Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Pa vidi, ako krenemo putem aktivnog bojkota velikog dela stanovništva jednoj ovakvoj odluci, onda to svakako ima svoje posledice.
Ja u to lične ne verujem.

Svestan sam da će biti jedan značajan broj "prigovorenika" po raznim osnovama, ali cenim da u nekoliko uzastopnih ciklusa pozivanja, uz odgovarajući medijsku promociju, početnih 40% apstinenata (moja lična procena) to može da spadne ispod 10%, a za njih imaš odgovarajuća zakonska sredstva kojima se nepoštovanje vojne obaveze reguliše.

Ne verujem u masovan bojkot.
Mislim baš suprotno, da će biti masovan odziv.
Ne verujem ni u masovnu odmazdu u prvim ciklusima pozivanja - više verujem da će vlast pustiti da cela stvar postepeno legne. A oni što se nisu odazvali u prvom ciklusu, odazvaće se u petom... itd...

Vi polazite od sebe i projektujete sopstvene stavove na celu populaciju.
A realno, stanje u društvu nije tako. Samim time, mislim da to može da legne u godinu dve i da uđe u neku normalu, kako je i ranije bilo, bar što se odziva tiče.

Kad već spominješ Vučića i vlast - mislim da si tu potpuno u krivu.
Vlasti uopšte ne odgovara da šilji onu stvar prema narodu, idući u ovakav kontroverzan proces.
Već sam pričao o tome na temi - za vlast je rizik veći od dobiti. Meni se lično čini da je ova tema odgađana upravo iz straha vlasti, ali da je sada došlo otprilike do nivoa da mora da se reaguje, inače će popuna jedinica spasti ispod minimuma...

Što se brojki tiče, Stefanović spomenu neki dan cifru od desetak hiljada regruta godišnje... to je manje od potencijala, dakle izgleda da se ne ide na "sve ili ništa" nego na neke manje cifre. Ja se lično ne slažem sa time, jer bilo kakvi izuzeci odmah dovode do korupcije i smutnji time "što ja moram, a onaj nije morao" itd... ali dobro, to je procena ministarstva, valjda imaju neku logiku...

I tako - biće ovo interesantan period.
Verujem da ćemo za dve godine imati potpuno funkcionalan sistem obaveznog služenja vojnog roka i nadam se da će država biti dovoljno pametna da to vreme oduzeto od dece pametno iskoristi.

Videćemo...
 
Pamtim da pre služenja vojnog roka iz vojnog odseka nisu hteli da mi izdaju potvrdu za vađenje pasoša. Ne znam kako bi to danas funkcionisalo u slučaju vraćanja obaveze pogotovo imajući u vidu priče da će mladi pobeći.
 
Pa dobro, kolko vidim onda je to uvod u sukob Države sa svojim građanima, tj mlađom populacijom koju misli da zajaše, a oni neće. S tim što je Država ranije imala neki autoritet, a sad je svi poistovećacaju sa Vučićem, da bi se išlo u njegovu vojsku, što je i tačno jer njegovi šakali guraju tu ideju, niko drugi. Znači nema govora o nekoj kolektivnoj, zajedničkoj vojsci jer ni ideja nije kolektivna
 
Tу већ имамо шири проблем, поистовећивања државе са Вучићем, што је веома опасно и погубно. Тако онда можемо рећи и да деца иду у његове школе.
 
A ustvari idu u moje, ja određujem plan i program :) Kao i u slučaju vojske, ja, a ne on, određujem neprijatelje. Ja kad kažem ko je neprijatelj to je diskriminacija, zakonski kažnjivo, brisanje postova itd, a kad on kaže onda svi treba kolektivno stanemo iza toga. Neka hvala.
 
Држава и војска не смеју да буду приватна ствар.
 
Neki ljudi ovde stvarno treba da se zapitaju zašto su tako krvožderni i žele da se generacije s kojima očito više uopšte nemaju kontakt pate bespotrebno. 15 paragrafa logoreje se svede na "Uvešće zakon, biće onako kako ja hoću, i šta ćete onda?" Neki besmisleni kružni argumenti, umesto da lepo kažeš "Eto ja volim vojsku, i imam paranoidne deluzije o ratovima, i hoću da neko brani moje matoro dupe". Bender je imao odličan post o ličnom doprinosu. Jednostavno, NEKI LJUTI NEĆE DA RATUJU, ČOVEČE. Najveći deo ljudi zapravo neće da ratuje ni da priđe oružju. Zakonska obaveza je u ovom slučaju apsolutna prisila i ništa više od toga. Mrzim pozivanje na zdrav razum, ali koje normalno, bukvalno normalno, ljudsko biće bi pristalo da spava na očajnim krevetima mesecima, jede pasulj iz '93 i smrdi zajedno sa još 20 ljudi u prostoriji za 30k? Jeste bolesni? Ozbiljan mazohizam, druže Perkane, ali lako je to kad sediš za tastaturom i ne mora tvoje izlapelo biće da se vuče tamo. Da ne spominjemo da je pozivanje isključivo muškaraca diskriminatorna pojava tipična za društva gde su žene i dalje samo materice/domaćice. I kad kažem diskriminatorna, mislim prema muškarcima :)
 
"A kad gledaš sa aspekta pojedinca, stvarno bilo kakav oblik davanja društvu, bilo da je porez ili služenje vojske je zaista gubitak za njega kao pojedinca."
Tačno, ali porez ima opipljive, svakodnevne efekte, dok je Vojska statistički gledano traćenje resursa svih uključenih. Porez se sliva u osrednje uslove, dok budu izgubljeni milioni radnih čovek-sati na besmislenim fizičkim pripremama i puškaranju.

"Interes ili želje pojedinca su u ovoj priči irelevantni."
Da, u fašizmu.

"Ova priča, oko vraćanja vojnog roka, mora da se gleda sa nivoa društva i njegovih potreba.
Postoji nešto što se zove društvo. Pojedinci su članovi tog društva. Pojedinci u tom društvu imaju prava, ali i obaveze, čak i ako te obaveze nisu prijatne po njih same (a nisu za 99,99% pojedinaca). Ali to ne znače da one nisu potrebne odnosno neophodne."

Ceo ovaj pasus uzima kao aksiom da vojska jeste društvena potreba. Ne slažem se. Na stranu to što zvučiš kao njanjava Slavica - MI ŽIVIMO U DRUŠTVU. Revolucionarno.

"Daj mi 20k ljudi da ih obučim da bi sutra mogli biti pozvani u rezervu.
(i pre nego graknete o 10 ispaljenih metaka, opet kažem da ovde podrazumevam ozbiljnu obuku, sadržajniju i ozbiljniju od bivšeg modela)"
LOL ne verujem da bi bilo ko anonimnom Perkanu sa beobuild.rs dao svoju decu, još si ti smislio obuku sadržajnu, ekspert!

"ne daj bože, sutra budeš pozvan..."
Ako si bio u ratu, to se leči, i zove se Post-traumatski stresni poremećaj. Ne moramo mi da proživljavamo to kolektivno.

"Eto ti dosta kandidata za šišanje trave, ljušćenje krompira i pranje ćenifa..."
Da, koristiti inženjere i informatičare za ovo je potpuno kvalitetno sa svakog aspekta.

"Pa vidi, ako krenemo putem aktivnog bojkota velikog dela stanovništva jednoj ovakvoj odluci, onda to svakako ima svoje posledice."
Koje, lično ćeš juriti ljude puškom?

"uz odgovarajući medijsku promociju, početnih 40% apstinenata (moja lična procena) to može da spadne ispod 10%, a za njih imaš odgovarajuća zakonska sredstva kojima se nepoštovanje vojne obaveze reguliše."
Već imamo mediokritetsku seriju pod imenom "Vojna akademija", nadam se da si uživao.

"Vi polazite od sebe i projektujete sopstvene stavove na celu populaciju."
Zapanjujuće kako si upravo sebe opisao.

Pametnom dosta! :violina:
 
Нико нормалан не жели да ратује. Али ратови нажалост просто дођу. Што се тиче жена, ја мислим да су оне тренутно највећи ресурс наше државе и народа, те да морамо да их сачувамо, због наталитета. А војни рок је само тема за дизање прашине, неће од тога ништа бити.
 
Poštujem civilizovan odgovor, Došljak, ali opet, i tu je aksioma u pozadini, a to je da je natalitet ta neka svetinja koju stavljamo iznad svega. U praksi je dosta jasno kako zaista tretiramo žene i majke u ovoj zemlji, a smanjenje broja dece je trend širom Evrope, gde i ima i nema roka, gde ima i nema žena u vojsci, i hipoteza je da to prosto dolazi sa... nazovimo to istorijskim progresom. Gde se desi tehnologija i izjednačavanje polova, tu pada natalitet. Sad, neko to vidi kao patetičnu tragediju, kme kme nestade nam narod, al' opet, ni prvi ni poslednji. Nestaće možda i cela Evropa, ali kratak je život za neke ideale iz 19. veka kojih se grčevito držimo... Jedini način da se preokrene proces je:
- sa levog krila, davanje punih plata majkama, plaćanje rada domaćicama, socijalne strukture fokusirane na decu i roditelje
- s desnog krila, "pravilo tri deteta", forsirana rađanja, zabrana abortusa, "Handmaid's tale" scenario
Ovo desno očito mnogo lakše za implementaciju, ali krši bar 50 moralnih i ljudskih zakona... a ovo prvo nemamo novca. Tako da... proces je ireverzibilan. "Gospodin" Ratko Dmitrović i "Dosta reči nek zakmeči" neće pomoći na lokalu. A ukoliko neko ima problem sa pozitivnim natalitetom Kineza, Indijaca, sub-saharske Afrike ili Albanaca... to se zove rasizam.
 
Проблематика наталитета је изузетно сложена, али чисто да не идемо овде у ту тему, сматрам да не треба форисрати војну обавезу женама.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826267#p826267:sbjwovul je napisao(la):
Perkan » Čet Feb 25, 2021 2:32 am[/url]":sbjwovul]
Videćemo...
(da ne citiram ceo post, samo da se ne bi produžavala stranica)

Vidi, šta god da se odluči i desi, ja ću se prilagoditi. Ne brinem se ja za sebe. Imao sam tu ''sreću'' da jako rano prođem kroz bolest kad mi je odlazak do kraja hodnika bolnice bio poduhvat, tako da ću se prilagoditi i jednom služenju vojske. Mada mogu da kažem da, ako to služenje (to jest poziv) bude počelo ozbiljno da mi ometa druge aspekte života - a svake godine problema i briga je sve više i više, pogotovu za moju generaciju - da me u tom slučaju neće videti. Ima tamo dosta korisnih stvari, i da se nauči, a i usput se zaradi. Ali cene (beskorisne stvari) koje dolaze sa time i dalje nadmašuju benefite. I tako će biti dokle god država pogrešno usmerava napore i novce da se vojska profesionalizuje i modernizuje (pod ovim drugim ne mislim na nabavke, jer tu jeste učinjen napredak, nego na modernizaciju organizacije i funkcionisanja).

Neke osnove taktičkih stvari već znam. Da ne bude zabune, ne mislim da sam specijalac, daleeeko od toga. :lol: Nego da sam o svom trošku posvetio vreme osnovama takvih radnji. Imao sam sreću da upoznam par ljudi sa dobranim iskustvom u Vojnoj policiji (uključujući i Kosovo) i MUPu, pa sam od njih sakupljao savete i veštine. I da, i vežbao sa njima. Steko neke reflekse koji stoje i dan danas. Za osnovu, i za jednu samoodbranu u slučaju opšteg pičvajza, meni sasvim dovoljno da odbranim sebe i porodicu. Ili bi bilo dovoljno ako bi se opet malo podsetio i poboljšao.

E istina, ono što izostaje u svemu tome jeste formacijsko delovanje i to funkcionisanje u okviru jedne celine od po više stotina ili hiljada ljudi (vod, bataljon, brigada...) Tu vojska jeste bolja kao sredstvo učenja i pripreme. Ali nije ni kompletna. A tu onda dolazimo i do onog dela rasprave u kome se tvoji i moji pogledi razilaze - kako bi izgledao, i koliko je moguć scenario u kome bi bila potrebe da se svako domaćinstvo i svaki vojno sposoban muškarac od Subotice do Preševa mobiliše. E tu ti i ja imamo drukčija predviđanja. I već smo prošli kroz to.

Ali kažem, osim tog formacijskog i organizacionog dela, ne mislim da bih tamo naučio nešto što već nisam ILI što već ne mogu u svojoj režiji, a znatno efikasnije i bolje. Tako da kažem, prilagodiću se ja. Ne paničim zbog svega ovoga. Ali ako me bude kočilo na bilo koji način u nečemu drugom - a kažem, brige i problemi se samo gomilaju a fala bogu pa nam sad došla i Kuronica da nas dodatno gurne u svetsku dubiozu i depresiju - velike su šanse da me neće videti. I neću imati ni trunku griže savesti zbog toga. Jer bitno je šta čovek zna i ume, i kako se ponaša. A ne šta mu piše na papirčetu.
 
@puzzle
moji komentari su u italic-u

"A kad gledaš sa aspekta pojedinca, stvarno bilo kakav oblik davanja društvu, bilo da je porez ili služenje vojske je zaista gubitak za njega kao pojedinca."
Tačno, ali porez ima opipljive, svakodnevne efekte, dok je Vojska statistički gledano traćenje resursa svih uključenih. Porez se sliva u osrednje uslove, dok budu izgubljeni milioni radnih čovek-sati na besmislenim fizičkim pripremama i puškaranju.

Ima i vojska svakodnevne efekte, samo što to tvoja "statistika" ne hvata.
Kad već pričaš o ekonomiji, novac uložen u vojsku preliva se u društvo u najvećoj meri (sa izuzetkom novca potrošenog na uvoz opreme).
Ali to nije toliko bitno za ovu analizu.

Ti jednostavno ne uzimaš u obzir eventualnost da u budućnosti vojska jednostavno zatreba. Ne uzimaš u obzir teške posledice činjenice da vojska u takvom trenutku ne može da obavi svoju funkciju na očekivani način. Uopšte ne uzimaš u obzir ekonomske i sigurnosne efekte odvraćanja kada imaš jaku odbrambenu komponentu. Površno, tanko, amaterski, a da ne govorim o ideološkom slepilu. Zato i kažem da je nivo diskusije na ovoj temi na nivou pijace, da ne kažem kafane. Ovo su jbt nobrjeneri. O ovome se čak i ne diskutuje, ovo se sve podrazumeva... ali šta ćeš...


"Interes ili želje pojedinca su u ovoj priči irelevantni."
Da, u fašizmu.

I u fašizmu i u autokratiji i u demokratiji. Pošto živimo u nekoj verziji demokratike, podrazumeva se da ako većina demokratski odluči da je društvu nešto potrebno, onda se to u praksi i sprovodi. Pojedinac svoju volju iskaže na izborima, birajući vlast sa određenim političkim programom. Vlast onda svoj politički program pretvori u zakone i onda se ti zakoni odnose na sve. U tom trenutku, interes i želje pojedinca postaju irelevantni. Tako funkcionišu moderna društva. Ukoliko vlast nešto žestoko zabrlja, kazna stiže na narednim izborima... i tako to hoda.

"Ova priča, oko vraćanja vojnog roka, mora da se gleda sa nivoa društva i njegovih potreba.
Postoji nešto što se zove društvo. Pojedinci su članovi tog društva. Pojedinci u tom društvu imaju prava, ali i obaveze, čak i ako te obaveze nisu prijatne po njih same (a nisu za 99,99% pojedinaca). Ali to ne znače da one nisu potrebne odnosno neophodne."

Ceo ovaj pasus uzima kao aksiom da vojska jeste društvena potreba. Ne slažem se. Na stranu to što zvučiš kao njanjava Slavica - MI ŽIVIMO U DRUŠTVU. Revolucionarno.

Ok je ne slagati se sa pretpostavkom da je vojska potrebna.
Imaš pravo na svoje mišljenje. Ali eto, ja se ne slažem sa time. Ne da se ne slažem, nego mislim da je to tvoje mišljenje prilično detinjasto. Prosto, ti kao sa Marsa da si pao da takve stvari uopšte govoriš, znajući 1) istoriju, 2) geostrateške uslove u kojima živimo i 3) globalne trendove koji su veoma opasni. Ja se često zapitam, kad pročitam takve i slične izjave, šta je vama ljudima u glavi uopšte? Je li moguće da ste toliko nesvesni sveta u kojem živimo?


"Daj mi 20k ljudi da ih obučim da bi sutra mogli biti pozvani u rezervu.
(i pre nego graknete o 10 ispaljenih metaka, opet kažem da ovde podrazumevam ozbiljnu obuku, sadržajniju i ozbiljniju od bivšeg modela)"
LOL ne verujem da bi bilo ko anonimnom Perkanu sa beobuild.rs dao svoju decu, još si ti smislio obuku sadržajnu, ekspert!

Pa nisi dobro pročitao moj post.
Metafora je bila u pitanju i naravno da Perkan ne traži da mu neko da svoju decu.
Postoje ljudi koji su stručni da sprovode obuku.


"ne daj bože, sutra budeš pozvan..."
Ako si bio u ratu, to se leči, i zove se Post-traumatski stresni poremećaj. Ne moramo mi da proživljavamo to kolektivno.

Evo ga opet trip sa poistovećivanjem služenja vojnog roka i ratovanja. Prosto, nekima nema pomoći...
Služenje vojske NIJE ratovanje. Vojska se služi u miru. A ako rat počne onda se mobiliše stanovništvo, bez obzira je li prošlo obuku ili ne.
Samo je tada daleko teže, jer obuku moraš da radiš na brzinu, površno i sa daleko manjim efektima nego da si imao redovnu obuku u vreme mira. Da ne spominjem nepotrebne žrtve itd...


"Eto ti dosta kandidata za šišanje trave, ljušćenje krompira i pranje ćenifa..."
Da, koristiti inženjere i informatičare za ovo je potpuno kvalitetno sa svakog aspekta.

Ne verujem da će vojska biti toliko glupa da takve resurse alocira na "metla i džoger" aktivnosti.
Ukoliko bude postojao način da se ovakvi kadrovi na kvalitetan način uposle tokom služenja vojnog roka, verujem da će ta prilika biti iskorišćena. Znam dobro, dok sam ja služio, da su komandiri odmah odvajali ljude sa fakultetom i bilo kakvim posebnim veštinama i davali im zaduženja primerena njihovim sposobnostima. To se oduvek radilo, radiće se opet.


"Pa vidi, ako krenemo putem aktivnog bojkota velikog dela stanovništva jednoj ovakvoj odluci, onda to svakako ima svoje posledice."
Koje, lično ćeš juriti ljude puškom?

Neće niko nikoga puškom juriti. Nije niko toliko glup da tako udari.
To se radi postepeno i na druge načine. Na kraju krajeva, ovo je proces koji zahteva određeno vreme. Krenuće se sa pozivanjem manjih kontigenata, pa će se to vremenom povećavati, biće adekvatna medijska promocija i vremenom bi stvar trebala da legne uz minimum poremeća.


"uz odgovarajući medijsku promociju, početnih 40% apstinenata (moja lična procena) to može da spadne ispod 10%, a za njih imaš odgovarajuća zakonska sredstva kojima se nepoštovanje vojne obaveze reguliše."
Već imamo mediokritetsku seriju pod imenom "Vojna akademija", nadam se da si uživao.

Nisam pratio seriju, nemam vremena za to.

"Vi polazite od sebe i projektujete sopstvene stavove na celu populaciju."
Zapanjujuće kako si upravo sebe opisao.

Naravno - s tim što je moja procena da većina populacije u zemlji ima slično mišljenje kao ja.
 
Perkane druže, daj mi malo da vodim obrazovanje i medije, pa da vidiš kakvo će odlično mišljenje imati većina populacije ;)
 
@Bender
Ne znam koliko imaš godina, ali ja lično ne verujem da će biti pozivanja momaka koji su stariji od 18-19 godina. Nema nekog smisla da se to radi. Stariji momci su već započeli život, dobili zaposlenja tako da je krajnje nepotrebno čupati ih i stavljati u kasarnu, prevashodno što godišnji regrutni potencijal prevazilazi (izgleda, na bazi izjava Stefanovića) trenutne ambicije države za pozivanje u vojsku, a sigurno da treba dosta i vremena da se obezbede svi materijalni uslovi da bi se ceo proces zavrteo kako treba.

Ukoliko uvedu vojni rok, biće pozivane nove generacije.
To je moje lično mišljenje.
 
Interesantno... za mene novost...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=J8ygWr7lsi0[/youtube]
 
Ја сам се вратио у Србију у нади да јој на неки начин допринесем. Уз помоћ својих сарадника, основао сам предузеће у коме упошљавамо неколико младих људи, као и неколико старијих с породицама, који су годинама били на бироу. Исто то сам могао учинити и другде, и зарадити далеко више, али нисам.

Да је Србију потребно бранити, то би била друга ствар, али данас то није случај. Ја не могу увег да приуштим ни недељу дана одмора, а камоли месеце за бесмислену обуку, изазвану нечијим хиром, која је потпун промашај, и неће нам пружити професионалну, квалитетно обучену, добро наоружану и довољно бројну војску.

Ако будем приморан, мораћу озбиљно да размислим да ли Србија још увек земља у којој желим да живим.

Но, нисам ово написао због себе, тако да ме не занима шта ко мисли о горепоменутом, већ да бих указао на последице поновног увођења обавезног војног рока, међу којима је и убрзан одлив младог становништва.
 
Aman ljudi, šta vas je uhvatila panika, pozivaće se mladja godišta...
Vi sa firmama i poslovima uopšte niste u fokusu.

Nema država para da juri vas koji ste već zašli u dvadesete (pretpostavljam da je to slučaj kod tebe).
Počeće sa 18godišnjacima i sa malim kontingentima, daleko manjim od godišnjeg potencijala, pa će vremenom da se to možda dovede do punog godišnjeg regrutnog potencijala. I to je izgleda big if, sudeći po izjavama nadležnih.

A odlazak iz Srbije nije nikakvo rešenje, to neće rešiti problem. Obaveza ostaje, a posle je samo teže i teže u smislu posledica.
Pre ili kasnije moraćeš nazad, nasledićeš imovinu, htećeš da dođeš na sahranu, isteće ti pasoš, lična karata, bilo šta...
I ako si spreman da se svega toga odrekneš zbog j....nih 6 meseci, onda stvarno, alal ti bilo... ja stvarno ne razumem šta je to u vašim glavama...

Nemojte da se zanosite: ako se uvede vojni rok i ako neko krene logikom da je bežanija preko granice rešenje, ostaće ovde mnogo ljudi koji će ispuniti svoju zakonsku obavezu, i koji neće imati nimalo razumevanja za vas posle, kad vam dogori iz bilo kog razloga i kada budete morali nazad, ako ništa drugo, ono da sahranite nekog bližnjeg. Jer - ako sam ja podmetnuo svoja leđa, dao državi šest meseci života, a i ja sam, znaš, mogao da radimo mnogo drugih lepih stvari u to vreme - znaš kad ću da ti dozvolim da se vratiš i da bude puj pike ne važi? Malo sutra... ne govorim sada lično, nego generalno, kakva će biti reakcija ljudi.

Uvek je lakše da Vučić bude izgovor... ili da izgovor bude priča da nam vojni rok ne treba, pa nećete da gubite vreme.
Sve su to samo izgovori. Da nema Vućiča i da nam vukovi laju na granicama i oštre zube pred juriš, pričali biste vi isto... i znate vi to vrlo dobro, kao što i ovi što čitaju a ne uključuju se u diskusiju isto tako vrlo dobro vide o čemu se ovde u stvari radi.

Što je najtužnije od svega, kad ti vukovi potrče preko granica, opet će neki jadnici, koji nisu hteli da beže, da im izađu na megdan i brane ovu šaku jada što nam je ostala, da brane i svoje a i tuđe, uključujući i vaše dok vi budete tamo negde, preko, verovatno u postojbinama tih vukova. I poješće te jadnike tamo neki mrak da biste se posle vi vratili i pričali kako su ti jadnici u stvari bili glupi što su ginuli.
 
E brate i ovi što bi da vazda begaju pa se vraćaju da im neko čuva mesto da imaju gde se vrate su mi posebna sorta (što se ne vrate na Kosovo gde im nisu sačuvana mesta i gde su drugi uselili, a tako bi bilo i sa Srbijom kad bi svi lepo otišli, a ne ovako da im drugi za dž čuvaju sedenje na dve stolice ). Kao prvo i osnovno Balkan je prirodno najpovoljnije mesto za život na planeti (umerena klima nema pustinja vlažnih džungli lednika..., plodna zemlja, voda, zlato, bakar, aluminijum, litijum, planine, šume, mora, hiljade ostrva...) pa treba biti srećan ko je probran da živi na tako Bogom obdarenoj zemlji. Čak treba uvesti rigorozna ograničenja broja ljudi sa strane koji mogu ući na Balkan i te posete treba naplaćivati basnoslovno. Ko neće, eno mu pustinje i džungle Agrike, goleti centralne Azije i severa Evrope, kišni i oblačni sever Evrope, pretrpana Indija, itd. a ovo su resursi samo za naše ljude i par stotina hiljada srećnika godišnje koji dobiju dvonedeljnu turističku ili poslovnu vizu.
 
Ma sve Srbija ne valja, a kad zagusti, eto ih svih kući, beže od Korone, beže da dobiju vakcinu, beže jer ih je tamo neki Nemac šutnuo...
A kad Srbiji treba nešto dati, "nisam nadležan".... i tako dalje... nije tema, pa da ne dužim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826635#p826635:6d2oixxz je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Feb 26, 2021 1:09 am[/url]":6d2oixxz]Daju svake godine po 3 milijarde evra.

http://www.politika.rs/sr/clanak/396561 ... a-godisnje

Da, daju 3 milijarde evra... i šta, zakoni za njih ne važe?
Nije tačno!

I kakve veze ima podrška porodici sa obavezom prema društvu u celini?

Jesu li oslobođeni poreza na imovinu?
Nisu!
Hoće li biti oslobođeni obaveze služenja vojnog roka?
Neće!
Hoće li sutra, da se proglasi opšta mobilizacija, biti oslobođeni obaveze da se vrate u zemlju i odazovu se pozivu?
Neće!

Ne bih da izlazim iz teme sada i objašnjavam šta mi je tu nepošteno. Ako ako programer sa platom od 2000e ode u Nemačku jer može da ima 4000 i da ne oseća obavezu da služi vojsku, to nema veze sa finansijskim motivima, nego je nešto drugo u pitanju.
 
Hvala im, nema mi gde sve u džep stati :) Nisam ni znao da mi daju ni 1 evro a kamoli 3 mlrd. I druga stvar, ko kaže da je čuvanje mesta ovde za povratak vredno samo 3 mlrd? Cena je 50mlrd, nek pitaju malo Vladu Georgijeva iz CG kako je to kad se izgubi dvojno državljanstvo i to od zemlje u kojoj si se rodio, ili ove Srbe proterane iz svojih Hr, BH, Slo... nema bato povratka doma, a oni bi to da plate pišljiwih 3 mlrd ispod cene. Eno nek plate Hrvatima 3 mlrd da vidimo kako će lepo ih ugoste u dom spremne ;)
 
E vala Zemljani, imaš plus od mene... ne mogu da verujem, ali klikćem na dugmence! :)
 
Vrh