Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 109 31,4%
  • Ne

    Glasovi: 211 60,8%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 7,8%

  • Ukupno glasača
    347
Ја бих желео да се померим мало са теме обавезног војног рока, на ведрије теме: рат.

Рат буја и цвета. Тражња за квалитетним и притом приуштивим оружијем никад већа. Ово је јако битно за наш случај:

Као једина преостала индустрија Србије, наменска индустрија је у пуном јеку. На рачунима број нула са десне стране се повећава из дана у дан.

Зашто те силне новце не преусмерити на народ? Арапске нафташке државе исплаћују свим својим грађанима квалитетне дивиденде. Зашто не и ми, само од трговине оружијем? Наравно, цифра ће бити разумљиво скромнија - бар за сад - али би дефинитивно помогло, чак и да је нека чисто симболична сума.
 
Ali ruku na srce, jeste malo retardirano i neukusno da vojnik ili policajac u uniformi izgleda ovako:

main-qimg-062530183d2452d1c8cb54403584fcad-lq

1x1_s.jpg


Neki standard mora da se održi.

Problem je što se i vojske i policije širom sveta suočavaju sa manjim prilivom ljudstva, pa da ne bi automatski odbijali deo ljudi sa bradurinama, metalima i mastilima, oni spuštaju i olabavljuju kriterijume, da bi mogli da prime više i ispune potrebne kvote.

Mada generalno je glupost šarati sebe, pogotovu u ovim velikim razmerama kad se prave "rukavi". Ali jbg, ljudi malo odlepili u zadnje vreme pa kad ne znaju šta će sa sobom, oni se šaraju i buše.

Zasto? Sta ima lose u njihovom izgledu? Prva fotka je Sik, oni nose turbane gdegod da su, i dugu kosu, a cesto i bradu. Imam kolegu sa kojim radim, uvek nosi turban, kao i par jevreja koji ne skidaju kapice.
Druga fotka nemam pojma ko su likovi i da li su redovni policajci, ali smatram da je tetoviranje licna odluka svake osobe. Licno mi se ne svidjaju i mislim da nikad necu na sebe staviti ni tackicu, ali branim pravo da svako ima pravo da odredjuje pravila za sebe.

Ja sam nekad nosio dugu kosu skoro do pola ledja, sada vise ne. Odsekao sam je kad sam menjao posao (terenski rad koji je zahtevao svakodnevno pranje kose). Sto se tice brijanja, ni to ne volim. Kampanjski se brijem. Nikad nisam imao problema sa svojim izgledom i legitimisanjem (za mesecnu kartu u vozu), osim jednom. Ujutro sam resio da se obrijem, ali da ostavim brkove a la Leh Valensa. Kontrolorka je insistirala da odmah odem u SBB i promenim sliku. Prethodni dan sam imao bradu, na fotki sam obrijan, imao kontrolu, i kao i obicno kad sam imao bradu, niko nista nije rekao.

20240227_132636_r.png


Da li ljudi imaju predrasude, a zaziru od ove vrste brkova, ne znam. Par ljudi je komentarisalo da sam poput motorista Andjela Pakla.
 
Zasto? Sta ima lose u njihovom izgledu? Prva fotka je Sik, oni nose turbane gdegod da su, i dugu kosu, a cesto i bradu. Imam kolegu sa kojim radim, uvek nosi turban, kao i par jevreja koji ne skidaju kapice.
Druga fotka nemam pojma ko su likovi i da li su redovni policajci, ali smatram da je tetoviranje licna odluka svake osobe. Licno mi se ne svidjaju i mislim da nikad necu na sebe staviti ni tackicu, ali branim pravo da svako ima pravo da odredjuje pravila za sebe.
Nošenje bradurine kao što imaju Sikovi ili muslimani ili npr naši popovi, uvek deluje neugledno. A nije ni higijenski.

Što se tetovaža tiče, ne ide da predstavnik reda i zakona izgleda kao pripadnik MS-13. Neke slobode i liberalizacije (promene stepena slobode na bolje) podržavam. Ali neke stvari ne mogu da se menjaju. Kao što nismo izbacili obavezu persiranja u javnim i službenim obraćanjima, tako isto ne bih izbacivao kriterijum da osoba ne može da bude išarana ko gangster (ili fijuk) ako misli da bude uniformisani policajac (a i neuniformisani, zavisno od okolnosti i položaja).

Ovde ne govorimo o jednoj - dve manje i normalne tetovaže nego o ljudima koji izgledaju kao kriminalci a treba da budu simbol reda i zakona i neke zrelosti na kraju krajeva.
 
Ako je kazna 14 dana zatvora, nema problema, neka mi rezervišu jednu ćeliju.

Nema ćelija. Vojnički pritvor se drugačije vrši. U pritvor idu oni koji su već u jedinici. Najveća kazna je izolacija od ostatka jedinice i produžetak vojnog roka za dupli broj dana provedenih u pritvoru (npr. 5 dana pritvora - dodatnih 10 dana vojnog roka). Ako se gledaju obaveze u pritvoru je još lakše nego u jedinici npr. Održavanje higijene u prostorijama straže, donošenje straži obroka iz kuhinje i slično.

Za odbijanje šišanja ne bi bilo pritvora. Šišanje se radi odmah po dolasku u kasarnu, kao deo higijenske obrade. Striktno odbijanje šišanja bi podrazumevalo obradu od strane psihologa. Moguće čak i hospitalizaciju uz psihijatrijsku i psihološku procenu sposobnosti za služenje vojnog roka. Mogući zaključak bi bio da takav nije sposoban za vojnu službu po raznim osnovama. To je ranije sa sobom vuklo i posledice u vidu upisivanja u lični dosije dostupan vojsci i policiji. U slučaju da takav konkuriše za posao u bilo kom obliku državne službe ne bi bio priman jer bi se smatrao dokazano nepogdim i nesigurnim za posao, ne bi mogao da dobije dozvolu za nošenje oružja i sl. Nepogodni (psihološki / psihijatrijski slučajevi, zavisnici, anksiozni, depresivni, nasilnici, psihopate, oni koji su plakali za mamom, ....) su identifikovani pre polaganja zakletve (tokom prve oko 3 nedelje), oslobađani vojske i za to nisu snosili nikakve posledice izuzev trajne etikete ,,nesposoban za vojsku", a bez postojanja fizičke bolesti.
Inače, pre dolaska regruta u kasarnu, do kasarne dolazi bezbednosni dosije iz policije. Za svakog vojnika su starešine znale ko je prošao autom kroz crveno svetlo, učestvovanje u tuči, da li je član organozovanih navijačkih grupa, da li mu je član porodice bio nekada osđen za neko delo, ... Po završetku služenja vojnog roka se dopunjen dosije vraćao policiji.

Jedan porodični poznanik već dugo ima jednu privatnu firmu, jaku, sa većim brojem zaposlenih i sa dobrim platama. Dok se još služio vojni rok pa i u narednim godinama je svakog ko konkuriše za posao pitao da li je i kada odslužio vojni rok. One koji su podlegali vojnoj obavezi, a nisu je odslužili, odnosno koji su oslobođeni vojne dužnosti zbog nekog ne fizičkog razloga (telesne bolesti ili mane) nije uzimao u razmatranje. Jednostavno je tvrdio da mu takvi nisu potrebni u firmi. Čak je imo izraz ,,potencijalno toksični" za firmu.

Što se mene lično tiče kao nekog ko je bio u pešadiji kao običan vojnik, što sam shvatio tokom služenja, ako neko odbija ličnu žrtvu u vidu šišanja ili nečega sličnog, kako onda očekivati da će se isti lišiti ličnog komfora kao bi pomogao meni ili drugom vojniku u nuždi. Napominjem da se ipak taj osećaj kod većine u punom smislu razvija tek kasnije tokom služenja.
Teško je to razumeti onome ko nije bio u toj situaciji. U jedinici se stvara poseban osećaj pripadnosti, jedinstva i međusobne zavisnosti. Jedinica, odnosno njeni pripadnici - vojnici sprovode nejveću kaznu izolovanjem onoga ko ih potencijalno ugrožava svojim ponašanjem.

Nije mi jasno kako neko može da zamisli uslove služenja vojnog roka sa dugom bradom i kosom? Ne u vezi sa zaštitnom maskom i vaškama. Zar im to ne bi smetalo u svakodnevnim aktivnostima? Kako se održava takva brada i kosa na +40 bez 7 dana kupanja na terenu. Kako izgleda kosa koja je ispod beretke po ceo dan? Da li je možda masna i ulepljena, a glava nesnošljivo svrbi i smrdi? Kako ne smeta da se kosa i brada uprljaju blatom i peskom tokom puzanja potrbuške? Kako dlake na glavi reaguju na prskanje mašinskog ulja za čišćenje pušaka i DRNČ-a? Kako se duga kosa suši zimi bez fena za kosu? Kako mi neko može objasniti da iz higijenskih razloga brije i šiša prepone i pazuh, a da to isto ne važi za dugu kosu i bradu u uslovima kasarne i terena?

Ja sam nekad nosio dugu kosu skoro do pola ledja, sada vise ne. Odsekao sam je kad sam menjao posao (terenski rad koji je zahtevao svakodnevno pranje kose). Sto se tice brijanja, ni to ne volim.
Upravo o navedenom je reč.

Iače je meni lično tokom služenja najveći problem bio brijanje, obuvanje i vezivanje čizama. Smučilo mi se i jedno i drugo. Srećom moglo je da prođe da se obrijem uveče pre spavanja da izbegnem jutarnju brzinu i frku. Brada nije bila jaka, pre kasarne se brijao jednom na 7-10 dana, kada barada počne da grebe i svrbi. Gledao sam da izbegnem bilo kakvu situaciju da skidam čizme tokom dana ako za to postoji prilika, jer je to podrazumevalo da se ponovo moraju obuvati. Lakše mi je bilo nositi ih bez skidanja od 06 do 20 časova, što je bilo u preko 90% dana tokom prva 3 meseca obuke.

Što se tiče žena sa dugom kosom - ne znam ima li neko saznanja ko prati rat u Ukrajini koliko je takvih na liniji? Koliko je poginulih dugokosih žena među tim desetinama (stotinama) hiljada poginulih?
Sanitet i pozadina se ne računaju!
 
Poslednja izmena:
Nošenje bradurine kao što imaju Sikovi ili muslimani ili npr naši popovi, uvek deluje neugledno. A nije ni higijenski.

Što se tetovaža tiče, ne ide da predstavnik reda i zakona izgleda kao pripadnik MS-13. Neke slobode i liberalizacije (promene stepena slobode na bolje) podržavam. Ali neke stvari ne mogu da se menjaju. Kao što nismo izbacili obavezu persiranja u javnim i službenim obraćanjima, tako isto ne bih izbacivao kriterijum da osoba ne može da bude išarana ko gangster (ili fijuk) ako misli da bude uniformisani policajac (a i neuniformisani, zavisno od okolnosti i položaja).

Ovde ne govorimo o jednoj - dve manje i normalne tetovaže nego o ljudima koji izgledaju kao kriminalci a treba da budu simbol reda i zakona i neke zrelosti na kraju krajeva.
Ne mogu da se slozim jer opet kazem nije bitno sta je na povrsini niti tetovaza definise nekog. Svejedno mi je dal je pandur ili bilo koje sluzbeno lice obrijan ili dal ima tetovaze kao kriminalac, bukvalno svejedno, to ne menja moj odnos prema njemu/njoj. Na njima je da rade svoj posao kako treba a to kako izgledaju je totalno nebitno
 
Poslednja izmena:
Samo imanje velikih ili brojnih tetovaža (jednomrečju - prekomerno tetoviranje) govori dosta o toj osobi.

A i poručuje što šta ljudima okolo. Da se ne zavaravamo mi, ljudi koji prave tetovaže, pogotovu na vidljivim mestima, rade to da bi se one primećivale. Čak i ako neki od njih to poriču. Epa šta onda biva kada neko odluči da svoja vidljiva mesta na telu prekrije tetovažama koje izgledaju kao gangsterske? Jel to normalno?
 
Poslednja izmena:
Samo imanje velikih ili brojnih tetovaža (jednomrečju - prekomerno tetoviranje) govori dosta o toj osobi.

A i poručuje što šta ljudima okolo. Da se ne zavaravamo mi, ljudi koji prave tetovaže, pogotovu na vidljivim mestima, rade to da bi se one primećivale. Čak i ako neki od njih to poriču. Epa šta onda biva kada neko odluči da svoja vidljiva mesta na telu prekrije tetovažama koje izgledaju kao gangsterske? Jel to normalno?
Slazem se. Govori da im nije stalo do tudjeg misljenja
 
To se nekad zvalo "izgubio se stid".

Zato i živimo u modernoj distopiji i primitivizmu u kome je sve dopušteno a ono što je nekada bila devijacija, proglašeno za normalno.

Rijaliti šouovi su približan prikaz kako izgledaju kolektivi u kojima je sve dopušteno i niko nikoga ne ferma i ničega se ne stidi.
 
Poslednja izmena:
1. Pisao sam već o ratu iznurivanja, nije cilj da se brzo osvoji teritorija (mogu to Rusi ali bi platili visoku cenu) već da se uništi Ukr vojska a teritorija će svakako doći kao posledica toga. Ukrajina gubi oko 2000 ljudi dnevno, to je strašna cifra, sa više strana čujem da će do kraja godine biti gotovo ali i ako rat uđe u sledeću godinu to neće dugo potrajati pa da vidimo da li je to tačno. Pritom ne znam kako će Ukr pregurati zimu zbog problema sa energetskim sektorom koji mogu postati još veći.
То можда у извештајима које у које ти желиш да верујеш. У оним противничким извештајима ситуација је потпуно обрнута. По њима гине 2000 Руса дневно и само је питање времена када ће Русија да пропадне као држава.
А ниједна од те две глупости се не дешава нити ће се десити. Да Руси могу да освоје Украјину одавно би то урадили сигурно. Није то ствар тактике.
2. Jeste ali se ne ponaša kao član NATO i EU koji će verovatno prestati da postoje u skorijoj budućnosti. Nisu pokušali da ubiju premijera Slovačke bez razloga, Orban treba da se čuva.
Свеједно. Док год су чланови НАТО и ЕУ, никаква повезаност са Русијом није могућа, па чак и да се остваре влажни снови и Русија изађе на границу са Мађарском.

Ово о чему причаш је практично немогуће и фасцинантно ми је да ти искрено верујеш да ће то да се деси.
 
Можда само да допуним мало ову дискусију око хигијене па и свакодневнице у касарни неким мојим искуствима која су стечена у ВС а не ВЈ или ЈНА. У оним касарнама где постоје услови за то је туширање (3-5мин воде) за војнике свакодневно (или 5 пута недељно ако нема пуно физичких активности) а купање (5-8мин воде) недељом обавезно. Код неколико војника у чети у Пожаревцу се веровали или не поред хигијенске обавезе појавила шуга (обично међу прстима на стопалима) због тога што су били лењи и нису довољно одржавали личну хигијену. Сад замислите такве војнике са дугом косом итд. 3 пута недељно су војници одлазили до вешераја и једном недељно до интендантског сервиса по чисту опрему, обућу и одећу. Сама храна у војсци је квалитетна (ужина се често састоји од брендираних производа) и солидна (сем доручка који је често на исти фазон и досади) али оно што је потребно то је увести аутомате за пиће на линији за издавање хране (кисела вода, обична вода, сокови, кафа...) пошто тога нема (сем чаја или беле кафе за доручак) сем на аутоматима по касарни или кантини (иако нема неког претераног избора хране и пића су цене изузетно ниске) па тако војска пије обичну воду. За доручак и вечеру постоје 2 опције а за ручак 3 опције које војник може да бира а за људе са верским или другим потребама за специфичном исхраном постоји образац који се попуни при доласку у касарну и онда се добија посебан оброк (муслимани без свињетине, или православци који посте посне оброке итд.) а свака касарна поседује спомен собу, теретану и богослужбени простор те наравно кантину и амбуланту/апотеку. Такође постоје просторије за слободно време, где увек стоји телевизор, затим табла за стони тенис или за сто за стони фудбал. Уз мало улагања у неке објекте и нека побољшања би живот у касарани био и више него пристојан. На терен или на гађање се често путује ластиним аутобусом који је модеран и климатизован, само понекад се користи ТАМ или ФАП у брдско-планинским или другим условима. А све више су у употреби ЛАЗАР и МИЛОШ ради обичног превоза војника до одређене тачке. Мобилни телефони се користе у слободно време увек и никаквих ограничења по том питању нема сем за сликање или снимање објеката. Често старешине имају број мобилног од дежурног војника и тако комуницирају без икаквих проблема. Дакле служење војног рока данас и пре 30 година апсолутно није исто.
 
Toplo vam preporučujem svima da nikad više u životu ne pročitate ništa iz domaće štampe i da nikad više ne gledate domaće TV kanale. Bukvalno su vas odvojili od realnosti.

S poštovanjem,
ink

Uh, već osećam kako me godine polako stižu jer počinjem da odgovaram kroz lično životno iskustvo.
Evo još jedno.

Dan 24.03.1999. godine, sreda, oko 07 č, Novi Beograd.
Izlazim iz kuće i krećem u gimnaziju, prva smena.
Oko zgrade izlepljena obaveštenja gde su skloništa u slučaju vazdušnog napada, zvučni tonovi u slučaju napada. Dan ranije ih nije bilo.

U gimnaziji komešanje, mi klinci onako veselo raspredamo šta se dešava,.... Poneko peva ,,Volimo te otadžbino naša" koja se danima pušta na TV-u.

I danas se živo sećam, izdvaja se grupa iz razreda - ,,emancipovani". Kreće napad na ostale tada većinu uz povike tipa:

,,Je...o vas Sloba i RTS, ispirali vam mozak!" Kakvo bombardovanje! Pa nije ovo Afrika nego Evropa, civilizacija, Beograd.... Gde će na nas taj fini demokratski svet....

Završio se 6. čas u 13:10 časova. Profesori kažu idite pravo kući. Ostajemo u dvorištu škole još neko vreme, tema ista - šta se dešava, bistri se politika.
I dalje se emancipovani sprdaju, prozivaju ,,isprane mozgove" i RTS.
Oni koji dolaze u drugu smenu se vraćaju kući, kažu profesori da neće biti nastave za drugu smenu. Traže od svih da idu pravo kući.

Uveče ja kod kuće na terasi, gledam sa terase, veći broj ljudi ide ka garaži zgrade (jutros pisalo na papirima ispred zgrade da je naše sklonište garaža). Majka i sestra gledaju latinoamerički seriju na Pinku - ,,Esmeralda". Kažem idu ljudi u sklonište. Majka odgovara: ,,nisi normalan, kakvo sklonište, skloni se sa terase i ako nemaš ništa pametnije da radiš uči!".
Nakon pola sata ,,Esmeralda" se prekida. Objavljeno da je vazdušna opasnost, napad iz vazduha.
Sirene se sa naše strane zgrade nisu čule jer nisu radile. Sa druge strane su se čule skoro sat vremena pre objave na Pinku.
 
Poslednja izmena:
Uh, već osećam kako me godine polako stižu jer počinjem da odgovaram kroz lično životno iskustvo.
Evo još jedno.

Dan 24.03.1999. godine, sreda, oko 07 č, Novi Beograd.
Izlazim iz kuće i krećem u gimnaziju, prva smena.
Oko zgrade izlepljena obaveštenja gde su skloništa u slučaju vazdušnog napada, zvučni tonovi u slučaju napada. Dan ranije ih nije bilo.

U gimnaziji komešanje, mi klinci onako veselo raspredamo šta se dešava,.... Poneko peva ,,Volimo te otadžbino naša" koja se danima pušta na TV-u.

I danas se živo sećam, izdvaja se grupa iz razreda - ,,emancipovani". Kreće napad na ostale tada većinu uz povike tipa:

,,Je...o vas Sloba i RTS, ispirali vam mozak!" Kakvo bombardovanje! Pa nije ovo Afrika nego Evropa, civilizacija, Beograd.... Gde će na nas taj fini demokratski svet....

Završio se 6. čas u 13:10 časova. Profesori kažu idite pravo kući. Ostajemo u dvorištu škole još neko vreme, tema ista - šta se dešava, bistri se politika.
I dalje se emancipovani sprdaju, prozivaju ,,isprane mozgove" i RTS.
Oni koji dolaze u drugu smenu se vraćaju kući, kažu profesori da neće biti nastave za drugu smenu. Traže od svih da idu pravo kući.

Uveče ja kod kuće na terasi, gledam sa terase, veći broj ljudi ide ka garaži zgrade (jutros pisalo na papirima ispred zgrade da je naše sklonište garaža). Majka i sestra gledaju latinoamerički seriju na Pinku - ,,Esmeralda". Kažem idu ljudi u sklonište. Majka odgovara: ,,nisi normalan, kakvo sklonište, skloni se sa terase i ako nemaš ništa pametnije da radiš uči!".
Nakon pola sata ,,Esmeralda" se prekida. Objavljeno da je vazdušna opasnost, napad iz vazduha.
Sirene se sa naše strane zgrade nisu čule jer nisu radile. Sa druge strane su se čule skoro sat vremena pre objave na Pinku.
Hvala na odgovoru i na podeljenim iskustvima. Zaista je prijatno imati uvid u nečije lično iskustvo.

No, ipak mislim da je ovo ili slučajno povezano sa mojim komentarom, ili ja nisam bio dovoljno precizan u svom izražavanju pa je došlo do nekog nesporazuma.

U svakom slučaju, hvala još jednom i želim vam sve najbolje :sesir:
 
То можда у извештајима које у које ти желиш да верујеш. У оним противничким извештајима ситуација је потпуно обрнута. По њима гине 2000 Руса дневно и само је питање времена када ће Русија да пропадне као држава.
А ниједна од те две глупости се не дешава нити ће се десити. Да Руси могу да освоје Украјину одавно би то урадили сигурно. Није то ствар тактике.
Demantovanje laži sa Zapada bi zahtevalo puno radno vreme tako da znam kome ću pre da verujem.
Možeš skoro svaki dan videti snimke kako hvataju Ukrajince po ulici tako da im gori pod nogama, skroz je realno da gine oko 2000 dnevno jer je veliki front. U zadnje vreme odnos je da na jednog poginulog Rusa pogine 5 Ukrajinaca.
Da bi došli u poziciju da osvoje Ukr prvo moraju uništiti Ukr vojsku i strategija im je odlična.
Свеједно. Док год су чланови НАТО и ЕУ, никаква повезаност са Русијом није могућа, па чак и да се остваре влажни снови и Русија изађе на границу са Мађарском.

Ово о чему причаш је практично немогуће и фасцинантно ми је да ти искрено верујеш да ће то да се деси.
Bukvalno verujem u ovo pa ako sam ispao naivan onda neka bude tako, vreme će pokazati. Ne znam ko može sprečiti Mađarsku da sarađuje sa Rusijom i Kinom pošto im je to u interesu, naravno neće iz ljubavi.
 
Uh, već osećam kako me godine polako stižu jer počinjem da odgovaram kroz lično životno iskustvo.
Evo još jedno.

Dan 24.03.1999. godine, sreda, oko 07 č, Novi Beograd.
Izlazim iz kuće i krećem u gimnaziju, prva smena.
Oko zgrade izlepljena obaveštenja gde su skloništa u slučaju vazdušnog napada, zvučni tonovi u slučaju napada. Dan ranije ih nije bilo.

U gimnaziji komešanje, mi klinci onako veselo raspredamo šta se dešava,.... Poneko peva ,,Volimo te otadžbino naša" koja se danima pušta na TV-u.

I danas se živo sećam, izdvaja se grupa iz razreda - ,,emancipovani". Kreće napad na ostale tada većinu uz povike tipa:

,,Je...o vas Sloba i RTS, ispirali vam mozak!" Kakvo bombardovanje! Pa nije ovo Afrika nego Evropa, civilizacija, Beograd.... Gde će na nas taj fini demokratski svet....

Završio se 6. čas u 13:10 časova. Profesori kažu idite pravo kući. Ostajemo u dvorištu škole još neko vreme, tema ista - šta se dešava, bistri se politika.
I dalje se emancipovani sprdaju, prozivaju ,,isprane mozgove" i RTS.
Oni koji dolaze u drugu smenu se vraćaju kući, kažu profesori da neće biti nastave za drugu smenu. Traže od svih da idu pravo kući.

Uveče ja kod kuće na terasi, gledam sa terase, veći broj ljudi ide ka garaži zgrade (jutros pisalo na papirima ispred zgrade da je naše sklonište garaža). Majka i sestra gledaju latinoamerički seriju na Pinku - ,,Esmeralda". Kažem idu ljudi u sklonište. Majka odgovara: ,,nisi normalan, kakvo sklonište, skloni se sa terase i ako nemaš ništa pametnije da radiš uči!".
Nakon pola sata ,,Esmeralda" se prekida. Objavljeno da je vazdušna opasnost, napad iz vazduha.
Sirene se sa naše strane zgrade nisu čule jer nisu radile. Sa druge strane su se čule skoro sat vremena pre objave na Pinku.

Ja imam suprotna iskustva.
Mene su ubedjivali - ma ne sme niko da nas napadne, odmah ce Rusi da skoce u pomoc i to bi bio treci svetski rat.
A ja sam bio onaj "emancipovani" iz tvoje price. Govorio sam im - j* vas Sloba i RTS. Pitanje je sata kad ce poceti, pogledajte CNN i druge zapadne medije, masina je krenula i sad je vise nista ne moze zaustaviti. Cak sam i nekoliko kolega ubedio u to, pa su trazili od svoje dece da se vrate sa fakulteta.
Jedna koleginica mi je kasnije rekla - bila je ubedjena da vojne operacije nece biti, nije verovala u to, vec u reci velikih patriota oko nje. Medjutim, ja sam je pokolebao svojim cvrstim stavom da nije pitanje da li, vec kad ce. Zvala je cerku da se vrati sa fakulteta kuci, cerka nije htela ni da cuje - sve kolege su u domu i niko ne ide kuci. Kad je opet pozvala cerku par sati kasnije, cerka joj je rekla da su se svi iz Bosne spakovali i otisli kuci. Tad ju je uhvatila panika i naredila je cerci da i ona napusti dom. Nesto kasnije se opet cula sa cerkom, cerka je bila na stanici i zalila se da nema mesta u autobusima, svi su vec puni. Predlagala je da se vrati sledeci dan. Koleginica nije pristala na to, vec je insistirala da nadje bilo koji nacin da se vrati. Pola sata posle cerkinog povratka kuci pocelo je bombardovanje.

A ja sam bio u stanu kad je bio prvi udar. Svi su izasli iz kuca i nije im bilo jasno sta se desava. Nije bilo sirena, a i RTS je imao redovan program - spanske serije. Bili su uvereni da je zveknula neka boca sa gasom u obliznjem auto-servisu. Ja sam se vratio u stan i ukljucio satelitski program - CNN i ostali su uveliko javljali da je pocelo, tako da sam ja bio onaj ko je preneo komsiluku da je pocelo. Tek posle nekih mozda pola sata je poceo da javlja i RTS, a i ukljucene su sirene.

Sledeca tri meseca sam proveo na nesto na polozajima PVO, nesto u komandi.
 
Posle cele ove price dosao sam do zakljucka:
- Muskarcima je u vojsci zabranjeno da imaju dugu kosu.
- Zenama nije zabranjeno da imaju brkove i bradu.
 
Nema ćelija. Vojnički pritvor se drugačije vrši. U pritvor idu oni koji su već u jedinici. Najveća kazna je izolacija od ostatka jedinice i produžetak vojnog roka za dupli broj dana provedenih u pritvoru (npr. 5 dana pritvora - dodatnih 10 dana vojnog roka). Ako se gledaju obaveze u pritvoru je još lakše nego u jedinici npr. Održavanje higijene u prostorijama straže, donošenje straži obroka iz kuhinje i slično.

Za odbijanje šišanja ne bi bilo pritvora. Šišanje se radi odmah po dolasku u kasarnu, kao deo higijenske obrade. Striktno odbijanje šišanja bi podrazumevalo obradu od strane psihologa. Moguće čak i hospitalizaciju uz psihijatrijsku i psihološku procenu sposobnosti za služenje vojnog roka. Mogući zaključak bi bio da takav nije sposoban za vojnu službu po raznim osnovama. To je ranije sa sobom vuklo i posledice u vidu upisivanja u lični dosije dostupan vojsci i policiji. U slučaju da takav konkuriše za posao u bilo kom obliku državne službe ne bi bio priman jer bi se smatrao dokazano nepogdim i nesigurnim za posao, ne bi mogao da dobije dozvolu za nošenje oružja i sl. Nepogodni (psihološki / psihijatrijski slučajevi, zavisnici, anksiozni, depresivni, nasilnici, psihopate, oni koji su plakali za mamom, ....) su identifikovani pre polaganja zakletve (tokom prve oko 3 nedelje), oslobađani vojske i za to nisu snosili nikakve posledice izuzev trajne etikete ,,nesposoban za vojsku", a bez postojanja fizičke bolesti.
Inače, pre dolaska regruta u kasarnu, do kasarne dolazi bezbednosni dosije iz policije. Za svakog vojnika su starešine znale ko je prošao autom kroz crveno svetlo, učestvovanje u tuči, da li je član organozovanih navijačkih grupa, da li mu je član porodice bio nekada osđen za neko delo, ... Po završetku služenja vojnog roka se dopunjen dosije vraćao policiji.

Jedan porodični poznanik već dugo ima jednu privatnu firmu, jaku, sa većim brojem zaposlenih i sa dobrim platama. Dok se još služio vojni rok pa i u narednim godinama je svakog ko konkuriše za posao pitao da li je i kada odslužio vojni rok. One koji su podlegali vojnoj obavezi, a nisu je odslužili, odnosno koji su oslobođeni vojne dužnosti zbog nekog ne fizičkog razloga (telesne bolesti ili mane) nije uzimao u razmatranje. Jednostavno je tvrdio da mu takvi nisu potrebni u firmi. Čak je imo izraz ,,potencijalno toksični" za firmu.

Što se mene lično tiče kao nekog ko je bio u pešadiji kao običan vojnik, što sam shvatio tokom služenja, ako neko odbija ličnu žrtvu u vidu šišanja ili nečega sličnog, kako onda očekivati da će se isti lišiti ličnog komfora kao bi pomogao meni ili drugom vojniku u nuždi. Napominjem da se ipak taj osećaj kod većine u punom smislu razvija tek kasnije tokom služenja.
Teško je to razumeti onome ko nije bio u toj situaciji. U jedinici se stvara poseban osećaj pripadnosti, jedinstva i međusobne zavisnosti. Jedinica, odnosno njeni pripadnici - vojnici sprovode nejveću kaznu izolovanjem onoga ko ih potencijalno ugrožava svojim ponašanjem.

Nije mi jasno kako neko može da zamisli uslove služenja vojnog roka sa dugom bradom i kosom? Ne u vezi sa zaštitnom maskom i vaškama. Zar im to ne bi smetalo u svakodnevnim aktivnostima? Kako se održava takva brada i kosa na +40 bez 7 dana kupanja na terenu. Kako izgleda kosa koja je ispod beretke po ceo dan? Da li je možda masna i ulepljena, a glava nesnošljivo svrbi i smrdi? Kako ne smeta da se kosa i brada uprljaju blatom i peskom tokom puzanja potrbuške? Kako dlake na glavi reaguju na prskanje mašinskog ulja za čišćenje pušaka i DRNČ-a? Kako se duga kosa suši zimi bez fena za kosu? Kako mi neko može objasniti da iz higijenskih razloga brije i šiša prepone i pazuh, a da to isto ne važi za dugu kosu i bradu u uslovima kasarne i terena?


Upravo o navedenom je reč.

Iače je meni lično tokom služenja najveći problem bio brijanje, obuvanje i vezivanje čizama. Smučilo mi se i jedno i drugo. Srećom moglo je da prođe da se obrijem uveče pre spavanja da izbegnem jutarnju brzinu i frku. Brada nije bila jaka, pre kasarne se brijao jednom na 7-10 dana, kada barada počne da grebe i svrbi. Gledao sam da izbegnem bilo kakvu situaciju da skidam čizme tokom dana ako za to postoji prilika, jer je to podrazumevalo da se ponovo moraju obuvati. Lakše mi je bilo nositi ih bez skidanja od 06 do 20 časova, što je bilo u preko 90% dana tokom prva 3 meseca obuke.

Što se tiče žena sa dugom kosom - ne znam ima li neko saznanja ko prati rat u Ukrajini koliko je takvih na liniji? Koliko je poginulih dugokosih žena među tim desetinama (stotinama) hiljada poginulih?
Sanitet i pozadina se ne računaju!
Nekako ne mislim da je vojnik sa dugom kosom skloniji dezerterstvu ili sebičniji od onih sa kratkom kosom.
Ponoviću, nemam problem da idem na odsluženje i da pomažem saborcima, dezerterstvo mi nikada nije bila namera i ako nešto ne mogu da razumem, to je autošovinizam, ovo za proglašavanje osoba za nesposobne na osnovu toga što se ne bih šišao je još nelogičnije, to se valjda zaključuje kro razgovor da li je neko nesposoban ili nije po tom pitanju.
Kada je rat, niko te ne pita da li te svrbi i da li ti prija blato, i da li ćeš porodicu od zločinaca braniti sa dugom ili kratkom kosom. Na kraju krajeva, kosa će mi izrasti, ali opet, nikako se ne može sumnjati u ljude koji nisu hteli da se šišaju kao na potencijalno veće izdajnike ili dezertere.
 
Poslednja izmena:
Ми смо сви завереници против запада,... па кад је све тако бајно што хоће да смакну Трампа? На дан када је Орбан саопштио да ће он донети мир у Украјини...и након самита НАТО који је можда био послао те врсте ако Трамп победи??? Дакле колеге који говоре о великим променама у свету и код нас и у нашу корист овде на форуму нису ни слепи ни глупи људи...биће ово гадна зима фолкс...
 
Posle cele ove price dosao sam do zakljucka:
- Muskarcima je u vojsci zabranjeno da imaju dugu kosu.
- Zenama nije zabranjeno da imaju brkove i bradu.

Recimo da je tako.

Jedan događaj koji mi je ispričan od strane svedoka. Nisam lično prisustvovao ali verujem onima koji su svedočili.
Uz brojna pravila postoji i pravilo da se u kasarnu (za zaposlene u njoj kada dolaze na posao) ne može ući u kratkim pantalonama.
Jedan starešina dolazi u bermudama, dužine do neposredno iznad kolena. Dežurni na prijavnici mu ne dozvoljava da uđe jer nije pristojno odeven. Nastaje problem, ovom u bermudama proradio živac, tvrdi da je nogavica ispod kolena adekvatna. Spominje žene koje ulaze u mini suknjama. Dolazi dežurni oficir i vraćaju ga ipak kući.
Odlazi kući i uzima ženinu suknju koju oblači i kreće u kasarnu. Opet frka na prijavnici, dežurni na prijavnici i dežurni oficir prave problem da ne može da uđe u suknji. Ovaj starišina se ne da. Traži da mu se pronađe propis koji zabranjuje da se u suknji uđe u kasarnu. Situacija se zakuvala, skupili se i viši oficiri iz komande. Ovaj uporan - nađite mi propis koji mi zabranjuje da uđem u sukknji! Ne odustaje. Kako takav propis ne postoji, na kraju ga puštaju u suknji u kasarnu!

Можда само да допуним мало ову дискусију око хигијене па и свакодневнице у касарни неким мојим искуствима која су стечена у ВС а не ВЈ или ЈНА.

I moja su iskustva iz VS, iz vremena obaveznog služenja vojnog roka. Tvoja verovatno iz perioda dobrovoljnog služenja vojnog roka. To je osnovna razlika mog i tvog perioda u kasarni.
Sa mnom su služili svi zato što moraju, a ne zato što to žele. Još uvek su nas obučavali sa namerom da prave ,,pravu vojsku" koja će možda biti u situaciji da jednog dana ide u borbu. Vrlo često su nas oslovljavali sa borci / borac umesto vojnici / vojnik. Podoficiri su većinom učestvovali u ratovima i borbama.

Sa tobom su vojnici služili dobrovoljno, zato što to žele. Veliki broj ih je sigurno imao želju da radi u vojsci kao profesionalni vojnik. Cilj im je bio da se obuka završi i da se ne pravi problem. Vojsci je bio prioritet da se vojnici na dobrovoljnom služenju prijatno osećaju kako bi i u sledećoj klasi bilo zainteresovanih. Ko pređe u status profesionalnog vojnika proći će dodatnu obuku.
 
Večeras se desio istorijski događaj koji će sasvim sigurno imati krupne posledice na međunarodnu politiku i vojna dešavanja.

Tramp je primio metak iz snajpera. Metak mu je okrznuo uvo.

 
Poslednja izmena:
Zavisi ko je agresor... i ko brani Banjaluku...
Jasno je da Rep.Srpska, bez direktne pomoći Srbije tu ne može mnogo šta da uradi.
Najviše se bojim neke NATO kombinacije gdje bi se likvidiralo rukovodstvo RS, a Hrvati sa severa i Bošnjaci sa juga krenu da zavode demokratiju....
A s pomoću Srbije može?
Može, al' malo sutra.
 
Хвала Богу, добро је, и нико други није повређен. Овај који је пуцао је имао 20 година, и велика је вероватноћа да га је неко наговорио да то ради. Тешко је за поверовати да би двадесетогодишњак био толико политички острашћен да пуца на човека чија је политика много ближа млађим гласачима.
@marrecar Мислиш да неће многима у Америци бити јасније да је банда на власти у Америци спремна на све сада када им је хегемонија доведена у питање?
 
Svima u svetu je jasna kakva je banda na vlasti u SAD (sada, u budućnosti i prošlosti), samo se većina pravi ludim.
 
Мислиш да неће многима у Америци бити јасније да је банда на власти у Америци спремна на све сада када им је хегемонија доведена у питање?
Mislis da "banda na vlasti" umesto nekog dvadesetogodisnjaka nije mogla da angazuje nekog prekaljenog snajperistu koji bi uradio posao?
 
Vrh