Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 108 31,9%
  • Ne

    Glasovi: 204 60,2%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,0%

  • Ukupno glasača
    339
^^
Kada su povlačili trocevce 20/3 iz PVO mislio sam da je to ispravna odluka, da nema više ciljeva u VAP za te starudije...
Pogrešio sam, ove Pinkove krmače ala Grunf i Pera kojot su kao stvorne mete za njih :)

Samo, kako li sleću sa neiskorišćenim nimobacačkim minama, okrenutim upaljačem na dole (vrv. custom made za ovako odbacivanje) ?
 
@Dart Teško da će mo smeti da poručimo nešto Rusko, a pritom da nekome prodamo dalje.
Postoji neki problem i sa Manom oko uvoza.

Takođe tu je i pitanje šta nama neko želi da proda. Ovo je namenska industrija i proizvođač može da odbije prodaju šasija za neko naše naoružanje. Zavisi i kome ga mi posle prodajemo....

Zbog sankcija EU nema ništa od ruske vojne opreme i rezervnih delova narednih godina, a možda i decenija. To znači da zemlje poput Srbije i Bugarske očekuje noćna mora sa održavanjem aviona, helikoptera i svega ostalog što je kupljeno tamo.
 
Zbog sankcija EU nema ništa od ruske vojne opreme i rezervnih delova narednih godina, a možda i decenija. To znači da zemlje poput Srbije i Bugarske očekuje noćna mora sa održavanjem aviona, helikoptera i svega ostalog što je kupljeno tamo.
Nista novo od drzava koje su podrzavale rezim propalog slikara nekad... Sve se vratilo na taj period... No nije po meni uredu pisati toliko unapred ( drzali su se oni par godina tad, ali je pravda uvek pobedjivala ) tako da se rukovodim tim samim starom Srpskom - Istorija se ponavlja))
Ako ovaj put omanemo sa starom Srpskom, onda se postavlja pitanje ciste DEMOKRATIJE, Jevropskih vrednosti da je sloboda glavna itd Gde je ( EU ) sastavljena po principu prava i " SLOBODE " naroda ( pa cak i onih koji su ne tradicionalne orjentacije ) kako imaju prava da ometaju i namecu nekome nesto ko to ne zeli? Pa gde je Demokratija? 😳 Jel oni vrse pritisak na Srbiju i ostale zemlje koje zele da kupuju nesto iz Rusije po primeru slikara, ili je ipak na drzavi da izvrsi demokratski evropski izbor odakle ce sta da kupuje? Molim za objasnjenje
 
Zbog sankcija EU nema ništa od ruske vojne opreme i rezervnih delova narednih godina, a možda i decenija. To znači da zemlje poput Srbije i Bugarske očekuje noćna mora sa održavanjem aviona, helikoptera i svega ostalog što je kupljeno tamo.
Одрадиће се то преко Азера и Египћана без проблема. Ми у суштини од Руса данас имамо само Мигове, 5 хеликоптера Ми-17, четири хеликоптера Ми-35 и батерију Панцира што и није нешто пуно опреме.
 
Одрадиће се то преко Азера и Египћана без проблема.
Ovo je veoma naivno razmišljanje. Amerikanci ,kao, ne bi saznali za ovo? Popili bi i mi sankcije samo tako.Bez njihove dozvole od toga nema ništa, ne mogu ni čačkalice da dođu iz Rusije ovde ako to oni ne dozvole.
I onaj 1 helikopter (a to je formalno civilna letilica) za gašenje požara su jedva dozvolili da dođe, drugi kupljeni još uvek nisu i ko zna kad će.NATO embargo na oružje Rusiji će trajati godinama ako ne i decenijama posle svega ovoga.

Čak i iz Kine ,koja zvanično nije pod sankcijama, dozvolili su da dođe samo ona 1 baterija FK3, od 4 kupljene.Ostale ne daju da dođu. Šta će biti sutra kad i Kini uvedu sankcije zbog Tajvana ili već čega? Moći ćemo da se slikamo sa svom tom kineskom tehnikom kao i sada sa ruskom.
 
У Египту постоје ремонтни центри који одржавају руску технику. Ту можемо да средимо хеликоптере, евентуално и Мигове, мада ће они у пензију чим стигну рафали.
Што се тиче шверц комерца, Хрватска 93. под ембаргом купила 25 хеликоптера и 25 авиона.
 
Одрадиће се то преко Азера и Египћана без проблема. Ми у суштини од Руса данас имамо само Мигове, 5 хеликоптера Ми-17, четири хеликоптера Ми-35 и батерију Панцира што и није нешто пуно опреме.

Održavanje ne može da se improvizuje ako se hoće ispravna tehnika. A to nije moguće uz sankcije.

Nabavke od Rusa u vremenima kada je i laicima jasno da su odnosi sa zapadom na silaznoj liniji od 2014. (još tada su uvedene prve sankcije) ne govore pohvalno o domaćim kapacitetima za dugoročno planiranje i procenu rizika.

Epilog svega ovoga je da ruska tehnika u jednom trenutku više neće biti u letnom stanju i onda ajde jovo nanovo kupuj od drugih. Umesto bačenih para moglo se od starta drugačije. Sa Erbasom helikopteri, npr. sa Švedima avioni plus da smo tražili da otvore neki pogoničić ovde i bilo bi dobro i za univerzitete i za nova radna mesta i za odbranu zemlje.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGG
Није импровизација, Египћани су овлашћени за ремонт и одржавање, док су нпр. Чеси и Словаци изгубили лиценце.
 
Rusija je za Srbiju, zemlju potpuno okruženu NATO paktom i bez izlaza na more, što se tiče bilo kakve vojne saradnje završena priča.
Što pre to shvatimo-to bolje.
 
Није импровизација, Египћани су овлашћени за ремонт и одржавање, док су нпр. Чеси и Словаци изгубили лиценце.
I Moma je ovlašćen.
Ne vidim zašto tolika paranoja oko delova.
90-ih pod embargom citavog sveta smo nabavljali i kompletne helikoptere. Ili npr Iran 4 decenije pod američkim sankcijama i dalje leti sa njihovim avionima i helikopterima...
 
Rusija je za Srbiju, zemlju potpuno okruženu NATO paktom i bez izlaza na more, što se tiče bilo kakve vojne saradnje završena priča.
Što pre to shvatimo-to bolje.
Да ли си ти неки НАТО лобиста или шта већ, 90% твојих коментара на форуму у суштини о грађевини и инфраструктурним/комуналним дешавањима у граду и Србији је везано за НАТО промоцију
 
Ово је само у последњих неколико недеља

F1D9949C-A133-4A3B-A6A2-2A9F297D2932.jpeg
DC568453-FAF7-4EF3-BA37-407D71930577.jpeg
50268B31-0768-4D3F-8B24-A735CE38A1EE.jpeg
62F1E7FB-8A02-4C09-9EC1-8657EC93C988.jpeg
7AE1B4DA-23F0-4715-A8AC-300B6332C547.jpeg
071B276E-4750-4F31-930A-A32F1DF4F3FA.jpeg
29B33FB2-E3D6-4093-8C0A-C7E3036EB211.jpeg
A8C7FFA6-5DF7-425C-B98C-14B085751468.jpeg
1AC05C6E-37F9-443F-9847-6BC33482530D.jpeg
D04E3FD3-0274-4DF5-B5A3-9E4E373D0AD3.jpeg
4784CC09-9782-4E36-945D-D8980C4F4753.jpeg
E44E3739-491B-4438-AA84-CA6F850B95A0.jpeg
 
I Moma je ovlašćen.
Ne vidim zašto tolika paranoja oko delova.
90-ih pod embargom citavog sveta smo nabavljali i kompletne helikoptere. Ili npr Iran 4 decenije pod američkim sankcijama i dalje leti sa njihovim avionima i helikopterima...

Nema tu nikakve paranoje, to su činjenice i Moma nije proizvođač delova. Borbena gotovost vojske zavisi od stepena ispravnosti opreme, a oprema zahteva redovno održavanje i redovnu zamenu delova plus vanrednu kod kvarova. To se ne prepušta slučaju, improvizacijama i maštarijama o nekakvom imaginarnom švercu.

Eskadrila borbenih aviona gubi smisao ako bude postojala samo na papiru, a u praksi bude operativno svega par letelica.

90tih pod embargom MiG-ovi 29 nisu mogli da budu održavani i zato su 99te leteli sa neispravnim radarima i detektorima radarskog ozračenja. To je neke pilote koštalo života.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGG
Nema tu nikakve paranoje, to su činjenice i Moma nije proizvođač delova. Borbena gotovost vojske zavisi od stepena ispravnosti opreme, a oprema zahteva redovno održavanje i redovnu zamenu delova plus vanrednu kod kvarova. To se ne prepušta slučaju, improvizacijama i maštarijama o nekakvom imaginarnom švercu.

Eskadrila borbenih aviona gubi smisao ako bude postojala samo na papiru, a u praksi bude operativno svega par letelica.

90tih pod embargom MiG-ovi 29 nisu mogli da budu održavani i zato su 99te leteli sa neispravnim radarima i detektorima radarskog ozračenja. To je neke pilote koštalo života.
Одржавање хеликоптера у Египту није маштарија. Пола света има Руску технику.
 
Sa naslovne strane sutrašnje Politike, verovatno će i tekst tada da izbace u online izdanju:

1678048817238.png
 
Одржавање хеликоптера у Египту није маштарија. Пола света има Руску технику.

Pogledajte prilog 155484


Nije naša stvar da li će neko drugi re-eksportovati ili muljati. Bitno je da Srbija radi sve po zakonu i da fabrike rade.
 
Nije naša stvar da li će neko drugi re-eksportovati ili muljati. Bitno je da Srbija radi sve po zakonu i da fabrike rade.
Naravno. A to da mi možemo da zabranimo ugovorom kupcu-Turskoj, Slovačkoj itd. da to oni proslede nekom drugom... mislim stvarno :rolleyes::LOL:
To mogu samo Ameri tj. ne mogu ni oni da bukvalno zabrane ali mogu da debelo kazne dotičnu državu jer imaju jako veliku motku. A ostali jedino što mogu je da se prave blesavi pošto svi znamo da će sva ta municija, direktno ili indirektno, na kraju da završi u Ukrajini.
 
A u stvari jeste nasa stvar. Sta nasi ne znaju za koga je oruzje? Kanadi trebaju granate 122 mm a oni ne poseduju ni jedno orudje koje moze da ih ispaljuje jer to nije NATO standard, vec vise Ruski i bivsih clanica Varsavskog pakta. Niko nije toliko naivan u 21. veku.
 
Sa naslovne strane sutrašnje Politike, verovatno će i tekst tada da izbace u online izdanju:

Pogledajte prilog 155501

Где је сад Вучић са скрушеном фацом и својом омиљеном реченицом “Јел хоћете да вам вратим дете у ковчегу”,
то важи само за територију и интересе Србије изгледа
 
Mojim poslovnim partnerima su iz EU odbili da prodaju neke elektronske komponente koje koriste u proizvodnji u Srbiji, uz obrazloženje da mogu da ih preprodaju u Rusiju. Bukvalno elektornika nevezana ni za kakvu vojnu industriju ali prodavac odbija. Zamislite dokle to ide i šta sve mogu da nam zabrane kad su sankcionisali malu srpsku civilnu firmu.

Mi ovde diskutujemo o transportu Ruskog oružja za naše potrebe.....
 
Mojim poslovnim partnerima su iz EU odbili da prodaju neke elektronske komponente koje koriste u proizvodnji u Srbiji, uz obrazloženje da mogu da ih preprodaju u Rusiju. Bukvalno elektornika nevezana ni za kakvu vojnu industriju ali prodavac odbija. Zamislite dokle to ide i šta sve mogu da nam zabrane kad su sankcionisali malu srpsku civilnu firmu.

Mi ovde diskutujemo o transportu Ruskog oružja za naše potrebe.....
Biće interesantno da li će Nemačka da nam odobri ovaj posao (MAN kamione+Mercedesov motor), ako do njega uopšte dodje.Nora ima razne uvozne zapadne komponente.

 
Vrh