Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 109 31,8%
  • Ne

    Glasovi: 207 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 7,9%

  • Ukupno glasača
    343
Чеси нису дали 29ке, немају их већ деценијама, трампили са Пољацима за В-3 хеликоптере, већ су дали њихове Ми-24. Хеликоптери за хеликоптере, мада је ова Кобра хеликоптер из доба Вијетнама.
Da, ali se predlaze da mi to uradimo.
 
Јесте само прва верзија Ми-24А са угластом кабином, мада са самог краја.
Ми-35В које су Чеси поклонили Зеленском су произведени 2003-2004.
Sve je to tehnika rođena i dizajnirana u vreme Vijetnamskog rata, ako tako gledamo. I nema ništa loše u tome. Samo što ne vidim čemu to stalno isticanje kad se radi o Američkim mašinama i o Američkim saveznicima. Eto i Tu-95 je star 70 godina pa odlično radi posao za koji je stvoren. Kao i pandan mu B-52. Stoga ne vidim poentu takvih isticanja. Pogotovu što činjenice tu i nisu baš na strani nekih država, jer neke države već preko 10 godina ne mogu da uvedu lovce 5. generacije u svoje redove, dok ih drugi uveliko uvode a neki treći, levi igrači, čak prave i svoje sopstvene. Ali bitno da je slatko podsmevati se 112. varijanti Kobre koja je i dan danas sasvim odgovarajuća jednim Amerima.

Meni je dobrodošlo sve što radi svoj posao dobro (u skladu sa vremenom u kojem se koristi), što naša Vojska može da izdržava ne samo finansijski nego i logistički, i što ima što duži vek upotrebe. To je onako, grubo, ukratko rečeno. A da li će biti Rusko, Evropsko ili Američko baš me briga. Jedino mogu da navijam da bude ovog ili onog bloka i porekla samo zbog nezgodne geopolitičke situacije u kojoj se Srbija nalazi. Inače, da je do mene, i da je moguće, svako na svetu bi imao pravo da kupuje šta želi, a na nabavkama i tenderima bi pobeđivali najbolji u svojoj kategoriji (tenAk, avion, oklopnjak, helikopter...) Kako i treba da bude.
 
zbog toga sto je potpisan ugovor sa Rusima o nabavci rezervnih delova do kraja predvidjenog eksploatacionog perioda tih aviona,

Završio se ili ne rat u Ukrajini-taj ugovor sa Rusima možemo da okačimo mačku o rep.

Imamo i ugovor sa Kinom o još 3 FK-3 baterije i gde su? Kada će i da li će uopšte doći u Srbiju?
 
Ја верујем да ту наши нешто зезају, типа да неће да плате транспорт.
 
Ја верујем да ту наши нешто зезају, типа да неће да плате транспорт.
Čisto sumnjam. I Vučević je pre neki dan opet to pomenuo:

1692650897042.png



I od tog kupljenog kineskog očigledno nema ništa , koja nije pod sankcijama, rusko će tek stići ovde na Svetog Živka.
Čudi me da su i tu jednu FK3 bateriju pustili prošle godine da dođe.
 
Мене чуди шта им тачно смета ФК3. Хајде Ми-35 и праве руси и офанзивно је оруђе, али ПВО систем коме може да смета?
 
Trebalo je da puste da ili sve to kinesko dođe ili ništa pa da znamo na čemu smo. Ovako možemo samo da nagađamo...naravoučenije: kad si sa svih strana okružen NATO paktom , nemaš izlaz na more, praviš se kao neutralan mogu da ti/nama rade šta hoće i kako hoće.
 
Toliko profesionalaca imaju i toliko je dobro stanje sa ljudstvom da bi im čak i za jedan kratak mali okršaj sa Kosovom trebali rezervisti. 😁
 
Završio se ili ne rat u Ukrajini-taj ugovor sa Rusima možemo da okačimo mačku o rep.

Imamo i ugovor sa Kinom o još 3 FK-3 baterije i gde su? Kada će i da li će uopšte doći u Srbiju?
Mi posedujemo odredjenu kolicinu rezervnih delova i to je prikazano Vulinu prilikom jedne posete Batajnici sto je on i izjavio, a kako to funkcionise najbolji je primer remonta motora u vreme najvece krize kada je Jatova linija svake nedelje vozila po dva motora u Moskvu i nikom nista, jeste li culi za otkaz motora 1999. godine? Mozes li da mi objasnis kako dolazis na ideju da LA zamenis helikopterima?
 
Mi posedujemo odredjenu kolicinu rezervnih delova i to je prikazano Vulinu prilikom jedne posete Batajnici sto je on i izjavio, a kako to funkcionise najbolji je primer remonta motora u vreme najvece krize kada je Jatova linija svake nedelje vozila po dva motora u Moskvu i nikom nista, jeste li culi za otkaz motora 1999. godine? Mozes li da mi objasnis kako dolazis na ideju da LA zamenis helikopterima?
Dolazim na ideju, s obzirom gde smo i sa kime smo okruženi, da treba da se otarasimo dok još možemo celokupne ruske tehnike i dobijemo neku zapadnu kompenzaciju za to kao gore navedeni Česi, na primer. Sankcije a pogotovo embargo na naoružanje Rusiji će verovatno trajati ne godinama nego decenijama, kao Iranu. Neće biti ni rezervnih delova, ni mogućnosti remonta, održavanja itd. u našem slučaju.

A to da Air Serbia, kao, ispod žita dovozi ovamo rusku vojnu tehniku i delove saznali bi Ameri u roku od 24h i zakucali bi nas i oni i EU sankcijama k’o ekser.
 
Проблем је што неће ништа да нам дају. Тј. ништа што нама треба.
 
Проблем је што неће ништа да нам дају. Тј. ништа што нама треба.
Eh, te Super kobre bi nam Ameri sigurno prodali, nije to neki F-35 :D

Umesto FK-3 imamo evropski/nemački IRIS-T, ne verujem da bi nas tu odbili.Ima i izraelski SPYDER.Jedino što je, pretpostavljam, sve to znatno skuplje od kineskog.
 
Dolazim na ideju, s obzirom gde smo i sa kime smo okruženi, da treba da se otarasimo dok još možemo celokupne ruske tehnike i dobijemo neku zapadnu kompenzaciju za to kao gore navedeni Česi, na primer. Sankcije a pogotovo embargo na naoružanje Rusiji će verovatno trajati ne godinama nego decenijama, kao Iranu. Neće biti ni rezervnih delova, ni mogućnosti remonta, održavanja itd. u našem slučaju.
Mislim da vlast to već i razmatra. Najava da sa 29ki otom potom pređemo na Rafale, zatim kupovina Erbasovih helikoptera, pa od nedavno i najava da će možda neki od njih da se prave kod nas, nabavka C-295... Čini mi se da su i oni svesni svega toga, i da na neki duži rok mogu da vide veći deo RVa kako se oslanja na pretežno zapadnjačke mašine i lance snabdevanja. Uočava se to prebacivanje fokusa i glavnice na zapadnjačke komponente.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGG
Mi posedujemo odredjenu kolicinu rezervnih delova i to je prikazano Vulinu prilikom jedne posete Batajnici sto je on i izjavio, a kako to funkcionise najbolji je primer remonta motora u vreme najvece krize kada je Jatova linija svake nedelje vozila po dva motora u Moskvu i nikom nista, jeste li culi za otkaz motora 1999. godine? Mozes li da mi objasnis kako dolazis na ideju da LA zamenis helikopterima?
Ameri bi sad to saznali za 30 minuta, ali ne menja se LA helikopterima sve da su Ik-3, dok poslednji moze da leti, kada nemas bolje. Shvatas li sta si predlozio? Sada treba da menjam mlazni avion koji nosi raketu dometa 120km za helikopter, pobogu. Mogu ako hoce nasi da prokrijumcare te sitne elektronike koliko hoces, ako bi usli u konflikt sa zapadom, ali nam to ne treba.
 
Што се тиче шверц комерца, лако се то одради и поред санкција, виђено у Хрватској 90их када су набавили преко 60 летелица.
 
Што се тиче шверц комерца, лако се то одради и поред санкција, виђено у Хрватској 90их када су набавили преко 60 летелица.
Ma jasno, ali ne treba nama to kompromitovanje. Mi treba da budemo pametni i da vidimo sta mogu Francuzi pored Amera da nam prodaju uz Rafale. Nudice oni sad tu i ucenjivace. Niko se ne odrice rakete od milion po komadu tako lako
 
Звали ме после 20 год у војни одсек за ратни распоред
Ništa, odeš da ti saopšte i upišu.
Pre nekoliko godina me zvali, ignorisao dva poziva, odazvao se tek trećem na kome je bilo niz pretnji i mogućih sankcija, i to sa kojim danim zakašnjenja.
Na moje podrugljive komentare o vojsci koja se uzda u mene (prestario i nekadašnjeg trećepozivca), veterana, službenik se nasmejao i rekao da su mi spremili neko lagano mesto. I upisaše i kako tada, tako i sada. Ništa.
Drugar koji ima 31 godinu dobio je pred leto obaveštenje da se prevodi u rezervni sastav, iako do sada nikakvog dodira sa vojskom nije imao.
Ako za državu koja kleca a klinči se, kažemo da je tigar od papira, bojim se da nam je vojska tigar od paučine. Ako su joj uzdanice jedan skoro šezdesetogodišnjak sa podužim spiskom bolesti i jedan u punoj snazi bez dana obuke, nazdravlje. A to su dva ekstrema koji odslikavaju prosek.
 
I ja sam dobio prevod u rezervni sastav kad sam napunio 30. Od vojske imam regrutaciju. Taj papir se po automatizmu šalje svakom ko navrši 30 godina jer si do 30 regrut a posle rezervista. Na dokumentu je naznačeno kakav je status novog rezerviste, šta je služio a šta nije i na osnovu toga bi se na potencijalnoj vojnoj vežbi određivala njegova pozicija. Ljudi poput mene bi veroatno na vežbi imali neku osnovnu obuku za razliku od onih koji su služili rok sa oružjem.


Inače 2019.godine sam pričao sa čovekom koji je kao rezervista autojedinice pozvan u kasarnu radi velikih servisa vojne tehnike iz rezerve. Palili su stare kamione po skladištima, menjali ulja i tako to. Po njegovom "traču" bila je planirana velika vojna vežba rezervista neviđena zadnjih decenija za koju se spremala i tehnika iz rezerve. Malo posle tog razgovora počela je korona i više nije bilo informacija o tom događaju.
 
Mali off-topic ali kad pomenuh helikoptere pre neki dan, sad vidim i zvanično Poljskoj odobrena kupovina 96 Apača za 12 milijardi $ 👀


96 novih Longbow apača…gde je ta Poljska bila 1990 a gde mi…i onda ova naša blesava priča o nekakvoj “najvećoj vojnoj sili u regionu” koja hoće da kupi nekoliko polovnih ruskih kanti sa Kipra dobija pravi smisao.
 
Au čoveče...

Inače dosta ljudi i organizacija procenjuje da je sa ovim najnovijim užurbanim nabavkama u zadnjih godinu i po dana Poljska na putu da postane prava vojna regionalna sila.
 
Vrh