Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,6%
  • Ne

    Glasovi: 198 60,2%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    329
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824559#p824559:2kforw1b je napisao(la):
Earthmoving » Чет Феб 18, 2021 8:32 pm[/url]":2kforw1b]Brate jesi ti bio u vojsci da vidiš koje su krivine starešine te vojske? Na straži spavam dnevno 3+2 sata par sedmica da se razboliš, idem po šumi gore dole, dok vodnik d k i ne izlazi rapojasan iz svoje sobe gde gleda tv. E to ti je realna slika te "patriotske" vojske.
Појаве попут те нису од јуче, нису ограничене само на нашу војску, и сигурно не представљају мерило војног кадра у целини.

Да ли сте покушали да се жалите?
 
Izvini Apolon, ne mogu ti odgovorim brišu mi se postovi. Verovatno jer oni koje ja smatram za neprijatelje protiv kojih treba biti vojska, država zabranjuje da budu označeni kao neprijatelji. Neprijatelji protiv koga vojska treba ratuje je samo onaj koga čika Vučić proglasi za neprijatelja.
 
Тако је у свакој земљи на свету. Власт дефинише претње по безбедност. Војска је чисто извршни орган.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824936#p824936:3clzhjcr je napisao(la):
Earthmoving » 20 Feb 2021 11:03[/url]":3clzhjcr]Ok, ali zašto bi mi bili deo te igre?

Jedini ko sme legalno da oduzme ljudski život (pravosnazna odluka o izvršenju smrtne kazne) jeste država
.a u ratu nj. vojska .
Jedino ona ima pravo na opštu igru života i smrti.
Samim pristankom da jesi podanik države, pristao si da budeš sastavni deo igara. Koliko su ta pravedna, humana ili pravna pravila dobra to je dr. pitanje

Kao i u svakoj igri ima opcije
ili menjaš ,,saigrača,,
ili menjaš pravila.
U suprutnom vreme igre teče svim stranama tj. saigračima i igra traje
Za igru ulog je ne bitan,

:sesir:
.....Tu priču zna svako, od vraga do popa,
Jer mnogi su mangupi ostali tropa.
Kockar se krije i čuči u svakom od nas....
:cry:
i ode , da nas saceka uz neke dr. lepše igre ...
 
Koliko je jednostavno dati prigovor savesti? Mislim, kako je nekad to izgledalo?
 
Kad sam ja bio pre 15tak godina, bilo je prosto, samo kažeš da biraš tu opciju služenja. Jedino što su oni to demotivisali da traje duplo duže nego pod oružjem.
 
https://youtu.be/75C-3fz-Y3w
Ništa, ko ode u vojsku, pričuvaće mu devojku ;) Dobro, možda je Perkan & Co u pravu, možda oni jesu kvalitetni za ratovanje i ginjenje, a mi recimo za pravljenje dece. Lepo je kad svako može da se nađe u onome što voli <3
 
Da se vratimo temi.

Izvor: B92.net

Digitalizovani oganj postao deo Vojske Srbije
43214386160311bb14cfc6184323291_w640.jpg

Trinaesti divizion Prve brigade Kopnene vojske, kojem je predata na upotrebu baterija od sedam digitalizovanih lansera raketa M77 Oganj, sada jedna od najbolje opremljenih jedinica ne samo naše artiljerije, već i šire, rekao je Stefanović.

Stefanović je podsetio da je ova baterija digitalizovanog „ognja“, inače proizvod domaće industrije, ušla u upotrebu u Vojsci Srbije posle dugotrajnih i iscrpnih ispitivanja, između ostalog i na opitnim gađanjima u Nikincima i na Pasuljanskim livadama, nakon čega je dejstvovala i na vežbi na Pešteru, navodi se na sajtu Ministarstva odbrane.

"Pripadnici Trinaestog diviziona imali su prilike u prethodnom periodu da testiraju njene tehničke karakteristike i steknu dragoceno iskustvo u upotrebi ove nove tehnološke generacije artiljerije, kojom su sada opremljeni", rekao je ministar odbrane.

Dodao je da se proces kontinuiranog opremanja i modernizacije Vojske nastavlja i u narednom periodu

U odnosu na osnovnu varijantu ovog oruđa koje se do sada nalazilo u naoružanju Vojske Srbije, vreme pripreme digitalizovanog „ognja“ za dejstvo smanjeno je sa 15 na oko tri minuta, dok je maksimalni domet ovog oruđa sa novorazvijenim raketama 40 km umesto dosadašnjih 22,5 km.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1815126
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=825606#p825606:34ln7cw2 je napisao(la):
Дошљак » 23 Feb 2021 02:06 am[/url]":34ln7cw2]Како батерија са седам лансера?

Dobro pitanje... pošto je "modernizovano" oruđe, verovatno su sve što je izašlo iz pogona privremeno dodelili jednoj bateriji, a kada novi budu finiširani, proslediće taj prekobrojni u drugu bateriju diviziona.
A izgleda da formacija baterije VBR kod nas nije baš fiksna, našao sam podatke da to može biti i 4 i 6 lansirnih oruđa. Na sajtu VS piše 4, na formumima nalazim da je u JNA bilo 4, a da je sada u VS to 6 kom... Donekle i razumljivo, mala vojska kojoj stalno uvaljuju neke nove sisteme u količinama na kašičicu, pa treba biti prilično fleksibilan u organizaciji, daleko od one uvodne priče o verovatnoći uništenja cilja.
 
Solidna analiza za i protiv uvodjenja vojnog roka... bez politikantskog pros.....eravanja i frustracija tipa "imao sam idiota komandira" itd...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ojyZyLWqpfA[/youtube]
 
Ništa samo ti idi naći ćemo nekog već ti pričuva devojku. Ja brate ne bi tako prepuštao drugima, aI tebi ne mogu zabranim. I, meni je bila cela kasarna idi*****, znači čitava epidemija idi***ka, ne samo jedan komandir.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826159#p826159:1852kyto je napisao(la):
Perkan » Сре Феб 24, 2021 9:30 pm[/url]":1852kyto]Solidna analiza za i protiv uvodjenja vojnog roka... bez politikantskog pros.....eravanja i frustracija tipa "imao sam idiota komandira" itd...
У војсци уређеној тако да регрут нема никакве заштите од иd**** командира, то је валидан аргумент против увођена обавезног војног рока.
 
Onaj tvoj batica u videu navodi Švedsku kao članicu NATO-a, kao i Grčku i Tursku koje su u specifičnoj situaciji od koje samo profitiraju zapadni prodavci oružja iz NATO-a koji im prodaju iste podmornice i avione na obe strane kao mi Irancima i Iračanima. Razumem da se ložiš na vojsku, ali nećeš ni mene ni moju decu uvlačiti u to ludilo.
 
Izgleda većina nije ni pogledala klip... samo svirate u vazduh ko i obično...
A što se tiče uvlačenja u ludilo, bratac, nemam ja ništa sa time... ja samo iznosim mišljenje da je to sa aspekta sigurnosti zemlje neophodno.
Ako se uvede, biće zakonska obaveza (u stvari već je) i neće te niko pitati šta o tome misliš...
 
Interesantno, za ovaj projekat nisam čuo do sada.... PO raketa dometa 9 kilometara, sa različitim bojevim glavama...
Vođenje putem radio linka... ovo čudo bi bilo dobro za kačenje na dronove... samo mi izgleda malo kabasto za ove dronove što nabavismo iz Kine...
Doduše, u nekim situacijama može dron da navodi na metu, a da se lansira iz Miloša... samo naravno u okviru efektivnog dometa projektila.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=kKIVYK74Gfg[/youtube]
 
Evo ja sam sad odgledao onaj klip gore o vraćanju vojnog roka. Ali stvarno nisam čuo ništa suštinski novo.
Naravno, sve je lepo skockano i analizirano, i naravno da one neke detalje oko ugovora i radnog statusa ne znam, jer nisam vojno lice pa mi to nije ni presudno.
Ali od ovih ostalih suštinskih stvari, sve to o čemu se priča sam već negde ranije pročitao ili čuo.


Smeta mi, ne samo u tom klipu nego u svim debatama oko vojnog roka, što se svi hvataju za primer Nemačke koja razmatra da ponovo vrati služenje... a svi prelaze preko činjenice da je veći deo sveta ukinuo ili ide ka tome. Čak i jedna Rusija. To me iritira. Kao, kad treba da se priča o temi A (namerno neću da preciziram) onda ''evo, ugledajmo se na Rusiju''. A kad se priča o temi B, onda ''evo, ugledajmo se na Nemačku''.

Dobro sad, jasno mi je, treba preuzeti pametno i dobro od svakoga, koja god država bila u pitanju. Jasno. Ali brate... u mnogo slučajeva, ljudi koje slušam da su za vraćanje vojnog roka su istovremeno i pro-ruski orijentisani. Što je mislim u redu, njihovo pravo. Ali kad bi im došao i rekao ''znate, i ta Rusija planira da ukine služenje'' (tačnije, u realnosti maltene i jeste), onda bi usledilo durenje i odmahivanje rukama i stav ''a pa dobro, oni će tako, a mi ćemo ovako''.

Mnogo me iritira to lelujanje u našoj kulturi, orijentisanosti i mentalitetu. Ne okrivljujem nikog, jer znam da je to rezultat više vekova kompleksnih previranja i podela koje su nam drugi nametnuli. Ali me iritira kao fenomen, kao pojava. Uvek se za sve ima po deset principa. Da se živi kao na zapadu, da se radi kao na Mediteranu (laganica i uživancija), a da se slavi tradicija kao na istoku. Pa brate, to prosto ne ide.

I ne vidim zašto uvek, ali uvek mi moramo u nečemu da budemo drukčiji u odnosu na ostatak regiona. Ili, da se preciznije izrazim: zašto uvek mi moramo da plivamo u kontra smeru u svemu.
 
Nema tu šta da se ugledamo na druge, ko god da su.
Ta priča uopšte nije merodavna.

Mi moramo da formiramo našu obrambenu politiku na bazi procene rizika koja je relevantna za nas i naravno na bazi resursa sa kojima raspolažemo.

Ako je iole tačno ovo što se govori u klipu, odliv profesionalnog kadra je toliki da vraćanje vojnog roka nije pitanje hoćemo li vojsku veličine X ili 5X nego je pitanje hoćemo li uopšte i imati vojsku... barem sam ga ja tako shvatio.

Ne znam da li je situacija toliko opasna ili je trend nepovoljan, pa ako se nešto ne uradi na vreme, može postati opasno kasnije.
U svakom slučaju, čovek zaista argumentovano brani tezu za vraćanje vojnog roka, uz očuvanje profesionalnog sastava na nekom poželjnom nivou.

Ja sam do sada bio vođen isključivo procenom da rizici sa kojima se suočavamo u budućnost zahtevaju veću obrambenu moć od bilo čega profesionalog što možemo da isfinansiramo, te sam se zalagao za vraćanje vojnog roka. Ali ako je tačno ovo što se u klipu pominje, onda nema tu šta da se dalje razmatra... vratiti rok pod hitno i gotova priča.
 
Da li je ovo realan projekat ili se neko zeza na YT i prikuplja klikove?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RkB51KThH1g[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826260#p826260:1j334ign je napisao(la):
tzoran1 » Čet Feb 25, 2021 2:08 am[/url]":1j334ign]vojni rok je nenadoknadivo gubljenje vremena i zatupljivanje. tu glupost ne treba nikada uvoditi ni po koju cenu.

"Plaćanje poreza državi je nenadoknadiv finansijski gubitak i tu glupost bi trebalo ukinuti po svaku cenu"
Eto, isto to što si ti rekao, samo u drugom kontekstu.

Tvoja vizura je pojedinac.
A kad gledaš sa aspekta pojedinca, stvarno bilo kakav oblik davanja društvu, bilo da je porez ili služenje vojske je zaista gubitak za njega kao pojedinca.

Ali to tako ne ide.
Interes ili želje pojedinca su u ovoj priči irelevantni.

Ova priča, oko vraćanja vojnog roka, mora da se gleda sa nivoa društva i njegovih potreba.
Postoji nešto što se zove društvo. Pojedinci su članovi tog društva. Pojedinci u tom društvu imaju prava, ali i obaveze, čak i ako te obaveze nisu prijatne po njih same (a nisu za 99,99% pojedinaca). Ali to ne znače da one nisu potrebne odnosno neophodne.

Neverovatna je nesposobnost forumaša da ovoj temi pristupe na odgovarajući na čin, tj. sa aspekta potreba društva kao celine.
Samo njonjate o ličnom komoditetu, ličnim interesima pojedinca ili sopstvenim lošim iskustvima (Earth, to što si ti imao kretena za komandira ne znači da su i drugi, tako da nemoj da stvaraš stereotip samo zato što si ti loše prošao - ja sam služio vojsku, nisam sreo nijednog budaletinu sa višim činom, bili su ok ljudi, posvećeni poslu i sigurnosti regruta).

A da ne govorim o tendencijama da neki forumaši služenje vojnog roka poistovećuju sa ratom, što je smešno.
Kao što je i smešna pretpostavka da u slučaju rata nećeš biti pozvan zato što nisi služio vojni rok i da te se cela gungula neće ticati. Hoće, veruj mi da hoće... itekako.

Drugim rečima, diskusija je neozbiljna i izgleda da ovde slabo koga ima da na adekvatnom nivou prodiskutuje temu vraćanja vojnog roka.
 
Ja potpuno razumem koncept i važnost kolektivizma. Da ne razumem, ne bih već godinama mislio (a čini mi se da sam i čak ovde na forumu možda pisao o tome u nekoj temi vezanoj za obrazovanje) da je na primer jedna Sociologija bitan predmet, koji bi trebalo bolje da se predaje učenicima. Ne samo u Srbiji, nego širom sveta. Da ljudi počnu da shvataju da smo svi mi povezani i da zavisimo jedni od drugih, i da naša dela utiču na druge mnogo više nego što mislimo, i obratno.

Elem, da se vratim na kolosek - potpuno razumem važnost kolektivizma, i samim tim društva. Ali uopšte ne vidim problem u tome što neko iz kog god razloga ne želi da služi vojsku, niti ''civilstvu''. Postoje ljudi koji nikada nisu služili vojsku, pa su za ovo društvo i zemlju učinili jako, jako puno. Isto tako, postoje ljudi koji su odslužili, pa joj zato posle naneli mnogo više zla. I ne, tu ne mislim na neke velike i moćne figure poput političara. Mislim na, uslovno rečeno ''obične smrtnike''. Na primer, čovek odslužio vojni rok kao mlad a onda kasnije opljačkao preduzeće. I šta sad, zato što je on odslužio vojni rok, on je kao učinio uslugu društvu? Dobro, recimo da jeste. I šta onda, par decenija kasnije uzme i pokrade tu državu. I to je u redu? Pa i nije. Ako ćemo već da gledamo ko koliko i kako doprinosi svom društvu, onda treba da se gledaju njegova dela i zalaganja kroz ceo život. A ne samo da li je posvetio godinu dana vremena služenju u vojsci.

Postoji mnogo načina na koje čovek kao pojedinac pomaže i podržava svoje društvo. Služenje vojnog roka je samo jedna kap u moru opcija. Čak i neko ko pokupi otpadak sa zemlje i baci ga u korpu, na neki način služi svom društvu. Da, naravno, to je jedna sitna, sitna, sitna mrvica. Ali je isto čin služenja društvu. A dosta ljudi pomaže svoje društvo na druge, mnogo veće i uticajnije načine, a koji uopšte nemaju veze sa služenjem vojske.

Uostalom, kad god nesposobna i lenja država nema volje da leči neko dete od teške bolesti, narod za tili čas skupi novac da se ono pošalje u inostranstvo ili da mu se ovde obezbede sredstva. To je isto jedan način na koji neko služi svom društvu. Jedan od mnogobrojnih. Nego eto, ovog sam se prvo setio.

A onda se setih i elementarnih nepogoda. Koje mene brinu i ''plaše'' mnogo, mnogo više nego nekakva invazija šiptara ili povampirenje ustaša u Hrvatskoj. I opet ponavljam, od toga nam svake godine gine i strada po par desetina ljudi i ko zna koliko miliona evra dobara. I ljudi se oko toga takođe rado mobilišu i pomažu. E ako neko već želi da pravi novu formaciju, onda treba prvo tome da se posveti i tome da se okrene.
 
Bender,
Banalizuješ... ne gleda se to tako na mikro nivou.
Ovde važi zakon velikih brojeva. Daj mi 20k ljudi da ih obučim da bi sutra mogli biti pozvani u rezervu. I tako u krug...
(i pre nego graknete o 10 ispaljenih metaka, opet kažem da ovde podrazumevam ozbiljnu obuku, sadržajniju i ozbiljniju od bivšeg modela)

šta si radio do tada, šta ćeš raditi posle, potpuno je irelevantno - jedino je bitno da prođeš obuku i šta ćeš raditi ako, ne daj bože, sutra budeš pozvan...

Ukoliko se vrati, vojni rok postaje zakonska obaveza i onda nema mesta priči tipa "ja mogu društvu da pomognem na drugi način".
Služenje vojnog roka, u tom slučaju, nije opcija, kako ti kažeš, nego obaveza.

Dakle, bilo kakvo mikro analiziranje ovde jednostavno nema nikakvog smisla.
Bilo kakvo skretanje teme na služenje društvu kroz uplatu dopune na humanitarni broj telefona za lečenje dece je irelevantno.
Imaš zakonsku obavezu.

Što se tiče služenja bez oružja, ja se zalažem za duplo duže rokove služenja, raspored u kasarnama na poslove podrške vojnicima koji služe sa oružjem. Eto ti dosta kandidata za šišanje trave, ljušćenje krompira i pranje ćenifa... naravno, jutarnje vežbanje ne zahteva oružje, pa taj deo ne bi mogli da izbegnu... bilo bi idealno da takvih kandidata ima u dovoljnom broju, jer će onda redovna vojska moći da se posveti primarnom poslu, a to je obuka.
 
Ne razumem šta želiš da postigneš tim stalnim ponavljanjem ''ako se vrati zakonska obaveza, nećete vi imati šta da se premišljate''?

Prvo, nisi ni svestan koliko ljudi bi glat odbilo takav poziv ovakve države, pogotovu pod ovakvim narcisoidnim i ljigavim vođama. Pa cela Vojna policija i MUP Srbije ne bi mogli da stignu da navataju sve ''begunce''.

A drugo, čemu isticanje očiglednog? Jel vojni rok postao obavezan? Nije. Jel to i dalje predmet diskusije, u čemu - svidelo se to nekome ili ne - učestvuje i ima glas i šira javnost? Da. Jel ti ovde dolaziš da bi pričao o tome? Da. Pa što onda stalno vrtiš priču ''ako ovo ovako, onda ono onako''?

Naveo si 20.000 ljudi godišnje za obuku. Eto, to je opet bolje kompromisno rešenje nego ovo što slepačka država i ministri hoće, da bude za sve. Šta fali brojci od 20.000? Ništa. Eno, i Skandinavci tako rade i dobro im. Ali ne, ovde kod nas, a pogotovu u SNS ekipi, sve uvek mora da bude crno ili belo. Ili - ili. Nema ništa između.

E zbog takvog razmišljanja i takvog nastupa, ako pokušaju da nametnu ovo, dobiće šipak od naroda. To ti potpisujem. A toga su i oni svesni. Inače bi odavno oni to pokušali da nametnu. Nego vide koliko su doku**ili narodu, pogotovu prošle godine (da, bejahu izbori, ali bejahu i lomačice ispred Vučićeve gajbice kad je prdeo po sopstvenom narodu za svoje brljotine) pa ispipavaju i motaju to, da vide može li da im prođe.

Jedno je sigurno - pre ili kasnije, moraće da shvate da ništa u univerzumu nije ILI - ILI, i da se mnogo toga vrti oko balansiranja i kompromisa. Samo je pitanje da li će to shvatiti na vreme, ili kroz godinu dana kad im pola Vojske i MUPa bude iscrpljeno igrajući se žmurke sa svima koji neće da se odazovu.
 
Vrh