Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 110 30,3%
  • Ne

    Glasovi: 225 62,0%
  • Ne znam

    Glasovi: 28 7,7%

  • Ukupno glasača
    363
Eto imali smo "drugu vojsku u Evropi" s ko zna koliko aktivnih i rezervnih vojnika, samo broj oficirskih stanova u Beogradu je bio zastrašujuć, pa nismo uspeli da odvratimo ni teritorijalnu odbranu Slovenije, ni zenge, ni mudžahedine, ni kozoje*******e s Kosova a ni nato.

Није никада била друга, само је на завршетку Другог светског рата била четврта по бројности и нипочему више.

Војска је своје станове, болнице изградила за разлику од цивилних структура које то нису урадиле, упркос средствима које су црпеле за те потребе.

Југославија се практично распала још шездесетих и седамдесетих година таквим устројством државе да заправо републике и покрајине о свему одлучују самостално и да је једина савезна институција управо била ЈНА. Како се која република одвајала, тако је кадар из те републике одлазио и сама се војска распала. И задаци које је добијала од стране политике, никада нису подразумевали коришћење пуних ингеренција, већ увек некакви компромиси, делимична употреба, тактика крени - стани..
 
A možda je i mogla da plati: 10.000 vojnika puta 1.000€ mesečno, i nije Bog-zna-šta.
Неће људи у ВС за те паре. Коме се иде у прекоманде, на вежбе по пар месеци, Копнену зону безбедности, потенцијално рат..
 
1500 верујем да би многи радили као професионални војници, можда је већи пробпем шта после службе?
 
Реално и то је проблем..

среда, 02.06.2010
Професионални војник има плату 30.000 динара, уз неке додатке. Уговор мора да продужава сваке три године, до 40. а за нека занимања и до 50. године живота. После тога мора да тражи други посао.
 
Poslednja izmena:
Реално 75 дана је изузетно кратак рок- приговор савести се улагао раније да би се избегао дуг војни рок, сада ће при приговору савести морати да се служи дупло, дакле 150 дана у касарни без оружја што ће деловати демотивирајуће на оне који желе да уложе приговор савести. Веома мали број мушкараца у земљи ће заиста из убеђења уложити приговор савести а мислим да ће се десити класичан ефекат групног притиска у друштву када цела генерација оде да служи војску, што показују примери из других земаља.

Baš suprotno, meni se dopada prigovor savesti, što duži ostanak znači duže besplatna hrana i smeštaj, još ako važi i ona platica ekstra, više ću i para da zaradim.
 
Не тако давно, 1999 су говорили: па неће ваљда да бомбардују неку државу у 21вом веку?

А после тога, шок, неверица...
dok je takvih kao Prle, uvek mora neko da stoji u pripravnosi za bombardovanje ako se osili neka bu**** koja nije svesna svoje nesvesti i mesta u poretku stvari
e tako smo mi bombardovani, svakako nismo zbog kosova, jer sve pre bombarodvanja je bilo bolje i za srbiju i za srbe sa kosova kojih iz dana u dan ima sve manje
zajednicko za '99 i danas je sto su isti na vlasti
 
ДНР Кореја исто има старију војску, па ево не фали јој ништа, нити је ко дира (уз лепог савезника), Вијетнам пре, народ Афганистана сваку светску силу победио, примера има још.

Ma super im je, ništa im zaista ne fali. Ovo je za sada najbolji razlog u ovoj temi zašto treba ponovo uvesti vojni rok.

Dakle, Gen Z regruti - služite vojsku da budemo vojna sila kao Koreja. Samo ne ona Samsung-Koreja. Neće smeti da nas napadne niko. Eventualno, mogu samo da nas satru sankcijama, pa ćemo i paštetu da sanjamo...

E moji srbi, kada su vam uzor postali ludaci iz Severne Koreje i Huti...
 
Ovo je 2024. godina, nece neki Murat navaliti na nas iz njegovih osvajackih pobuda.

Okupacije se vrse na druge nacine, kao sto i nama uradili.

Dajte mi, molim vas, realan scenario rata u kome vrsimo opstu mobilizaciju i treba nam svaki vojnik i milioni ljudi pod oruzjem koji znaju da ga koriste.

Koji je to konkretan scenario?

Pa, ne sanjaju patrijote vojsku da brane Otadžbinu i krst časni (niko nas i ne napada), već da okupe pola miliona Gen-Z vojnika i da vrate Kosmet od NATO-a. Sve je u funkciji toga u njihovim razmišljanima: panciri, repelenti, oružja i oruđa...
 
zajednicko za '99 i danas je sto su isti na vlasti
Sa tom razlikom što su ti tada navodno bili za Srbiju do Karlobaga, Ogulina, Karlovca i Virovitice, a danas su veći evropatofili od Vesne Pešić i Čede Jovanovića zajedno.
Kakav god da je bio, Milošević nije šiptarskim teroristima predao kontrolu nad severom KiM i taj narod pustio na izvolte. To nije uradio ni Đinđić, Živković, Koštunica, Tadić, niko pre ustaše iz Čipuljića i dolaska njegove Bugojanske Grupe na vlast 2012. godine.
Nakon povlačenja VJ, u 4 opštine severa je ostala naoružana srpska policija u civilu, do 2014. je primala platu od MUP-a u Beogradu i njome je komandovala država Srbija. Tada je osnovana i civilna zaštita koja je čuvala most na Ibru, ona je u vreme Koštunice dobila i vatreno oružje.
Čijom to zaslugom i "odgovornom politikom" danas umesto nje celim severom do Jarinja i Brnjaka patroliraju šiptarske paravojne i parapolicijske bande, postavljaju baze, prebijaju, kidnapuju i ubijaju koga hoće? 1999. Nisu mogle da pređu Ibar, kao ni u vreme pogroma 2004. i proglašenja secesije 2008. a 2011. su pokušali pa su izrešetani i rastureni, KFOR ih je evakuisao helikopterima?
 
posebno koridor u okolini Brčkog,

Za koridor moraš prvo da rešiš pravno pitanje Distrikta Brčko u koji su svoju teritoriju uneli RS i FBiH. Tako da je taj koridor odavno presečen i morao bi opet da se "probija". Ostalo - nemam komentar, ne mislim da je odluka Kurtijeva ili od "Vehabija", već od teta Nate koja im je mama. Ako najlutimo mamu, eto i Kurtija i ostalih dušmana, a kada istučemo Kurtija na igralištu ispred zgrade, eto i Nate da ih brani. Mi smo u toj igri siroče, nema ko da nas brani.
 
A možda je i mogla da plati: 10.000 vojnika puta 1.000€ mesečno, i nije Bog-zna-šta.
Mogla je, ali nije htela.
Sada brže bolje vraćaj vojni rok jer nemamo dovoljno ljudi koji će da čiste kasarne i da daju stražu, plus nam treba da uknjižimo bilo kakvu rezervu, važno da se prođe makar i 3 dana obuke.

Trebalo je da se stavi:
600 evra mesečno za one koji služe dobrovoljno ;
800 evra za vojnika profesionalca i da mu se ponovo vrate ukinute dnevnice (dežurstvo, teren) i troškovi (putovanje, odvojenost od porodice itd) koje je Ministarstvo odbrane ukinulo 2015/2016 godine ako me sećanje dobro služi.

EVENTUALNO da se uvede obavezni vojni rok od 60 dana odmah nakon srednje škole, i da se nakon isteka tih 60 dana ponudi da nastave još 6-7 meseci punog vojnog roka kako bi postali profesionalci. Srednjoškolci bi u ta 2 meseca obuke dobili 1200 evra i dobar deo njih bi bio privučen da nastavi dalje sa obukom.
 
Poslednja izmena:
Ostalo - nemam komentar, ne mislim da je odluka Kurtijeva ili od "Vehabija", već od teta Nate koja im je mama. Ako najlutimo mamu, eto i Kurtija i ostalih dušmana, a kada istučemo Kurtija na igralištu ispred zgrade, eto i Nate da ih brani. Mi smo u toj igri siroče, nema ko da nas brani.
Ne znam gde su njihove gazde bile da vojno intervenišu kada se ovo dogodilo pre samo 13 godina? Nisu nas opet bombardovali, ali su našli izdajničku i lopovsku bagru, koju su već sledeće godine doveli na vlast i koja se pokazala milion puta "kooperativnija" od Tadića koji je bio na vlasti tada kada je na barikadama pružan oružani otpor šiptarskim teroristima pa čak i KFOR-u, a ja bu**** sam u to vreme mislio da gori izdajnik od njega ne može da se rodi. Ne mogu nikada da mu oprostim izručenje Karadžića i Mladića Hagu, ali danas bih njegovu kosovsku politiku pravio od blata.

Jel su za vreme rata 1995. NATO bombarderi krenuli da brane svoje konjušare? Onda je Ratko Mladić zarobio pripadnike UNPROFOR-a iz zapadnih zemalja, vezao ih za mostove i tenkove i poručio Amerikancima "samo udrite, pa onda njihovim porodicama objasnite da su žrtvovani kako bi odbranili sarajevske džihadiste za demokratiju i ljudska prava".
Na stranu to što oni trenutno u Kijevu imaju mnogo većeg i značajnijeg pacijenta kojeg moraju da održavaju u životu, ali da li misliš da NATO zemlje žele da žrtvuju ijednog svog državljanina zbog Kurtija i njegove narkodilerske čerge koju bi u tim zemljama svi redom prezirali kada bi morali da je viđaju u svom dvorištu, a ne samo fino odevene i uglađene na kamerama CNN-a i BBC-a? Jedan njihov vojnik ili civil da izgubi život je mnogo, a kamoli njih više stotina ili hiljada koliko bi u eventualnom konfliktu sigurno stradalo, bilo u direktnoj borbi sa našim trupama bilo kao njihov živi štit? Ovde govorimo o scenariju ograničene vojno-policijske akcije protiv terorističkih formacija severno od Ibra i njihove hirurške eliminacije u te 4 opštine, a ne nekoj srpskoj "Oluji" gde bi dvesta hiljada vojnika ušlo sa tenkovima u Prištinu i Prizren, stali na granicu prema Albaniji i silom slomili svaku secesionističku instituciju na bilo kom pedlju KiM, mada pitanje da li bi stranci i za to bili spremni da ginu u trenutku kada im je istočni front ozbiljno ugrožen i pred raspadom. I to će pre ili kasnije morati da se uradi, ali otom-potom.

Milošević je odmah nakon početka NATO agresije 1999. zarobio nekoliko pripadnika USMC na makedonskoj granici, ne znam zašto ih je pustio umesto da ih upotrebi kao živi štit, kao što je to nekoliko godina ranije uradila VRS? Ko protiv sebe ima jakog i beskrupuloznog protivnika mora igrati prljavo, u protivnom će biti uništen. Ili da Srbija napravi atomsko oružje i rakete srednjeg i dugog dometa koje ga mogu nositi, pa da nam zbog toga niko ne može ništa? Šta je od ta dva izvodljivije?
 
Poslednja izmena:
Ma super im je, ništa im zaista ne fali. Ovo je za sada najbolji razlog u ovoj temi zašto treba ponovo uvesti vojni rok.

Dakle, Gen Z regruti - služite vojsku da budemo vojna sila kao Koreja. Samo ne ona Samsung-Koreja. Neće smeti da nas napadne niko. Eventualno, mogu samo da nas satru sankcijama, pa ćemo i paštetu da sanjamo...

E moji srbi, kada su vam uzor postali ludaci iz Severne Koreje i Huti...
Причах о снази војске и како их нико не напада, јер је то и тема, не економији, али strawman иде на макс јер ето.
Значи да поновим пошто нам читање не иде. ДНРК, Вијетнам, Афганистан и Ансар Аллах је тешко победити. Тема је о војсци, па се прича о војсци, а не о другим стварима.

Мени је извор прихода фирма из САД (и порески обввезници Србије) па не бих санкције, поштујем права жена па не бих шеријат и каменовања, а против Вијетнама и немам ништа посебно. Али то није ни тема овде, него је тема војна превенција.

П.С. "Самсунг Кореја" је за просечну особу одвратна, врв зато се тако мало и рађа тамо, а пуно самоубија, али Самсунг брате алоуууууууу. небитно, али показује колко се зна о њој

П.П.С пасивно-агресивно јбг, могао бих и норм одговорити на норм одговор
 
Причах о снази војске и како их нико не напада, јер је то и тема, не економији, али strawman иде на макс јер ето.
Значи да поновим пошто нам читање не иде. ДНРК, Вијетнам, Афганистан и Ансар Аллах је тешко победити. Тема је о војсци, па се прича о војсци, а не о другим стварима.

Мени је извор прихода фирма из САД (и порески обввезници Србије) па не бих санкције, поштујем права жена па не бих шеријат и каменовања, а против Вијетнама и немам ништа посебно. Али то није ни тема овде, него је тема војна превенција.

П.С. "Самсунг Кореја" је за просечну особу одвратна, врв зато се тако мало и рађа тамо, а пуно самоубија, али Самсунг брате алоуууууууу. небитно, али показује колко се зна о њој

П.П.С пасивно-агресивно јбг, могао бих и норм одговорити на норм одговор
LOL

Zaboravio sam da si kao referencu uzeo i Afganistan...

Snaga nije u tome da narod nema šta da jede da bi ti kao siromah napravio 25. armiju Sveta, već u pameti da prepoznaš odakle vetar duva. Ko danas sme da napadne Slovačku, Mađarsku ili Češku? Eno ga i Putko samo povlači crvenu lajnu za lajnom, ali nekako ne sme ni da zapreti tom društvu. Samo povuče novu lajnu i valjda se jede iznutra.

Znali su srbi skoro uvek da budu mudri kroz istoriju, ali smo oboleli malo poslednjih decenija, pa su nam uzori postali ti tvoji strip junaci. Proći će i ta ludost.

Ostalo oko Koreje, malo rađanja, samoubijanja, Samsung-a - šta da kažem. Ništa. Nema smisla.
 
Ne znam gde su njihove gazde bile da vojno intervenišu kada se ovo dogodilo pre samo 13 godina? Nisu nas opet bombardovali, ali su našli izdajničku i lopovsku bagru, koju su već sledeće godine doveli na vlast i koja se pokazala milion puta "kooperativnija" od Tadića koji je bio na vlasti tada kada je na barikadama pružan oružani otpor šiptarskim teroristima pa čak i KFOR-u, a ja bu**** sam u to vreme mislio da gori izdajnik od njega ne može da se rodi. Ne mogu nikada da mu oprostim izručenje Karadžića i Mladića Hagu, ali danas bih njegovu kosovsku politiku pravio od blata.

Jel su za vreme rata 1995. NATO bombarderi krenuli da brane svoje konjušare? Onda je Ratko Mladić zarobio pripadnike UNPROFOR-a iz zapadnih zemalja, vezao ih za mostove i tenkove i poručio Amerikancima "samo udrite, pa onda njihovim porodicama objasnite da su žrtvovani kako bi odbranili sarajevske džihadiste za demokratiju i ljudska prava".
Na stranu to što oni trenutno u Kijevu imaju mnogo većeg i značajnijeg pacijenta kojeg moraju da održavaju u životu, ali da li misliš da NATO zemlje žele da žrtvuju ijednog svog državljanina zbog Kurtija i njegove narkodilerske čerge koju bi u tim zemljama svi redom prezirali kada bi morali da je viđaju u svom dvorištu, a ne samo fino odevene i uglađene na kamerama CNN-a i BBC-a? Jedan njihov vojnik ili civil da izgubi život je mnogo, a kamoli njih više stotina ili hiljada koliko bi u eventualnom konfliktu sigurno stradalo, bilo u direktnoj borbi sa našim trupama bilo kao njihov živi štit? Ovde govorimo o scenariju ograničene vojno-policijske akcije protiv terorističkih formacija severno od Ibra i njihove hirurške eliminacije u te 4 opštine, a ne nekoj srpskoj "Oluji" gde bi dvesta hiljada vojnika ušlo sa tenkovima u Prištinu i Prizren, stali na granicu prema Albaniji i silom slomili svaku secesionističku instituciju na bilo kom pedlju KiM, mada pitanje da li bi stranci i za to bili spremni da ginu u trenutku kada im je istočni front ozbiljno ugrožen i pred raspadom. I to će pre ili kasnije morati da se uradi, ali otom-potom.

Milošević je odmah nakon početka NATO agresije 1999. zarobio nekoliko pripadnika USMC na makedonskoj granici, ne znam zašto ih je pustio umesto da ih upotrebi kao živi štit, kao što je to nekoliko godina ranije uradila VRS? Ko protiv sebe ima jakog i beskrupuloznog protivnika mora igrati prljavo, u protivnom će biti uništen. Ili da Srbija napravi atomsko oružje i rakete srednjeg i dugog dometa koje ga mogu nositi, pa da nam zbog toga niko ne može ništa? Šta je od ta dva izvodljivije?

Ma, super smo prošli posle svih tih genijalnih strateških akcija. Ja ne znam kako to sve nije ušlo u udžbenike na vojnim akademijama širom Sveta. Možda i jeste kod Huta i onog iz Severne Koreje...
 
Zato što je to ratni zločin...
Jeste, zabranjeno je po međunarodnom ratnom pravu. Zabranjena je i agresija na suverenu državu članicu UN i bombardovanje pijaca, bolnica, putničkih vozova, civilnih medija, itd. Ali, imaš li izbora kada ti to rade, a nisi nuklearna sila koju inače ne bi smeli da napadnu?
Ko danas sme da napadne Slovačku, Mađarsku ili Češku?
A ko uopšte ima razlog da danas napadne bilo koju od tih država, čak i da nisu deo NATO ? I da li bi ikada ušle u NATO, da ih je NATO prvi napao kako bi im okupirao deo teritorije?
 
Ušli su u NATO da ne prođu kao Gruzija, Ukrajina, Moldavija...
Све те земље су иамле већи животни стандард, већи потенцијал за развој и уживале су випе поштовања на међународној сцени када су имале добре односе са Русијом него сада када су закорачили на европски НАТО пут.
 
Ma, super smo prošli posle svih tih genijalnih strateških akcija.
Problem je što ih mi nismo koristili 1999. A da Republika Srpska nije vezivala zarobljenike za mostove, da li bi zapad bio toliko "velikodušan" da ponudi Dejtonski Sporazum? Ili da uopšte nije pružala nikakav vojnički otpor, da su svi njeni lideri odmah 1. marta 1992. pristali da se integrišu u tzv. rbih, da su pustili njenu armiju da dođe na sve granice, rasformirali sve svoje vojne i policijske jedinice, i onda otišli u Sarajevo da se mirnim i političkim sredstvima bore za formiranje zajednice srpskih opština po ustavu i zakonima Republike BiH.

A Alija za to vreme šalje specijalce, hapsi i zatvara koga hoće po Banjaluci, Bijeljini, Foči, Trebinju, narod beži u Srbiju i demografski se osipa. A nepomenik iz Beograda sve vreme proglašava pobedu za pobedom 5:0 za nas, i moli Klintona da Aliju urazumi.
Ušli su u NATO da ne prođu kao Gruzija, Ukrajina, Moldavija...
Onda su Vijetnam, Grenada, Panama, SRJ, Irak, Libija, Sirija trebali na vreme da uđu u Varšavski Pakt ili ODKB, da im ne bi Amerikanci bombama uvodili demokratiju?
A zašto bi Češka, Mađarska, Slovačka prošle kao Ukrajina? Jel imaju 40% Rusa u svojim granicama, koje su posle Majdana stavili pod aparthejd i zabranili im crkvu i upotrebu jezika?
 
Vrh