Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 106 31,9%
  • Ne

    Glasovi: 199 59,9%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,1%

  • Ukupno glasača
    332


У 126. бригади ваздушног осматрања, јављања и навођења у току је обука професионалног састава на осматрачким радарима великог домета ГМ-400, који су од прошле године у наоружању Војске Србије.

Интензивна обука на овим савременим радарским системима реализује се свакодневно, како би се оспособио што већи број послуга за њихову употребу и спремно дочекао долазак нових радара
кратког и средњег домета из фамилије ГМ (Ground Master), који имају исти принцип рада.


1714302627660.png

1714302660753.png
 
Kineski predsednik dolazi u dvodnevni posetu Srbiji 7. I 8. maja.
Siguran sam da deo protokola ove posete podrazumeva i javnu prezentaciju, ili u najmanju ruku javno obelodanjivanje sadržaja vojnih isporuka iz Kine, izvršenih tokom prethodnih meseci.
Očekujem da saznamo gde se stiglo sa isporukama FK-3, bespilotnih letelica kao i novog PVO raketnog sistema.

Inače je i danas stigao An-124. Isporuke se izgleda tempiraju za posetu, kao između ostalog i isporuka kineskog brzog voza za Srbijavoz.
 
Kineski predsednik dolazi u dvodnevni posetu Srbiji 7. I 8. maja.
Siguran sam da deo protokola ove posete podrazumeva i javnu prezentaciju, ili u najmanju ruku javno obelodanjivanje sadržaja vojnih isporuka iz Kine, izvršenih tokom prethodnih meseci.
Očekujem da saznamo gde se stiglo sa isporukama FK-3, bespilotnih letelica kao i novog PVO raketnog sistema.

Inače je i danas stigao An-124. Isporuke se izgleda tempiraju za posetu, kao između ostalog i isporuka kineskog brzog voza za Srbijavoz.
Биће и приче о борбеним авионима...
 
Podaci za Aerodrom Dubinje, Sjenica


Iz članka:

Do sada, barem zvanično, nije bilo poznato da RV i PVO Vojske Srbije aktivno koristi ovu vazduhoplovnu bazu.
Aerodrom Sjenica (Dubinje) nalazi se istočno od Sjenice, udaljen na oko dva do tri kilometra vazdušnom linijom. Do najbliže administrativne granice sa Kosovom i Metohijom je oko 45 km, do granice sa Crnom Gorom malo manje od 20 km, do najbliže granice sa Bosnom i Hercegovinom nešto više od 50 km. Sve daljine takođe važe za udaljenost vazdušnim putem.
Nadmorska visina aerodroma, koji po ICAO ima oznaku LYSJ, je 1.010 m, ima jednu betonsku poletno-sletnu stazu koja je dugačka 2.500 m i široka 30 m. Površina aerodroma je 160 hektara, a nekada je imao 27 hangara. U vreme bivše SFRJ bio je alternativni aerodrom za vojne vazduhoplovne baze Lađevci i Skopski Petrovac, a na njemu nije bilo stalnog prisustva RV i PVO.
Prema podacima Vojske Srbije (VS), NATO је 1999. godine 22 puta dejstvovao po aerodromu, i to sa 395 avio-bombi, među kojima su američke bombe familije Mk80 i BLU-107, zatim francuske Matra BGL 1000 i Durandal, kao i 18 američkih kasetnih bombi CBU-87 sa po 4.000 bombica BLU-87AB. Prema zvaničnim podacima VS, najmanja 7 posto bombica BLU-87AB nije eksplodiralo, što bi značilo da ih je na aerodromu bilo oko 300 neeksplodiranih.
Takođe, prema zvaničnim vojnim informacijama, deminiranje je započelo 2018. godine kada je tehničkim izviđanjem utvrđeno da je od 47,5 hektara, 27 hektara pod kasetnom municijom. Avgusta 2020. je procenjeno da je neeksplodiranim ubojnim sredstvima zagađeno 91,4% površine aerodroma, odnosno 1.383.700 kvadratnih metara.
Prema podacima iz različitih izvora, 1999. godine su na aerodromu uništena dva školsko-borbena aviona G-4 i 4 lovca-presretača MiG-21.
 
Синоћ је речено да ће се са Кинезима разговарати о војно-техничкој сарадњи...стижу авиони...
 

Sve smo bliži direktnom angažovanju NATO trupa u Ukrajini. Sve drugo su pokušali i nije išlo... ostalo je da pošalju boots on the ground.
Naravno, biće masakrirani, ali to primitivnim zapadnim umovima nije unutar kognitivnog kapaciteta da shvate, da povežu dva i dva, da ne eskaliraju dalje...
Francuzi su već u Slavjansku, četvorica su već mrtva, iako francusko MIP tvrdi da u Ukrajini nema njihovih trupa.
Polako se šalju "savetnici" koji upravljaju kompleksim borbenim sistemima dostavljenim Ukrajini, a la Storm Shadow ili Patriot.
Rusi ovo znaju i polako roletna tolerancije i strpljenja pada.

Danas su pozvani ambasadori Francuske i Britanije u MIP Rusije i bukvalno im je rečeno da, ako Ukrajina bude iskoristila francuske i britanske projektile u napadima na rusku teritoriju, Rusija će smatrati da su Francuska i Britanija u stanju rata sa Rusijom i odgovoriće po njihovim vojnim bazama.

Idemo krupnim koracima u direktan sukob NATO i Rusije, sa upotrebom nuklearnog oružja (opet se nadam taktičkog, a ne strateškog jer smo ga tek onda ugasili kolektivno i planetarno).
Mislim da se ovaj scenario više ne može sprečiti. Pokrenut je mehanizam i tu više nema povratka.

Ukoliko Biden bude izabran, verovatnoća ovog scenarija je 100%.
Ako nekim čudom pobedi Tramp, ne verujem da je mnogo manja, jer ne verujem da će mu biti dozvoljeno išta da uradi po ovom pitanju. Klovn zvani Predsednik USA ne može protiv okoštalog sistema odlučnog da celi svet povuče u ambis.

J....tiživot! :(
 
Poslednja izmena:
USA je savetovala svoje pijune poput Makrona šta da rade protiv Rusije dok se oni fokusiraju na okršaj sa Kinom. Ja verujem da će Rusija stvarno upotrebiti taktičku nuklearku ako budu primorani, nadam se da će ovi iz Evrope razumeti ovo upozorenje.
Ne verujem da će USA rizikovati nuklearni rat sa Rusijom gde neće biti pobednika zbog Ukrajine.
 

The leader of the Democrats in the US House of Representatives, Hakeem Jeffries, did not rule out that the US would have to send troops to the Ukrainian conflict zone if Kiev is defeated.
We can’t let Ukraine fall, because if that happens, there is a significant possibility that America will have to get involved in the conflict, not just with our money, but with our troops,’ Jeffries said.

Da... mi smo svi doomed, ne ovaj ili onaj način, i nije smešno.

 
Rusi ovo znaju i polako roletna tolerancije i strpljenja pada.

Onda zaista puno može da se nauči od rusa... Praše ih tamo već više od dve godine u Ukrajini, pobiše im desetine hiljada vojnika i potopiše one silne brdove. A sve vreme oni i dalje tolerantni i strpljivi. Mada, pre će biti da je u pitanju obična nemoć.

Naravno, znaju da ako upotrebe nuklearno naoružanje u sukobu koji su sami izazvali u sred Evrope, leteće iz UN i svih drugih organizacija. Nemačka iz istih razloga nije član SB UN.

Niko ozbiljan se ne boji tih ruskih bajki. Da je tako, ne bi amerikanci odobrili novi paket pomoći uprkos trabunjanju o crvenim linijama iz Moskve...
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGG
Onda zaista puno može da se nauči od rusa... Praše ih tamo već više od dve godine u Ukrajini, pobiše im desetine hiljada vojnika i potopiše one silne brdove. A sve vreme oni i dalje tolerantni i strpljivi. Mada, pre će biti da je u pitanju obična nemoć.

Naravno, znaju da ako upotrebe nuklearno naoružanje u sukobu koji su sami izazvali u sred Evrope, leteće iz UN i svih drugih organizacija. Nemačka iz istih razloga nije član SB UN.

Niko ozbiljan se ne boji tih ruskih bajki. Da je tako, ne bi amerikanci odobrili novi paket pomoći uprkos trabunjanju o crvenim linijama iz Moskv
Ne postoji bukvalno ni zarez u ovom postu koji je tačan.
Vrhunski primer neinformisanosti. Ovakvi kao ti su i političari na Zapadu... i onda donose glupe odluke koje samo eskaliraju krizu, pa se češu po glavi zašto rezultat nije onakav kakav su očekivali.
 
Rukovodstvo Rusije ne treba da plaši svet nuklearnim oružjem. Ako ne mogu da ostvare svoje ciljeve pomoću konvencionalnog oružja onda bolje da se povuku. Ako bace i jednu i najmanju bombu svi će da imaju posledice. Zašto ja da gutam radijaciju ni kriv ni dužan a još sam na njihovoj strani? Nije svet samo Amerika, EU i Ukrajina, postoji Kina, Azija, Afrika, Latinska Amerika, svi su oni ako ne na ruskoj strani onda barem neutralni. Nema potrebe da strahuju od nuklearne kataklizme zbog njihove magalomanije. Može Rusija da psotoji i bez Ukrajine ili da je dobije na drugi način, postepenim iscrpljivanjem.
 
Rukovodstvo Rusije ne treba da plaši svet nuklearnim oružjem. Ako ne mogu da ostvare svoje ciljeve pomoću konvencionalnog oružja onda bolje da se povuku. Ako bace i jednu i najmanju bombu svi će da imaju posledice. Zašto ja da gutam radijaciju ni kriv ni dužan a još sam na njihovoj strani? Nije svet samo Amerika, EU i Ukrajina, postoji Kina, Azija, Afrika, Latinska Amerika, svi su oni ako ne na ruskoj strani onda barem neutralni. Nema potrebe da strahuju od nuklearne kataklizme zbog njihove magalomanije. Može Rusija da psotoji i bez Ukrajine ili da je dobije na drugi način, postepenim iscrpljivanjem.
О Боже какве глупости. Прочитај стратегију употребе тактичког и стратешког нуклеарног наоружања Руске Федерације и прво се информиши. Неко ко говори о "бомбама" а не о нуклеарним бојевим главама показује своју инфантилност. А само да те подсетим ко је једини употребио нуклеарно наоружање у историји човечанства и то на цивиле и на државу која је већ била војнички поражена: СЈЕДИЊЕНЕ АМЕРИЧКЕ ДРЖАВЕ.

А по питању значаја Украјине наводим следећи цитат:

Who rules Eastern Europe commands the Heartland
Who rules the Heartland commands the World Island
Who rules the World Island commands the World"
Mackinder, Democratic Ideals and Reality, S. 106


А препоручујем и следећи текст Тима Маршала:
https://www.internationalschoolhistory.com/tim-marshall---russia.html
 
Generale u penziji ili ne, ti možda imaš vremena i znanja da čitaš strategije i doktrine, ja ne. Ja želim da živim mirnim životom imam decu i neću da se potresam zbog moguće atomske bombe, rakete ili bojeve glave. Meni je to isto, svi znamo čuveni primer sa puškom u prvom činu kod Čehova.
Boli me uvo za ukrajinu i ko je kntroliše, koliko vidim većina naroda tamo želi da se sam kontroliše
 
Vrh