Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 110 30,3%
  • Ne

    Glasovi: 225 62,0%
  • Ne znam

    Glasovi: 28 7,7%

  • Ukupno glasača
    363
A zašto bi Češka, Mađarska, Slovačka prošle kao Ukrajina? Jel imaju 40% Rusa u svojim granicama, koje su posle Majdana stavili pod aparthejd i zabranili im crkvu i upotrebu jezika?

Zanimljivo je kako se lako nađe opravdanje da se napadne suverena zemlja... Pa, eno ti pribaltičke republike koje imaju veliki procenat ruskog govornog stanovništva, ruska propagnda stalno priča kako im se krše tamo sva moguća prava, ali su u EU i NATO i Putin ne sme da ih napadne niti nešto sme da im preti. Nije Putin tolika usijana glava, kao neki ovde, pa da krene u rat sa NATO...
 
Onda su Vijetnam, Grenada, Panama, SRJ, Irak, Libija, Sirija trebali na vreme da uđu u Varšavski Pakt ili ODKB, da im ne bi Amerikanci bombama uvodili demokratiju?

Pa Sloba je probao to 1998, kao ajde da uđemo u zajednicu sa Rusijom i Belorusijom da nas ovi ne napadanu, a da on ostane na vlasti. Međutim braća rusi nisu hteli... Nisu hteli ni da pošalju bombe da se branimo. Mi dobismo šta dobismo od NATO... Slično je skoro prošla i Jermenija sa rusima...
 
Zanimljivo je kako se lako nađe opravdanje da se napadne suverena zemlja... Pa, eno ti pribaltičke republike koje imaju veliki procenat ruskog govornog stanovništva, ruska propagnda stalno priča kako im se krše tamo sva moguća prava, ali su u EU i NATO i Putin ne sme da ih napadne niti nešto sme da im preti. Nije Putin tolika usijana glava, kao neki ovde, pa da krene u rat sa NATO...
Nije propaganda, u Estoniji ruska manjina ne može ni da glasa na izborima. Rusiju zabole za 3 baltičke konjušarske republičice, ti Rusi koji u njima žive su skoro svi došli kao administracija za vreme Sovjetskog Saveza, i ne mogu se porediti sa desetinama miliona u Belorusiji i Ukrajini, koji su tu bili jedino autohtono stanovništvo dok Lenjin nije počeo da stvara nove nacije, što će kasnije ovde kopirati i Broz. Kijev je za Rusiju isto što i Ras za Srbiju, prva srednjovekovna prestonica Rusije, čak ni titoisti najveći deo Raške nisu otrgli od Srbije, iako su i to razmatrali. Presudno je bilo izdvajanje Crne Gore, i nemogućnost da se do kraja formira nekakva "SR Sandžak" bez komadanja i njene prepodgoričke teritorije.
Rusija je do druge polovine devedesetih u Estoniji imala podmorničke vojne baze na ostrvima Sarema i Hijuma. Povukla se odatle, i nije se uopšte ni bunila zbog ulaska te 3 republike u NATO, one su previše sitne da bi sa njihove teritorije mogao da je ugrozi. Kako će staviti nuklearne rakete u ravnu državicu veličine Crne Gore i sa milion stanovnika? To bi odmah bilo uništeno.
Pa Sloba je probao to 1998, kao ajde da uđemo u zajednicu sa Rusijom i Belorusijom da nas ovi ne napadanu, a da on ostane na vlasti. Međutim braća rusi nisu hteli... Nisu hteli ni da pošalju bombe da se branimo. Mi dobismo šta dobismo od NATO... Slično je skoro prošla i Jermenija sa rusima...
Jeljcin koji nije branio ni samu Rusiju, povukao je vojsku iz Čečenije bez ikakve spoljašnje agresije. On se donekle može porediti sa ovim "našim" nepomenikom danas.
Dok je u ODKB, Rusija je obavezna da brani samo međunarodno priznatu teritoriju Jermenije. Arcak nije priznavao niko, čak ni sama Jermenija, i Rusija protiv Azerbejdžana nije mogla ništa. Kada bi Azerbejdžan ili Turska napali Jermeniju, Rusija bi morala da interveniše u njenu korist.
 
Dok je u ODKB, Rusija je obavezna da brani samo međunarodno priznatu teritoriju Jermenije. Arcak nije priznavao niko, čak ni sama Jermenija, i Rusija protiv Azerbejdžana nije mogla ništa. Kada bi Azerbejdžan ili Turska napali Jermeniju, Rusija bi morala da interveniše u njenu korist.

Зашто су руски мировњаци, иако им и даље није истекао мандат, мирно стајали када су и последње остатке Јермена у Нагорно Карабаху Азери најурили пре пар месеци? Ваљда су, као МИРовњаци и послати да одрже мир тамо. На све то, Азери су им чак убили 3 припадника током тог напада и никоме ништа.

Можемо ми да се проналазимо у неким аспектима руске историје, али ако је неко имао сличну судбину нашој 1999. то је Грузија 2008. Нападнеш сепаратисте (као ми смрдљиву УЧК) и заузврат добијеш бомбе. И то без икаквог одобрења УН, изврше агресију и на СРЈ и на Грузију.

Империје као империје не праве разлику према нама малима. Те исте Јермене (православце, додуше миафизите) су пустили низ воду. И уопште није ту ствар у Пашињану. Могли су да изнутра роваре против њега, санкционишу Јерменију итд. Скинули би га са власти временом. Не, они су дозволили да се ово деси. И изгледа да није још завршено и да је сада јужна Јерменија наредна на реду.

Што се мене тиче, у се и у своје кљусе. Ми сем Србије и Републике Српске (и делимично Црне Горе) немамо никога и као геополитички патуљци можемо само да се поуздамо у активну спољну политику балансирања, да нас не би одувао ветар.

Зато нам јесте потребна војска и војни рок, како је и написао Вожд, да бранимо где можемо и где није сигурна конфронтација са НАТО (Републику Српску и споразумно морамо бранити, хвала Богу). Што се било које империје тиче, могу да се гоне што даље од нас.
 
Зашто су руски мировњаци, иако им и даље није истекао мандат, мирно стајали када су и последње остатке Јермена у Нагорно Карабаху Азери најурили пре пар месеци? Ваљда су, као МИРовњаци и послати да одрже мир тамо. На све то, Азери су им чак убили 3 припадника током тог напада и никоме ништа.

Zašto su otišli sa Kosova?
 
Добро, бивши СССР је прича за себе, њихове међуетничке сукобе који трају стотинама година, па још и комунисти који су спроводили своју идеологију, експериментишући са територијама, одузимајући једнима, дајући другима, акцијама масовних пресељења, враћањима, то Бог сам не може распетљати ко је ту у праву ко није, уосталом то и није наш проблем.
 
Poslednja izmena:
Добро, бивши СССР је прича за себе, њихове међуетничке сукобе који трају стотинама година, па још и комунисти који су спроводили своју идеологију, експериментишући са територијама, одузимајући једнима, дајући другима, акцијама масовних пресељења, враћањима, то Бог сам не може распетљати ко је ту у праву ко није, уосталом то и није наш проблем.

Search "SSSR" and replace with "Jugoslavija"...
 
Додуше имали смо то и овде, нпр. у Румунији масовна депортација Срба у Бараганску пустињу педесетих година.

Као блесак из ведрог неба почело је депортовање у Бараган у ноћи Духова, између 17. и 18. јуна 1951. године. Пре тачно седамдесет година овај прогон обухватио је 297 насеља која су се налазила у појасу од 25 километара дуж границе са Југославијом, почевши од Старог Беба - жупаније Тимиш, Караш-Северина и Мехединца до насеља Груја. Негде близу 13 хиљада породица, односно, према неким проценама, 44 хиљада људи одведено је и бачено у бараганску пустару под голим небом.
 
Добро, бивши СССР је прича за себе, њихове међуетничке сукобе који трају стотинама година, па још и комунисти који су спроводили своју идеологију, експериментишући са територијама, одузимајући једнима, дајући другима, акцијама масовних пресељења, враћањима, то Бог сам не може распетљати ко је ту у праву ко није, уосталом то и није наш проблем.

Ма знам, не спорим то. Иако доста могућности за повлачење паралела, почев од стварања вештачких држава, попут БиХ.

Али сама чињеница да су 2008, при покушају враћања своје власти на те територије, попили инвазију, довољно говори да нема претеране разлике у третману према ситнима.

Па највећи масакр на том простору је био над Грузинима у Сухумију 1993. Масакрирали су им цело руководство, протерали 50 000 Грузина итд. У самој Грузији уклонили председника Гамшаркурдију, који је био легитимни председник.

Захвалан сам Богу што смо доживели да и Бошњаци демографски пукну, па је то ситуацију у Босни пацификовало и поменути нису више фаворити Запада и његове политике. Али као што си поменуо са (мислим из 2010?) Стипом Месићем случај ономад, треба бити обазрив.

Zašto su otišli sa Kosova?
Није упоредиво са КиМ, јер су код нас дошли након завршетка рата. У Нагорно Карабаху су буквално пропустили целу армију Азербејџана, и поред обавезе да одржавају мир.
 
Poslednja izmena:
Zašto su otišli sa Kosova?
Zato što je tadašnja vlast odbila da potpiše međunarodni sporazum na osnovu kojeg bi dobili svoju zonu na severu KiM. Da je to tada urađeno, čak ni nepomenik ne bi uspeo da dovede ROSU na Jarinje i Brnjak, jer bi i bez srpske civilne zaštite tu ostale ruske trupe pored kojih se ne bi usudili da pređu Ibar.
 
Zato što je tadašnja vlast odbila da potpiše međunarodni sporazum na osnovu kojeg bi dobili svoju zonu na severu KiM. Da je to tada urađeno, čak ni nepomenik ne bi uspeo da dovede ROSU na Jarinje i Brnjak, jer bi i bez srpske civilne zaštite tu ostale ruske trupe pored kojih se ne bi usudili da pređu Ibar.

Daj mi neku referencu ka tome da je Srbija trebalo da definiše zonu dejstvs dela KFOR-a tj. ruskog kontignenta koji je do tada službovao u okolini Orahovca.
 

Očekivao sam neki link ka dokumentu, a tekst sa Srbin.info me pre podsetio na Tihi Don nego na tekst zasnovan na činjenicama. Ipak, u samom tekstu se nigde ne spominje, osim ako nešto nisam propustio, da je Srbija odgovorna za to što su rusi pobegli sa Kosova ili da je Srbija učestvovala u takvoj odluci.
 
Ухх, је л' морамо и о томе..

А пре тога Грузини 1992. протерали Осетине, а пре чега су Осетини тражили аутономну републику која би остала у СССР, јер су Грузини хтели отцепљење од СССР и имали сукобе између присталица наведеног и Шеварнадзеа, пре тога сукоби око универзитета у Осетији, пре тога су Совјети поделили Осетију, чији је јужни део припао Грузији, а протерали Ингуше из Северне, а пре тога су ратовали током Грађанског рата грузијски мењшевици и осетијски бољшевици и тако до средњег века..

Ако се добро сећам, прво су нападнути руски мировњаци у заштићеним зонама у последњем рату.

У Арцаху наравно, мировњаци на терену нису ни могли зауставити Азерску војску, али је онда требало ако не дипломатским средствима, онда ваздухопловним снагама деловати да се зауставе. Зашто то није учињено питање је за оне који су гарантовали сигурност становника Арцаха од 1994.

Оно што је мени највећи проблем је то што тзв. међународна заједница није ништа учинила да се ови сукоби, као последица распада бившег СССР политичким средствима реше, него су тако остављени као замрзунти до прве прилике да се рат понови.
 
Poslednja izmena:
Ухх, је л' морамо о томе..

А пре тога Грузини 1992. протерали Осетине, а пре чега су Осетини тражили аутономну републику која би остала у СССР, јер су Грузини хтели отцепљење од СССР, и имали сукобе између присталица наведеног и Шеварнадзеа, пре тога сукоби око универзитета у Осетији, пре тога су Совјети поделили Осетију, чији је јужни део припао Грузији, а протерали Ингуше из Северне, а пре тога су ратовали током Грађанског рата грузијски мењшевици и осетијски бољшевици и тако до средњег века..

Притом, ако се добро сећам, прво су нападнути руски мировњаци у Цхинвалију у рату 2004.
Знам, зато сам узео и пример Абхазије, а не Осетије. Можемо узети и као проблематику само проширење Грузије за време СССР. Но, и сам Гамшаркурдија је склоњен и замењен Шеварнадзеом уз амин Русије.
 
Да Абхазија је ушла у састав Грузије за време СССР.

Не зна се ко је био већи недемократа од њих двојице, у времену распада државе, криминализације друштва, спољних утицаја са свих страна..
 
Novi srpski helikopteri Mi-35P, nabavljeni kao polovni sa Kipra u našoj šemi bojenja za Mi-35 na stajanci aerodroma Batajnica. Brojevi 201 pa nadalje.

Веома рационална куповина као и дил са БТРовима из Мађарске. То су заиста добро урадили.
 
Zato što je tadašnja vlast odbila da potpiše međunarodni sporazum na osnovu kojeg bi dobili svoju zonu na severu KiM. Da je to tada urađeno, čak ni nepomenik ne bi uspeo da dovede ROSU na Jarinje i Brnjak, jer bi i bez srpske civilne zaštite tu ostale ruske trupe pored kojih se ne bi usudili da pređu Ibar.
Руско учешће у мисији КФОР је више везано за односе САД-РФ него за односе РФ-СРЈ/СЦГ. 90те су биле фаза зближавања Русије и САД, Јелцину је сметала ситуација на Балкану и ми смо конкретно реметили те односе. Пре учешћа у КФОР, Руси су учествовали у мисијама СФОР/
ИФОР и током рата УНПРОФОР. Они фамозни мировњаци-таоци ВРС, први везани је био руски официр, има снимак где му војник ВРС псује Јелцина.
Почетком 2000их мењају се гарнитуре и у САД и у РФ. Прво је дошло до захлађења на релацији Путин-Клинтон.
Пошто је КФОР као и СФОР ипак НАТО мисија, Русија више није хтела да учествује војно у мисији где је Америка главна. Нема то никакве везе са нама.
 
Није упоредиво са КиМ, јер су код нас дошли након завршетка рата. У Нагорно Карабаху су буквално пропустили целу армију Азербејџана, и поред обавезе да одржавају мир.

Samo onda treba objasniti srbima na Kosovu* da je rat završen i da su rusi otišli sa njega za njihovo dobro. Opasnost je prošla.
 
Руско учешће у мисији КФОР је више везано за односе САД-РФ него за односе РФ-СРЈ/СЦГ. 90те су биле фаза зближавања Русије и САД, Јелцину је сметала ситуација на Балкану и ми смо конкретно реметили те односе. Пре учешћа у КФОР, Руси су учествовали у мисијама СФОР/
ИФОР и током рата УНПРОФОР. Они фамозни мировњаци-таоци ВРС, први везани је био руски официр, има снимак где му војник ВРС псује Јелцина.
Почетком 2000их мењају се гарнитуре и у САД и у РФ. Прво је дошло до захлађења на релацији Путин-Клинтон.
Пошто је КФОР као и СФОР ипак НАТО мисија, Русија више није хтела да учествује војно у мисији где је Америка главна. Нема то никакве везе са нама.

Pa da, ali mi nije jasan onda taj auto-šovinizam da smo mi krivi što su rusi otišli sa Kosova...

Mislim, jasno mi je da je ruska propaganda jaka ovde, posebno na socijalnim mrežama. To vidimo svaki dan.

Jednostavno, Kosovo njih ne zanima i koriste ga za natezanje sa Amerikom. Besmislena je ta priča o rusima koji će nam odbraniti Kosovo, ali mi eto nećemo, jer smo eto kvislinzi.
 
Mene najviše nervira to slepilo u našem narodu kad ga pitaš što nam nisu pomogli Rusi devedesetih... Kao, bili su slabi. A mi smo sad jaki?
 
Vrh