Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 105 31,7%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    331
Drži se Srbije, em je tvoja em uopšte nije tako loša kao što izgleda
 
Što se tiče vojnog roka, od toga nema ništa.
Pišem iz ugla nas mlađih generacija, moral za to je nikakav i bilo bi čisto gubljenje vremena, jednostavno svi želimo da završimo fakultete, osnujemo porodice i da vodimo normalne živote.
Socijalno i finansijsko pitanje je u ovoj državi trenutno puno važnije od nekog vojnog roka, što je i logično.
 
Pa ko kaže da će regrut da upravlja radarom?
Jel regrut ne može da bude pešadinac posle 4 meseca obuke?
Jel ne može da bude posluga na artiljerijskom oruđu, uz prisustvo oficira?
Jel ne može da radi u lancu logistike, od skladišta do fronta, na snadbevanju snaga prve linije?
Jel ne može da osigurava teritoriju?
Jel ne može da evakuiše ranjene?
Jel ne može da pomaže stanovništvu u rejonima pogođenim ratnim dejstvima... ili bilo gde drugo?

...

Ja se samo pitam hoće li se ovde pojaviti neko ko ZNA O ČEMU GOVORI, kad diskutujemo o vojnom roku...
Ili ćemo od 20.000 profi jadnika koji treba da prime udar, da odvojimo polovinu da voze kamione sa pasuljem i municijom?

Imam utisak da kolege koji diskutuju realno uopšte ne shvataju o čemu se ovde govori.
Argumenti tipa "ko će nas da napadne", "ako pukne nuklearka svejedno je", "meni nije bilo lepo u vojsci", "nisam stekao druga u kasarni", "oficiri daju glupe zadatke" su potpuno irelevantni.
 
A s druge strane argumenti tipa:
Moramo da budemo spremni za potencijalni rat
- S kime?
- Sa celim NATOom ako treba


I ono "Rusi su majstori Combined arms"...
 
Samo gluperde su spremne da ginu za ovu i ovakvu drzavu.

A isto bi se moglo reci i za mnoge druge sirom sveta. Samo sto je ovo tema o Srbiji pa najpre kazem za nju.
 
Pa ko kaže da će regrut da upravlja radarom?
Jel regrut ne može da bude pešadinac posle 4 meseca obuke?
Jel ne može da bude posluga na artiljerijskom oruđu, uz prisustvo oficira?
Jel ne može da radi u lancu logistike, od skladišta do fronta, na snadbevanju snaga prve linije?
Jel ne može da osigurava teritoriju?
Jel ne može da evakuiše ranjene?
Jel ne može da pomaže stanovništvu u rejonima pogođenim ratnim dejstvima... ili bilo gde drugo?
Moj otac je bio na radaru u redovnoj vojsci, mornarica, puška 99te kada je mobilisan, taj radar nije bio u upotrebi, radio veze koje je koristio nisu bile u upotrebi, puška na kojoj je obučen nije bila u upotrebi. Dobio je Automat koji pre toga nikad nije video. SMešten je u civilnu prostoriju kao centar za obaveštavanje. Apsolutno ni jedna veština iz redovne vosjke nije mogla biti upotrebljena. Sve je nanovo učeno


A za sve ostalo što si nabrojao redovna vojska ne znači ništa, to su veštine koje bi normalan čovek obavljao uz eventuale smernice nadležnih.
 
Pa da, za ovu ovakvu, trenutnu drzavu, samo gluperde bi mogle da ginu. :)

A ti ako se osecas obaveznim za bilo sta, pusku u ruke pa pravac Jarinje, ili dete za ruku pa pravac u vojni odsek.

Vucic, Danilo, Pana, Uros i Grcic i ostatak sljama ce vas podrzavati sa Dedinja.
 
A za sve ostalo što si nabrojao redovna vojska ne znači ništa, to su veštine koje bi normalan čovek obavljao uz eventuale smernice nadležnih.
Pa u tome je i poenta vojnog roka... da imaš obučene ljude da odmah preuzmu navedene uloge i da se ne upucaju u nogu dok to rade.
A profesionalci rade svoj posao...

Ali ne možeš ti objasniti ljudima da poenta vojnog roka NIJE da mladog vojnika pretvori u Ramba ili Meverika...
 
Pa i gledam stvari sire.

Evo vec par sati vrtim po glavi anksiozne misli zacinjene besom razmisljajuci kako cu od maja da pokrijem novodonesene namete i pljacke koje su saopstili ovi tvoji koje simpatises. Na postojece : 2 poskupljenja struje, 1 povecanja poreza i 3 poskupljenja hrane. A imam platu koja nije ni 80% onih RZSovih nedavno objavljenih 83.000. Ne dostize cak ni Space Motion-ov "Beogradski minimalac 60.000". I o cemu onda da pricamo? O zivljenju kao *skot, sto bi rekli? (* - kao bednik, kao klosar, jadnik)

Al sta tebe briga to, tebe to ne zanima, vaznije je igrati se rata sa imaginarnim protivnicima za imaginarnu cast i otadzbinu.

Jedino jos fali Kailan da na price o patriotizmu i muskosti kroz vojsku pocne (opet) da prica i o vaznosti stancovanja dece, i kaznjavanju onih koji odluce da ih ne prave. Naravno, dok on sam ne mrda onom stvari na tom polju, o kome toliko drobi drugima. I fali Sasa da drobi o vaznosti upotrebe cirilice i cuvanju iste od demonske konvertitske latinice.

Kakvim se glupostima i fantazijama neki ljudi bave... A jos na to misle da su bog zna kako pametni a jos vise od toga misle kako su bog zna kako posteni i moralni...
 
Poslednja izmena:
Perkane, spremiti se za rat protiv NATOa je gubljenje vremena i čist idiotluk prvog reda. Do tog rata ne bi ni došlo pošto bi grcali posle 10 dana sankcija, a i da dodje do oružanog sukoba nestala bi Srbija i njena vojska i celoukupan naoružan narod (kvota 1.02).

Drugo, uspostavljenje vojnog roka, i lupanje milijarde u vojsku bi samo dodatno raselilo i rasteralo gradjane Srbije, i to mahom najobrazovanije i perspektivnije. U dubokoj si zabludi ako misliš da 5$ milijardi bi gradjani Srbije radije videli u rafalima/haubicama/plate specijalcima, nego u domove zdravlja, železnice, osnovne i srednje škole, i u privredi.

Te Srbe koje bi toliko da braniš od nekog stranog agresora, nestaće ih mnogo pre nego što ikada bude bilo potrebno koristiti svo to oružje na koje se pališ. "Braniš" narod koji zbog takvih postupaka i infantilne politike je već odavno u Luksemburgu, Švici, Kanadi, i širom sveta....
 
Dobro... onda šta ćeš ovde?
Koja je tvoja logika da uopšte budeš na temi vezanoj za Vojsku?
Osim da kažeš kako nam praktično ne treba...
 
Moj otac je bio na radaru u redovnoj vojsci, mornarica, puška 99te kada je mobilisan, taj radar nije bio u upotrebi, radio veze koje je koristio nisu bile u upotrebi, puška na kojoj je obučen nije bila u upotrebi. Dobio je Automat koji pre toga nikad nije video. SMešten je u civilnu prostoriju kao centar za obaveštavanje. Apsolutno ni jedna veština iz redovne vosjke nije mogla biti upotrebljena. Sve je nanovo učeno


A za sve ostalo što si nabrojao redovna vojska ne znači ništa, to su veštine koje bi normalan čovek obavljao uz eventuale smernice nadležnih.
Pišem sa telefona, izgreših ko nepismen.....
 
Srbiji Vojska moze i treba da sluzi za:
- pomoc narodu u elementarnim i drugim nepogodama;
- odvracanje;
- balansiranje vojne moci i politicke stabilnosti regiona;
- moguce lokalne preventivne ili reaktivne intervencije niskih intenziteta kako bi zaustavila moguce lokalne pretnje iz okoline, a koje bi bile ishitrene ili nezavisne od NATO/EU kolektiva. Drugim recima da nikome iz okoline ne padne na pamet da sam pokusa nesto protiv nas mimo odobrenja ostatka zajednice koja nas okruzuje.

Sanjarenje i spremanje za rat sa celim NATOom moze da ostane samo to - sanjarenje. Kada dodje do toga, sa Srbijom je gotovo.
 
Dobro... a šta ako dodje do rata sa NATO?
Rat nije tango... dovoljan je jedan, dvoje ne trebaju...
 
Apropo onih novih "specijalaca" što najavljuju već mesecima videh danas ovo na jednom vojnom forumu:LOL::
Screenshot_2023-03-28-18-17-06-708-edit_com.android.chrome.jpg

Ne znam šta su očekivali...
 
Poslednja izmena:
Zasto se ljudi plase da ratujemo sa celim NATOm kad se to vec desilo jednom.

Jel su nas vojno pobedili? Nisu.

U kontekstu nekog globalnog evropskog rata kakav se profilise polako i NATO bi bio prilicno iznabadan (naravno ne od nas) ali bi bio i to poprilicno.
 
Vrh