Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 105 31,7%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    331
Voleo bih da i mi nabavimo
Zar nije Bundeswehr odbio da primi u naoružanje ovo vozilo jer su se svi redom pokvarili na testiranju?

Ovo je tipično nemačko overengeneered s.....nje.
Nikad da nauče... ne vredi praviti skupa vozila, sve to brzo izgori.

Hiljaditi put se pokazalo da jednostavnija konstrukcija, robusnost i masovnost radi posao bolje nego da skrkaš silen pare u ovako nešto, a za istu cenu si mogao da napraviš pet ili deset jednostavnijih vozila...

EDIT: izgleda sam napravio grešku, pomešao sam Pumu i Lynx...
Ali svejedno...
 
Da ne bude zabune i sporenja, odmah da kazem da podrzavam neki oblik ,,verske podrske" u vojsci.

Ali, da li je sve moralo na ovakav nacin?

Zar nije moglo da se verska sluzba ,,autsorsuje" ostavi verskim zajednicama da je sprovode. Ako treba i da se izgrade verski objekti u kasarnama u koje bi dolazili da sluze svestenici/kapelani/imami koje za to odredi verska zajednica. Naravno, podrazumevalo bi se da odredjeni dobiju saglasnost vojske - ,,agreman" za obavljane delatnosti u vojnim objektima i pristup istim.
Ali bi ti svestenici bili civili, pripadnici svojih verskih zajednica. I sa vojskom bi imali samo verska posla.
Uslov za dobijanje ,,agremana" je moglo da bude potpisivanje neke vrste ugovora o ulasku svestenika u ,,aktivnu rezervu", koja bi podrazumevala da u slucaju rata ili boravka jedinice u inostranstvu svestenik ima obavezu da i tada ,,prati svoju pastvu".

A sta smo mi dobili? Svestenike/kapelane/imame - oficire, vojna lica!

Dakle imamo svestenike koji: imaju cinove oficira, nose uniformu, podlezu lancu komande (imaju komandanta), primaju platu kao oficiri, imaju vojnu obuku, idu na redovna gadjanja, clanovi su komandi jedinica, idu na vojne sastanke komande, zaklinju se na vernost vojsci i drzavi, u situaciji su da mogu da koriste svoj polozaj viseg cina nad nizem i obrnuto, ......

Da apsurd bude veci, istovremeno su pripadnici verskih zajednica, nalaze se u verskoj hijerarhiji, zaklinju se na vernost svojoj veri i verskoj organizaciji kojoj pripadaju, imaju cinove svestenika (koje im daje verska organizacija), imaju nadredjenog po verskoj liniji, istovremeno vode parohije (kako sam saznao zbog materijalnog momenta i skromne oficirske plate, pa pored vojne sluzbe obavljaju i civilna ,,cinodejstva"),.....

I ako potencijalno dodje do turbulencija ,,kojem ce se privoleti carstvu" nebeskom ili zemaljskom?

Rezultat svega je vojni sistem koji sada ima brojne ,,izuzetke" od opstih pravila.

- brade na uniformisanim vojnim licima,
- oficiri koji istovremeno pripadaju drugoj ustrojenoj organizaciji,
- oficiri zakleti na vernost drugoj organizaciji,
- oficiri materijalno zavisni od druge organizacije, ......

Ima jedno staro pravilo - ako zelis da urusis neki sistem dovoljno je doneti propise koji nisu u praksi primenjivi, primenjuju se selektivno ili se uopste ne primenjuju.

Vernik sam SPC i kao takav imam pravo i mogu da kazem, da je ovo zestoki promasaj i za vojsku i za samu crkvu.
Sve sto kazem za SPC, istovremeno vazi i za katolike i za muslimane.

Apsurdan primer (nije vezan za islam kao takav, da znam za trenutno postojeci slican pravoslavni, naveo bih taj):

Potpukovnik VS, Muhamed Jusufspahic je istovremeno Muftija beogradski!

Muftija beogradski u vojnom ofisu i autfitu
1692220749734.png



Potpukovnik vojske Srbije u ofisu Muftije beogradskog u adekvatnom autfitu
292160868_5298029513638163_2335347978362678428_n-1536x1152-1.jpg


Sada da isto primenimo na pravoslavne.
Da li vam zvuci prirodno, ono sto je sada moguce, da neki pravoslavni vojni svestenik, oficir postane npr. neki episkop SPC, sa titulom (hipoteticko ime, cin, eparhija):
,,potpukovnik Milentije, episkop rasko-prizrenski"?!


Terenski rad verske sluzbe VS valjda uz posetu vojnom svesteniku po verskom lancu komande.
IMG-c5f1bf8df54f0736650ef872a6400283-V.jpg
 
Poslednja izmena:
Dakle imamo svestenike koji: imaju cinove oficira, nose uniformu, podlezu lancu komande (imaju komandanta), primaju platu kao oficiri, imaju vojnu obuku, idu na redovna gadjanja...

Vojni sveštenici samo u manjem obimu prolaze sadržaje strojeve obuke dok se sa naoružanjem i opremom VS upoznaju samo informativno jer vojni sveštenici ne nose i ne upotrebljavaju oružje.
 

1692552830775.png


Kakva papazjanija će biti sa ovim helikopterima.

1692552930255.png


Ovo za FK3 znamo ali treba stalno podsećati.

1692553081740.png
 
Боље да смо узели Тор из Кипра и нешто Т-80 уместо Ми-35 за Норе и Милоше.
 
Ne zna se sta je mucnije u ovoj kombinaciji Radic + N1.
Od ,,konstruktivne kritike" na koju se pozivaju ja vidim samo takmicenje u disciplinama ,,mokrenje uz vetar" i ,,pljuvanje u vis". Taman da zadovolje veliki deo autosovinisticke populacije Srbije.

Konstruktivna kritika bi valjda trebalo da podrazumeva zelju da se predmet kritike unapredi, bude bolji i uspesniji. Ovde postoji zelja da i ono sto postoji nestane i bude unisteno.

Tekst pun zlonamernosti do detalja i pogresnih podataka (verovatno ne slucajnih zbog neznanja).

Bar sam saznao da Crna Gora ima 10 000 pripadnika paravojnih formacija, u odnosu na skromnih srpskih 5 000 (zandarmerija, SAJ). Jedinstveni primer u svetu 5 puta brojnije paravojne formacije od vojske po njihovoj analizi.
 
Боље да смо узели Тор из Кипра и нешто Т-80 уместо Ми-35 за Норе и Милоше.
Ja i dalje verujem da će Ameri na kraju uzeti te Mi-35ice sa Kipra i poslati ih u Ukrajinu. Videćemo.

A 3 preostale FK-3 baterije nećemo skoro dočekati to je sada već sasvim izvesno.
 
Биће највероватније пола-пола за те хеликоптере, мада је то тип који Украјинци нису у могућности да одржавају.
ФК-3 блокирао господин Хил, и тешко ће бити више набавки са овом гарнитуром. А потребне су због старости Неве.
 

Pogledajte prilog 170837

Kakva papazjanija će biti sa ovim helikopterima.

Pogledajte prilog 170838

Ovo za FK3 znamo ali treba stalno podsećati.

Pogledajte prilog 170839
Upravo zbog ovakvih stvari sam onomad rekao vradovicu da ne juri slepo te rang liste i paušalne podatke. Evo sad je i Radić to potvrdio.

Neki će se smejati sad, ali neretko čak i Wikipedija (engleska) može biti pouzdaniji izvor za takve stvari nego sajtovi sa rang listama. Zato što: 1) Wikipediji može da doprinese bilo ko ko ima izvor i referencu, što znači ceo svet, za razliku od uredništava sajtova sa po par ljudi 2) Wikipedija ima mehanizme da proverava tačnost informacija i izbacuje one koje nisu potkrepljene 3) Wikipedija, odnosno ljudi na njoj, često prate i opisuju stanja i promene unutar nekih OS bolje i dublje nego sajtovi koji samo prebroje tehniku i budžet i to je to.

Naravno, Wikipedija s druge strane ne pravi rang liste. Ali ona se time ni ne bavi. Ali opet ima ažurnije informacije i relevantnije opise nego ovi neki sajtovi sa rang listama.

Dalje, sviđa mi se što je Radić istakao i ovo za projekte koji služe samo za slikanja i puvanja po sajmovima, a u realnosti ne mrdaju. Orao 2.0 je odličan primer toga. Avion na steroidima, na platformi koja je već zastarela i odavno nedovoljna. I dok se 15. godinu zaredom prežvakava priča o njemu, u realnosti nijedan od ta dva modernizovana nikad ne bi bili slati u akciju, a ovi ostali koji se koriste, se u proseku remontuju po 3 godine. Da, rade još uvek i služe svrsi, ali isto kao i npr BKM trolejbusi u GSP - uz strašne cene i probleme, i svake godine ih je sve manje. A o tome se naravnl ćuti.

Takođe, sve i da je tehnika najbolja na svetu i svi projekti realizovani, sve to postaje džaba ako nema ljudi da sve to opsluže. A ljudi masovno odlaze iz VS, zadnjih godina više nego ikada pre.

Naravno, sajtovi sa rang listama to često previde. A Nelečeni i njegovi mediji to nikada neće priznati, jer su oni u neprekidnoj kampanji.
 
Ispadne da kupovina od rusa i kineza nas dodje jedno 30-50% skuplje na dugi rok (neke stvari koje su placene nece ni stici mozda) nego da direktno od francuza/nemaca/izraelaca kupimo iste stvari lol.
 
Takođe, sve i da je tehnika najbolja na svetu i svi projekti realizovani, sve to postaje džaba ako nema ljudi da sve to opsluže. A ljudi masovno odlaze iz VS, zadnjih godina više nego ikada pre.

Potpuno se slazem sa citiranim.

Postoji neverovatan nesklad izmedju izdvajanja velikog novca za nabavke nove tehnike sa jedne strane i skromnog ulaganja u ljude sa druge strane.
To ne moze biti slucajno!

Kada se uzme u obzir da je MMF taj koji u Srbiji poslednjih 10 godina zvanicno odobrava izdvajanja iz budzeta (koliko vec traje sporazum sa MMF) za kupovinu tehnike i za plate racunica postaje jos zanimljivija.
Za plate ocigledno - sipak, tehnika moze.

Moj zakljucak je da se na ovaj nacin VS drzi ,,pod kontrolom", kako bi se sprecila slucajna, nekontrolisana (za one koji prave planove) ,,eskalacija" dok se kljucna pitanja na nasim prostorima ne ohlade i delimicno razrese.

Sa druge strane, nabavke tehnike mi govore da je veliko finale relativno blizu i da tehnika dolazi kao prethodnica. Nakon razresenja sporova (ili njihovim dubokim zamrzavanjem) ocekujem da je sledeci korak ulaganje u ljude, povecanje plata, popunjavanje jedinica. Tada ce biti dozvoljeno da se u vojsci (kod njenih pripadnika) pojavi osecaj ,,mnogo smo jaki", do tada treba da vlada aktuelni osecaj apatije (apaticni su mirnirni i predvidivi).

Ako podjemo od pretpostavke da je MMF, na osnovu vazeceg programa sa njim, morao da da saglasnost i na FK-3, Mi-17 i na Mi-35 i slicno, kako mozete biti sigurni da isto nece biti isporuceno prema terminima iz potpisanog ugovora?

kako znamo da nesto kasni ili da nece ni doci, ako ne znamo termine iz ugovora? Politicko podgrejavanje i najava nije ozbiljan izvor.

Primer: kada je pre 2 - 3 godine gromoglasno najavljen Mi-35 sa Kipra, naisao sam na neki komentar sa Kipra, koji kaze: ,,helikopteri ce napustiti Kipar kada se nabave novi (za Kipar), sto se tek pokrece, realno za ocekivati oko 2024. God"
 
Ове листе GFP су жешћа глупост. Где су нашли 96 вишецевних лансера ракета у БиХ, 105 у Хрватској и 12 у Црној Гори??
Мислим да нема потребе да их даље узимамо за озбиљно.
 
Potpuno se slazem sa citiranim.

Postoji neverovatan nesklad izmedju izdvajanja velikog novca za nabavke nove tehnike sa jedne strane i skromnog ulaganja u ljude sa druge strane.
To ne moze biti slucajno!

Kada se uzme u obzir da je MMF taj koji u Srbiji poslednjih 10 godina zvanicno odobrava izdvajanja iz budzeta (koliko vec traje sporazum sa MMF) za kupovinu tehnike i za plate racunica postaje jos zanimljivija.
Za plate ocigledno - sipak, tehnika moze.

Moj zakljucak je da se na ovaj nacin VS drzi ,,pod kontrolom", kako bi se sprecila slucajna, nekontrolisana (za one koji prave planove) ,,eskalacija" dok se kljucna pitanja na nasim prostorima ne ohlade i delimicno razrese.

Sa druge strane, nabavke tehnike mi govore da je veliko finale relativno blizu i da tehnika dolazi kao prethodnica. Nakon razresenja sporova (ili njihovim dubokim zamrzavanjem) ocekujem da je sledeci korak ulaganje u ljude, povecanje plata, popunjavanje jedinica. Tada ce biti dozvoljeno da se u vojsci (kod njenih pripadnika) pojavi osecaj ,,mnogo smo jaki", do tada treba da vlada aktuelni osecaj apatije (apaticni su mirnirni i predvidivi).

Ako podjemo od pretpostavke da je MMF, na osnovu vazeceg programa sa njim, morao da da saglasnost i na FK-3, Mi-17 i na Mi-35 i slicno, kako mozete biti sigurni da isto nece biti isporuceno prema terminima iz potpisanog ugovora?

kako znamo da nesto kasni ili da nece ni doci, ako ne znamo termine iz ugovora? Politicko podgrejavanje i najava nije ozbiljan izvor.

Primer: kada je pre 2 - 3 godine gromoglasno najavljen Mi-35 sa Kipra, naisao sam na neki komentar sa Kipra, koji kaze: ,,helikopteri ce napustiti Kipar kada se nabave novi (za Kipar), sto se tek pokrece, realno za ocekivati oko 2024. God"
Polazis od lose premise pa samim tim imas pogresan zakljucak.
MMF je ovde kao sto kazes deset godina, ajde da ne cepidlacim i da se slozim, ali nisi gledao budzete MO tokom godina. Od svakog povecanja budzeta ubedljivo najveci deo je isao na plate, pa prema podacima MO povecanja plata od 2015. do danas su izmedju 86% i 144% u zavisnosti od kategorije. Ako hoces da proveris to se veoma lako moze naci u novinskim clancima krajem svake godine gde su najavljivani procenti povecanja plata u javnoj upravi (u sirem smislu iliti drzavnoj sluzbi), a gde je VS uvek bila ili sa najvecim procentom ili pak drugi najveci procenat.

E sad cinjenica jeste da je odliv kadra pa i sam priliv manji nego pocetkom profesionalizacije ali to nije cudno ako se pogleda sira ekonomska slika uz poneki dodatni faktor. Stalno cujemo od Vucica da se najvise prijavljuju ljudi sa juga dok Beograd i Vojvodina imaju najmanje zainteresovanih, medjutim hajde da pogledamo ekonomski razvoj pojedinih regija i bice jasno zasto je to tako. Uostalom uopsteno gledano imamo situaciju gde poredimo periode sa 20+% nezaposlenosti i periode sa 10+% nezaposlenosti, nadam se da je jasno.
Drugi bitan faktor je odlazak u inostranstvo a tu je zanimljivo ukidanje viza efektivno 2010. godine i nemacka Uredba za zapadni balkan (cini mi se iz 2014.), dakle od tih datuma je daleko lakse pronaci posao u inostranstvu sto se vidi po nasim imigracionim podacima ali mnogo je vise uocljivije u BiH i Kosovo* podacima gde se uz velike stope nezaposlenosti lako objasnjava njihova demografska kataklizma.
Naravno medjuljudski odnosi su nesto drugo i na to ne moze da utice vrh drzave pa verovatno ni vrh VS vec sami ljudi iz struktura VS.

Sada da objasnim nabavke tehnike jer se ona pre svega nabavljala iz viskova budzeta, tekucih rezervi ili realokacijom sredstava.
Vlast vodi konzervativnu politiku prilikom pravljenja budzeta pa svesno podcenjuju prihodnu stranu, sto na kraju svake godine dovodi do vecih prihoda od predvidjenih. U dogovoru sa MMF uvek se pregovara o makro vrednostima, dakle ukupan deficit kao sto su potrosnja za sve plate, penzije i slicno, medjutim kada se dogovore makro vrednosti MMF se ne mesa u mikro odnose. Drugim recima njih ne zanima dal ces u VS povecati plate za 50% u odnosu na prosvetu koja ce dobiti 0% ili ces to uravnoteziti da svako dobije odredjeni procenat.
Zbog ovoga je vlast svesno isla na to da se budzetira povecanje plate u VS unutar budzeta MO jer je to da kazem "zakovano" i predstavlja obavezu koja se prvo "brani" pred MMF a onda mora da se izvrsi u godini dok su za nabavke radili ad hok stvari u zavisnosti od toga koliko je novca vise dospelo tokom godine.
Zato smo imali vise razlicitih situacija od toga da SDPR kupuje helikoptere, preko koriscenja budzetskih rezervi, direktnog uzimanja iz trezora do mozda najpoznatijeg prebacivanje para iz zdravstva za vojnu nabavku krajem godine o cemu je pisao i Radic. Naravno za ovo poslednje su se jako zainteresovali "nezavisni novinari" jer kako se Srbija usudjuje da visak budzetiranih para koje nisu potrosene tokom godine, ulozi u kupovinu vojne opreme. Shame, Shame, Shame...
Ovakav pristup u kupovini vojne opreme ima i dobrih i losih strana, ali se na ovaj nacin zaobilazi MMF jer se oni ne pitaju sta ti radis sa viskom novca.

E sad to sto politika i odnosi sa javnoscu zamagljuju neke stvari radi propagadnog delovanja za (vlast) ili protiv ("objektivni mediji") to je neka druga stvar.
 
Верска служба је постала нормална за све армије, осим Кубанске, Кинеске и демократске народне армије Кореје.
Верујем да борцима на фронту значи да имају свештеника и молитву, ма колико то нама деловало наопако.
Јеси ли сигуран за Кубанце? Они су пустили цркву на миру одавно. А и на челу те цркве је Кастро, само ситније грађе.
 
Можда и они имају верску службу. Нисам истраживао.
 
Vidim Česima već stižu nove Super kobre koje su dobili u kompenzaciji od Amera za slanje njihovih 29ki Ukrajini.


1692640276156.png



Da je imalo pameti pa da smo napravili neki takav dil sa Amerima i otarasimo se naših 29ki dok su još uvek u letnom stanju (da ne čupamo posle kosu zbog rezervnih delova i remonta) i ne gubimo vreme sa kiparskim 35icama.
 
Sa cime da leti LA posle tog prepametnog dila, sta da radimo sa novim raketama (milionske cifre) kupljenim za MiG-29SM, hoce li helikopteri da nam zamene LA? Kosu necemo cupati sto se tice nase LA sigurno jos nekih pet-sest godna i to pod uslovom da se rat ne zavrsi u Ukrajini, zbog toga sto je potpisan ugovor sa Rusima o nabavci rezervnih delova do kraja predvidjenog eksploatacionog perioda tih aviona, ali ne verujem da se sve isporucuje odjednom vec po vremenskim etapama videli smo u periodu pre rata da je gotovo jednom nedeljno Antonov korporacije MiG dovozio delove. Cak ce neki od njih leteti i kada stignu prvi Rafali za koje ce po svemu sudeci prvi piloti da obave obuku u Egiptu, ako ne racunamo pilote VOC-a koji su ih vec leteli.
 
Vidim Česima već stižu nove Super kobre koje su dobili u kompenzaciji od Amera za slanje njihovih 29ki Ukrajini.

Te Super Kobre, ako ne grešim, su helikopteri koji su amerikanci povukli iz upotrebe, poslednji valjda 2020. godine. Starije od naših Mig-29.
Pametan potez, nema šta. Uvoditi novo sredstvo (novi tip) u vojsku, koje je toliko staro da je već otpisano u zemlji proizvodnje.
Pre bih rekao da je ovo neko nazovi ,,prelazno rešenje" kao zamena za Mi-24, dok se ne proizvedu novi borbeni helikopteri.
Obuka pilota, logistike za uvođenje novog tipa helikoptera koji je prethodno već otpisan je mislim potpuna glupost.
 
Varijante Kobre koju imaju Česi se još uvek proizvode a koriste ih i sami Ameri.


Inače, lično se ne bih žalio ni na Kobre ni na Mi-35ice.
 
Чеси нису дали 29ке, немају их већ деценијама, трампили са Пољацима за В-3 хеликоптере, већ су дали њихове Ми-24. Хеликоптери за хеликоптере, мада је ова Кобра хеликоптер из доба Вијетнама.
 
Vrh