Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 109 31,3%
  • Ne

    Glasovi: 212 60,9%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 7,8%

  • Ukupno glasača
    348
Kakvim se glupostima oni bave.

I koliko su slepi i tvrdoglavi kad se radi o kadrovima i kadrovskoj politici.
Upozoravali su ih da će zemlja ostati bez profesionalnih vozača. Bolelo ih je uvo.
Upozoravali su ih da će zemlja ostati bez profesionalnih vonika. Bolelo ih je uvo.
Upozoravali su ih da će biti manjak zanatlija i majstora. Bolelo ih je uvo.
Upozoravaju ih da će zemlja ostati bez skoro svih iole sposobnih lekara. Boli ih uvo.
Upozoravaju ih da će zemlja ostati bez profesora i nastavnika. Boli ih uvo.
I onda kada se dotični problemi pretvore u prave pravcate krize bude kmeeee aaaa kakoo too kako tooo...

I opet nastavljaju da idu sa time da rade i probaju sve osim da običnom, prosečnom radniku (ili vojniku) daju pristojnu platu. U ovom slučaju sa vojskom, čak su slepci bili spremni da daju 4 puta veće plate Pretorijancima i specijalcima, umesto da te pare ulože u bolje plate ''običnih'' vojnika i time spreče odliv. Ne. Oni bi opet 5.000 specijalaca.

Neverovatno je koliko su slepi i glupi. A predviđam da će biti još ovih smaranja sa vojskom i srbovanjem kako Kurtoglavi i Nelečeni ponovo budu pojačali cirkus oko Kosova u narednim mesecima, da bi skretali pažnju svojih ovaca sa poskupljenja, inflacije, nestašica i drugih kriza i nepoželjnih događaja.
 
Kakvim se glupostima oni bave.

I koliko su slepi i tvrdoglavi kad se radi o kadrovima i kadrovskoj politici.
Upozoravali su ih da će zemlja ostati bez profesionalnih vozača. Bolelo ih je uvo.
Upozoravali su ih da će zemlja ostati bez profesionalnih vonika. Bolelo ih je uvo.
Upozoravali su ih da će biti manjak zanatlija i majstora. Bolelo ih je uvo.
Upozoravaju ih da će zemlja ostati bez skoro svih iole sposobnih lekara. Boli ih uvo.
Upozoravaju ih da će zemlja ostati bez profesora i nastavnika. Boli ih uvo.
I onda kada se dotični problemi pretvore u prave pravcate krize bude kmeeee aaaa kakoo too kako tooo...

I opet nastavljaju da idu sa time da rade i probaju sve osim da običnom, prosečnom radniku (ili vojniku) daju pristojnu platu. U ovom slučaju sa vojskom, čak su slepci bili spremni da daju 4 puta veće plate Pretorijancima i specijalcima, umesto da te pare ulože u bolje plate ''običnih'' vojnika i time spreče odliv. Ne. Oni bi opet 5.000 specijalaca.

Neverovatno je koliko su slepi i glupi. A predviđam da će biti još ovih smaranja sa vojskom i srbovanjem kako Kurtoglavi i Nelečeni ponovo budu pojačali cirkus oko Kosova u narednim mesecima, da bi skretali pažnju svojih ovaca sa poskupljenja, inflacije, nestašica i drugih kriza i nepoželjnih događaja.

Писао сам већ о томе, разлика у плати бових припадника специјалних јединица и остатка војске може да доведе до раздора и још већег пада морала у војсци,
иначе је веома мали број прошао тест, типа од 900 њих 70, 80, па је конкурс опет отворен⬇️

Post in thread 'Vojska i Namenska industrija Srbije'
https://forum.beobuild.rs/threads/vojska-i-namenska-industrija-srbije.3906/post-1117511
 
Oni se SNS mukice neobrazovane vode nekom slepom računicom: ''1 specijalac mi vredi kao 4 obična vojnika, stoga ako imam 5.000 specijalaca, to mi je kao da imam 20.000 običnih vojnika, tenkova, PVO, aviona...'' Karikiram malo, ali verovatno i nisam daleko od istine. Ne shvataju koliko je to pogrešno, i da su obični pešadinci, brojni i dobro opremljeni, ti koji su kičma svake vojske. Sve ostalo je samo nadogradnja i dodatak, ali ne i zamena za pešadiju.

To im ostala navika i učenje od Slobe, koji je isto tako voleo da pumpa specijalne jedinice i muriju pogotovu, a zato mu je obična pešadija bila skoro pa na nivou Talibana.
Istina, sad jeste nabavljeno dosta tehnike i mašina, ali na kraju se opet ispostavilo kao isti problem, jer su plate ostale bedne, a i sami uslovi rada.
 
Poslednja izmena:
Ni u americi nije bas finansijski isplativo graditi karijeru u vojsci. Bukvalno kuriri zaradjuju duplo vise. Ali oni imaju razne benefite tamo, posle nekoliko godina sluzenja imas placen college po izboru i razne popuste za sve zivo, a i svi ti govore "thank you for your service" :ROFLMAO:
 
Poslednja izmena:
Da, i Ameri su trenutno u svojoj vrsti krize, imaju rekordno nizak odziv za prijem u profesionalne vojnike.
Doduše i u Rusiji je isto. Verovatno u još nekim zemljama po svetu, samo što se ne piše toliko kao o ove dve, i jer se uvek nekako očekivalo i ''znalo'' da Ameri i Rusi imaju ogromne vojske i mnogo voljnih regruta, pa je sada šok što se i to menja kod njih.

Ali sve je to razumljivo jer ima i toga da su ljudi širom sveta videli šta biva sa ratnim veteranima (čak i u ''bogatim'' zemljama). A i shvatili su da se većina ratova svodi na pljačku ili na proste sukobe interesa raznih rđavih ljudi i lidera, a ne na neke borbe ideala i pravednika. Mislim da i sama priroda današnje moderne međunarodne politike tu igra ulogu donekle, jer se dešavalo da zarate Zemlja A i Zemlja B (i to onako ljuto, sa sve ideološkim i moralnim razlikama) i mnogi tu izgube prijatelje ili ostanu trajno osakaćeni, a onda 20 godina kasnije vide kako se njihova zemlja odjednom ponovo druži i grli i kobajagi voli sa zemljom protiv koje su ratovali i ginuli. Čak i gluplji ljudi kada vide ili čuju o tome, ne mogu da se ne zapitaju čekaj bre, pa jel normalno da ja idem da ginem ili dobijam traume ratujući protiv tog i tog, a sutradan ćemo opet s njima da budemo drugari. Jedini motiv za ulazak u vojsku koji ostaje posle toga jeste plata. Ali i tu su ljudi prosvećeniji danas nego pre, pa neće da rizikuju sve što imaju za neku tamo bedu i siću.


Zato svuda treba slati najpre političmare u rat, i njihovu decu. :) E onda bi se sve promenilo, i u Americi, i u Rusiji, i u Srbiji, i svugde u svetu. :)
Ali avaj, nema ko da ih uhvati za guše i istera iz palata na ulice, ili na front, zavisno o kojoj situaciji i kojim zemljama pričamo. Ljudi su, u globalu, postali prosvećeniji i svesniji o ratovima pa da neće sebe tako lako da uvlače u to, ali su isto tako u globalu postali i pasivniji i gluplji kad se radi o (ne)reaktivnosti na političmare i društvena pitanja.
 
Poslednja izmena:
Генерално све државе где је ојачао индивидуализам а опао колективизам имају проблем са попуном у оружаним снагама.
 
Nikoga oni ne mogu da nateraju da ide na vojnu vežbu pod oružjem ako to ne želi (osim onih koji su već služili pod oružjem, naravno) , pogotovu ne one koji su već izjavili prigovor savesti kada su služili u civilnoj službi. Teoretski mogu da pozovu na neku vežbu civilne zaštite mada i civilna zaštita je od pre 10ak godina u nadležnosti MUP-a a ne više vojske. Naravno mogu da navuku nekog ko jednostavno ne zna da može da izjavi prigovor savesti i odbije svako angažovanje koje uključuje oružje a nije prethodno nikada služio vojni rok.
Ali vojska ima toliko pozicija da bez problema možeš da završiš u inženjeriji, autojedinici ili čemu već i da se "zagovnaš" do vrata a da puške ne dotakneš.
Kao civilni odsluženik možeš da završiš na mupovoj vežbi kao rezervista vatrogasaca.

U mnogim opštinama su oformnjeni lokalni rezervni sastavi vatrogasaca gde su isključivo ljudi sa civilnog služenja. Idu na vežbe i mobilišu ih u slučaju vanrednih događaja.

Moj otac je 1998.na vojnoj vežbi bio na obuci za spašavanje na vodi. Bez i jednog komada oružja. Samo plivanje.
 
Ali vojska ima toliko pozicija da bez problema možeš da završiš u inženjeriji, autojedinici ili čemu već i da se "zagovnaš" do vrata a da puške ne dotakneš.
Kao civilni odsluženik možeš da završiš na mupovoj vežbi kao rezervista vatrogasaca.

U mnogim opštinama su oformnjeni lokalni rezervni sastavi vatrogasaca gde su isključivo ljudi sa civilnog služenja. Idu na vežbe i mobilišu ih u slučaju vanrednih događaja.

Moj otac je 1998.na vojnoj vežbi bio na obuci za spašavanje na vodi. Bez i jednog komada oružja. Samo plivanje.

Један другар који је служио цивилно каже да су му рекли да би у случају рата њихова дужност била асанација терена.
 
Ali vojska ima toliko pozicija da bez problema možeš da završiš u inženjeriji, autojedinici ili čemu već i da se "zagovnaš" do vrata a da puške ne dotakneš.
Kao civilni odsluženik možeš da završiš na mupovoj vežbi kao rezervista vatrogasaca.

U mnogim opštinama su oformnjeni lokalni rezervni sastavi vatrogasaca gde su isključivo ljudi sa civilnog služenja. Idu na vežbe i mobilišu ih u slučaju vanrednih događaja.

Moj otac je 1998.na vojnoj vežbi bio na obuci za spašavanje na vodi. Bez i jednog komada oružja. Samo plivanje.
Ta vojna "rezerva" o kojoj maštaju, ljudi od 40-50 godina koje bi oni da cimaju na nekakve vežbe, ne vredi danas ni 5 para. Koliko je samo tu gojaznih, dijabetičara, nesposobnih za bilo šta, kilavih koji ne mogu ni da potrče itd. itd. Od toga nema ništa, možda je nekad bilo ali to vreme je davno prošlo, otprilike te neke '98/'99/2000.

Otišlo im je hiljade profesionalaca iz sistema, nek smanje ambicije i naprave neku malu održivu vojsku za ovu zemlju jer sve ostalo su fantazmagorije.

Uostalom, kad damo milijarde za one Rafale neće biti para za bilo šta drugo u vojsci dugi niz godina.
 
Na vežbu može da se pozove bilo koja osoba starija od 30 godina, to nema veze sa službom redovnog roka. Tako se i kvalifikuju pozivi.


Sad koliko sama vežba ima smisla, a mislim da nema.....

Sa druge strane, svakom se mora isplatiti njegova prosečna zarada za vrerme vežbe, pa da vidimo da li će da zovu IT sektor. Navodno su u prošloj turi zvali samo rezerviste sa Biroa. Njima se isplaćuje neki minimalac.
 
Ali koalicija sa Madjarima :)

Daj bar jos Grci i onda da se k.... :)

Screenshot 2023-08-30 at 2.11.26 AM.png
 
Ko pa pita Orbana o nečemu. JEste ratovaće on, samo što nije...
MOže samo da laje, EU ga drži za m..a, ako im skrešu fondove ode Madjarska niz vodu
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGG
Samo nije rekao s kim će to da ratuje... :LOL:
 
Znači zvaće ljude koji su pre 20+ godina služili pod oružjem i sada imaju 40-50 godina? Velika većina njih danas verovatno ne može ni da potrči. Budalaštine.
Пошто сам ја у тој категорији, само да кажем да то није истина. Итекако можемо да трчимо, а највећи број ратника управо је у тим годинама.
 
Blago Srbiji s tolikim ratnicima u top formi.
 
Pa sa Bugarskom :), jer jedino oni mogu da izvrše sabotažu na gasovodu. Zato im treba Srbija kao saveznik.
Iskreno čudi me da Ukrajinci još uvek nisu digli u vazduh taj gasovod ispod Crnog mora, očigledno im nije bio prioritet za razliku od Severnog toga.

Uostalom, da je Amerima taj turski tok toliko bitan Bugari bi na jedan telefonski poziv iz Vašington taj gasovod već zavrnuli. Ne bi me iznenadilo da to i urade kad se završi u oktobru naš interkonektor sa Bugarskom i tada možemo da nabavljamo gas od bilo koga ( Azerbejdžana, LNG, itd.), Rusi nam više ne trebaju.
 
Taj interkonektor je samo do Niša i mnogo je manjeg kapaciteta (1,8M) u odnosu na Balkanski tok od 14M koji ide i za Madjarsku. On samo može da bude neka ispomoć kada izgradimo gasovod Niš - Beograd.

Turska će biti novo gasno čvorište i Balkanskim tokom će moći da se kupuje gas od Azerbedžana i ostalih zemalja, a sve to prolazi preko Bugarske. Zato Orban preti ratom. :)
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da nam Ameri tolerišu ruski gas zato što za sada nemamo nikakvog drugog izbora, dok se taj interkonektor sa Bugarskom ne završi. Nakon toga izgovora više nema. Videćemo.
 
Nisi shvatio predhodni post, taj interkonektor nikad neće moći da zameni Balkanski tok jer je osam puta manjeg kapaciteta, 1,8:14Milijardi. A i Madjarska se uglavnom snabdeva ruskim gasom tom trasom, pa zato i prete ratom.
 
Амери толеришу зато што купују ракетне моторе и гориво за нуклеарке од Руса. И јш много чега. Тако да у тој глобалној игри, ми само треба да водимо рачуна да нас неко случајно или намерно не скрати за главу, а да ловимо у мутном, колико можемо. За више нисмо.
 
Nisi shvatio predhodni post, taj interkonektor nikad neće moći da zameni Balkanski tok jer je osam puta manjeg kapaciteta, 1,8:14Milijardi. A i Madjarska se uglavnom snabdeva ruskim gasom tom trasom, pa zato i prete ratom.
Jasno je meni to, ali šta to Amere briga? Nek' traži Orban nove dobavljače (Alijeva i ekipu) kao i mi. Plus ovo im je idealna prilika da Orbanu zavale šamarčinu, već su sankcionisali jednu mađarsku banku koja radi sa Rusima.
 
Амери толеришу . .
Nema šta oni da tolerišu, jer gasno čvorište je u Turskoj pa se i oni pitaju, a Amerima baš nije u interesu da se mnogo zameraju Turcima. Kod njih počinje Balkanski tok i kroz njega može da ide i neki drugi gas, nap. od Azera sa kojima planiraju novi gasovod, koji nemaju toliko nalazišta, ali imaju veliki gasovod do Rusije :)
 
Sve u svemu dovoljno je da Ukri izbuše deo gasovoda ispod Crnog mora, Rusi ispadaju iz igre, a ovaj kopneni deo iz Turske nakon modifikacije može da nosi azerbejdžanski gas ili LNG preko Bugarske ka nama.
 
Vrh