situacija na terenu zahteva.
Do tada treba akumulirati snagu i spremati se, ne zarad Kosova, nego zarad opšteg pogoršanja bezbednosne situacije u celoj Evropi.
 
Bio bi gotov tako što bi Moskva okupirala Ukrajinu. Dobro da Zapad onda šalje svo to naoružanje. Razumem da to ne odgovara Moskvi, jer se zbog toga trodnevna specijalna vojna opracija, produžila u trogodišnji fijasko.

To zaparavo i pokazuje u kom smeru ide taj "novi svetski poredak".
Drugim riječima, briga te za Ukrajinu.
 
Mi da bi se nadali tim okolnostima trebalo bi od sutra da imamo po cetvoro dece.
Срби на Косову имају. Не знам тачно просек, али знам их са 3 и са 4 и са 5. Идем тамо често. Проблем Срба на Косову није фертилитет, него исељавање услед тензија. Зато сам и написао да је кључна ствар направити неки договор како би ти људи могли тамо да живе без свакодневних тензија. Онај који прима плату из буџета Србије, финансијски може много боље стајати него већина у централној Србији. Због тога се Албанци и брецају на ЗСО, јер знају да би то био механизам путем којег би Србија могла легално и по косовским законима да финансира Србе, Горанце и друге грађане лојалне Србији.
umesto da su se lepo predali ovim ludacima iz Moskve...
Што лудацима?
I da osvojimo kosovo (nekad nekako)
imamo situaciji da nasa populacija postaje veca za 1.8mil ljudi (1,4mil glasaca)
На Косову нема 1,8 милиона Албанаца. То је попис из 2011, укључујући и оне који су на "привременом" боравку у иностранству. Од тад их се доста иселило, а сад ће их се тек иселити након визне либерализације. Истраживања су показала да 30% косовских Албанаца планира да се исели у западне земље након визне либерализације. По неким проценама, тренутно нема више од 1,2 милиона Албанаца који стално живе на Косову. Можда и мање. Ко не верује, нека се провоза путевима око Приштине у време празника када Албанци дођу у посету родбини и током радне недеље далеко од празника. У априлу 2023. је било 360 хиљада запослених на Косову, а годину дана раније 388 хиљада запослених. Када се упореде цене и плате на Косову, Косово има најнижу платежну моћ у Европи. Гомила људи на Косову живи од новца чланова породице који им шаљу новац из Швајцарске, Немачке итд. Колико год звучало нереално, наше једино оружје на Косову је сада демографија.
 
Poslednja izmena od urednika:
Inače šta? Ne bi bili motivisani i predali bi se srbima? To je kao kada neko kaže, izginuo toliki narod u Ukrajini umesto da su se lepo predali ovim ludacima iz Moskve...
Bilo bi nekog otpora sigurno ali i sami znaju da ne bi imali nikakve šanse. Mislim da bi bili pametniji od Ukrajinaca.
 
Vrh