Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 110 30,6%
  • Ne

    Glasovi: 223 61,9%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 7,5%

  • Ukupno glasača
    360
Да ли је 5. октобра 2000. војска кренула на народ...није....
Da li bi izašla da je dobila naređene, izašla bi. I sam pominješ autoritet i podređenost u vojsci, ko bi smeo da kaže da neće? Ti bi smeo da se suprotstaviš svom nadređenom a prošao si vojnu školu?

Da li su tenkovi izašli 1991.... Jesu....



Inače novo zveckanje vojnim rokom po EU je ništa drugo nego sejanje straha od ruske invazije, od 1948. razvlače propagandu da su Rusi zli i sada konačno imaju opravdanje za tako nešto.
 
Krenula bi i te kako da je to gazda vrhovni kOmaNdAnT naredio svojim potrccima iz generalstaba. Isto kao kada bi trenutni gazda naredio.
 
Evo hoću odgovor.
Imam argument...
Damo primer da se dogadja rat. Madjarska napala Vojvodinu, Austrija napala Švajcarsku eto prosto iz čista mira.
Odemo svi po mobilizaciji u rat da branimo svoju zemlju.
Šta se dešava..
Varijanta 1:
Muž ode u rat i pogine
- žena ostaje sama sa detetom
- država daje neku bednu socijalnu pomoć
- apsolutno nikakve pomoći države za ženu i dete koje su ostale same
Varijanta 2:
Muž ode u rat i ostane invalid bez ekstremiteta
- muž više ne može da radi to što je radio jer je postao invalid
- nema kako da izdržava porodicu
- ne može slobodno da se kreće gradovima i u svom gradu jer je infrastruktura za invalide 0...
- raspada se porodica...
- država nikako ne pomaže...

Ratni veterani na zapadu sigurno dobijaju ogromne pomoći od svojih država....

I opet ta Švajcarska neće da ode u Belgiju i da ratuje sa njom da zaštiti svoje stanovništvo, kao što će naši političari te odvući u svetsko priznatom Bosnom i Hercegovinom, da idem da poginem za naš narod, koji tamo recimo normalno živi ali političar ti rekao da oni tamo ne žive dobro... A taj Bosanac uzme i dodje u Beograd a ja odem tamo i umrem???
Хахахахаха баш је Мађарска главна војна претња Србији....ево како ће то да изгледа једног дана на КиМ...а онда ћемо морати да будемо спремни:

1400x1040.jpg
 
Da, sile sklone ratovanju ili branjenju od stranih napadača. Ja svakako jesam za to da Srbija ima vojsku (nisam od onih "šta će nam vojska") ali sam dovoljno svestan da od novog rata Srbije i NATOa nema ništa.

Poenta je da vojni rok nije spasao Jugoslaviju (ni SFRJ ni SRJ) ni od čega, pa ni od posrnuća društva.

Dokle god je država ogrezla u korupciji, partokratiji, seljaniji, mrzovolji, rijalitijima, primitivizmu... ideja da će prisilni vojni rok rešiti bilo šta je neosnovana. Nama se društvo raspada iz mnogo, mnogo kompleksnijih razloga od pukog "to je zato što deca ne idu u vojsku". A državin pokušaj forsiranja ljudi u vojsku i jeste jedna njena taktika da skreću pažnju narodu sa najvećih problema i da opet prebace problem koji su sami napravili - na narod. Jer su oni ti koji su srozali uslove u VS do te mere da tamo ide samo ko mora ili ko baš baš želi.

Mržnja prema državi nije isto što i mržnja prema narodu i društvu. Za mene je autošovinizam mržnja prema konpletnom (svom) narodu i istoriji. A što se tiče države, mnogi u Srbiji imaju mnogo razloga i osnova da mrze srpski državni aparat. Država nije isto što i narod, ili društvo.

Ja društvu mogu da dam nekad nešto, i već i jesam davao. I davaću opet. Jer verujem u ljude i u širenje dobra. Ali ovoj državi - ne. Mogu da joj platim ono što dugujem. Ali da joj dam, da joj poklonim nešto - ne. Pa ni 3 meseca života.

A državni praznik 15.9. je predmet osuda i sprdnje zato što je potpuno izmišljen i besmislen. Izmišljen je kao političko oruđe dva potpuna idiiota i smrada sa obe strane Drine da lože svoje glasače i skreću im pažnju sa realnih problema i svojih svinjarija. Nisam video da se neko sprda sa Sretenjem. Zašto? Pa zato što ljudi osećaju potrebu i smislenost tog praznika. Dok ovaj Vučićev i Dodikov mnogi smatraju političkom smejurijom.

Bez velikih i smislenih reformi u VS - ne bi se promenio.

Ne razumem šta vam nije jasno u činjenici da ljudi masovno odlaze iz VS, i da od 35.000/70.000 novopečenih punoletnika godišnje, jedva njih 700 želi da ima bilo šta sa ovakvom vojskom.

Pa ti ne pojmiš ni koncept smenjivosti vlasti a hteo bi da se baviš konceptom autošovinizma. To je kao kada bi student medicine hteo da se bavi psihijatrijom a još uvek ne razume, ili neće da polaže anatomiju.

Bukvalno više ćeš koristi imati ako razumeš i usvojiš koncept smenjivosti vlasti umesto da se baviš autošovinizmom. Pogotovu ako si na nekom faksu kao što su FPN, Pravni, Ekonomija i srodni.
Kada sam pisao o mržnji prema državi, mislio sam naravno na narod i zajednicu, ne na državni aparat.
Vojni rok vidim samo kao jednu od komponenti za stvaranje osećaja jednakosti i svesti o zajedničkom. Tu mislim da bi takođe mnogo doprinelo uvođenje uniforma u škole, poklanjanje pažnje tradiciji, opštoj kulturi.
 
Krenula bi i te kako da je to gazda vrhovni kOmaNdAnT naredio svojim potrccima iz generalstaba. Isto kao kada bi trenutni gazda naredio.
Ово само доказује колико ви имате аверзију и мржњу према војсци и незнање о томе како функционише војска. Постоје правила и прописи за све колико год ви сви мислили да су сви у војсци сендвичари и улизице. Не би сте 5мин провели у касарни а да не добијете 3 пута ОСТАВ! Нагледао сам се таквих који "све знају" :) Такође 1999. године војска је извршила свој задатак на најбољи могући начин. Срби нису никада изгубили војно него увек политички.
 
Zamenu teza upravo radis ti. Izvrces reci ovim naivnim koprcanjem a tebi se nisam ni obracao a jos se i proglasavas zrtvom.

Svako sa dva grama mozga moze da zamisli kako bi ova (jos jedna u nizu generalovih genijalnosti) izgledala u praksi kod nas

"У Швајцарској је одзив 76% а остатак служи цивилно или плаћа казну. И то треба код нас да се уведе, друже ако не желиш да служиш онда плати порез на то и тачка. Најбоља казна је по џепу...за све..."

Jos da vidimo koga bi potrpao u one zardjale T55 da privlace vatru neprijatelja na bojistu
Mislim da sam ja pisao o autošovinizmu, a ti nakon toga o partijskoj eliti koja se biti protiv autošovinizma pomoću sirotinje koja ide u vojsku jer ne može da plati kaznu kao imaginarna partijska elita. Ako sam te pogrešno razumeo, onda se izvinjavam.
 
Хахахахаха баш је Мађарска главна војна претња Србији....ево како ће то да изгледа једног дана на КиМ...а онда ћемо морати да будемо спремни:
nijedna zemlja nije pretnja nama. Svi živimo normalno. Državnici su ti koji hoće da ratuju.. Huškanje, propaganda... a takvi kao ti i ostali veruju u sve što vide, pa žele rat...
 
Mislim da sam ja pisao o autošovinizmu, a ti nakon toga o partijskoj eliti koja se biti protiv autošovinizma pomoću sirotinje koja ide u vojsku jer ne može da plati kaznu kao imaginarna partijska elita. Ako sam te pogrešno razumeo, onda se izvinjavam.
Ti si samo pricu dosolio nekakvim lecenjem vojskom od autosovinizma, sto je bio fin penal koji nisam mogao da propustim, ali svejedno ovo se odnosilo na generalove genijalnosti
 
Evo šta mi sad padne na pamet?

Zamislite sutra počnu ogromne demonstracije protiv Rio Tinto, dođe do oružanog sukoba i izbije građanski rat. Vrhovni komandant izda naređenje da vojska zavede mir, protestante proglasi izdajnicima, a Rio Tinto to sve finansira.

Da li bi se odazvali pozivu države u slučaju mobilizacije i branili interese vlasti ili bi stali na stranu naroda?
To je pitanje koje ovisi od svakog pojedinca. Teško mi je da poveruje da bi neko izašao da brani strani rudnik.
 
Ово само доказује колико ви имате аверзију и мржњу према војсци и незнање о томе како функционише војска. Постоје правила и прописи за све колико год ви сви мислили да су сви у војсци сендвичари и улизице. Не би сте 5мин провели у касарни а да не добијете 3 пута ОСТАВ! Нагледао сам се таквих који "све знају" :) Такође 1999. године војска је извршила свој задатак на најбољи могући начин. Срби нису никада изгубили војно него увек политички.
I opet bi zvao jos ljudi u tu svoju druzinu koja sluzi vrhovnome komandantu. Na ciji hir ce svi da skacete kad vam naredi jer tako sluzba nalaze. Jer su njegovi protivnici - protivnici drzave. I to svi znamo a ti nas ubedjuj do mile volje u pravila i propise, jer ova zemlja je cist primer postovanja pravila i propisa a ne rodjackih i politickih veza.
 
Nesto nisam video da su se braca po oruzju pobunila onomad kad drzavni vrh proglasi pilota Omera Mehića, kapetana Milovana Ðukarića, zastavnike Nebojšu Trajića i Ivana Miladinovića za pijandure, pitam se sto li
Kada tako tretiraju vase ljude i to tolerisete, kakav bi onda odnos bio prema regrutima, vrlo dobro znamo
 
nijedna zemlja nije pretnja nama. Svi živimo normalno. Državnici su ti koji hoće da ratuju.. Huškanje, propaganda... a takvi kao ti i ostali veruju u sve što vide, pa žele rat...
Niko od nas ne želi rat. Od svih zemalja u okruženju, najmanje se u Srbiji priča o ratu i usvajanju ljudi. Svi smo svesni da jednu su celu pokrajinu okupirale zapadne zemlje i da podržavaju UČK, svi smo svesni da se prava Republike Srpske omalovažavaju, svi smo svesni da neke susedne države imaju teritorijalne pretenzije našu teritoriju.
 
Постоје правила и прописи за све колико год ви сви мислили да су сви у војсци сендвичари и улизице.
Naravno da postoje pravila, po kojima ti naređenje izdaje recimo ministar keramičar. A ti si samo podređeni oficir iz rezerve koji se ništa ne pita nego govori RAZUMEM.
 
Ali zašto, zar to nije državni strateški projekat a država se mora braniti po svaku cenu? Pogazio bi svoju zakletvu?
To nije državni projekat, već privatni, koji jedino političarima služi kao strateški važna priča za propagandu o nekom lažnom napretku.
Zakletvu vojnici polažu da će braniti državu, a ne rudnik koji hoće da otvore oni koji drže vojsku na Kosovu i podržavaju teroriste.
 
To nije državni projekat, već privatni, koji jedino političarima služi kao strateški važna priča za propagandu o nekom lažnom napretku.
Zakletvu vojnici polažu da će braniti državu, a ne rudnik koji hoće da otvore oni koji drže vojsku na Kosovu i podržavaju teroriste.
To je tvoje lično mišljenje. Projekat vodi država, znači da je državni. Državom upravljaju političari.

Znači da tvoja zakletva ničemu ne vredi, jer ćeš je tumačiš onako kako ti misliš da treba.
 
Kada sam pisao o mržnji prema državi, mislio sam naravno na narod i zajednicu, ne na državni aparat.
Vojni rok vidim samo kao jednu od komponenti za stvaranje osećaja jednakosti i svesti o zajedničkom. Tu mislim da bi takođe mnogo doprinelo uvođenje uniforma u škole, poklanjanje pažnje tradiciji, opštoj kulturi.
Veći osećaj zajedništva se može dobiti uvođenjem neke kratke obuke o civilnoj zaštiti, kada bi se sprovodila na adekvatan i korektan način. I takva obuka nam je mnogo potrebnija od vojne. Da ljudi znaju da ugase požar koji je taman krenuo, šta se čime gasi, kako se daje prva pomoć, kada ne dirati povređenog (ako nisi ovlašćeni doktor) nego zvati, šta raditi kad su poplave, oluje, itd... Nama svake godine pogine X ljudi od elementarnih nepogoda i neznanja, a ne od rata i spoljnog neprijatelja.

Što se uniformi u školama tiče, podržavam tu ideju ali isto tako samo ako se uradi odmereno i korektno. Pisao sam o tome na nekoj drugoj temi. Uniforma ne mora da bude cela, nego da uniforme budu samo majice (polo) i bluze (a noge ,naravno, u skladu sa postojećim propisima). Određena fleksibilnost i pažnja na funkcionalnost i komfor mora da postoji, jer bi se te uniforme nosile 8 sati dnevno. Ali suštinski jesam za to. Samo kažem, obavezno da se uradi korektno i temeljno. A mene taj deo brine, jer Srbija ne može ni udžbenike da standardizuje a kamoli uniforme. Jer se svuda ubaci neka lokalna mafija koja opelješi i uništi svaku dobru ideju. Zemlja sa 70.000 prvaka godišnje, a ne može da standardizuje udžbenike za osnovnu. Sramota.

Što se ostalog tiče, neće nas spasiti vraćanje tradiciji radi tradicije, nego eliminisanje svih štetnih uticaja i kancera u ovoj zemlji. A tu bih najpre počeo sa svim korumpiranim, pa sa SNS, pa sa Pinkom, Krepijem, pa dalje. Dokle god te pojave postoje i truju ljude ovde, džaba nama i 4 godine vojske, uniforme ko odela, himna svako jutro, zastava na svakom koraku, itd...
 
Veći osećaj zajedništva se može dobiti uvođenjem neke kratke obuke o civilnoj zaštiti, kada bi se sprovodila na adekvatan i korektan način. I takva obuka nam je mnogo potrebnija od vojne.

Što se uniformi u školama tiče, podržavam tu ideju ali isto tako samo ako se uradi odmereno i korektno. Pisao sam o tome na nekoj drugoj temi. Uniforma ne mora da bude cela, nego da uniforme budu samo majice (polo) i bluze (a noge ,naravno, u skladu sa postojećim propisima). Određena fleksibilnost i pažnja na funkcionalnost i komfor mora da postoji, jer bi se te uniforme nosile 8 sati dnevno. Ali suštinski jesam za to.

Što se ostalog tiče, neće nas spasiti vraćanje tradiciji radi tradicije, nego eliminisanje svih štetnih uticaja i kancera u ovoj zemlji. A tu bih najpre počeo sa svim korumpiranim, pa sa SNS, pa sa Pinkom, Krepijem, pa dalje. Dokle god te pojave postoje i truju ljude ovde, džaba nama i 4 godine vojske, uniforme ko odela, himna svako jutro, zastava na svakom koraku, itd...
Za školske uniforme se potpuno slažem. Čak bi prvo trebalo pokušati sa nekim propisom primerenom odevanju, pa ako ni to ne pomogne preći na uniforme.
Pre bih ukinuo kockarnice, kladionice, zatirao IDJ muziku i rijalitija, Pink, N1, Informer i sl. bi posle izgubili smisao.
 
Evo šta mi sad padne na pamet?

Zamislite sutra počnu ogromne demonstracije protiv Rio Tinto, dođe do oružanog sukoba i izbije građanski rat. Vrhovni komandant izda naređenje da vojska zavede mir, protestante proglasi izdajnicima, a Rio Tinto to sve finansira.

Da li bi se odazvali pozivu države u slučaju mobilizacije i branili interese vlasti ili bi stali na stranu naroda?
Vlast je uspostavljena na iyborima od strane naroda, tako da stati na stranu naroda i vlasti je isto.
A to sto ti proizvoljno tumacis da je narod u stvari demostranti protiv rudnika, to je tvoje licno neutemeljeno ubedjenje.
Tu i jeste jedan od problema sto svako po svom nahodjenju tumaci pojmove autosovinizam, narod, potreba, patriotizam,...
 
Lepo je videti da se složimo oko nečega.

I da, kockarnice su tek posebna priča. Sam RTS (dakle ne Nova ili N1) je nedavno izvestio da u Srbiji ima oko 300.000 zavisnika od kockanja. I tu je isto državni aparat umešan, jer neke drže ljudi iz države, a svi svakako sarađuju sa državom, hteli ne hteli. Država je i ta koja im dozvoljava da toliko divljaju, i država je ta koja je pomogla da se rasplamsa ta "kultura" kockanja i navijačkih grupa.

Dokle god se ne reše ti neki suštinski problemi i kanceri, ovi neki drugi pokušaji uvođenja reda će biti uzaludni. Kad bih se poslužio metaforom, dobri i normalni ljudi u Srbiji su oni koji pokušavaju da zapuše rupe na bušnom brodu i da naprave nešto od njega, autošovinisti (bar oni koje ja tako klasifikujem) su oni koji im pritom stoje na putu i džangrizaju, a rijalitiji, seljanija, primitivci, korupcionaši, partokratija, kockarnice i ostali su oni koji idu za njima i uništavaju svaku zakrpu koju vide. I namerno sam u treću grupu dodao i seljaniju i primitivce, jer Srbiji ne škodi samo onaj ko otvoreno radi protiv nje, nego i onaj ko je toliko glup i bandoglav da daje moć i kredibilitet ološima koji je uništavaju. I tu spada npr i onaj koji ide u kockarnicu i hrani je, i onaj koji gleda Jovanu Jeremić, pa i onaj koji glasa za lokalnog poglavicu po sistemu "on mi je drug iz škole/ reko mi Pink/ rekla mi komšinica / dao mi je paket brašna, to mi je dovoljno da glasam za njega". Svi oni doprinose propasti Srbije.
 
Poslednja izmena:
To je tvoje lično mišljenje. Projekat vodi država, znači da je državni. Državom upravljaju političari.

Znači da tvoja zakletva ničemu ne vredi, jer ćeš je tumačiš onako kako ti misliš da treba.
Nisam se zakleo da ću braniti privatnu stranu firmu. Ako ne daj Bože krene rat, nemam problema da se odazovem.
 
Vlast je uspostavljena na iyborima od strane naroda, tako da stati na stranu naroda i vlasti je isto.
A to sto ti proizvoljno tumacis da je narod u stvari demostranti protiv rudnika, to je tvoje licno neutemeljeno ubedjenje.
Tu i jeste jedan od problema sto svako po svom nahodjenju tumaci pojmove autosovinizam, nar

U poštenom državnom sistemu da. U našoj realnosti ne.
A i narod koji protestuje je opet narod, isti onaj koji je i vojska. Ti bi pucao na svoj narod?

Možda bi moj stav prema redovnoj vojsci bilo potpuno drugačije da sam odrastao u Ženevi, ali jbg nisam.
 
Vrh