Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 110 30,3%
  • Ne

    Glasovi: 225 62,0%
  • Ne znam

    Glasovi: 28 7,7%

  • Ukupno glasača
    363
Pogrešno si razumeo. Smer je obrnut. U raznim seobama srpski narod je naseljavao i taj kraj. Zato se i zove slavenoserbia.
 
Postavljate pitanje kulta Rusije. Pa ovako, mislim da kult Rusije u Srbiji ne postoji. Mi jesmo dva bliska naroda kojima su interesi često bili zajednički kroz istoriju. Kultom Rusije se bave NATO dupelisci i autosovinisti koji bi hteli da srpski narod prikazu kao infantilan narod. E za vas pitanje: jel ne mislite da je kult Zapada i kult NATO koji vi sledite zapravo jedna vrsta Stokholmskog sindroma gde ze zaljubljujemo u bagru koja nas teroriste i koja nas je bombardovala i ubijala?

Kult Rusije postoji kod nas, ali kult Srbije ne postoji u Rusiji.

Sto se tice bliskosti, mi smo bliskiji Hrvatima, Makedoncima, Slovncima, Muslimanima,, nego Rusima, pocevsi od jezika, preko kulture, pa do porodicnih veza, ono sto je drugacije je vera. Pa kad pogledamo i malo dalje, blizi smo Nemcima, Austrijancima i Italijanima, nego Rusima, samo sto je srce prosecnog Srbina u Moskvi.
Postoji i kult Amerike, no prema njemu smo mnogo kriticniji.
 

Da se ogradim, lose sam razumeo tvoj prvi komentar, ne osporavam da imamo slovensko poreklo, i da to je to poreklo znacajno, to bi bilo suludo. Ali jedini koji mogu Rusiju da vide kao svoju pradomovinu su oni koji imaju pretke odatle u neko skorije vreme. Srbi kad govore o ognjistu, govori se o onim regijama koje sam spomenuo
 
Pa imate sada puno rusa po Beogradu i kada ih pogledate vidite da su ljudi uglavnom drugačiji od nas. Čak nam ni fizionomija lica i ostale fizičke karakteristike uglavnom nisu slične. Ništa loše u tome, naravno, ali kao narodi nismo previše bliski.

Jednostavno, ništa preterano ne delimo sa njima, niti naši ljudi masovno putuju tamo, niti imaju previše posla sa rusima.
 
1726390498370.png

Kult Rusije postoji kod nas, ali kult Srbije ne postoji u Rusiji.

Sto se tice bliskosti, mi smo bliskiji Hrvatima, Makedoncima, Slovncima, Muslimanima,, nego Rusima, pocevsi od jezika, preko kulture, pa do porodicnih veza, ono sto je drugacije je vera. Pa kad pogledamo i malo dalje, blizi smo Nemcima, Austrijancima i Italijanima, nego Rusima, samo sto je srce prosecnog Srbina u Moskvi.
Postoji i kult Amerike, no prema njemu smo mnogo kriticniji.

Kult Rusije postoji kod nas, ali kult Srbije ne postoji u Rusiji.

Sto se tice bliskosti, mi smo bliskiji Hrvatima, Makedoncima, Slovncima, Muslimanima,, nego Rusima, pocevsi od jezika, preko kulture, pa do porodicnih veza, ono sto je drugacije je vera. Pa kad pogledamo i malo dalje, blizi smo Nemcima, Austrijancima i Italijanima, nego Rusima, samo sto je srce prosecnog Srbina u Moskvi.
Postoji i kult Amerike, no prema njemu smo mnogo kriticniji.

Kult Rusije postoji kod nas, ali kult Srbije ne postoji u Rusiji.

Sto se tice bliskosti, mi smo bliskiji Hrvatima, Makedoncima, Slovncima, Muslimanima,, nego Rusima, pocevsi od jezika, preko kulture, pa do porodicnih veza, ono sto je drugacije je vera. Pa kad pogledamo i malo dalje, blizi smo Nemcima, Austrijancima i Italijanima, nego Rusima, samo sto je srce prosecnog Srbina u Moskvi.
Postoji i kult Amerike, no prema njemu smo mnogo kriticniji.
Ne vidim u prvom delu sta si hteo da kažeš. Naravno da smo bliski sa narodima sa kojima delimo mnogo toga i živimo na istom prostoru. Naravno dele nas neke stvari zbog kojih smo sa nekima i ratovali.
Drugi deo ti prosto nije tačan. Nismo bliskiji sa nemcima.
 
Kult Rusije postoji kod nas, ali kult Srbije ne postoji u Rusiji.

Sto se tice bliskosti, mi smo bliskiji Hrvatima, Makedoncima, Slovncima, Muslimanima,, nego Rusima, pocevsi od jezika, preko kulture, pa do porodicnih veza, ono sto je drugacije je vera. Pa kad pogledamo i malo dalje, blizi smo Nemcima, Austrijancima i Italijanima, nego Rusima, samo sto je srce prosecnog Srbina u Moskvi.
Postoji i kult Amerike, no prema njemu smo mnogo kriticniji.
Slažem se za okolne narode. Vidiš da su nam jako bliski po svađama - najžešće svađe su s najbližom rodbinom, jer te "izdaje" se ne praštaju.

S druge strane Rusi su bliži Nemcima nego mi. Mi smo bliži ovoj ciganeriji s Mediterana - Grci, Italijani, Španci, Turci itd.

Što se Rusa tiče, to je kao kada se zaljubiš u dobru ribu i idealizuješ da je ona nežna, ljupka, da će da te češka, da te zadovoljava, kuva, sprema... Ali kada bi bio u vezi s njom, ili braku, brzo bi video da je rospijetina koja bi iz tebe izvukla i poslednju paru, frigidna, sebična i sl. Mislim da je to - to, otprilike.
 
Ja sam imao svoj period kada sam veličao Ruse i očekivao dosta od njih, ne u pogledu odnosa prema Srbiji (tada sam se isto kao i svi Rusofili tešio da nisu oni loši prema nama, nego mi prema njima, kao mi smo krivi) nego u pogledu njih samih. I zaista, od sredine 2000ih do sredine 2010ih bio je period kada su prolazili kroz velike promene i napore da se izmene, da se približe Evropi i svetu, da reše neke svoje hronične probleme. Bilo je dosta priča i kampanja o alkoholizmu, korupciji, saobraćaju i bezbednosti, obrazovanju, dizanju standarda širom zemlje, rešavanju infrastrukturnih problema... Onda je to kasnije u 2010im izbledelo i prestalo, i vratili su se na kulturološke i društvene koloseke koje su sledili ranije, a sad deset godina kasnije to se ponovo i vidi i primećuje.

Nacija sa mnogo potencijala ako se gledaju gole brojke i činjenice, ali u praksi i realnosti neopisivo zaostali u mentalitetu, lenji, zadrti, skloni zavisnostima. I ogrezli u apatiji i tom nekom mentalitetu da je sve uzaludno jer je život ionako konačan i kratak, tako da koja je poenta truditi se oko bilo čega. Po meni je to čak i najveći njihov hendikep, taj nihilistički "ma koja je poenta... " pogled na svet i život.

Dosta toga sam primećivao i u svojim rusofilskim danima ali sam zaista iskreno naivno mislio da će se to promeniti vremenom i da oni mogu bolje. Jer znam da je kroz istoriju bilo par reformatora koji su uspevali da promene svoje narode kroz decenije, pa sam mislio da će se i tamo isto desiti. Ali u slučaju Rusije nije se desilo uopšte.

@ivchonny je isto dao odličan opis iz još jednog ugla, ovoga sa devojkom. Jednostavan a slikovit. Spolja gladac, iznutra jadac. Kad smo kod toga, jedino gore od Rusa koji je za kratko vreme došao do nekih para jeste Ruskinja koja je za kratko vreme došla do nekih para, ili se udala za jednog takvog. To što ume da pršti nadmenošću i uobraženošću, nema im ravnih u svetu. A većina takvih su zapravo glupe i nesposobne za život odnosno za neki normalan i pošten posao, i postoje samo zato što ih neko sponzoriše ili što imaju način da pelješe ili eksploatišu ljude.
 
Ja sam imao svoj period kada sam veličao Ruse i očekivao dosta od njih, ne u pogledu odnosa prema Srbiji (tada sam se isto kao i svi Rusofili tešio da nisu oni loši prema nama, nego mi prema njima, kao mi smo krivi) nego u pogledu njih samih. I zaista, od sredine 2000ih do sredine 2010ih bio je period kada su prolazili kroz velike promene i napore da se izmene, da se približe Evropi i svetu, da reše neke svoje hronične probleme. Bilo je dosta priča i kampanja o alkoholizmu, korupciji, saobraćaju i bezbednosti, obrazovanju, dizanju standarda širom zemlje, rešavanju infrastrukturnih problema... Onda je to kasnije u 2010im izbledelo i prestalo, i vratili su se na kulturološke i društvene koloseke koje su sledili ranije, a sad deset godina kasnije to se ponovo i vidi i primećuje.

Nacija sa mnogo potencijala ako se gledaju gole brojke i činjenice, ali u praksi i realnosti neopisivo zaostali u mentalitetu, lenji, zadrti, skloni zavisnostima. I ogrezli u apatiji i tom nekom mentalitetu da je sve uzaludno jer je život ionako konačan i kratak, tako da koja je poenta truditi se oko bilo čega. Po meni je to čak i najveći njihov hendikep, taj nihilistički "ma koja je poenta... " pogled na svet i život.

Dosta toga sam primećivao i u svojim rusofilskim danima ali sam zaista iskreno naivno mislio da će se to promeniti vremenom i da oni mogu bolje. Jer znam da je kroz istoriju bilo par reformatora koji su uspevali da promene svoje narode kroz decenije, pa sam mislio da će se i tamo isto desiti. Ali u slučaju Rusije nije se desilo uopšte.

@ivchonny je isto dao odličan opis iz još jednog ugla, ovoga sa devojkom. Jednostavan a slikovit. Spolja gladac, iznutra jadac. Kad smo kod toga, jedino gore od Rusa koji je za kratko vreme došao do nekih para jeste Ruskinja koja je za kratko vreme došla do nekih para, ili se udala za jednog takvog. To što ume da pršti nadmenošću i uobraženošću, nema im ravnih u svetu. A većina takvih su zapravo glupe i nesposobne za život odnosno za neki normalan i pošten posao, i postoje samo zato što ih neko sponzoriše ili što imaju način da pelješe ili eksploatišu ljude.
Ne mogu da verujem da si bio rusofil iako se secam da si jednom napisao. Uopste su mi nejasni rusofili ali valjda su mnogi kod nas rusofili zbog misljenja "vel'ka zemlja, jedna od sveCkih sila + pravoslavci +anti amerika" a pritom u zivotu nisu pricali s Rusom :ROFLMAO:. Jer da jesu ne bi imali to misljenje, veoma smo razlicititi po mentalitetu i vec sam rekao jednom, vise imamo slicnosti sa prosecnim amerikancem nego rusom ali to bi mnoge bolelo da cuju. Al ni to ne mogu da znaju jer nikad nisu ni s Amerom pricali
 
Ne mogu da verujem da si bio rusofil iako se secam da si jednom napisao. Uopste su mi nejasni rusofili ali valjda su mnogi kod nas rusofili zbog misljenja "vel'ka zemlja, jedna od sveCkih sila + pravoslavci +anti amerika" a pritom u zivotu nisu pricali s Rusom :ROFLMAO:. Jer da jesu ne bi imali to misljenje, veoma smo razlicititi po mentalitetu i vec sam rekao jednom, vise imamo slicnosti sa prosecnim amerikancem nego rusom ali to bi mnoge bolelo da cuju. Al ni to ne mogu da znaju jer nikad nisu ni s Amerom pricali

U principu političari moraju da drže Srbiju "blisku Rusiji" zbog plebsa tj. birača... Nažalost, većina nije mrdnula iz zemlje, ako ne računamo Čanj, Buljarice ili Perfohori.

Ko god ima lovu ili je političar decu je odavno spakovao da studiraju po Zapadu, putuju po Zapadnim zemljama, pričaju engleski itd... Ali to rade i SVI bogati rusi. Rusija je svojom nepromišljenom politikom upala u procep između novog Istoka tj. Kine i Zapada.

Nama su generacije desetkovane ratovima, migracijama itd... To se sada rusima dešava. Rusija nema milijardu stanovnika, već oko 150 miliona, a od toga oko 100 miliona su rusi. To je blizu veličine Nemačke.
 
Da, to je bilo u vreme kada se odvijao gorepomenuti pokušaj njihove reforme i modernizacije, a paralelno sa time Srbija je doživljavala neke nepravde i tragedije od ruke zapada odnosno njegovih pajaca i topovskog mesa. I onda sam osetio neku odbojnost od strane zapada a Rusiju i delimični Panslavizam kao moguću alternativu. Naglašavam ovo "delimični Panslavizam". Sigurno nisam tripovao da će Poljaci poželeti da žive u istoj državi sa Rusijom i slično.

Ali sam i tada pazio da ne odem u ekstrem i deluzije, pa zato čak ni tada nisam bio član bilo koje organizacije, niti sam bio za (hipotetičko) ujedinjenje sa njom, niti da joj budemo baza. Želeo sam da budemo saveznici i bliski partneri, ali ništa preko toga.

Zato me i dan danas p.zdi svaki vid političkog ekstremizma i zanošenja, jer ljudi se prave da ne mogu da budu umereno za nešto i neki cilj, nego da moraju da budu ili-ili ekstremisti. Ili 100% za nešto ili 100% protiv nečega. A ne moraju. Levičari, desničari, socijalisti, kapitalisti, prozapadnjaci, prorusi... sve sami neki ekstremi i podele za kojima nema potrebe. A jedan od koraka je da čovek sam razmišlja, čita, vidi, iskusi i donosi zaključke. A ne da mi Kurta iz Organizacije A ili Murta iz stranke B sažvaće i prepriča, sa svim svojim primesama, lažima propagandom. Iz istog razloga osećam dozu povezanosti sa Pravoslavljem kao verom, ali ne i sa SPC kao organizacijom.

Širenje NATO i u manjoj meri EU oko Srbije je isto dovoljno za otrežnjenje bilo kome ko je nekad ranije bio Rusofilski nastrojen. Čak i da neko u duši ostane Rusofil, i nastavi da gaji fantazije, kada vidi mapu sa NATOom koji je zaokružio Srbiju, postaje više nego očigledno da bliskost i partnerstvo sa Rusijom postaje prosto fizički nemoguće i neostvarivo.
 
Da, jedan od glavnih razloga zašto srbi toliko "podržavaju" Putina i Rusiju je teranje inata Americi/NATO. Svako ko je protiv Amerike je za srbe ispravna opcija. Tako smo imali i bizarne situacije da srbi opravdavaju akcije onih ludaka huta u crvenom moru, jer čim Amerika tamo bombarduje mora da je to loše.
Da, zato što Amerika ovde najmanje 33 godine vodi antisrpsku politiku, tj. podržava svakog ko je protiv nas. Da je Amerika bila neutralna u jugoslovenskoj krizi, da nije podsticala raspad SFRJ na srpsku štetu i bombardovala nas gde god su njeni konjušari gubili rat, danas ovde niko ozbiljno ne bi ni pratio rat u Ukrajini, a kamoli navijao za bilo koga. Da Amerika ovde vodi drugačiju politiku, niko u Srbiji ne bi imao ništa protiv da uđemo u NATO u isto vreme kada su ušle Bugarska i Rumunija. Sa druge strane, da su od devedesetih Rumunima i Bugarima radili ono što rade nama, niko u tim državama sa Amerikom ne bi hteo da ima posla.
Pretvorili smo se u balkanske talibane i fundamentaliste.
Zato što na Balkanu inače nema pravih talibana i fundamentalista, koji su ovde saveznici Amerike protiv "malignog ruskog uticaja" ? Jel Bin Laden devedestih dobio državljanstvo SRJ, ili možda tzv. "Republike BiH" ? Odred Al Mudžahedin je pod budnim oko NATO pakta došao u BiH da ratuje protiv Srba pa čak i Hrvata. Tri vođe Al Kaide Osama bin Laden, Halid šeik Muhamed, Ajman el Zavahiri su tokom rata boravili i u BiH i na KiM, tada ih Amerikanci nisu tražili mrtve ili žive.
Srbi misle da su nešto naudili Americi time što neće npr. u NATO, a NATO komad po komad srpskog prostora uvodi u NATO i bez Srbije. Ta slepačka politika nas je i dovela do toga da danas npr. Srbija i Crna-Gora vojno budu dve suprostavljene i totalno razdvojene države. Čude se srbi što NATO hoće "unitarnu Bosnu", pa naravno da guraju tu priču da bi Sarajevo, kao njihov saveznik, kontrolisalo celu državu i uvelo je u NATO, kada sa ludim srbima nema dogovora. To je politika "glavom kroz zid".
Ako bi danas dobrovoljno ušla u NATO, Srbija bi od toga "profitirala" koliko i Višijevska Francuska kada je 1940. sklopila mir sa Nemcima i pridružila se Trojnom Paktu. Hitler je posle toga njenu teritoriju izdelio na doboš, Alzas i Loren Nemačkom Rajhu, Azurna Obala, Alpi i Korzika Italiji, prekomorska Indokina Japanu, a cela zemlja vojno okupirana. Ostalo je samo ono što niko nije hteo da uzme ili fizički nije bilo pod kontrolom Petena, odnosno francuskog Vučića.

Severna Makedonija je ušla u NATO, i jel sada isti možda podržava da to bude unitarna građanska država, da 25% šiptarske manjine ne može da ima etnokratiju i isti paritet kao 60% Makedonaca, sve ono što im inače straaaašno smeta u BiH ? Ne, oni podržavaju federalizaciju te države na etničkom principu i to da Šiptari u njoj budu konstitutivni čak i sa većim pravima u odnosu na Makedonce, iako je i Zaev kao etnički Makedonac njihov najverniji podanik koji pristaje na sve što mu se traži. Ali problem je u tome što su Makedonci kao i mi verski, kulturno i civilizacijski bliski Rusiji, bićemo to i za 1000 godina ako budemo postojali, a Šiptari, Bošnjaci, Hrvati nisu. Narod je potencijalni prirodni saveznik Rusije, on svoj DNK kod ne može promeniti, a vladajuće političke garniture su podložne promenama. To je glavni razlog zašto Amerika sa nama NE ŽELI dogovor.
 
Pradomovina Slovena je verovatno vise ka jugozapadu - Belorusija, Poljska i ironicno Ukrajina
Mada su to vec stvari koje mogu da se ospore, jer je tesko utvrditi precizno, ali da zbog toga smatramo Rusiju pradomovinom, stvarno ne verujem. Ostalo sto si naveo je tacno

Написао сам "Русија у ширем смислу", будући да су ти простори до револуције били део Руске Царевине, а и после део СССР.
 
Da, zato što Amerika ovde najmanje 33 godine vodi antisrpsku politiku, tj. podržava svakog ko je protiv nas. Da je Amerika bila neutralna u jugoslovenskoj krizi, da nije podsticala raspad SFRJ na srpsku štetu i bombardovala nas gde god su njeni konjušari gubili rat, danas ovde niko ozbiljno ne bi ni pratio rat u Ukrajini, a kamoli navijao za bilo koga. Da Amerika ovde vodi drugačiju politiku, niko u Srbiji ne bi imao ništa protiv da uđemo u NATO u isto vreme kada su ušle Bugarska i Rumunija. Sa druge strane, da su od devedesetih Rumunima i Bugarima radili ono što rade nama, niko u tim državama sa Amerikom ne bi hteo da ima posla.

Zato što na Balkanu inače nema pravih talibana i fundamentalista, koji su ovde saveznici Amerike protiv "malignog ruskog uticaja" ? Jel Bin Laden devedestih dobio državljanstvo SRJ, ili možda tzv. "Republike BiH" ? Odred Al Mudžahedin je pod budnim oko NATO pakta došao u BiH da ratuje protiv Srba pa čak i Hrvata. Tri vođe Al Kaide Osama bin Laden, Halid šeik Muhamed, Ajman el Zavahiri su tokom rata boravili i u BiH i na KiM, tada ih Amerikanci nisu tražili mrtve ili žive.

Ako bi danas dobrovoljno ušla u NATO, Srbija bi od toga "profitirala" koliko i Višijevska Francuska kada je 1940. sklopila mir sa Nemcima i pridružila se Trojnom Paktu. Hitler je posle toga njenu teritoriju izdelio na doboš, Alzas i Loren Nemačkom Rajhu, Azurna Obala, Alpi i Korzika Italiji, prekomorska Indokina Japanu, a cela zemlja vojno okupirana. Ostalo je samo ono što niko nije hteo da uzme ili fizički nije bilo pod kontrolom Petena, odnosno francuskog Vučića.

Severna Makedonija je ušla u NATO, i jel sada isti možda podržava da to bude unitarna građanska država, da 25% šiptarske manjine ne može da ima etnokratiju i isti paritet kao 60% Makedonaca, sve ono što im inače straaaašno smeta u BiH ? Ne, oni podržavaju federalizaciju te države na etničkom principu i to da Šiptari u njoj budu konstitutivni čak i sa većim pravima u odnosu na Makedonce, iako je i Zaev kao etnički Makedonac njihov najverniji podanik koji pristaje na sve što mu se traži. Ali problem je u tome što su Makedonci kao i mi verski, kulturno i civilizacijski bliski Rusiji, bićemo to i za 1000 godina ako budemo postojali, a Šiptari, Bošnjaci, Hrvati nisu. Narod je potencijalni prirodni saveznik Rusije, on svoj DNK kod ne može promeniti, a vladajuće političke garniture su podložne promenama. To je glavni razlog zašto Amerika sa nama NE ŽELI dogovor.

Pa ne znam koliko ima smisla da se sada prekopava to sve... Amerika od početka nije bila za raspad SFRJ, ali nije bila ni za razne Karlovac-Karlobag varijante.
Treba se zapitati kako to da je Americi manje zlo taj El Mudžahedin, nego srbi? Kako to da npr. samo Srbija nije član EU, WTO i ostalih organizacija? Nešto smo zasrali.

I sada se čudimo što Zajednica Srpskih Opština nije formirana ono nešto tipa 10+ godina... Pa nema od toga ništa, uspostaviće stanje na terenu takvo da neće biti moguće formirati nikakvu zajednicu i posle će reći: eto mi smo hteli, ali 10 godina nas ne sluša Priština. Ko veruje u to? lol

Mi smo protiv NATO i kako očekujemo da nam NATO formira nekakvu zajednicu?

Već sam pisao ovde - Srbija danas može da uđe u NATO samo u sklopu novog regionalnog poretka, a to znači priznanje Kosova, praktično ponovno priznanje BiH i ne-talasanje. Za CG i NMK nas više niko ne pita - to su rešili prijemom u NATO. Kasno je za neke druge aranžmane, jer je taj projekat sa Kosovom otišao predaleko i puno toga se izdešavalo na terenu. To sa aspekta Amerike i NATO.

Glede Severne Makedonije, kako bi ti zamislio eventualno povratak Kosova u Srbiju nego na isti način. Imao bi 40-50 poslanika albanaca, pa bi ti oni zapravo i odlučivali, partijskim potkusurivanjima, ko će da formira vladu, a premijer ili ministar inostranih poslova bi ti bio albanac. Ili bi proterao milion ili koliko ih već ima sa Kosova, samo ne znam gde i kako. Šta bi onda radio sa praznom zemljom?

Makedonija se nije raspala, Srbija jeste. I sada su makedonci kao srpska braća, ali su ipak ušli u NATO za svaki slučaj da im se ne raspadne država.

Tako da, tu smo gde smo - u cloudu.
 
Poslednja izmena:
Slažem se za okolne narode. Vidiš da su nam jako bliski po svađama - najžešće svađe su s najbližom rodbinom, jer te "izdaje" se ne praštaju.

S druge strane Rusi su bliži Nemcima nego mi. Mi smo bliži ovoj ciganeriji s Mediterana - Grci, Italijani, Španci, Turci itd.

Što se Rusa tiče, to je kao kada se zaljubiš u dobru ribu i idealizuješ da je ona nežna, ljupka, da će da te češka, da te zadovoljava, kuva, sprema... Ali kada bi bio u vezi s njom, ili braku, brzo bi video da je rospijetina koja bi iz tebe izvukla i poslednju paru, frigidna, sebična i sl. Mislim da je to - to, otprilike.

Оно што је моје искуство, јесте да је менталитет људи из Петербурга заиста другачији од нашег, Московљана ту и тамо, али да су нпр. Руси са Крима и темпераментнији од нас. Као што постоје разлике у менталитету код Срба између неког из Баната и Црне Горе.
Што се тиче политичке ситуације, бар они које сам упознао су благонаклоно гледали на то што припадам српском народу, није било никаквих проблема.

У томе је изгледа и проблем, што овде постоји превише емоција, па то произађе у русофобно и русофилско опредељење, као што рекох, РФ је велика земља, делимо заједничко порекло, веру, историју, подржавали су нас у неким моментима, то је све нормално.
 
1. Što se tiče mentaliteta Rusa, teško je generizovati, ima ih i ovakvih i onakvih, ogromna zemlja, veliki broj entiteta, različiti staleži. Nisu isti tatari iz Kazanja, jakuti iz Jakutska i Sloveni iz Moskve. Kada se priča o bliskosti Srbije i Rusije, treba imati na umu da oni ulažu dosta na ovom prostoru. I para i vremena i ljude. Imaju mrežu informacijskih kanala, obaveštajci rade, crkve su bliske, biznis veze su brojne, ne zaboraviti NIS koji je temelj naše države, itd. Ima to i zapad, ali deluje kao da im nismo toliko bitni, ili nisu tako efikasni kao Rusi. I zato su dobili relativno važnu državu koja je protiv njih.

2. Vojni rok. Ja stvarno ne znam da li će ova 2 meseca podići našu borbenu gotovnost. Nisam stručnjak, neću da trčim ispred rude, ali kao bivši desetar koji je vodio neke obuke delulje mi da je to previše malo. A to što premijer izjavljuje da će mame i tate da budu zahvalene vojsci što je od njihovih sinova napraviti ljude, to može da izazove samo salvu smeha. Ja imam ćerke, tako da nisam direktno "pogođen" ovom merom, nadam se da neće uvesti obavezan vojni rok za devojke - kao što smatram da futbal i dizanje tegova nije za žene, nije ni vojska.
 
Mislim da se pre radi o tome da je Balkan prepun debila koji skupljaju političke poene na sve moguće načine, pa čak i ložeći mase da ako je komšija rekao da će da vrati vojsku hajde i mi, da im pokažemo da ih pratimo u stopu.

Bilo je u zadnjih 10-15 godina milion primera kada bi mediji i političari drobili o nekakvim "tenzijama između Srbije i Hrvatske" a običan prosečan čovek bi bio u fazonu šta pričate vi bre, o čemu se uopšte radi...

Kao ono sa Severinom što beše pre par nedelja i pola foruma se mobilizovalo da drobi o tome danima, a ja i ljudi oko mene i dalje nemamo pojma ni šta se tačno desilo. Jer nas ne zanimaju Vučićevske igrarije, diverzije i stupidarije.

Za Hrvatsku mislim da su vratili vojsku i zato što je deo NATO glavudža uspelo da ih naplaši da ako Rusi pobede u Ukrajini, sledeći cilj je izlazak Ruske armije na Atlantik u roku od nedelju dana. Ista mašinerija koja je profitirala za vreme hladnog rata plašeći svet od Rusa i komunizma, postoji i dan danas. I pravi pare i dan danas, na slične načine. Jedan od tih načina je loženje Evrope da se militarizuju i nakupuju oružja (naravno, od njih).
Svakako da je i to u pitanju, to se slažem
 
Pa ne znam koliko ima smisla da se sada prekopava to sve... Amerika od početka nije bila za raspad SFRJ, ali nije bila ni za razne Karlovac-Karlobag varijante.
Treba se zapitati kako to da je Americi manje zlo taj El Mudžahedin, nego srbi? Kako to da npr. samo Srbija nije član EU, WTO i ostalih organizacija? Nešto smo zasrali.

I sada se čudimo što Zajednica Srpskih Opština nije formirana ono nešto tipa 10+ godina... Pa nema od toga ništa, uspostaviće stanje na terenu takvo da neće biti moguće formirati nikakvu zajednicu i posle će reći: eto mi smo hteli, ali 10 godina nas ne sluša Priština. Ko veruje u to? lol

Mi smo protiv NATO i kako očekujemo da nam NATO formira nekakvu zajednicu?

Već sam pisao ovde - Srbija danas može da uđe u NATO samo u sklopu novog regionalnog poretka, a to znači priznanje Kosova, praktično ponovno priznanje BiH i ne-talasanje. Za CG i NMK nas više niko ne pita - to su rešili prijemom u NATO. Kasno je za neke druge aranžmane, jer je taj projekat sa Kosovom otišao predaleko i puno toga se izdešavalo na terenu. To sa aspekta Amerike i NATO.

Glede Severne Makedonije, kako bi ti zamislio eventualno povratak Kosova u Srbiju nego na isti način. Imao bi 40-50 poslanika albanaca, pa bi ti oni zapravo i odlučivali, partijskim potkusurivanjima, ko će da formira vladu, a premijer ili ministar inostranih poslova bi ti bio albanac. Ili bi proterao milion ili koliko ih već ima sa Kosova, samo ne znam gde i kako. Šta bi onda radio sa praznom zemljom?

Makedonija se nije raspala, Srbija jeste. I sada su makedonci kao srpska braća, ali su ipak ušli u NATO za svaki slučaj da im se ne raspadne država.

Tako da, tu smo gde smo - u cloudu.

Подржавали су рушење комунизма, да је Југославија јединствено то урадила, били би за њено очување, међутим Република Србија је инсистирала на очувању те идеологије, у почетку немењање система из времена владавине СКЈ, касније неке њене варијанте суверенизма са социјалистичком привредом, затвореним тржиштем са великим државним фирмама, САД је зато не само подржала разбијање СФРЈ, већ се отворено укључила у рат против Србије и њених интереса.

За то се слажем са тобом, Србија данас може да уђе у НАТО, али као недићевска Србија у тадашњи светски поредак, да прихвати независност КиМ, унитаризацију БиХ, да настави да слуша колонијалног господара и са више ентузијазма, да шаље војску где јој се нареди.. Као РХ што је слала у Ирак, Авганистан, сада на украјинску границу..
 
На КиМ шаљу у мисију УН очувања мира (бар званично), ово остало су били ратови САД и савезника, за неуке названи "мултинационалне операције", то су две различите ствари и треба их разликовати.
 
Vrh